..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak bir aa gibi tek ve hr / Ve bir orman gibi kardeesine...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Fantastik > ebnem Pikin

9 Eyll 2007
Sohbet  
ebnem Pikin
Ht… Sessiz olun… Duyuyor musunuz? Zamann ve mekann tesinde, zamanszln ve mekanszln hkm srd bir yerde kelimelere ihtiya olmakszn bir sohbet srmekte… Kulak verin.

:BICJ:

-     yice dndn m, kararn kesin mi?

-     Evet, dndm. Bu grevi stlenmeye karar verdim. Ama bana grev yeri ve grevin detaylar konusunda daha ok bilgi vermeniz gerekecek.

-     Tabi, anlyorum. Grev yerin tam olarak belli oldu. Ama zaman ve blgeyi sen seeceksin. Tabi ki alternatifler konusunda Yksek Kurul sana yardm edecek. Seimin ne olursa olsun, bu greve gnll olmakla salayacan fayda evrenin en yksek hayrna olacak. Bu yzden kararn iin hepimiz tarafndan byk sayg duyuluyorsun. Biliyorsun ki bu grev, en zor grevlerden biri...

-     Evet, biliyorum ve bu greve gnllym. Bu arada Yksek Kurul tarafndan srekli yardm gryor olacam. yle deil mi?

-     Kesinlikle yle. Sana detaylar anlatacaz. Ama u kadarn syleyebilirim ki bir an bile yalnz olmayacaksn. Srekli olarak tarafmzdan korunuyor ve gzetiliyor olacaksn. Zaten greve baladn andan, bitirdiin ana kadar seninle olacak olan koruyucular da yanna vereceiz.

-     Detaylar renmek iin sabrszlanyorum. Ltfen bana her eyi en ince ayrntsna kadar anlatmaya balayn.

-     Pekala… ncelikle grev yerinden balayalm. Gne sistemi iinde Samanyolu gk adasnda konumlandrlm, halen 3.boyut dzeyinde yaamn devam ettii bir gezegende yani Dnya’da grevlendirileceksin. Dnya gezegeninin evrendeki nemi konusunda sana daha sonra Yksek Kurul tarafndan geni bilgi verilecektir. imdilik sana u bilgiyi verebilirim. Bu gezegenin evrendeki nemi yle byk ki oradaki yaamn devam etmesi iin alan geni bir grevli kadrosu var. Biz gemite Dnyay, onu epeevre saran bir zgara iine yerletirdik. Bu zgara sayesinde zerinde yaayan tm canllar birbirlerine bir ekilde ballar ve ortak bir bilin havuzunu paylayorlar. yle bir mekanizma kurduk ki bir canlnn oluturduu dnce tm sistemi etkiliyor. Bu zgara nasl bir ey diye sorarsan manyetik alarla sarl bir zgara diyebilirim. 2000’li yllarda manyetik alarda yaplan bir dzine alma sayesinde dnyallarn bilincinde bir genileme meydana gelecek. Tm bu almalar evrenin en yksek hayr prensibine uygun olarak hazrlanp uygulanyor. Dnya, bu anlamda ok farkl bir gezegen. indeki yaam devam ettirmek iin dier gezegenlerde olmayan incecik bir tabakayla onu sardk. Atmosfer dedikleri bu zar sayesinde iindeki yaam koruyabiliyoruz. Ayrca galaksideki pek ok yldz ve gezegeni sadece Dnya’daki yaamn devam iin uygun ekim alan yaratsn diye grevlendirmi bulunuyoruz. Etraftan gelebilecek astreoit ve gkta yamurlarna ve dahas tahmin ettiin “dierlerinden” gelebilecek saldr ve ktlklere kar da srekli gzcler ve koruyucular var. Anlayacan Dnya gezegeni uzay boluu iinde u anda tam manasyla gven iinde bir yer. Bilinen sona gelinceye kadar da onu bu ekilde korumaya devam edeceiz. Grevli olacan gezegen ite byle bir yer.

-     Gzel…Devam et.

-     Dnyann halen iinde bulunduu zamann, 3. boyut dzeyinde bir zaman dilimi olduundan bahsetmitim. Bu boyutta yaamn devam ettirebilmen iin bir madde bedene ihtiyacn olacak. Ak syleyeyim, yaayacan belki de en byk zorluk bu olacaktr.

