..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Ne elbiseler grdm, iinde adam yok, ne adamlar grdm srtnda elbise yok." -Mevlana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Yazar Portresi - Seyfullah ALIKAN
Seyfullah ALIKAN - DENZ FENERNN GNCES
Site i Arama:

Ana Sayfa
  Tabanca (Seyfullah ALIKAN) 26 Temmuz 2022 Kent 

Tabancay kaldrp raylara atmay dndm. Fakat bu dncemden vaz geiverdim. Bir kadn bara bara telefonla konuuyordu. Ona yaklap tabancay uzattm. Kadn soru dolu gzlerle bana bakt. Gelen metroya atlayp oradan katm. Telefonla konuan insanlar genellikle kendine uzatlan alyorlar. Bunu daha nce arkadalarma aka iin defalarca yapmtm.

Romantizm Delikanly Bozar (Seyfullah ALIKAN) 8 Haziran 2019 Anlar 

ysa nceleri her ey ne gzeldi. Sen gelip parman srtma drtyordun. Ben akacktan ok kzyordum. Ve seni kovalamaya balyordum. Al sana baldan tatl bir kovalamaca. Ka kez bota bulunup irkilmitim. Kzmalar, glmeler, her ey ama her ey oyun gibiydi. Aradan ne kadar zaman geti? Saymadm ki. Ka ay acaba, ka yl? ok deildir, yemin ederim.

Emekleye Emekleye Emekli (Seyfullah ALIKAN) 30 Mays 2019 Toplumcu 

Emekli olunca bir sahil kasabasna yerleecektim. Elde avuta ne varsa satp kendime bahe iinde bir ev alacaktm. iekler yetitirecektim, birka aa mandalina, limon, portakal Aalar evin arka bahesinde olacakt. Gller ve mevsim iekleri denize bakan tarafta

Organik Ky Kz (Seyfullah ALIKAN) 10 Mays 2019 Toplum 

nnem sylemedi ama bir klie daha vardr. Ky kzlar mahcup olduu kadar masumdurlar. Utanga olduklar kadar bakiredirler. Onlar gizli yerlerde aan nadide iekler gibidirler. Esiz ve el dememi, hi koklanmam. Bak neredeyse unutacaktm. stelik dourgandrlar. Topa gibi al yanakl bebeleri olur. Ne kadar ok istersen Drt, be alt hatta

Ekmei Kedere Banmak (Seyfullah ALIKAN) 6 Mays 2019 Post-Modernizm 

yice yalanmt artk. stelik kalbi de vard. - Rabbim bize de byle ecel nasip etsin. Yataklara dp ekse daha m iyiydi? - O hastaneye gitmese iyiydi. Orada iyi bakmyorlar hastalara. - Kolesterol ok yksekti. stelik ekeri de bir trl dmedi.

Yitirilmi Akl Hkmszdr (Seyfullah ALIKAN) 30 Nisan 2019 Yaam 

Bana acyan gzlerle baktn grr gibi oluyorum. Sakn ha, byk bir yanlg iindesiniz. Bir insann akln hem de ceza sorumluu ile birlikte yitirmi olmas ne byk zgrlktr. Gidip banka soysam ieri bile atamazlar

A Tokun Halinden Anlamaz (Seyfullah ALIKAN) 26 Nisan 2019 Yaam 

Yazmaynca insan kilo alyor belki. aydr yazmadm. Tam kilo almm. Beni kantara karan aklma turp skaym. Sanki yaplacak baka i yokmu gibi. Bir dalgnlma gelmi olmal. O kantar gz nnden kaldrmalydm. Kaldrp yatan altna falan saklamalydm. Ortada durursa bunun byle olaca zaten belliydi.

