..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes cennete gitmek ister ama kimse lmek istemez. -Joe Louis
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > ebnem Pikin

12 Ocak 2008
Kalem  
ebnem Pikin
Yazy yazan bir "ak" olunca, baktnda neyi grdn, grdnde neyi sevdiini bilince "ak" anlatan kaleminden de mrekkep yerine "ak" damlar. Bu defa Ak'a dair bir-iki satr da benden...

:CHCB:
“Bak, bu yamurda seni buraya kadar yorduum iin gerekten zgnm. Aslnda bunlar sana telefonda da syleyebilirdim. Ama yz yze konumamz daha doru olur diye dndm. Birlikte gzel zamanlar geirdik, kabul ediyorum. Ama baz eyler var aklm kurcalayan. Sevginle ilgili phelerim var. Sorular var cevaplarn bilmek istediim. Bu artlar altnda kendimi veremiyorum bu ilikiye. Sana layk deilim gibi geliyor. Dediim gibi sorun sende deil, sakn yanl anlama. Sorun benden kaynaklanyor, yani sana geenlerde dediim gibi aslnda sen….”

Dudaklar kprdamaya devam ediyor gryorum, ama artk onu duymuyorum. Gzlerinin derinliklerine bakyorum bir hzn var m gzlerinde diye. Ellerini saa sola sallayarak konumaya devam ediyor. Gzlerini gzlerimden karyor, saa sola baknyor. Az hala kprdyor. Hi ses duymuyorum. Yerimden kalkyorum yavaa, soru soran bir ifadeyle gzlerime bakyor. Gzlerinden szlen bir iki damla ya var. Bir eyler diyor olmal. Ama duymuyorum. Arkama dnp kapdan yavaa kyorum. Yoldan aaya doru komaya balyorum. Yamur iseliyor. nce kk admlarla, sonra bacaklarm aarak atabileceim en byk admlar atarak komaya devam ediyorum. Yamur hzland.

Gkten den yamur damlalar gzyalarm gizliyor. Yzme den yamur damlalar ile yanaklarmdan szlen gzyalarm birbirine karyor. Kalbim yerinden kacak kadar hzl atyor. Gk grlyor. Salarmdan damlalar szlyor. Daha da hzlanyorum. Yerde olumu su birikintilerinin tam ortasna atlyorum her defasnda. Kyafetlerim srlsklam. Syledii szler kulaklarmda nlyor, imek akyor; kalbim arpyor, gk grlyor, gzlerim ve tm bedenim slak…

Dakikalarca kouyorum yamurun altnda. Yamur yavalaynca ben de yavalyorum. Yamur dindi, duruyorum. Aklm ve kalbim bombo. Bam gkyzne kaldryorum. Azmdan tek bir cmle kyor ve tenha sokan sessizliinde yanklanyor: “O beni sevmiyor. Peki Sen? Sen beni seviyor musun Rabbim?”

Eve giriyorum. Scak bir banyo alp, stm deitiriyorum. Odamn kapsn kapatp masama oturuyorum. nmde beyaz bir mektup kad duruyor. Dolma kalemimi elime alyorum. Ne yazmak niyetindeyim, bilmiyorum. Kalemi elime alp bekliyorum. Aklmda hibir kelime yok satrlara dklmeyi bekleyen. Kalem, elimin iinde olduu halde saa sola titriyor, hissediyorum. Kalemi skca tutup, engel olmak istiyorum hareket etmesine. Kalem, kada doru bir hamle yapyor yazmak istedii bir ey varmasna. Daha da sk tutuyorum ona engel olmak iin. Ama kalem btn gcyle kada doru bir hamle yapyor ve titrek harflerle bir kelime yazyor: “B..r..ak, br..ak” Elimi biraz gevetiyorum, kalemin yazacaklarn merak ederek. Yazmaya devam ediyor: “Bir soru sordun madem, boazm skmay brak da sana cevabn iletebileyim…” akn gzlerle bir kaleme, bir kada bakyorum. Ellerimi iyice gevetiyorum. Kalem, boaz sklm bir adamn rahatlam edasyla elimin iindeki duruunu dzeltiyor, kada doru tekrar uzanarak yazmaya devam ediyor: “Bylesi daha iyi… Bir soru sorduysan cevab duyabilmek iin nce dinlemeyi renmelisin. imdi syle, kalemin syleyeceklerini duymak istiyor musun?”

Bir an ikimiz de duruyoruz. Cevaplarm yazmal mym, yoksa sylemeli miyim, karar veremiyorum. Azmdan bir fslt gibi kyor kelimeler: Evet, istiyorum diyorum yalnzca kendimin duyabilecei bir ses tonuyla. Kalem yine yazmaya balyor:

Sevdiim…

Bana yle bir soru sordun ki, sorun yedi g at da bana ulat. Gzndeki ya grdm, gnlndeki hzn hissettim. Alaman bile buluta gzya dktrd.