-      boyutlu bir zaman diliminde yayorlar demek. Ne yani, bu gezegende yaayanlar maddeyi boyutlu mu alglyorlar?

-     Evet. Buna arma, maddenin yalnzca iki boyutundan haberdar olan gezegenler de var. Dnyallar ise maddeyi genilik, ykseklik ve derinlik olarak alglayabiliyorlar. Henz dier boyutlardan haberleri yok.

-     Peki madde bedeninden biraz daha bahseder misin?

-     Bedenin senin boyutlu dnya gezegeninde yaaman mmkn klacak ekilde tasarland. Her biri kendi iinde bir bilin tayan zerreciklerden oluuyor ve kendini yenileme gcne sahip bulunuyor. Bu yzden sen yaam iinde oraya buraya kotururken bir de sindirim nasl yaplr, nefes nasl alnr diye kayglanmak zorunda olmayacaksn. Bedenin tm grevlerini son derece iyi bir ekilde biliyor olacak. Ama bu grevi eksiksiz yapabilmesi iin ona ok dikkat etmeli ve zarar verecek her eyden onu uzak tutmalsn. Bu ok nemli bir husus. Eer bedenin bir ekilde zarar grrse yerine getirmen gereken grev tehlikeye girer. Bu yzden bedeninin saln korumak en nemli grevlerinin banda gelmeli. Anlyor musun?

-      Evet anlyorum, bunu unutmayacam.

-     Bazen beden iindeyken kendini bir kafese kapatlmsn gibi hissedebilirsin. Bu byk bir zorluk nk tm hareket kabiliyetin hatta hzn, ksaca yapabileceklerinin tamam beden iinde snrlandrlm olacak. Ama buna ramen yine sana bir kolaylk salyor olacaz. Zihin gcn kullandn takdirde beden kafesinden kurtulabilecek ve olaylarn gidiatna yn verebileceksin. Bu arada bedenin ok eitli ihtiyalarla donanm olacak. Dolaysyla nceliin, bedeninin ihtiyalarn tatmin etmek olacaktr. Ama bunu yaparken de boyutlu zaman kavramnn beraberinde getirdii dalite anlayyla mcadele etmek zorunda kalacaksn. Yani alglayn yle snrl olacak ki her eyi iyi-kt, doru-yanl, gzel-irkin erevesi iinde deerlendireceksin. Tabi herkesin doru-yanl deerlendirmesi farkl olaca iin kavga ve anlamazlklar da yaayacaksn. Bazen tek dorunun, kendi dorun olduunu sanp yanlabileceksin. Tm bu zorluklar amada tek yardmcn dnce gcn olacak.

-     Hmmm.

-     Bir dier seni zorlayacak olan ey de zaman snrlar iinde yaamak zorunda oluun. Bu da seni ve yapacaklarn snrlandracak. Kendini hi gemeyen bir zamann iinde gibi hissedeceksin. Ama bir yandan da seni yapacaklarn yetitirme telana drecek kadar hzl geen bir zaman olacak bu. Geceler gndzleri, mevsimler mevsimleri kovalayacak. ocukluunun ne zaman bittiini, genliinin ne hzda getiini anlayamayacak ancak geri dnp baktnda ne abuk getiini grebileceksin. Bu yzden sana tavsiyem zaman yanlgsna dp de bulunduun an’ terk etmemendir. Eer akln gemi zamana taklr, ya da gelecek zaman kaygsna kaplrsan bulunduun an’ yitirir, yapman gereken grevi gereince yerine getiremezsin. Bulunduun an’ yaamay sakn brakma!

-     Anlyorum, bunu da aklmda tutacam.

-     imdi artk kendin iin uygun bir zaman ve yer semen gerekiyor. Hangi zaman diliminde Dnya’ya gitmek istiyorsun?

-     Az nceki konumanda Dnyann iinde bulunduu manyetik a sisteminde yaplan alma sayesinde insanln bir bilin genilemesi yaayacandan bahsetmitin. Ben byle bir dnemde yaamak istiyorum. Ama grevimi yerine getireceim zaman yle bir zaman dilimi olsun ki bilinte meydana gelen deiimleri farknda olabilecek ve idrak edebilecek bir yata olaym.