Midyat (Seyfullah ALIKAN) 26 Nisan 2019 Yaam 

Sabaha kar tel rg boyundaydm. Otlar oktan kurumutu. Toprak yrdke tozuyordu. nce tan yeri alacaland. Ve yldzlar snd. Gkyz nce griye dnd. Sonra sarard, ald lk kular grnd. ri kular, kargalar, atmacalar, doanlar Tel rgnn ardndaki kasaba hala uyuyordu. Gnein ilk klar evlerin taraalarna dt. Kerevetler hareketlendi. Beyaz rtler toplatverdi. Ara sokaklardan birinde bir motor sesi duyuldu. Frncdr bu, dedim. Kesin frncdr. Kendimden emin halim houma gitmedi. Ya styse Kasabalarda ilk nce imamlar uyanr zaten. Sonra yallar.

Tek Ta (Seyfullah ALIKAN) 18 Nisan 2019 Ortamsal 

Bu yl sevgililer gnnde ben de tek ta istiyorum. -ki tane alsam olmaz m? -Ben ok ciddiyim. -Ben deilim. -Herkes sevgililer gnnde hediye alyor. -Ben de alrdm ama sevgilim yok. -Ben neciyim? Sevgilin deil miyim? -Otuz yllk karmsn. -Eee -Sevgilim deilsin.

Sen Yazma Osman (Seyfullah ALIKAN) 18 Nisan 2019 Yazarlar ve airler 

Senin iin siyasi eyler de yazyor da dediler. Yapma, etme gzn seveyim. Ekmeinden olursun. Eskiden byle eyler ho grlyordu. Ama artk devran deiti. Bir dilekeyle kendini kap nnde buluverirsin. nsanlar z be z babasn ikyet ediyor. Sana m acyacak. Geenlerde kadnn biri otuz yllk kocasn ikyet etmi. Cumhurbakanmza hakaret ediyor, demi. Polis evini basp alm karga tulumba karakola gtrm. Senin aznda diin kalmam, kulan duymuyor, gzn grmyormu. Azck akln bana devir. Zararn neresinden dnsen kardr.

Kemeralt (Seyfullah ALIKAN) 17 Nisan 2019 Kent 

Bir ocuk ne diye kk bir kyden kp buraya gelir? Bin kilometre uzakta, yabanc bir ehre, neden? Belki annesi lmtr. Babas yeniden evlenmitir. vey anne bu belki ekmek vermiyordu. Belki kt sz sylyordu. Dayanamayp kamtr. Babas da lm olabilir. . Anas yeniden evlenmitir. Ama vey baba ocuklar istememitir.

Gvercinli Yaz - 1 (Seyfullah ALIKAN) 24 Kasm 2017 Bireysel 

II - Senin kafa biraz nanay galiba, dedi. - Bilmem, - Bi sus , bi sus o zaman… Kim sylemise seni kandrm. Benim kularla hi iim olmaz. - Ne bileyim ben. Senin iin kuu dediler. Ben de kanarya, saka, iskete, muhabbet kuu, Hint blbl, cennet papaan falan satyorsun sanmtm. - Senin kafa biraz nanay galiba… Ben gvercin meraklsym adamm. Sivri bann n ksmnda salar kirpi dikenleri gibi dik dik uzamt. Bizim oralarn Yrklerine benziyordu. Esmer, ksa boylu ve esmer. Sinirli gibiydi. Srekli yere tkryordu. Gzleri fldr fldr dnyordu. Telal, aceleci ve varlmdan rahatsz bir hali vard. Eer iin ieresinde ark smet olmasa yzme bile bakmazd. Onun hatrna bana katland ok belli oluyordu.

