..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ik verirseniz, karanlk kendiliinden yitecektir. -Erasmus
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Dler > ebnem Pikin

22 Haziran 2010
lham Perisi  
ebnem Pikin
Yazar harflere hayat fler, harfler hayal denizini aar, kyya vurur. Harfleri kendine boyun ediren kalem ehli, bir gn gelir KAYIP RIHTIM’ bulur…

:BEHE:
Akam saatleri. Gn yorgun, gne batmak iin sabrsz. Saatlerdir elimde kalem, nmde bo bir kt, ylece duruyorum. Yazmam gerekenler var, ama ilham perisinin fsltlarn henz duyamyorum. Beklemediim zamanlarda ortaya kar, beklediim zaman ise bir trl kp gelmez. Kalemimle kt zerine kk daireler izmeye baladm. Sonra izdiim daireyi bir “a” harfine dntrdm. “a”nn sol bana bir izgi izip “a”y “b” yapverdim. Yanna kk bir “c” izip “c”nin sonuna dik bir izgi koydum ve “c” bir anda “d” oluverdi. Harfler lemi ne efsnlu bir lem, diye dndm. “a” harfi neden bu ekli alm? Harfler nasl bir araya gelip eyaya isim olmu? Bu isimleri kim koymu?

Omzumda bir kprt hissettim. Pt, pt; pt, pt.

Gelmi olmal. lham perisi ne zaman gelse omzuma oturur ve oturduu yerden ayaklarn sallamaya balar. Biliyorum ki birazdan perinin fsltlar gnl kulama alnmaya balayacak.

Usuz bucaksz bir deniz…

Denizde binlerce gemi, hepsi parampara

Ky yok; rhtm kayp.

Dmdz bir vadi.

Klc kalkan atp kam szde savalarn geride braktklar sahipsiz atlarla dolu.

Cesur yrekler yok; kahramanlar kayp.

Ve binlerce melek…

Kiminin gzleri smsk kapal, kimininse yar ak. Hepsinin kanatlar yaral.

Uabilen yok; k kayp.

nmde uzun sredir bombo duran kda yazdm ilk satrlar bunlar oldu. Omzumdaki peri, kulama ne fsldarsa yazmam gerektiini bilirim. Onu ynlendirmeye kalkarsam sinirlenip omzumdan uup gittiine ve uzun bir sre de geri dnmediine ok defa ahit olmuumdur. Perinin fsltlarna dikkat kesiliyorum.

Yzyllardr bu usuz bucaksz hayal denizinde, akl gemisi paralanmlara kttan gemiler yapp onlar bu gemilere bindiriyorum. Yazk! Her vadide at srlmeyeceini bilmezler. Acemi svarilerin atlarn “hayret” dizginiyle dizginlemek, kayp kahramanlara dolu kadehler sunup iindeki delilik arabndan imelerini salamak gerek. Ve o melekler… O, kanatlar yaral ve dm melekler yok mu? Ruhlar meclisindeki gnlerini zleyen o yaral meleklerin krk kanatlarnn yerine muhabbet kanatlar takmak ve yeniden umalarn salamak gerek.

Ne zaman kalemin sivri ucu kdn yass alnna tatl bir buse kondursa, ite o zaman arldm yere doru kanat rparm. imdi benim iin akl gemisi paralanmlara kttan gemiler yapma zamandr. Kalemi smsk kavrayan elin sahibinin omzuna oturur, kulana usulca fsldamaya balarm. Ben fsldadka az nce hayal gemisinde yolunu da gemisini de yitirmi olan yolcu ona fsldadm kelimeleri kendine can simidi yapar da kysz denizde kulalar atmaya balar. Bazen yle eyler fsldarm ki szlerim acemi svarilerin atlarn byler. Kendini yitirmi meleklerin gnl aynalarna su serper ve muhabbet tohumlar filizlenir ilerinde.

Hsl ykm ar, iim zordur benim. Tm bunlar elimdeki sihirli denekle yaptm sanrlar. Ama keramet, denekte deil; fsldadm szlerdedir aslnda. Kimine parmak byklnde, klah apkal, mor pelerinli, elinde yldz ulu bir denek tutan bir peri olarak grnrm. Kimineyse ardnda parlak bir k saklayan gizemli bir kap olarak… Her ikisi de hakikattir. Kim nasl bakarsa yle grr beni.

Yazdklarm okuyorum. Bir ilham perisinin daha nce kendinden bahsettiini hi duymamtm. Hep baka yerlerden, baka kiilerden fslt tayan ilham perisinin bu defa kendi hikyesini anlattna ahit oluyorum.

Elbisem atlas kumatan,

Dilim eker kamndan,

Ktla kalem bulutuu an.

te oradadr LHAM.

Harfler bineimdir benim. Kulaklara fsldadm szler harf elbisesini giyinir ve ylece kda dklr. Okuduunu sandn harfler ilham perisinin fsltlarnn yansmasdr aslnda. Fslt yalnzca iitilmez, ayn zamanda okunabilir de. Ve harfler yalnzca yazlmaz, senin kaderini yazabilir de. Harfler! Harfler! Ne byk bir gizem! Harfler hakknda soru soruyordun, yle deil mi?

