..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mermere skm bir melek grdm ve onu zgrlne kavutuncaya dek mermeri oydum -Mikelanjelo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Fantastik > ebnem Pikin

12 Austos 2007
Amma Hikaye!  
ebnem Pikin
“te her ey byle balad…” diyen yzlerce hikaye okumusunuzdur. Bu onlardan biri olmayacak. Her eyin nasl balam olduuyla ilgili bir ipucu bile bulamayacaksnz. Her eyin sandnz gibi bir balang, bir gelime ve bir sonutan olumadna tanklk edeceksiniz. te byle bir hikaye balyor. Amma Hikaye! diyeceiniz bir hikaye…

:CCDG:

“Hissediyormusunuz, hava scakl hzla 0 derecenin altna dyor?”
“ Evet, sanrm yere iniimiz balamak zere!”
“ Bu gidile younlama yaayamadan dorudan katlaacaz gibime geliyor.”

Son cmlemi tamamlamamla incecik bir buz kristaline dnmem bir oldu. Sanrm hava scakl aniden dm, konumam yarm brakmak pahasna saniyeler iinde beni dondurmutu. Altgenin iinde rahat edeceim bir pozisyon aldm. Hzla yere dyordum. Bildiim ve bilmediim btn renkler gzlerimin nnden geiyor, bense onlar yanstarak dmeye devam ediyordum. Kar durmakta zorlandm rzgarn mthi gcyle saa sola savrulduumu hissediyor, ama bir ey yapamyordum. Her ey ok ani olmutu. Bir sre bu ekilde dtm, dtm… Bir an gitgide yavaladm hissettim. Altgenin dier kelerindeki arkadalarma gz ucuyla baktm. Herkesin keyfi yerinde grnyordu. D srasnda birbirimizi srekli ittiimiz iin eklimizi koruyarak yere inmeyi baarmak zereydik. Oluturduumuz muhteem eklin yeryznde bir ei benzeri bile yoktu. Bu denli esiz olduumuzun farkndal iinde dne dne, savrula savrula inie devam ettik.

Gldnz duyar gibi oluyorum. milimetre apnda, neredeyse arlksz, yere konar konmaz eriyip yok olacak olan bir kar tanesinin byle bir hikayeyi anlatyor olmasna glyorsunuz. Komiksiniz, ben de size glyorum biliyor musunuz? “Yok olmak” hakknda gerekten ne biliyorsunuz? Ya da var olmak hakknda?

Sandnz gibi topraa deer demez eriyip yok olmadk. anslydk ki gzn grmekte zorlanaca usuz bucaksz bir yeil alann zerine den ilk kar tanelerindendik. zerine yumuak bir dokunu gibi konduumuz toprak ile aramzda ince bir hava tabakas brakm, bizden sonra yere ini yapan saysz kar kristaliyle iyice birbirimize sokularak bir rt gibi onu rtmtk. Bu iniimiz amasz bir ini deildi. K boyunca topra ve bitkileri donmaktan korumakla grevliydik.

Gn tam zerimde parlyordu. Bu n altnda muhteem rengimle gkteki yldzlar gibi l l parldyordum. Siz, beyaz rengin dier renkler tarafndan terkedilmi, yalnz bir renk olduunu zannediyor olabilirsiniz. Ama gerekte beyaz, iinde dier tm renkleri barndran bir renktir. te ben de bu grlebilir dalga boylarndaki tm renkleri ieren beyaz rengimle vnyordum. Altgendeki dier arkadalarmla birlikte biz muhteem bir kar kristaliydik. Sanki i ie gemi kk iek figrn bir altgenin iine oturtmusunuz gibi grnyorduk. Ama etrafmzdaki dier milyarlarca kar kristalinin her biri farkl bir kristal yapdayd. Biz farkl grnyorduk, ama hepimiz zde aynydk.

Sizin zaman kavramnzla aradan ne kadar bir sre getii bilmiyorum. Mevsimler, aylar, haftalar, gnler, saatler ve dakikalar sadece sizin kendinizi iine soktuunuz bir dng. Bizim iin sadece grevimizi yerine getirmek kavram vard. Ve biz de topra ve zerindeki bitki rtsn souklar devam ettii srece donmaktan korumutuk. Bir sabah bedenimde bir s deiimi hissettim. Etrafma baknca dier arkadalarmda da bu deiimin baladn grdm. Kusursuz altgenimiz yava yava bozulmaya balyordu. Evet, form deitiriyorduk. Yani, eriyorduk.

