..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Kle deil, atee flemelidir." -Divan Lgat-it Trk, Savlar
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Didaktik > ebnem Pikin

5 Aralk 2007
Galaktik Irk  
ebnem Pikin
Bir kertenkele dile gelirse neler anlatr? Galaktik Irk'a dayanan srngen tarihini bir de onlarn azndan dinleyin!

:EAEJ:
Muhteem bir bahar gnyd. Doa, iddetli k rzgarlarnn dondurduu iliklerini gnein lk dokunularna teslim etmi, usta ressam renk paletine frasn dokundurup doay yeni renklere boyamaya balamt bile. Be yalarndaki altn sars sal, kahverengi gzl, tombik elli ufaklk, renk renk ieklerle bezenmi bahede doay kefe kmt. Topra elleriyle eeliyor, kelebekleri yakalamaya alyor, kular korkutup karyor, bceklerin yollarn kesip onlar artmaya alyordu. Her bulduu ta kaldrp altna bakyor, karnca yuvalarn asla bozmamas gerektiini hatrlayarak onlar bulduu gibi brakyordu. Grd pek ok bcek cinsiyle ilk defa karlayordu. Bilmemenin verdii cesaretle her grd kprdayan eye korkusuzca ellerini uzatp dokunmaya alyordu. O srada tan zerinden hzla geen bir karart grd. Hemen dikkatini o tarafa yneltti ve geen karartnn ne olduunu grebilmek iin pr dikkat beklemeye koyuldu. nce hzl hareketlerle nnden geerken, sonra bir anda kk ocuun zerindeki dikkatini fark eden kertenkele, bir an yavalad ve ban ocuun olduu yne evirdi. Ufaklk da akn bir ekilde bu ilk defa karlayor olduu yarata bakyordu. Bu iki farkl mahlukatn baklar birleti, hareketleri dondu kald. Biri evrenin en akll yarat insan, dieri kendine ait anl bir gemii olan galaktik srngen rknn temsilcisi bir kertenkele…

“ Ne oldu, neden yle bakyorsun?” lk soru kertenkeleden geldi. ocuk gzlerini fal ta gibi aarak var gcyle evin iinde ileriyle megul olan annesine seslendi.

“Anne, burada benimle konuan bir… bir…. bir ey var. abuk gel!”

Annesi ieriden seslendi: “Efendim tatlm? Kim konuuyor, sakn tanmadn kimselerle konuma. Baheden dar kma, olur mu hayatm?”

“ Bana “ey” diye hitap edilmesinden holanmam insanck. Benim soylu bir gemiim var, ben srngenimsi rkn temsilcilerindenim. Bana kertenkele diyorlar, ama ben bundan ok daha fazlasym. Anlald m?”

“Kertenkele sen misin? Neden yerlerde srnyorsun, ayaa kalksana!”

Ban yerden hafife kaldran kertenkele gzlerini ksarak sinirlendiini belli eden bir ifadeyle: “Kalktm gn de gelecek insanck. Yaknda grrsn…” dedi.

O srada srtnda ykyle oradan gemekte olan karnca sze kart: “Ltfen, dostum. Yine o eski hikayeyi anlatmaya balama. Baz eyler deiti ve sen bunu artk kabul etmelisin. Bu dnyann sahibi artk insanoullar, siz deilsiniz. Bunu anlamalsn.”

ocuk akn bir ekilde kertenkeleyle karnca arasndaki sohbeti dinliyordu.

“ Bak karnca, benim bunu kabul etmem mmkn deil. Bu kk insancn baz gereklerden haberdar olarak bymesi gerekir. Bu gezegeni kimlerle paylayor olduunu bilmeli. Bana bak insanck, sana bu gezegenle ve biz srngenlerle ilgili neler anlatld bilmiyorum. Ama hikayeyi bir de benim azmdan dinlemelisin.”

ocuun yeni oyun arkadalarna kan hemen snmt. imenlerin zerine, tan hemen nne ellerini enesinin altna yerletirip gzlerini kertenkelenin ksk gzlerine dikerek uzand ve srngenin anlatacaklarn merakla dinlemeye balad.

Kertenkele, son derece marur bir hareketle kuyruunu sanki bir padiahn pelerinini savurmas gibi yan tarafna alarak gzlerini uzak bir noktaya dikti, ve anlatmaya balad.

