..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Denemeler"de grdm eyi Montaigne'de deil, kendimde buluyorum. -Pascal
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Sylei > Seval Deniz Karahalilolu

30 Haziran 2007
Helios : Gnee Adanan Sokak Tiyatrosu  
Helios gnein douunu, batn ve bu sre iinde geen olaylar anlatr.

Seval Deniz Karahalilolu

Efsaneye gre, balangta gne kaostan yaratlm olan bir yumurtadan doar. Bu yumurtadan kan Helios btn parlakl ile gkyznde ykselir, btn bir gn gkyznde geirdikten sonra tekrar yumurtasna geri dnerek batar. Helios dou ve bat arasndaki bir gnlk sreci efsanelerde geen riteller yardmyla anlatr. Gnein bat da douu gibi grkemli olur, bir anda gkyznde patlayan havai fiekler karanl a boar, gecenin iinde saklanan srlar aa karr.

:BBAE:
Helios : Gnee Adanan Sokak Tiyatrosu

Seval Deniz Karahalilolu

“Dondum. O k Varova’da inanlmaz bir souk vard. stelik karanlk, kapal bir hava. Tek kelimeyle korkuntu. Ben gne adamym. Gnei grmezsem ve scakln hissetmezsem yaayamam. te Helios, Varova’da gnee duyduum zlemle ortaya kt” Sylvestre Jamet ile sohbet ederken, bu sevimli, cana yakn, scak kanl adamn hakikaten de gneten uzak yaamas imkansz diye dnmekten insan kendini alamyor. stelik konu gne tanrs Helios’a bir gzelleme olursa. “Helios - Bin Gnein Destan” isimli ada sirk ve sokak tiyatrosu gsterisinin sanat ynetmeni ve yaratcs Sylvestre Jamet ile tam da onun istedii gibi gneli bir gnde, zmir Fransz Kltr Merkezi’nin bahesinde syleiyoruz. Malabar Gsteri ve Dans Topluluu, Trkiye turnesini bu yl 21. si yaplan Uluslararas zmir Festivali kapsamnda sergiledikleri sra d bir dans ve mzik gsterisi ile tamamlad. Gsteriden nce, Sylvestre Jamet ile bu masals sokak tiyatrosunu konutuk. Konumaya Helios ile balyoruz. Kimdir bu Helios? Bu fikir Jamet’in aklna nasl dmtr? Mitolojik efsanelerden gnmz bilimkurgu masalna dnen Helios’un hikayesini yaratcsndan dinliyoruz.

SDK - Helios’u kaleme alrken nelerden esinlediniz?
Sylvestre Jamet – Dediim gibi Varova’nn kapal, insan depresyona sokan karanlk havas beni ok bunaltt. Ben gnesiz yapamam. Paris’e dner dnmez ilk i olarak, gnei anlatan ve gnei kutsayan ok zel bir oyun yazmaya baladm. lk nce eski Msr uygarlklarnn efsanelerine baktm. Eski Msr uygarlnda gnein ok byk bir nemi var. Eski Msr’da gne bir tanr olarak grlr ve gnee taparlard. Eer eski Msr kltrn aratrrsanz gnele ilgili ok sayda efsane bulabilirsiniz. Bu efsanelerden biri olan Helios, gnein douunu, batn ve bu sre iinde geen olaylar anlatr.

SDK – Bunu sadece eski Msr efsanesi olarak tanmlamak ne kadar doru olabilir? Hazrladnz sokak tiyatrosu ok zengin bir ierie sahip. in iine danslar, mzik ve akrobasi de giriyor.
Sylvestre – Evet o yzden bu saydklarnzn hepsini kucaklayan bir alma olmas gerekiyordu. Bu nedenle, Helios’u yazarken onu sadece bir eski Msr efsanesi olarak dnmedim. Yani, Helios bire bir eski Msr sylencelerini anlatmyor. Helios modern bir ykdr. Ben Helios’u aldm, onu btn zamanlara uyarladm. Helios’dan esinlenerek, oturdum yepyeni bir ey yarattm. Yazdm yk, ayn zamanda gelecei ait bir bilim kurgu yks olmalyd. te yandan, Msr kltrnden etkilendiim detaylar kostmlere ve renk kullanmna yansttm. Mesela, gnei ve sembolize eden altn sars rengini akrobatlarn makyajlarnda ve kostmlerinde kullandm. Kostmleri tasarlarken, antik Msr uygarlndan esinlendik. Dier taraftan mzik tamamen bilim kurgu tarznda bestelendi. Biz hikayeyi tablolar halinde anlatmak yoluna gittik. Yani her bir blm, ayr bir resme karlk geliyor.