Vcudumun ss arttka artt. Kendimi zincirlerini krp kurtulan biri gibi hissediyordum. Az nce hareketsizdim. imdi ise akkan olmann verdii yerinde duramamazlkla srekli hareket halinde, kprdayordum. Bir ksmmz topran iine geerek yolculua devam ettiler. Topran derinlerine kadar ulamay seenler minerallerle birleecek ve bir zaman sonra bir yolunu bulup tekrar toprak stne kacaklard. Bir ksmmz ise topran yzeye yakn blmnde kalacak ve bitki kklerini beslemekle grevli olacaktk. Bense daha heyecanl bir yolculua balyordum. Buz kristali formumdan tekrar sv formuma dnr dnmez duyduum bir grltyle akna dndm. Benim gibi katdan svya form deitirmi arkadalarm zerime doru akmaya balamt. Kaacak ne bir yerim, ne de zamanm vard. Beni de aralarna kattklar gibi grltyle akmaya baladk. nmze geleni aramza katyor, gittike artan miktarmz ve ak gcmzle cotuka couyorduk. Ne olduumu anlayamadan kendimi alayarak akan bir nehirde buldum. Mthi bir grltyle alyorduk. Biz kendi aramzda keyiften kahkahalar atyorduk diyebilirim, ama muhtemelen bu ses sizin kulaklarnza su akrts olarak gelirdi. Yaadm duyguyu size nasl anlatabilirim diye dnyorum da sanrm sizin lunaparklarnzda bindiiniz roller coaster’larda yaayabileceiniz bir histi benimkisi diyebilirim. ok mu tepelerden aaya iniyorduk, yoksa bizi biri byk bir gle itiyormuydu, anlayamyordum. Her an yreim azma geliyor, bir heyecan dalgasna binmiiz gibi lklar ata ata hzla akmaya devam ediyorduk. Uzunca bir sre bu hzla aladk, aladk. Yava yava duyduum grlt azald, hzmz yavalad. Attmz kahkahalar yerini tebessme brakm gibiydi. Artk etrafm grebileceim kadar yavalamtk. Nerede olduumu anlamaya alyordum. Ya da kim olduumu…

Gitgide incelen bir nehir yatandaydm. Tabi ben de nehir olmutum. Aktm yol zaman zaman daralyor, bense sal sollu kayalarn, talarn stnden geip tekrar genileyen yatamda akmaya devam ediyordum. An oluyor heyecana geliyor, deli gibi akmaya balyordum; an oluyor sakinleip etrafm uzun uzun seyrederek ann tadn karyordum. Yamurlar yayor, yeni katlan su damlalarn sevgiyle karlyor ve daha da cokuyla akmay srdryordum. Bir ev sahibi olarak iimde konaklayan balklar nme katyor, onlarn besin araylarn kolaylatryordum. Cokunluumun sakinlie dnt zamanlarda ise en knden en byne kadar eit eit canllarn kuruyan dudaklarn slatyor, onlarn sakince bana doru eilip suyumdan imelerine izin veriyordum. Ben kimi zaman suyumdan ien bir ceylan, kimi zaman irkin bir rdek yavrusu oluyordum. nk onlarn akislerini zerimde tayor, bir ayna grevi stleniyordum. Bir zaman byle akla aktm durdum. Bir yerde yatam farkl kollara ayrlacakt. Bu kollardan biri ilerdeki ak denizle birleiyor, dieri incecik bir yolda akmaya devam ediyor, bir dieri ise vadide toprakla birleiyordu. yle uzun bir sredir cokuyla akmtm ki topran sakin ev sahiplii bana ok ekici gelmiti. Yollardan vadiye kan yola karar kldm ve usulca nehir yatamdan ayrlarak kyya ktm. Islaktm, yorulmutum. Topran kadifemsi tenine nazike dokundum. Tam ondan beklediim gibi tepki verdi ve beni iine kabul etti. Topran zerreciklerinin arasndan usulca ieriye szdm. Toprak nce hiddetle kabard, kabard sonra sakinleip beni skca barna basp ieriye ekildi. Toprakla artk hem dem olmutum.

