..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Hata! Klavye bal deil. Devam etmek iin F11'e basn...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Gven ve Gvensizlik > ebnem Pikin

26 Ekim 2009
syan!  
ebnem Pikin
...Bu yaz hibir edebi kayg duymadan, yalnzca yaadm bir olay paylamak, sinirlerimi biraz olsun yattrmak maksadyla kaleme alnmtr...

:BIBC:
nceki gn saat 18:00 sralarnda cep telefonum ald. 532’li bir numarayd arayan. Cevap verdim. Kardaki ses “ebnem hanmla m gryorum?” diye sorunca “buyurun, benim” dedim. Telefondaki bayan bana kitaplarm ve internetteki yazlarm okuduunu, yeni yazarlar ok sk takip etmediini, nk kendisinden daha iyi yazabilecek birinin kmas kaygsn tadn syleyince “Siz de mi yazarsnz?” diye sordum.

Cevab bir hayli artc, ama hi de yabancs olmadm trdendi: “yle saylabilirim, ben gemi yaantmda Namk Kemal’dim”dedi. Tepki vermedim, yalnzca glmsedim. Konunun nereye varacan merak ediyordum.

Telefondaki bayan konumay srdrd: “Sizinle ok nemli bir bilgiyi paylamam gerekiyor. Siz bir yazarsnz ve bu bilgi sizin tarafnzdan mutlaka bilinmeli. Yarn uygun bir yerde bulualm, size Bilgi Kitabndan bahsedeceim. Bilgi Kitabn hi duydunuz mu?”

Bilgi Kitab kavram bana ok da yabanc gelmiyordu. Nitekim Trkiye’deki ruhsal aratrmalarn ncs kabul edilen Bedri Ruhselman’n dnya tesi varlklarla temas kurduu celselerde ald bilgilerin Ergn Arkdal tarafndan “Bilgi Kitab” ad altnda derlendiini biliyordum. Telefondaki ses: Hayr dedi, bu bilgi kitab, o bilgi kitab deil. Bu kitap uzayllar tarafndan yazlmtr. Telefonda anlatmam mmkn deil, yarn bulualm”. Kendisini daha sonra arayacam syleyerek telefonu kapattm.

Hemen internetin bana oturdum. Telefondaki kadnn benimle mutlaka paylamak istedii Bilgi Kitabn aratrdm. Bulduklarm yleydi:

• “DNYA KARDELK BRL MEVLANA YCE VAKFI” OLARAK BLNEN MEVLANA TARKATI IKARMI OLDUKLARI BLG KTABININ KUTSAL KTAPLARIN YERNE GELDN VE KUR’AN-I KERM DAHL olmak zere DER KTAPLARIN HBR HKMNN KALMADIINI, BLG KTABININ DREKT ALLAH’IN KTABI OLDUUNU, KTAPLARININ UZAYDAN NDRLDN, FAKAT UZAYDAK RTBATLARININ BUGNK ORTAMDA KONUULMASININ BROK SAKINCASI OLDUUNU VE KUR’AN-I KERM’N HKMNN 2000 YILINDA SONA ERDN DDA EDYOR. KIBLE’NN MEKKE DEL LDERLER OLAN BLENT ORAK’IN EVNN BULUNDUU BLGE OLDUUNU LER SREN KURULU, “ATATRK” OLDUKLARINI LER SREREK TARAFTAR TOPLUYOR AMA BLG KTABINDA VE FASKLLERNDE ATATRK’N UZAYLI OLDUUNU YAZARAK, ULU NDERN MANEV KLNE VE ESERLERNE HAKARET EDYOR.”

“Mevlana Dnya Kardelik Birlii” adndaki grubun kullandklar sembol de tm masonik amblem ve logolarda olduu gibi bir gen ve iinde bir daireden oluuyor. nternete koyduklar 3 cilt ve 55 fasiklde neler yazdn uzun uzun anlatmayacam. lk fasikldeki okuduum ilk cmle konuyu anlamanza yetecektir. yle yazyor:

“Bu Kitabin Metni tm Kutsal Kitaplari iermektedir. Bu Kutsal Kitaplar incil, Tevrat, Zebur, Uzak ark Dinleri ve Kuran`dir. Bu Kutsal Kitaplarin esas Gayeleri Insan Kardeslerimize Ilmin isiginda bir Mesaj vermektir. Halbuki o Kutsal Kitaplar sonradan Esas Gayelerinden saptirilarak Dejenere edilmislerdir. Simdi (ILK KITAP ILE SON KITAP ARASINDAKi TM KITAPLAR BU KITAPTA) Birlestirilmistir. Ve Evrene Tek Kutsal Kitap olarak hediye edilmistir.