SDK – Gsterinin bir de akrobasi boyutu var yle deil mi?
Sylvestre Jamet – Gne burada ayn zamanda bir akrobattr. Buna ek olarak, Helios’u kutsamaya gelen ve onun hikayesini anlatacak olan 24 metre yksekliindeki metalden yaplm olan peygamberdevesinden de bahsetmeliyiz. Peygamberdevesi byk metal kskalarn aarken etrafna k saar. Gsteri bu grkemli peygamberdevesinin yollarda bir kortej eliinde yrmesiyle balar. Peygamberdevesinin evresinde byk srklar zerinde yryen, atlayan, zplayan altn ve gme bulanm akrobatlar gnein douunu kutlar. Mitolojideki karus’u bilirsiniz, gnee ak olmutur ve bu ak karus’u ldrr. Gnee yaklatka kanatlar snr sonunda yanar ve karus lr. Akrobatlar da burada kraus gibi gnee olan aklarn srklar zerinde zplayarak, atlayarak, dans ederek, trensel bir biimde ayinsel bir dille ifade ederler. Bu danslarn hepsi ayr bir resmi anlatr. Yalnz burada bir fark var. Bu gsteride lm yok. Akrobatlar karus gibi lmyorlar.

SDK – Eski Msr uygarlna dnersek. Helios efsanesi iin neler syleniyor?
Sylvestre Jamet – Efsaneye gre, balangta gne kaostan yaratlm olan bir yumurtadan doar. Bu yumurtadan kan Helios btn parlakl ile gkyznde ykselir, btn bir gn gkyznde geirdikten sonra tekrar yumurtasna geri dnerek batar. Helios dou ve bat arasndaki bir gnlk sreci efsanelerde geen riteller yardmyla anlatr. Gnein bat da douu gibi grkemli olur, bir anda gkyznde patlayan havai fiekler karanl a boar, gecenin iinde saklanan srlar aa karr. Kortejin yry blm peygamber bceinin bu yky halka anlatmak iin geldii ksmdr. Sonra, akrobatlar sahneye karlar ve Helios’un doumunu byk bir sevinle, neeyle kutlarlar. Bu arada sahnenin bir kenarnda Helios’un bir yumurtadan nasl dnyaya geldiini grrz. Daha sonra akrobatlar bir gnn hikayesini hem sahnede, hem de sahneden inerek halkn iinde mzik eliinde danslarla hikaye ederler. Bunu Helios’un tekrar doduu yumurtaya geri dn takip eder ve havai fiek gsterisiyle sokak tiyatrosu son bulur.

SDK – Neden bu gsteride srklar zerinde yryen akrobatlar kullandnz?
Sylvestre Jamet – Bu ad zerinde bir sokak tiyatrosu. Gsteriyi herkesin izleyebilmesini istiyoruz ve bir ykseltiye ihtiyacmz var. Kullanlan srklar, akrobatlar hem sra d bir masal kahraman haline getiriyor hem de hikayenin btn kalabalk tarafndan izlenebilmesini salyor. Sahnede ne olup bittiini herkesin grebilmesi iin akrobatlar srklarn zerinde yryor ve dans ediyorlar.

SDK – Braktklar byleyici etki bir yana, akrobatlarn srklar zerinde hoplaya zplaya yrmeleri tehlikeli deil mi? O kadar kalabalk, bir sr insan iinde zor olmuyor mu?
Sylvestre Jamet – Tabii ki ok tehlikeli. Akrobatlar da bunu bildikleri iin ok dikkatli davranyorlar. zellikle kalabaln iine dalp halkla ok yaknlatklar zamanlarda, tehlikeli olabiliyor ama bu da gsteriyi hem akrobatlar hem de halk asndan heyecanl ve gizemli yapyor. Yani, bu da gsterinin bir paras.

SDK – Peki izleyicilerin tepkisi nasl?
Sylvestre Jamet – Tek kelimeyle baylyorlar. zellikle ocuklar. Hayretten azlar bir kar ak izliyorlar. Halk 24 metrelik Peygamberdevesinin ve akrobatlarn fotorafn ekmek, akrobatlara dokunmak, el skmak iin birbirlerini eziyorlar. Halkn ok elendiini rahatlkla anlayabiliyorsunuz. Onlar iin unutulmaz bir deneyim oluyor. Bizim de istediimiz bu zaten.