Gn ndan bir sre uzak kalacaktm belki ama topran karanlk ve scack yaps houma gitmiti. Sanki kilometrelerce yol am gelmi bir yolcuydum da toprak da benim hancm olmutu. Bir evin scakl vard onda. Bir kar kristaliyken iyi ki onu donmaktan korumuum diye dndm. Az nce stndeydim, ama imdi benim evim oluvermiti. Tahmin edeceiniz gibi bu evde yalnz deildim. Hatta epey kalabalktk diyebilirim. Ksaca sizin bir gram diye llendirebileceiniz bir miktar topran iinde milyonlarca eittik diyebilirim. Yzeyin on ya da yirmi santimetre kadar altnda rm bitki kalntlar bile vard. Yani tarmdan anlyorsanz ayet bizim iin kesinlikle verimli bir toprak nitelemesi yapabilirdiniz. Hareket hi kesilmiyordu burada. Giren kan belli deildi. Kimi yuvasna ulamak iin yiyeceini yklenmi nmden geiyor, kimi rm tohumlar top yapm yuvarlyordu. Yan gelip yatan kimse yoktu. Bir hareket, bir hareket… Daha derinlere gidip oralar kefetmelimiyim acaba diye dnrken birden baklarm yukarya doru eviriverdim. Btn sakinliiyle kklerini bana doru uzatm, incecik kk tyleriyle bana “gel, gel” diye seslenen bir bitkiyle gz gze geldim. Onu beslememi istiyordu. Ne de olsa iimde saysz mineral, tuz, organik ve inorganik madde tamaktaydm. Bu gzel bitki iin mkemmel bir besin kaynaydm. Bana doru uzanm kk tylerine doru bir hamle yaptm. yle yumuack, yle dosta ve sakince beni iine ald ki bir anda onun incecik kklerinden ieriye doru emilirken buldum kendimi. Bu bitkinin adnn ne olduunu henz bilmiyordum. Ama artk ben, o olmutum. Kendimi tamamen onun ellerine braktm. Emiliyor, ve yava yava olduum halden baka bir hale dntm hissediyordum. Gzlerim karard, kendimden getim.

Gne tam tepemde l l parldarken gzlerimi atm. Olaanst bir gn balyordu ve kendimi muhteem hissediyordum. Nerede ve kim olduumu kefetmek iin sabrszlanarak etrafma baktmda birden yerden ok yksekte olduumu fark ettim. En son hatrladm ey topran scack barnda oluumdu. imdi ise topraktan epey yukarlardaydm. O da ne? Neredeyse drt-be metre uzunlukta bir gvdesi ve saa sola yaylm belki yzlerce dal olan bir aa olmutum. Boy ve endamma bakarken kendime hayran olmu, dallarm kprdatrken kan yapraklarn hrt sesi beni kendimden geirmiti. Bam bulutlara o denli yakn, kklerim ise topraa o denli kuvvetlice balyd ki… Ne olmutu da bir bitki kk iin kck bir besinken birden koskocaman bir aaca dnmtm?
“Muhteemiz deil mi?” diye soran bir sesle kendime geldim. Ses, zerimdeki saysz yapraktan birinden geliyordu.
“Gerekten yle!” diyebildim.
“Hala nasl oldu da bu hale dntm diye soruyorsun sanrm…” dedi yaprak. “Hemen syleyeyim: Sen, cansn! ine girdiin ey, sen olur; ve sen de o olursun. Sen, nefessin. flendiin yere hayat verirsin. Sen, bilinsin. Hem yaayan, hem yaatansn. Sen, sonsuz bir yolculuktaki yolcusun, ama hancsn da ayn zamanda. Bilmem anlatabildim mi?”
Bu karmak cevabn zerine herhangi bir soru yneltseydim eer, “soru da sensin, yant da..” diye cevap almaktan korkup bir ey soramadm. Her eyi birebir hissediyordum. Kklerimin topraktan suyu emiini, emilen suyun mthi bir basnla hem de yer ekimine ters bir kuvvetle yukarya doru ekiliini, gvdemden dallarma, dallardan yapraklarma, yapraklardan her bir klcal damara kadar ulan ve cana geldiimi hissediyordum. Gne n ve havadaki karbondioksiti yapraklarmda alp kapanan gzenekler vastasyla ieri alyor, besine dntryordum. Peki ama ben yaprak mydm, dal m, yoksa gvde miydim? Az nce konuan yaprak dncelerimi okumucasna “Hepsi!” dedi. “Sen bu dediklerinin hepsisin.”