Sonbahar Hznn Rekleri Boyar (Seyfullah ALIKAN) 21 Kasm 2017 likiler 

Artk zaman gelmitir. Bir mektup yazmalym sana. Ne zamandr aklmda. lla hemen yazmalym nk ertelersem ylece kalr. Beyaz kda, zarfl marfl. Yazp telefonuna gnderdiim cmleler eninde sonunda uup gidiyorlar. Ya hafza kartn kayboluyor veya telefonun bozulunca tamircide siliniyor. En iyisi gerek bir mektup yazaym sana. Beyaz kdn kenarna kedi merdiveni izeyim. zerinde sar yapraklar… Okla yaralanm kalbim… Ve gagasnda zarf tayan bir gvercin... inde karalanm birka cmlem olsun. Sa st keye tarih ataym. Ayn okulda rendiimiz gibi. Ortada sana hitaben iki kelime. “Sevgili … Sana daha nce hi yazmadm. Bu mektubun ardndan bir daha yazacak mym? Henz bunu da bilmiyorum. Bir zarf ap iinden fatura veya banka dekontu kmamas seni artacaktr. Ne gzel.

yle Pat Diye de lnmez ki (Seyfullah ALIKAN) 17 Haziran 2017 Deneysel 

Selviler neden aklm dolatrp duruyor bu akam? Hlbuki aa denince aklma ilk nce Selviler gelmez ki. Ulu narlar, kknarlar, ladinler, yabani elmalar, akal erikleri gelir. Ama illa kirazlar ve onlarn sonbaharda ate rengi yapraklar... Dere kenarnda dallar sulara doru sarkan stler. Asfalt boyunca uzayp giden karaaalar, amlar, akasyalar, ideler ve tek tk incir aalar. Az kalsn unutacaktm. Yaz k parlak yapraklaryla capcanl grnen taflanlar severim ben.

Sokarm Seni alvarma karrm Tozpembe (Seyfullah ALIKAN) 12 Haziran 2017 Deneysel 

mdat, rzma geiyorlar. Namusum elden gidiyor. Yetiin… Ne alakas var imdi. Aklma karpuz kabuu drd salak. - alvarnda ne varsa kar, uraya koy, dedim. Masay gsterdim. Hi niyeti yok. O hala bir frsat kolluyor. aknlmdan yararlanp kaacak. Pencereler demirli olmasa uup giderdi zaten. Kaamyor, barp duruyor. Hrsz bizi kendi evimizde faka bastracak. Vay uyank vay... Ben de barmaya baladm.

Delikanly Bozan Yazlar (Seyfullah ALIKAN) 11 Haziran 2017 Sevgi ve Ak 

ocuktum, annem beni deli gibi severdi. Rzgrdan samn dalmasna, dudaklarmda yediklerimden izler kalmasna bile izin vermezdi. Hemen kucana alp siliverirdi. Babamn czdan demet demek para doluydu. Ben istesem dnyadaki btn balonlar, btn oyuncaklar, btn bisikletleri hatta koca ky bile satn alabilirdi. ocuktum, yamur benim iin yaar, imenler benim iin byr, krlanglar ve leylekler benim iin her bahar buraya dnerdi. Eriklerin en kocaman, eftalilerin en sulusu, kavunun en tatls da benim iindi. Sabahlar gne ben uyanaym diye aard. Ve Akam en gzel ryalar bana getirmek iin kerdi.

Kara Tren (Seyfullah ALIKAN) 29 Mays 2017 An 

Kara tren ocuk gzlerimizde dev gibi bir makineydi. Her tarafndan buhar kan, su ve ya damlayan fkeden delirmi kocaman bir canavard. Bazen Austos aylarnda bacasndan pskrtt kmr korlaryla yol boyundaki kuru otlar tututururdu. Dere iindeki sazlklar, yol boyundaki otlar anzlar gibi kapkara olurdu

Gelincikler Alar m? (Seyfullah ALIKAN) 10 Mays 2017 Deneysel 

Katrclarn Osman’la gitti. Sabah ezan hala kulaklarmda... Avlu kapsnda son kez grdm. ki karart olup gittiler. Akama gen bir ksraa koulmu Konya Yayls ile dnecekti. Minibs Gediz’e utu diyorlar. Kayp diyorlar. Yalan sylyorlar. yi yzerdi Yusuf’um. Ate yakar beni ama su bomaz, derdi. kisinin de ne ls, ne dirisi. Gediz denilen bu su nereye gider? Hi yorulmaz m? Hi mi duraklamaz, soluklanmaz m?