-     Anlyorum. Yani 2000’li yllarda genliini yayor olacak bir dnyal olmak istiyorsun. Buna uygun tarihi daha sonra belirleriz. Peki yer olarak nereyi seiyorsun?

-     Gelimeme ve grevimi en uygun ekilde yerine getirmeme uygun koullar salayan bir yer olmal. yle bir yer ki Dnya var olduundan beri olagelmi tm olaylara tanklk etmi ve hcresel belleinde saklam bir yer olsun. Byle bir yer iin neriniz nedir?

-     Birka seeneimiz var. Dnya zerinde daha nce birok grevlimizi gnderdiimiz bu zellikte blgeler var. Ama sana Anadolu denen blgeyi rahatlkla nerebilirim. nsanlk tarihinde yer etmi tm dinlerin, dillerin, inanlarn, kltrlerin, halklarn, ksacas tarihin izlerini tayan bir blge Anadolu. Tam bir bilin mozaii diyebilirim. Ayrca gezegeni saran enerji hatlarnn da kesitii bir blge buras. Senin iin uygun olabilir.

-     Peki yleyse, bu blge olsun.

-     imdi iinde yetiecein dini, dili ve aileyi semen gerekiyor. Bu seimi yapman iin gerekli tm detaylar ieren bilgiler Yksek Kurul’da sana verilecek. Bu ekilde grevin iin en uygun ortam kendin belirlemi olacaksn. Daha sonra Yksek Kurul ile birlikte bir plan hazrlayacak ve bu plandaki ana yollar belirleyeceksiniz. Bu ana yollar bir bakma mihenk talar gibi insanken senin deitiremeyecein olaylar olacak. Fakat bu ana yollara hangi ara yollardan ulaacana kendi iraden ve seim gcnle dnyada sen karar vereceksin.

-     u anda dnyada bulunan herkes bu aamadan geti mi?

-     Elbette. Zamanlar boyunca dnyada boyutlu yaam deneyimlemi ve deneyimlemekte olan herkes oraya bir grevi yerine getirmek iin gitmi ve bu aamalardan gemitir. Bu yzden bu zorlu grevi stlenen kiilere hepimiz sonsuz bir sevgi ve sayg duyarz. Ne de olsa hi de kolay olmayan bir greve gnll gidiyorsunuz.

-     Peki hi grevi yerine getirmekte baarsz olan kimse var m?

-     Hayr. Herkes grevi neyse onu esiz bir ekilde yerine getirir. Biliyorsun ki bizlerin yolculuumuz sonsuz. Grevler de sonsuz yleyse.

-     Evet biliyorum. Aslnda ben de bu grevden sonra Bootes takm yldzndaki Arcturus uygarlnda yeni bir greve gitmek niyetindeyim.

-     Hadi yleyse bir an nce gereken seimleri tamamlayp aaya in.

-      Son bir ey daha var sormak istediim. Yardmnza ihtiyacm olursa sizinle nasl iletiim kurabilirim?

-     Unutma, biz her zaman seninle birlikteyiz. Dnya yaamndaki alglayn mmkn klmayaca iin iki yannda duran koruyucularn gremeyeceksin. Ama her zaman bizimle konuabilirsin. Bizimle iletiim kurabilecein tek yer kalbin olacak. Biz cevaplarmz sana oradan ileteceiz. Oradan aldn hibir cevap yanl olamaz. Bu yzden yardma ihtiyacn olduunda yapman gereken tek ey iine ynelip bizimle konuman olacaktr. Biz hep seninle olacaz.

-     Grevim srasnda snrl gcmle baaramayacam eylerle karlarsam ne olacak?

-     Gcnn yetmeyecei hibir grev sana yklenmez. Hem biz gkyzndeki yldzlar bile yle konumlandracaz ki yapman gerekenleri yaparken tm evrenin sana yardm ettiini hissedeceksin. Ama bilgin olsun, bazen de yapmaman gereken eyleri yapmaya giritiinde sana engel olmak iin ne gerekiyorsa yapyor olacaz.

-     Dur bir dakika. Ben u anda zaten ne yapmam gerektiini biliyorum. Bu durumda yanl bir ey yapmam mmkn deil ki zaten.