Evet, yleydim. htiamma hayret ederek rzgarla oynamaya baladm. Rzgar yapraklarmn arasndan dolanyor, dallarm ekitiriyor, ben de onu yakalamaya alrcasna kpr kpr kprdanyordum. zerimden kular uuuyor, dallarmn arasnda yuvalarn yapyorlard. Bamn zerinde dolanp duran bulutlarla olduu kadar ayaklarm gdklayan toprakla da srekli ve kesintisiz bir iletiim halindeydim. Biliyordum ki ben olmasam, onlar da olmazd; ne de onlar olmasa ben olurdum… Dallarmn arasnda mevsimden mevsime deiim geiren yapraklarm, kah dkld, kah yeniden filizlendi. Yamur damlalar zerimde birikti, rzgar salarm okad, souklar beni kendime getirdi, gnein dost beni teselli etti. Dallarmn arasnda serpitirilmi gibi duran silindirik meyvelerim kular besledi. Bir sabah gzlerimi gkyzne evirdim. Bulutlarn bir o yana bir teki yana hareket edilerini, kularn kanatlarn sze sze zgrce umalarn seyrettim. yle uzun bir sre seyrettim ki ben de gklerde olup, uabilmeyi istedim. O srada dallarmn arasnda kk gagasyla meyvelerimden birini didikleyen kk bir ku vard. Meyveyi dalndan koparp yere drmeye alyordu. Biraz iteledi, biraz sallad, biraz ekitirdi. Derken meyve, dalndan usulca ayrlp aa doru dmeye balad.

Bama aldm sert bir darbeyle “Ahh!” diye bardm. Gzlerimi atmda heybetli bir aacn gvdesinin dibinde kendimi yatarken buldum. Aaca gzlerimi dikmi bakarak ne olduunu anlamaya altm srada zerime ince gagasyla bir ku eildi. nce bir gaga darbesiyle beni bir metre ileriye yuvarlad, sonra arkamdan gelip beni gagalamaya devam etti. zerimi kaplayan kahverengi kabuumu soymaya alyor, bunu yaparken de kabuumun iyice atlayp krlmas iin gagasyla beni alp alp yere frlatyordu. Buna ne kadar dayanabilirdim ki? Nihayet “at!” sesiyle kabuum krld. Yumuak hareketlerle demek ne mmkn, son derece saldrgan ve aceleci hareketlerle kabuumu zerimden ald gibi beni tek lokmada midesine indirdi. Ksack bir sre nce heybetli bir mee aacyken, imdi bir mee palamudu olarak bir kuun midesine inmitim. Tek kelimeyle heyecan verici bir yolculukta olduum kesindi. Tahmin edeceiniz gibi yine gzlerim karard, kendimden gemiim.

