..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Bülent Efe
15 Temmuz 2006
Kudüs Yolunda - 5. Bölüm  
Bülent Efe
Sen olsan aynını yapmaz mıydın? Hazırlıksız yakalanmak ne fenadır, yağmura, dost kazığına, dirhemsizliğe ki birine bağlıysan ed-devle yazar üzerinde. Aslan Bey de o misal, kimsesiz kalan kuşağın sihriyle tutulmuş oğlanın hayaline, sanki uzakta karaltısını görür gibi olunca koşar ayak çayırların denizine atılmış, biçare yüzücüler şeklinde. Bir ahşap kulübe belirmiş ufukta.


:BCEI:
Gün Ortasında Kaybolan Tekke

‘Askerlerin birçoğu karınlarını doyurduktan sonra akşam olmasını beklemeden akyazılı, kızılcınlı, kaygusuz içip rahatlamışlar. Mikail, ceylanın kıvrak salınışını izler olmuş, Aslan Bey ise üstlendiği zor görevin ağırlığını üzerinden atmak, biraz da temiz hava alabilmek için ormandan yana seğirtmiş.

Kılıcını zayıf dalların orasına burasına vura vura, kimi kez sağlam bir ağacın gövdesini hayali Frenk askerlerinin yerine koyup zedeleyerek epey bir uzaklaşmış. Beyhude dövüşüne bir dal çıtırtısıyla ara vermek zorunda kalmış. Kulaklarını dikmiş, demincek düşmanı ağaçları siper yapmış. Yakınında beliren kapkara cüppesiyle nur gibi parlayan bir oğlan… On yedi, on sekizinde… Yaşları neredeyse denk hani… Aslan ürpertisinin sebepsizliğine gülümsemiş, kendini gürültüyle duyurtmuş, gördürtmüş. Karşısında koca palanın ışıltısını bulan oğlan köre dönmüş. Elindeki kırık dallardan birazını düşürüp sendeleyerek dalsız, cansız bir kütüğe zorlukla dayanmış. Al basmış yanaklarını, yüreği inip kalkar olmuş.

‘Adın ne köylü?’, diye bağırmış bey.

Karşısında bildiğin duvar. Bir süre sesi sedayı beklemiş, Aslan. Yavaş yavaş da kızıyormuş hani. Eli büyük, kirli, pasaklı, ablak suratlı rençperleri oldum olası sevmezmiş, zaten. Ancak oğlan kanatsız melaike misali güzel mi güzel, ince uzun narinmiş. Onu aşağıladığına pişman olmuş beyimiz. Tam elini dostça uzatacakken nerden peyda olduğu bilinmez alıcı bir kuş dönmeye başlamış başlarının üzerinde. Aslan ihtiyatsız kaldırmış kafasını, kuşun yelde süzülüşüne kapılmış. Yanağını yalayan esinti içini üşütmüş belli belirsiz. Yoldaş olmaya niyetlendiği oğlana doğru dönünce afallamış, o yakışıklı dal sanki rüzgâra kapılmışçasına savrulup yok olmuş, geriye bir tek belinden düşen kızıl kuşak kalmış. Önce sağına, sonra soluna çevirmiş başını, bey. Önüne bir daha bakmış, peşi sıra ardını kollamış hızlıca.

Sen olsan aynını yapmaz mıydın? Hazırlıksız yakalanmak ne fenadır, yağmura, dost kazığına, dirhemsizliğe ki birine bağlıysan ed-devle yazar üzerinde. Aslan Bey de o misal, kimsesiz kalan kuşağın sihriyle tutulmuş oğlanın hayaline, sanki uzakta karaltısını görür gibi olunca koşar ayak çayırların denizine atılmış, biçare yüzücüler şeklinde. Bir ahşap kulübe belirmiş ufukta. Aslan Bey arttırmış hızını, aynı hızla uzaklaşmış kulübe. Öğle namazından sanırım ikindiye dek devam etmiş kovalamaca. Sonrası yere düşen gökyüzü, çayır dalgasında dibi bulan beyimiz. Gün ortasında kaybetmiş tekkeyi, az üstünde parlayan yıldızı fener sanan denizcinin enayiliğinde…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel roman kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayın Gölgesi Birinci Bölüm 2.
Kudüs Yolunda - 9. Bölüm
Kudüs Yolunda - 10. Bölüm
Kudüs Yolunda - 7. Bölüm
Kudüs Yolunda - 4. Bölüm
Kudüs Yolunda - 6. Bölüm
Kudüs Yolunda - 3. Bölüm
Ayın Gölgesi Birinci Bölüm 1.
Kudüs Yolunda - 8. Bölüm
Kudüs Yolunda - 2. Bölüm

Yazarın roman ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Agora^nın Çocukları - 2. Bölüm
Agora^nın Çocukları - 3. Bölüm
Agora^nın Çocukları - 1. Bölüm
Kudüs Yolunda

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eski Bir Yağmur [Öykü]
Maviydi Otomobilim, Hem de İtalyan Marka! [Deneme]
"Büyük Turist"; Batılı Bir Gezginin Analizi [Deneme]
Sadece Hüzün [Deneme]
İletişim Çağında Sıfır Bilgi [Deneme]
Küresel Köyün Kör Kuyusu Sosyal Medya; Bireyselliğin Zirvesi… [Deneme]
Nekrofili [Deneme]
Liberal Ekonomide Son Nokta; Piyasa Faşizmi [Eleştiri]
G. W. Bush; Yeni Binyılın Günah Keçisi… [Eleştiri]
İnsanlık Anaerkil Bir Dönem Yaşadı mı? [İnceleme]


Bülent Efe kimdir?

Akdeniz Klasik Arkeoloji, Ege Radyo Tv, Sinema okuduktan sonra farkettim ki yazar olmak istiyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Woddy Allen, G.G. Marquez, Jack London ve Dostoyevski


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bülent Efe, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.