“Mavi gezegen… inde bulunduu sonsuz uzay boluunda herkesin gznn stnde olduu bir gezegen. Bu her zaman byleydi, hala da byle… Yemyeil ormanlar, masmavi sular, lman mevsimler, yldzl geceler, ltl sabahlar. Daha ne olsun? Bu muhteem gezegenin ilk sahipleri zeki memeliler grubundan balina ve yunuslarn karada yaayan ilk atalaryd.” Baklarn tekrar ocuun gzlerine dikti ve ekledi: “Dikkatini tekrar ekiyorum, karada yaayan atalar dedim. O zamanlar bu ikisi tpk imdi siz insanlarn yrd gibi iki ayaklar stnde yryorlard.”

Yeniden baklarn uzak noktaya ynlendirdi ve devam etti:

“Bu memeli grubu tarmla urayor ve dnya zerindeki gda gereksinimini karlama grevini yerine getiriyorlard. Tabi ki dnya zerinde yaayan tek canl onlar deildi. Onlardan baka Orion takm yldznn Bellatriks Sisteminden gelen dinozor grubu ile Sagittarius takm yldzndan gelen bizler yani srngen grubu da dnyada yaayan dier zeki varlklardk. Buray iyi anla insanck. nk o zamanlarda sizin trnz ortada yoktu. Bu gezegenin tek sahibi bizlerdik.”

Karnca arpk bir glmseme ifadesiyle sze kart: “Tabi unu da hemen ekleyelim, bu srngen rknn maalesef kt bir zellikleri vard: Dnya zerinde kendilerinden baka hibir fiziksel varln yaamalarn istemiyorlard.”

“Ne var bunda, imdi de insanolu gezegeni kimseyle paylamak istemiyor. Neyse ben devam edeyim. Bu srada Vega takm yldznda yaayan Vega’llar okyanuslarda yaayan primatlar zerinde bir takm genetik deiiklikler yaparak Vega nsan dedikleri ilk insan trn hayata geirmilerdi. Amalar bu insan varln dnya gezegenine gndermek ve insan rknn bu gezegende yaylmasn salamakt. Baka ne gibi bir amalar vard bilinmez, ama biz Srngen rknn huzurunu karmak istedikleri ak.”

Karnca yine sz ald: “Bylece srngen rk, insan rkna dman kesildi ve dnyay bu akll yaratklarla paylamak istemedikleri iin iki tr arasnda iddetli savalar balad. Fzyon bombalar patlatld, iddetli atmalar oldu. Yunus ve balinalardan oluan kara memelilerinin ve uzay hiyerarisindeki dier gezegenlerin yardmlaryla srngen ve dinozor grubunun byk blm yok edildi.”

Kertenkele gzlerinde hznl bir bak ile devam etti:

“Evet, ok byk bir katliam yapld. Bu katliamdan kap kurtulan atalarmdan bir blm Maldek adndaki, Jpiter ile Mars arasnda bulunan bir gezegene yerletiler. Dier bir blm ise Pegasus takm yldzna kat. Bu arada yunus ve balina kara memelileri ise karay insan rkna brakarak yaamak iin denizlere indiler. Yani bugn bildiin denizde yaayan yunuslar ve balinalar insanlara bundan byle denizden yardm edeceklerdi.”

ocuk, yznde akn bir ifadeyle ve takip etmekte zorlandn belli eden gzleri bir karncaya, bir kertenkeleye gidip gelerek dinlemeye devam ediyordu.

Kertenkele baklarn ocuun gzlerine dikti. Yine gzleri kslmt ve dmanca bakan bir ifadeyle anlatmaya devam etti:

“Bylece dnya zerinde egemen olan tek bir rk kald: nsan rk. Yani seninkiler, insanck. Atalarn yava yava tm gezegene yaylmaya balad ve yeni bir uygarlk kurdular. Bugn Pasifik Okyanusu olarak bilinen yerde Lemurya ya da dier adyla Mu ad verilen Vega / Sirius tipi bir uygarlkt bu.”

ocuk sordu: “Peki senin kaan atalarna ne oldu, onlar neredeler?”

“ Maldek gezegenine kaan atalarm bu gezegeni ileri teknolojik silahlarla donattlar. Dnyay yeniden ele geirme amacndan hi vazgemediler. Maldek’in Dnya yrngesine en ok yaklat zaman ayarlayarak saldrya getiler. ki gezegen arasnda nkleer silahlar kullanld. Sen bilir misin nkleer silahlarn ne olduunu insanck? Her iki gezegenden de muazzam byklkte paralar koptu. yle byk paralar ki bu paralardan biri Ay’d mesela.”