Grlen o ki bu insanlar Kuran’n ve slam’n hkmnn bittiine kanaat getirmiler ve uzayl kardeleri tarafndan yazdrlan bu kutsal ! Kitab insanla, hatta insanla bile deil zellikle Trk insanna yaymaya alyorlar.

Bayann telefonuna bu sabah bir mesaj gnderdim:

“lginiz iin teekkr ederim. Bilgi kitabn aratrdm ve Mevlana Dnya Kardelii adndaki bu dernein verdii bilgiyi Hakikatten uzak buldum. Benim yolum kyamete kadar hkmn ve geerliliini yitirmeyecek olan tek din slam ve tek kitap Kuran’dr. Bunun dnda yeni yazlm bir kitab ve anlay reddederim. yi niyetinizden phem yok ancak bunlara ayracak vaktim de yok. Sayglarmla…”

Bir saat sonra telefonum ald. Mesajm alan bayan aryordu. Kavga etmeye hi alk olmayan ben, bu bayanla telefonda uzun bir sre boyunca kavga ettim.

Kyamete yakn zamanda sahte peygamberlerin, sahte dinlerin ve sahte kitaplarn ortaya kaca yeni bir bilgi deil elbette… Ama insanlarn bunu yaparken kurduklar tuzaklara “Mevlana Celaleddin Rumi” gibi yce zatlarn isimlerini vermeleri kabul edilebilir bir ey deil. Tpk kanser yapan zararl yiyeceklerin janjanl paketlerde sunulmas gibi “ruhsal aray” iinde olan onlarca insan tuzaklarna drmek iin bu yce kiilerin isimlerini kullanyorlar. Mevlana sadece “kardelik, hogr ve sevgi” diyen sradan bir insan deildir. Mevlana, slam, Kuran ve snnet erevesi iinde yaam, hakikat ilmine sahip olan, bu ilimi insanlar anlayabilsinler gayesiyle sonsuz bir tatllkta insanla sunmu tasavvuf ehlinden bir kiidir.

yle hissediyorum ki artk Mevlana mbarek zat’ ruhaniyetini oktan bu lke topraklar zerinden alp gtrm olmal. Konya’daki trbesi bile para karl insanlarn ziyaretine alyor. Herkes onun ismini kendi menfaati iin, kar iin, maddi hrslar iin kullanyor. Onu sadece “kardelik ve hogr” diyen sradan bir insan seviyesine indirip, “gel gel, sen de gel” diyen bir air yerine koyuyorlar.

Ben artk “Mevlana” nn kymetli ismini bo yere telaffuz etmeyeceim. Ona duyduum muhabbet sadece gnlmde kalacak, ama dudaklarm mhrlenecek. Kalemimden onun szleri ve deyileri damlasa da ancak bilenler O’nu yazdm anlayacak. Mevlana, Mevlana diyerek gezen insanlar olmak yerine Mevlana gibi yaayan, onun gibi dnen, onun gibi syleyen insanlar olmaya almalyz.

Sinirliydim, yazmalydm, paylamalydm. imdi biraz sinirlerim yatt. Paylamak istedim, hatamz olduysa affola…

.Eletiriler & Yorumlar

:: ..
Gnderen: Attila nsal / , Trkiye
27 Mart 2010
Bundan uzun yllar nce bahsedilen dernein Ankara' daki bir ka toplantsna katldm. Yam daha 18 di; ancak her toplantnn benzer cmleler etrafnda dndn, dernein ismiyle cisminin badamadn, elli eit insann elli eit amala orada bulunduunu daha o yamda bile idrak edebilmitim. Bu ve benzeri derneklerin hala varlklarn srdrebiliyor olmalar ise zc. Daha zc olan ise giderek cahilleen insan saysnn artmas ve bu tr dolambal yollara nazaran rahat sapar hale gelmesi.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Galaktik Irk [yk]
"Bir"in Hikayesi [yk]
Kalem [yk]
Mevlana'ya Mektup 1 [yk]
Amma Hikaye! [yk]
Balksz [yk]
Mevlana'ya Mektup 2 [yk]
Sohbet [yk]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.