Omzumdaki kk periye gzmn ucuyla bakyorum. Bana kk bir k huzmesi gibi grnyor.

Bir lemdir, harfler lemi; lemler iinde bir lem… Hibir ey yok iken sz vard. Sz, madde leminde grnr olsun diye ona harf elbisesi dikildi. Bylece sz mana leminden kt ve madde lemine girdi. Bu yzden her bir harf ruhani bir gce sahip oldu. Her biri bir titreim yayd evresine. Harfler bir araya gelir, eyaya isim verir. Sonra bu isim, eyann hakikatine brnr. “Gl” deyince kokusu gelmez mi burnuna? Ya “Ate”in ismi bile yakmaz m tenini? “Gne” deyince , Mecnun deyince bilmez misin? te byle isimle eya, madde ile mna birleir. Hani yaratln balangc Ik’tr denir ya! Bak hele bu kelimenin kklerine. Ik – Ak. Her ikisi de ayn kkten tremi iki kelime. te yaratln srr.

smindeki harfleri aratr! te sana ipucu: Alfabedeki yedi harf ate elementini yanstr. Yedi harf su elementini. Ve dier yedi harf de hava ve toprak elementini yanstr. Harfler leminin yars aydnlk harfler dier yars ise karanlk harflerdir. Bunlar da kendi ilerinde erkek ve dii harfler olarak ayrlr. Noktasz harfler mutlu harfler, noktal harfler ise uursuz harflerdir ve her harfin karlk geldii saysal bir deeri vardr. Sylesene senin ismin hangi harflerden oluuyor, hangi srlar tayorsun? unu bil ki sen, ismin kadarsn!

Harfleri yazdn anda onlara hayat flemi olursun. Yazy silersen harfler lm olur. Yaz silinmedii srece mna leminde varln devam ettirir. Sen bir yazarsn, bir yazy bitirinceye kadar kim bilir ka harfin katili olursun, hi dndn m?

Katil olmak m? lham perisi hakl sanrm. Bir yazarn elinde tuttuu kalem keskin bir bak ve yazar da saf zihinlerin katili pekl olabilir. Ya yazl olmayan, ama seslendirilen, sylenen harflere ne olur, onlar nereye gider?

Sylenen szler, syleyenin syledii hal zere havada asl kalr… Hem de sonsuza kadar! Bu yzden yer gk sylenmi szlerle doludur. Ben ve benim gibi ilham perileri bu szleri kalemi tutan ellere fsldarz. Neden baz meknlara girdiinde, “lham geldi, yazmak istiyorum,” dediini sanrsn? O meknda sylenmi tm szler bir anda gnl kulana alnr da ondan…

lham perisi bu defa bana bir hikye yazdrmyor, ama aklmdaki sorulara yant veriyordu.

“Yanlyorsun. Ortaya bir hikye deil, ama kocaman bir roman konusu kt. Harfler lemini tanrsan onlar ynetebilirsin. Onlar ynetebilirsen harfler sana boyun eer. te o zaman btn kinat bir roman gibi okuyup yazmaya balarsn. Hem farknda deil misin ki yazdn ve bundan sonra yazacan tm yazlar aslnda zaten ezelde yazlmt. Yaznn son noktas oktan konmu, mrekkebi ise kurumu. Sen sadece yaznn vakti geldiinde kalemin efendisi olacak ve sz o lemden alp, bu leme karacaksn, hepsi bu.”

Yazdklarm, yani ilham perisinin fsltlar beni artyor. Harflerin nnde saygyla eiliyorum. Kalem de benim nmde saygyla eiliyor.

Sz, mna leminden taar

Madde lemine akar.

Harfler lemi usuz bucaksz bir deniz.

Denizde eli kalem tutan binlerce yazar var.

Harfler lemi dmdz bir vadi.

Vadide harflere hayat fleyen on binlerce ozan var.

Kayp Rhtm’da binlerce melek

Omuzlarnda ilham perileri, sze harf elbisesi dikmekteler.

Gn bitti, gne tamamen batt. Gne bu diyarda batarken kim bilir hangi diyarlarda douyor. zerine akamn lo den kdmn bo kalan alt ksmna unlar yazp noktay koyuyorum.

Yazar harflere hayat fler,

Harfler hayal denizini aar

Kyya vurur.

Harfleri kendine boyun ediren kalem ehli

Bir gn gelir KAYIP RIHTIM’ bulur…

((Kayp Rhtm, Aylk yk Sekisi Temmuz 2010))

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ah Mine'l Ak ve ikayetname
Mevlana'ya Mektup 3
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul
Mevlana'dan Mektup Var!
Artk Daha Az Konuuyorum.
nsan
eytanmla Ba Baa
Kanl Deniz

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Galaktik Irk [yk]
"Bir"in Hikayesi [yk]
Kalem [yk]
Mevlana'ya Mektup 1 [yk]
Amma Hikaye! [yk]
Balksz [yk]
Mevlana'ya Mektup 2 [yk]
Sohbet [yk]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.