SDK – Gsteriyi zmir’den nce nerelerde sahnelediniz?
Sylvestre Jamet – Daha nce Ankara ve Eskiehir’de gsteri yaptk. Bu zmir’de nc gsterimiz olacak. Hatta Eskiehir’de yamur yad ama Eskiehir belediyesinin byk yardmlarn grdk. Yamura kar branda gerdiler ve biz gsterimizi yapabildik.

SDK – Her trl hava koulunda gsteriyi sahneleyebiliyor musunuz?
Sylvestre Jamet – Tabii ki gsteriyi orijinal halinde sunabilmek iin havann rzgarsz ver ak olmas lazm. nk yamur yerleri kayganlatraca iin srklar zerinde hareket etmek akrobatlar iin tehlikeli olabilir. Nihayetinde bu bir sokak gsterisi.

SDK – Son olarak, Helios’u sadece Varova’da ok souk bir k geirdiiniz iin gnee bir methiye olarak m kaleme aldnz?
Sylvestre Jamet – Tabii ki hayr. Ben insanlarn Helios’u grnce bylenmelerini, yaadklar zaman unutmalarn ve modern kentlerde yaamn getirdii gndelik skntlardan bir an kurtulup dlere dalmalarn istiyorum. Ben Helios’u insanlara hayaller kurdurmak iin yazdm.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sylei kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Varm Hi Yokmu
"Beni Ben mi Delirttim?" : Ferhan ensoy
Sineklida"n Efsanesi : Keanl Ali"nin bretlik yks
Tek Kiilik Oyunlarn Efsane smi : Mfik Kenter
Yamur Yayor, Seller Akyor, Kral b Camdan Bakyor
Rzgara Braklan iirler: "pek Yaras" ve Ahmet Gnba
Yazyla, Resimle ve Fotorafla Geen 60 Yl: Fikret Otyam
Caz Fotoraflarna Ak Bir Usta : Aykut Uslutekin
Mustafa Kemal'in Latif'i
Ruhi Su le Birlikte 40 Yl : Sdka Su

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
'Kafkas Tebeir Dairesi'nin Sebeb-i Hikmeti... ''
Ermiler Ya da Gnahkarlar, yilik Ya da Ktln Dayanlmaz Lezzeti…
Uluslarararas zmir Festivali 20. Yan Kutluyor.
Anton ehov'dan Arthur Miller'a, Modern Zamanlarda Dlerin
Ahmet Adnan Saygun"un Mirasn Tayan Onurlu Bir Sanat : Rengim Gkmen
Sahibinden Az Kullanlm "kinci El" Stratejiler
lhan Berk"in iirleri ve Sait Faik"in yklerini Gravrde Eriten Adam: Fatih Mika
Efes'li Herostratus ve 'Hukukun stnl lkesi'
Tanrlarn Taklar
Ruhi Su"nun zinde : Ky Enstitleri

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
bneler ve ocuk Cesetleri [iir]
Komu ocuu [iir]
Bir Bardak Souk Suyun Hatrna… [iir]
htiyatan [iir]
Deli mi Ne? [iir]
Sakz Reeli Seven Yare Mektuplar [iir]
Bir Nefes Alp Verme Uzunluunda… [iir]
Lord'umun Suskunluunun Sebeb-i Hikmeti... [iir]
Pimpirikli Hanmn, Pimpiriklenmesinin Nedeni… [iir]
Yere Ge Samyorum… [iir]

Seval Deniz Karahalilolu kimdir?

Baz insanlar iin yazmak, yemek yemek, su imek kadar doal bir ihtiyatr. Yani benimki ihtiyatan. Bir vakit, hayatmla, ne yapmak istiyorum diye sordum kendime? Cevap : Yazmak. te bu kadar basit.

Etkilendii Yazarlar:
Etkilenmek ne derecede doru bilemem ama beyinsel olarak beslendiim isimler, Roland Barthes, Jorge Luis Borges, Braudel, Anais Nin, Oscar Wilde, Bernard Shaw, Umberto Eco, Atilla lhan, lber Ortayl, nsal Oskay, Murathan Mungan,..

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Seval Deniz Karahalilolu, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.