“Ay dede mi koptu?”

Soruyu duymazdan gelen kertenkele heyecanla anlatmay srdrd:

“Dnyadan kopan dier paralar ile Maldek’ten kopan paralar kararak bir astreoit kua meydana getirdi. Astreoit kua nedir diye sorma sakn, okula balaynca renirsin. Galaktik Federasyon dediimiz uzay hiyerarik dzenindeki dier gezegen ve yldzlarn ortak kararlaryla Maldek ile Dnya gezegeni arasnda geen bu iddetli savan tekrarlanmamas iin Maldek’in yrngesi deitirildi. Ay, Dnyann uydusu olacak ekilde yrngesi yeniden dzenlendi ve Dnya gezegenini atalarma yani srngen rk tehlikesine kar gzlemek ve korumakla grevli bir uygarlk Ay zerine yerletirildi.”

Kertenkele derin bir i geirdi.

“ nsanolu bizi dnyadan gnderdi, ama kendi iinde asla huzur bulamad ite. Birok uygarlk kurdu atalarn insanck, ama u koskoca gezegeni kendi tryle bile paylaamad, hep savalar yapt kendi iinde. Tabi o zamann savalar senin imdi anlayamayacan gte fzyon ve nkleer silahlarla yaplan savalard. Hatta yine bu savalardan biri srasnda Dnya atmosferini tehlikeli radyasyonlardan koruyan kristalize suyu iinde barndran Gkkubbe ykld da Dnya gezegeni 40 gn - 40 gece sren yamur ve tufanlar altnda kald. Tabi bu felaketlerden sonra hem insan rknn boylar ve yaam sreleri ksald, hem de biz srngenler minyatr llere sahip olduk.”

Kertenkele hikayesini bitirdiini belli eden evik bir hareketle kuyruunu tekrar arkaya ald. “Gn gelecek tekrar bu gezegenin sahipleri olacaz insanck. Bunu hi aklndan karma.” diyerek ban evirdi ve hzl hareketlerle tan te yanna geerek gzden kayboldu. ocuk ellerini enesinden indirip uzand yerden ayaa kalkt. stndeki topraklar kk eleriyle silkeledi ve merdivenlerden karak evine girdi.

Akam terasta ailece yemek yedikleri srada ufaklk oturduu sandalyeden frlad ve eliyle gkyznde bir k topu gibi asl duran Ay’ gsterdi ve seslendi:

“Ay dedeyi bile kopardlar. Ben artk savalar olsun istemiyorum. Ben tm insanlarla ve tm galaktik uygarlklarla bu gezegeni paylaabileceimizi dnyorum. Artk dmanlk kalksn, yunuslarla balinalar tekrar sudan kp aramzda yaamaya balasnlar. Bu gezegen ok gzel, bu gzellii neden paylamay bilmiyoruz? Ben fzyon istemiyorum, ben nkleer istemiyorum, paralar kopsun istemiyorum artk. Tamam m?”

Annesiyle babas yedikleri lokmalar azlarnda unutmu, ocuun birdenbire syledii bu akl dolu cmlelerle akna dnmlerdi. nce birbirlerine, sonra ufakla baktlar ve sakince “Tamam” diyebildiler. ocuk tekrar sandalyesine oturdu, byk bir itahla yemee koyuldu.

…Gkyznde neeli bir hareketlilik… yldzlar yanyor, yldzlar snyor… Ay dedenin donuk yznde bir tebessm beliriyor. Bu gece ocuk kalbinden gelen sevgi ars geceyi ve yarnlar aydnlatyor…

.Eletiriler & Yorumlar

:: teekkrler
Gnderen: ibrahim kabahalilolu / anakkale/Trkiye
2 ubat 2008
kkken seyrettiim izgifilmler baka dnyalara gtrrd beni.bu yazy okurken ayn eyleri hissettim.byklere izgifilmler diye bir izgifilm kua olsa televizyonda.byle hikayelerim filmleri yaplsa.herkes seyretse keke.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
"Bir"in Hikayesi
Kalem
Mevlana'ya Mektup 1
Amma Hikaye!
Balksz
Mevlana'ya Mektup 2
Sohbet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Krklar Diyar [Roman]
nanmak m? Bilmek mi? [Roman]
srafil'in Aynas [Roman]
Bir - Arka Kapak [Roman]
Tura [Roman]
Ah Mine'l Ak ve ikayetname [Deneme]
Mevlana'ya Mektup 3 [Deneme]
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul [Deneme]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.