Ben Daha ok Napolyon'um (Seyfullah ALIKAN) 2 Mays 2017 Yaam 

nce profesrn zel muayenesine giderim. Daha sonra da psikiyatri servisine... Deli olmak iin rntgen ekilir mi? Acaba tahlil yaplyor mu? Yoksa sadece sorular sorup grme mi yapyorlar? Filmlerdeki gibi mrekkep lekesi testlerini mi gsteriyorlar acaba. Sorulara uygun cevaplar vermek iin nceden allmak gerekir mi? Keke km sorular bulabilsem de azck bakabilsem. Bu iler ok aceleye gelemez. stesinden gelmek iin alacam. Ne demiler ama... Azimle ieyen mermeri delermi. Baarl olursam te o zaman delidir, ne yapsa yeridir mertebesine ykselirim.

Rak iesinden Ejderha Olduk – - (Seyfullah ALIKAN) 28 Nisan 2017 Deneysel 

-Aklndan geen ne? Telefon alnca ne olacak? -O zaman yengeye ulaabiliriz. -Yenge deme lan kadna. Bir kere olsun yzm grml bile yoktur. -Telefon alyon dimi. -Bakarz, imdi sras deil. -Niye paran m yok.

Kk bir ocukken babama yalvardm. "Ne olursun vilayet kona nnde kaleminden kan damlayan, ipten adam alan cmleler yazan katiplere beni rak ver." dedim. Ama beni dinlemedi. nce bir katibin yannda ie balayp sonra bir yazarn yannda rak olarak yetiebilseydim dlerim gerek olabilirdi. Babam beni dinlemek yle dursun inadna yapar gibi gitti beni terzinin yanna rak verdi. ki hafta dkkana ay, gazoz tayp kmrl ty tututurmak, her sabah dkkan sprmek zor geldii iin iten katm. Terzi randan yazar olduu nerde grlm. ki yl yazlk sinemada makinist rakl yapmamn bu gnlere gelmemde ok faydas oldu. Btn trk filmlerinin senaryolarn afiine bakp zer hale geldim. "Bunlar yazmaya ne var, ben de yazarm deyip" o iide braktm.

nk bir yazma meraklsnn maceralara atlmas, insan selinin iinde farkl yaamlarla tanmas gerekli. Kararm yerinde olmasna ramen kasabamz kk bir yer olduu iin kartm insan seli hi bir yere akmyordu. Artezyen borusundan aa akan suyun girdabnda akama kadar dnp duran saman p olmaktan bir trl kurtulamadm. Bu durgunluk sadece benim gelimemi engelmedi. Kilometre kareye den vukuat saysndaki azlktan dolay btn kasaballar can skntsndan patlard. Hatta bir sylenceye gre bizim oralarn adamnn mrnn bu kadar ksa oluu can skntsndan kaynaklanyormu.

Mahallediki kadnlar bile dedikodu malzemesi bulmakta zorluk ekerlerdi. Hatta eski yllara ait dedikodular tekrar tekrar seslendirip " nerde o eski gnler, bizim genliimizde bu kasabada gnde bir kz kaard. Gaytan bykl kocalar iip iip eve gelirler, enmeden gecenin krnde dr dr eden karlarn dverlerdi. Gecinin bir yars sokaa jandarmalar gelirdi, seyiri gzel olurdu. Bereketi kat sokaklarn valla" derlerdi. Byle sakin ve sesiz bir kasaba insan d gcn srekli canl tutamaz. Ne kadar hevesli olursan ol can skntsnn elinde mutlaka miskinleip krelirsin. Gzel cmleler yazmak iin, srkleyici olaylar anlatmak iin yanl topraklarda byyp orak kaldm. Neden bu kadar skc olduumu, kt yazdm umarm anlarsnz.

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Seyfullah ALIKAN, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.

Bu dosyann son gncelleme tarihi: 06.06.2023 03:19:38