Duyduum en gzel seslerden biriyle sylenen byleyici bir arkyla kendime geldim. Bu nasl bir mzik, nasl bir ark diye sorsanz kesinlikle bilmiyorum. Mziin seslere, szlere ve kelimelere ihtiyac olmakszn dorudan iinize hitap eden bir yan vardr ya! te byle iimi stan bir mzik sesiyle gzlerimi atm. Yapraklardan, otlardan, saptan ve samandan yaplm bir yuvada kanatlarm iki yanma salm oturur halde durduumu fark ettim. Duyduum ses, yanmda durarak beni gagasyla pck yamuruna tutan erkek kuun syledii arknn sesiydi. Anlalan o ki bir palamutken, midesine girdiim kk ku iin can olmu ve bir kez daha ben o, o da ben oluvermitik. Bu gzel sesli erkek kua yaklap da neler olduunu sormak isterken yerimden kmldayamadm fark ettim. Hayr, aslnda kmldayabilirdim kmldamasna ama zerinde oturduum eyin kk yumurta olduunu grmemle zerine tekrar oturmam bir oldu tabi. Evet,ben imdi dii bir ku olmutum. stelik yavrular iin kulukaya yatm dii bir ku… Eim sevgi dolu nameleriyle beni besliyor, ben de vcut smla stp koruduum yavrularmn yumurtadan kmalarn bekliyordum. imde onlara kar duyduum mthi bir sevgi ve koruma i gds vard. Her gne cvldayarak balyor, kim bilir bu hangi dan bu hangi yamacnda kurmu olduumuz yuvamzda evrene duyduumuz byk gven ve ballkla yaamaya devam ediyorduk. Yumurtalarn atlama zamannn geldiini seziyordum. Bir sabah yavrulardan biri, iinde bulunduu kabuu atlatarak ban darya, yaama doru uzatt. Sonra bir dieri, ve dieri de… Yuvamz daha da enlendi, ama sorumluluumuz da artt tabi. Artk ben de yuvadan kp yemek aramaya gitmeli ve yavrularmza yiyecek getirmeliydim. Ben yuvadan kp yiyecek aramaya gittiimde eim yavrularn banda bekliyor, o gittiinde ben yavrularla birlikte yuvada kalyordum. Yuvamzdaki neeli akmalarmz hi kesilmedi. Biz her gne mutluluk ve gvenle balyor, akama her birimiz doymu bir mideyle gn bitiriyorduk. Yaammza hakim olan tek ey sevgiydi. Korkumuz, endiemiz yoktu hibir eyden, ve hi bir eyle kavgamz da yoktu. Hele yuvamzdan bir sramayla kendimizi mavi gklerin usuz bucakszlna braktmz anlar yok muydu? Kanatlarm iki yanma ap boluun gvenli kollarna kendimi brakyor, rzgarn ve hava akmlarnn oyunlaryla kanatlarm bazen ard ardnca rpyor, bazense havada asl kalm gibi kprdatmadan ylece uuyordum. Bulutlarn iinden geiyor, yamur damlalarn yakalamaya alyordum. Gzme iyi bir besin olarak grnen her eye balklama dalyor, en keskin avclara ta kartyordum. Aada grdm dnya benim iin vard, iinde ykseldiim bu gk de benim iindi. Bunu dnerek mutlulua kanat rpyor, zgrln tadn her anmda karyordum. Yine bu dncelerle rzgarn srtna binip bulutlarla oynadm bir gnd. Muazzam gzellikteki yemyeil aalarn, aralarndan grl grl akan alayanlarn ve nehirlerin olduu ormanlk bir alann zerinden uuyordum. Ne yere ok yakn ne de ok uzakta olan bir aralkta szlyordum. Bir an iin kanadmda derin bir ac hissettim. Dengem bozulmu, yalpalamaya balamtm. Ne kadar abalasam da havada tutunamyor, yer ekimi denen artc gcn etkisiyle ilk defa tanyorcasna yere doru dyordum. Tek kanadmla abalamann bir faydas yoktu. Byk bir grlt, iddetli bir arpma, salyal bir az tarafndan yakalan ve… Karanlk…

Bir avcnn tfeinden kan kurunla yaralanm, sadk bir av kpeinin aznda atein yannda bekleyen avclara gtrlm ve kor bir alevde mis kokular saarak pimi ve afiyetle yenen bir akam yemei olmutum. Size “yok olmakla ilgili ne biliyorsunuz ki” diye sormutum deil mi?