Ey alemi yoluna toprak, gnei glne kul ettiim insan! Sana duyduum sevgiyi sorguladnda yerle gk bu soruyla inledi, denizler utancndan masmavi kesildi, gnein yz sarard, rzgar fkesinden esti geti, dalar ta kesildi.

Benim sana olan sevgim, harfsiz ve dilsiz sylenen bir szdr. Bu sz ancak can kulayla duyabilir, sana olan sevgimi ancak can gzyle grebilirsin. Anadan doma sahip olduun aklna deil, gnlne sormalsn bu soruyu.

Ey felei zerinde dndrdm ak bahesinin blbl! Sen hala sana olan sevgimi sorgulamaktasn. Sen hi aynaya bakmaz msn? Ayna tek banayken iinde hayal bulunan cilal bir nesneyken, sen ona baknca o hayal, senin suretin olarak akseder. Grnt bir iken, iki oldu sanrsn ama aslnda biri aynann iinde, dieri aynann dnda bile olsa bu iki suret aslnda bir’dir. Bu bir’lik, seven ile sevilenin bir’liidir. Sen ayrldk sanrsn ama bir olan ey, nasl ayrlabilir? Sen, benden; ben de senden ibaret olunca ak, baki ve lmsz olur.

Kalem yazmay durdurdu. Yazdklarn okuyorum, yeniden, ve yeniden... Ak ile ilgili ne gzel satrlar, ne anlaml szler bunlar. Ama benim tek istediim o iki kelimeyi duymak, beni sevdiini duyabilmek oysa ki…

Kalem brakt yerden yazmaya devam ediyor:

Ey bir tek szyle denizin dudaklarn kurutan sevgili! Szn sylenmesinin bir faydas yoksa sylenmemesi daha uygundur. Manay harfle, kelime ile balamak istiyorsun. Ama syler misin bana“Rzgar” kelimesi sence rzgar ne kadar anlatabilir? Bu kelimeyi her duyduunda onun teninde dolaan ellerini grebilir, kulana getirdii uultuyu iitebilir misin? Rzgar duyabilmek iin be duyunu kullanman gerekir. Ama ak’ bilmek iin be duyudan fazlas gerekli. Can kulan aabilseydin eer sana o iki kelimeyi hi durmadan sylediimi duyabilirdin. u bahedeki nazl gllere bir bak? Sana olan akm gln kulana fsldadm da nasl yz kzard, grmez misin?

Kalem tekrar duraksad. Peki ama insan sevdiinden neden ayrlr diye soruyorum. Kalem, yazyor:

Glge, gneten ayrlabilir mi hi? Ten, candan ayr mdr? Ey sonsuzluklar aleminin ruh kuu! Ruh ycelie sahipti, ten ise deersiz bir toprak. Yce olanla deersiz olan birbirine dost olunca insan da ztlklar iinde barndran, alacak bir ey oldu. Sen ayryz desen de bu doru deil. Glgeyi daima gnete kaybolmu grrsn. Kimin glgesi olduunu bildin mi ayrlk yle dursun, gnele olan ban ebediyete kadar glendirdin demektir. Biz seninle gnele glge; tenle can gibiyiz…

Ey ezelde ak mektubunu ayana baladm doan kuu! Ebediyete kadar o mektubun ban zme. Biliyorum sen hep ak ateiyle yanacak, ayrlk acsyla feryat edip duracaksn. Ama unu bilmelisin ki senin varlnn sebebi bendeki Ak’tr. Kime bakarsan bak, baktklarn hep bahanedir. Her yerde, her eyde grdn yalnz Ben’im. Sevdiin yalnz Ben. Can cisimde ve Ben, cisimde gizliyim. Aka aradn zaman gizlenir, gizlice aradn zaman aikar olurum. Bu ak yolunda yrmeye devam et, sonunu sorma. Her an bu yol daha da sonsuzlamada. Ak derdiyle gnln ho tut. Unutma, ak, kainatn z ve sen de Ak’n kendisisin.

Kalem bir anda elimden dveriyor. Beyaz sayfann alt ksmlar kalemden dklen damla damla mrekkeple boyanyor. Ellerime bakyorum. Parmaklarmda mrekkep lekeleri var. Bu mektup ayrldm sevgilime yazlm bir mektup mu, yoksa varlnn aikarl yznden gzlere grnmeyenin soruma verdii bir yant m?

Soru da cevap da anlamn yitiriyor.
imdi biliyorum ki kalemimden mrekkep deil, Ak damlyor…

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Galaktik Irk
"Bir"in Hikayesi
Mevlana'ya Mektup 1
Amma Hikaye!
Balksz
Mevlana'ya Mektup 2
Sohbet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Krklar Diyar [Roman]
nanmak m? Bilmek mi? [Roman]
srafil'in Aynas [Roman]
Bir - Arka Kapak [Roman]
Tura [Roman]
Ah Mine'l Ak ve ikayetname [Deneme]
Mevlana'ya Mektup 3 [Deneme]
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul [Deneme]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.