-     En nemli noktaya geliyoruz. O da u ki oraya indiin andan itibaren u anki konumalarmz, buray, kim olduunu ve grevinin ne olduunu tamamen unutmu olacaksn. Yani bir bakma bilincin kararm olarak oraya gideceksin.

-     Peki ama nasl, nasl bileceim grevimin ne olduunu?

-     Bu konuda endielenmen yersiz. Sana verdiimiz bedeni yle gzel donatacaz ki, evrene bakp grebilecein gzlerin, mzii duyabilecein kulaklarn, heyecanlanabilen, korkan, seven bir kalbin ve en nemlisi dnebilen bir akln olacak.

-     Peki bunlar kullanarak grevimi ve tm bunlar hatrlamam mmkn olabilecek mi?

-     Elbette olacak. Gzlerini kullanarak etrafna bakacak, kanatlarn szerek gklerde uan kular grecek ve zaman-mekan snr tanmadan utuun bu zamanlarn hatrlayacaksn. Burnuna ieklerin doyumsuz kokusu gelecek, alayarak akan elaleleri grecek ve buray, evini zleyeceksin. Kulaklarna bir melodi alnacak ve kalbinde sebepsiz bir heyecan hissedeceksin. Bir gn bir renge, bir a, bir varla ak olacaksn. te o zaman iinde bir yerlerde tandk bir his duyacaksn. Bandan beri bulmak iin arayp durduun eyin aslnda bu olduunu anlayacaksn. Arayp bulman ve sonsuza kadar yaatman gereken eyin bu olduunu… Sonra dnmeye balayacaksn. Neden diye soracaksn. Ben kimim diye merak edeceksin. Tm bunlarn anlam ne ola ki diye dneceksin. te sen bu sorular sormaya balayana kadar yan banda duran bizler, usulca kulana eilip, sana cevab fsldayacaz. Kalbinde bir sevgi kprts hissedeceksin. Etrafna baktnda her eyin bu sevgiye dntn greceksin. Kendinin, sevgi olduunu anlayacaksn. te o zaman grevinin ne olduunu hatrlayacak ve o zaman sen, bileceksin.

-     yleyse imdi uygun bir yaam plan hazrlamak zere Yksek Kurul’a gidiyorum. Greve balamak iin sabrszlanyorum.

-     Ben de geri dnn sabrszlkla bekliyor olacam. Dnnde sana muhteem bir karlama treni hazrlayacama emin olabilirsin.

-     Tamam anlatk. Yeniden grnceye kadar…

-     Yeniden grnceye kadar…

Yeni bir gn… Gne, yksek tepelerin ardndan gkyzn kzla boyayarak domakta. Duvardaki saatten gelen tik-tak, tik-tak sesi zamann ilerlediini hatrlatmakta… Her bir saniyede 4 bebek dnya yaamna balyor… Drt bebek… Drt grevli… Drt gezgin… Grevini hatrlamay bekleyen bedenlenmi, grevli, gezgin ruhlar. Dnyaya ho geldiniz!

.Eletiriler & Yorumlar

:: teekkrler
Gnderen: ibrahim kabahalilolu / anakkale/Trkiye
2 ubat 2008
dnya memnunmu acaba geliimizin sebebini unutuumuzdan.bizden nce o bizi yokeder belki kim bilir.yazlarnz okuduka kitabnz dahada merak etmeye balyorum.bu tarz yazlarla karlamyor insan herzaman.sanki olmam gereken ben km darya bana gemii anlatyor.farkl bir ayna tutmusunuz gereklere,gereklie.neyin gerek olduu belli edemesede hala kendisini

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik kmesinde bulunan dier yazlar...
Amma Hikaye!

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Galaktik Irk
"Bir"in Hikayesi
Kalem
Mevlana'ya Mektup 1
Balksz
Mevlana'ya Mektup 2

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Krklar Diyar [Roman]
nanmak m? Bilmek mi? [Roman]
srafil'in Aynas [Roman]
Bir - Arka Kapak [Roman]
Tura [Roman]
Ah Mine'l Ak ve ikayetname [Deneme]
Mevlana'ya Mektup 3 [Deneme]
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul [Deneme]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.