Tekrar kendime geldim. Kim bilir bu defa neredeydim, kim ve ne olmutum? Bu yolculukta bir “son” olmadn biliyordum. Hep ve sadece olmu olan biri iin “var olmak” ve “yok olmak” kavramlar ok anlamszdr. Ben sadece Ol’may biliyordum. Sabrsz gzlerle etrafma gz gezdirdiimde son derece hareketli bir yerde olduumu grdm. Bu yer iin karanlk bir yerdi diyemem. ok byk, muazzam blmelerle ayrlm bir odacktaydm imdi. Bulunduum yer mi ok bykt yoksa milimetrenin yzde biri byklnde olan bana m yle gelmiti? Ama kesinlikle ok kalabalktk. Ama yle byle bir kalabalk deil. Belki de yz milyonlarca kadardk. Byk bir yar olaca haberi kulaktan kulaa geziyordu. Yz milyonlarca olan hepimiz bu yara katlacaktk. En dayankl, en salam ve en gl olan bin kadarmz varlacak yere varabilecek, ama onlarn da iinden yalnzca bir tanesi byk dl alabilecekti. Tuhaf bir grnm vard. Bamda zel yaplm koruyucu bir zrh tayordum ve boynumdan aas bir balnki gibi kuyruk eklindeydi. Bamzdaki zrh ok nemliydi. Balarmzda ok deerli bir hazine tayorduk ve amacmz bu hazineyi hedefe ulatrmakt. Yani milyonlarca olan hepimizin grnts bu ekildeydi. Yarma byk bir heyecan ve coku dalgasyla balad. Mthi bir kalabalktk, mthi bir heyecan vard. Hepimiz birden bir yne doru yzyorduk. Her birimiz kazanan olmak iin azimli ve hrslydk. Bu yarma belki de saatlerce devam edecekti. Burnumuza gelen mkemmel bir kokuyu takip ederek hedefe doru yzyorduk. Bu kokuyu tarif edemem ama kokunun kaynana ulamak iin hepimize byk bir arzu, azim ve hrs verecek kadar gzel bir kokuydu bu. Yzdk, yzdk, yzdk. Sre uzadka saymz azalmaya balyor, yeterince gc kalmayanlar yar yolda yar brakyorlard. Yarta kalanlarn says gittike azald, azald. imdi saymz gerekten de bin kadard. Kalanlar en gl ve en dayankl olanlard anlalan. Tabi ki ben de ilerindeydim. imdi yapmam gereken tek ey “en hzls” olabilmekti. Kokunun kaynana ok yaklamtm. Mmkn olduunca hzl yzmeye alyordum. Neredeyse baa ba gittiim birka kii daha vard. Hedef, nmzde belirmiti. Artk gcm son zerresine kadar zorlamal ve hedefe hepsinden nce varmalydm. Kuyruumu son bir abayla sallayarak hzm arttrdm. Artk hedefe ulamam ve onun iine girmem an meselesiydi. Orada byk dl vard. Kazanan tek bir kii olacakt. O muhakkak ben olmalydm. Tek dndm buydu. Gcmn tmn kullanarak dierlerini getim ve bam hedef alann iine soktuum anda kuyruumu darda brakarak giri blgesini kapattm. Artk ieri benden baka kimse giremezdi. Kazanmtm, bamdaki zrh iti ve iinde tadm btn hazineler, yani genetik ifreler ve kozmik bilgiler ieriye boalverdi. Artk buras bir mucize odas, ben de mucizenin adydm.

Bir k sabah gzlerimi keyifle atm, derin bir nefes alarak uzun uzun gerindim. te yeni bir gn daha balyordu ve bugn doum gnmd. Parlayan gnee ramen havada keskin bir souk, yakc bir ayaz vard. Pencereden gkyzne doru baktm da dne dne aaya inen lapa lapa kar tanelerini grdm.

Yz milyonlarca sperm tanesinden birinin yumurtaya ulap yumurtay dlleme yarmasnn sonunda mucize gereklemi ve safhadan safhaya geen bir hcre paras bir insan bedenine dnmt. Bugn ben soluk alan, bakan, gren, dnen, hareket eden, seven bazen de nefret edebilen bir insan olmutum. Ben sonsuz bir yolculukta halden hale geen, yaamn ve zamann nabz atydm. Havadaki buluttum, bir damlack suydum, ten kutum, den yapraktm… Kabaran toprak, kk salan bitkiydim. Uan ku, esen rzgardm. Ben, tm yaamn var olu sebebiydim. Kesinlikle sonu olmayan sresiz ve srekli bir yolculuktaki yolcuydum, gezgindim. Her eyin iindeki bilintim ben.
Ben yaamn kendisiydim.

Bu hikayenin bir sonunun olmayacan anladnz deil mi? Her eyin balad bir “balang noktas” olmad gibi her eyin son bulaca bir “yok oluun” da bulunmadn anladnz m? te hikayemiz byle, ne hikaye ama…!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik kmesinde bulunan dier yazlar...
Sohbet

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Galaktik Irk
"Bir"in Hikayesi
Kalem
Mevlana'ya Mektup 1
Balksz
Mevlana'ya Mektup 2

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Krklar Diyar [Roman]
nanmak m? Bilmek mi? [Roman]
srafil'in Aynas [Roman]
Bir - Arka Kapak [Roman]
Tura [Roman]
Ah Mine'l Ak ve ikayetname [Deneme]
Mevlana'ya Mektup 3 [Deneme]
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul [Deneme]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.