..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Sevgi bilmekten doar." -Mevlana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Bilim Kurgu > Tuna M. Yaar

26 Mart 2019
Dnya Tanyor 5  
Dnyann Ve nsanlarn Kulukse Gezegenine Tanmas

Tuna M. Yaar

Roman bu ya insan inanrsa dnya denen yer kre bile tanr. Arimet'in dedii gibi "Bana bir dayanak noktas verin. Dnya'y yerinden oynataym."

:AJCA:

Fikri geriye doru bakt. Kendisini kimsenin takip etmediini anlaynca robot veri deitirme cihazn altrd. Robotlar o an hangara girmek zereydi. Fikri de onlarn peinden hangara girdi.

Ortalkta kimsecikler yoktu. Robotlar bir l gibi ayakta hareketsiz duruyordu. Fikri cihazn her bir robotun gzne tutarken Kutsal k akn dnd. Kutsal k nce kzl renkteydi sonra alev mavisi. Hangardaki on iki asker robot kullanma hazr hale geldi.

Robotlar dar karamazd. Oysa nlanma geidine robotlarla gitmesi gerekiyordu. Aklna Selami'nin kutsal kullanarak mekan atlama yntemi geldi. Zaten robotlara da kutsal yklemiti. Fikri yerinden uzun sre kprdamadan durdu. Bir mddet sonra Fikri'yi ve robotlarn bir k huzmesi kaplad. Ardndan hep birlikte yok oldular. Hangar bombo kald.

Selami robotlar ve Fikri'yi grnce ard. "Hep geidin nnde bunlar ne zaman gelecek diye bekleyip durdum. Oysa sen baka yerden kageldin." Diye konutu.

Fikri "Robotlarla nlanma geidinden de gelebilirdim. Gvenlie yakalanmadan robotlar geide getirmek zor olacakt. Bende senin kutsal kla mekan atlamay denedim ve baarl oldum."

Selami "Senin karnn atr. Gel de bir eyler yiyelim" dedi ekledi. "Bu gezegenin yiyecekleri yle tatl ki daha nce niye tatmadm hayflanyorum." Beraberce Selami'nin barakasna girdiler. Beraberce Soran P2 gezegeninin envai eitteki sebze ve meyvelerinden yemeye baladlar.

Barakann ii dier iki baraka gibiydi. Adeta bir kontrol ss gibiydi. Galaksiler aras yayn alan sioter bir televizyon sonra, yakn zamanda icat edilen her bir insann yapt rayd yaynn eken bir radyo, Yannda tm hastalklar iyiletirebilen ramea isimli bir kabin, son derece gelimi bir radar vard. Bunlarn yannda yatmak iin anti yer ekimli bir yatak, yerlerine yeni yerletirilmi gezegenin meyve ve sebzelerinin bulunduu bir buzdolab vard. Gezegene drt ayda bir k geliyordu. Bunun iin havas ekilmi metal bir kreden yaplm pota isimli bir stma cihaz vard.

Selami "Yemek gzeldi deil mi. Yediimiz bu gezegene zg bir sebze yemei. Gnl yapm buzdolabna koymu. Bende aldm sttm."

Fikri "Akam olmak zere. Biliyorsun burada gndz on alt saat. Otuz iki saat boyunca bir gndr uykusuzum. Seninle oturup televizyon seyretmek isterdim. Ne de olsa televizyonun sioter bir cihaz. Yldzlar aras yayn ekiyor. Ama ok uykum var."

Selami "Siz gidince televizyonda neler grdm neler. Fornox galaksisinde ismini bilmediim iki gezegen canllar arasnda sava vard sava tabi ki uzayda oluyordu. Sonra devasa bir uzay gemisi savaan zoyarklar bir bir yok etti. Biz insanolu rknn henz fornox galaksisi ynetimine katlmadn biliyor muydun?"

Fikri "Fornox ynetimi insanlar izleme altnda tutuyorlar. Eer insanolu bir mddet savamadan yapabilirse fornox ynetim meclisine alnacak. Zannedersem bu kolay olacak. nk insanolu sava brakal yzyllar oluyor."

Selami "Bu ynetim biz mz de izliyor mu acaba. Baksana maymun adamlarla savamak iin hazrlk yapyoruz. Sen on iki tane robot getirdin. Kim bilir Naci ne kadar getirecek?"

Fikri "Biz insan savunmadayz. Maymun adamlar saldrrsa bizde saldracaz. Fornox ynetimine gelince onlarn gznden hibir ey kamaz. Hatta onlarn ellerindeki teknoloji deil daha ilerisi. Cihazlarn enerjisi ve bilgisi olan kutsal k sayesinde akla gelmeyecek eyler yapyorlar. Ynetimin gezegenleri yldz olmayan kendinden olan gezegenler."

Selami "Yaptklar cennet projesi ile o gezegenler o hale gelmi. Kulukse gezegeni de bu projeye geecek ama hayli eksik yanlar var. ncelikle toprak k haline dntrlmeli. Sonra k yerini kutsal a brakmal. Bunun iin dnce gerekli. Bunu salayacak dnce ise atom alt bilinci ortaya karmak gerekiyor. Yani her yerde olan maddedeki bilin. Biliyorsun Mevleviler maddeye saygldr. Giydikleri kullandklar eyaya bir can tayormu gibi davranrlar. Biz insanlarn yapaca da bu can ortaya karmak."

Fikri "Ne varsa manevi hayatmzda var. Kulukse insanlarna bak. Gezegene en hzl uyumu salayan Trkler oldu. Zaten maneviyat olmadan heyecanda olmaz. Kutsal n esrarn anlayan herkes de bir canllk var. Kulukse gezegenine geldiimizden beri heyecan ve aksiyon peimizi hi brakmad. Onun ncesinde upakapralarla dnyada karlamamz ayr bir konu. Bence fornox galaksi ynetimi manevi ynden ok merhale kat etmi bir birlik."

Selami "Bir kere onlar kutsal n nemini anlam. Tm hayat alanlarna bunu yerletirmi. rnein ben aklma bir ey gelip unuttuumda kutsal kullanyorum. Unuttuum eyi somut halde dnp oradan gsmn iine kutsal n aktn dnyorum. Unuttuum eyde bir sre sonra aklma geliyor. Zaten dnceyi byle altrmann ismine fornox deniyor. Bence insan iyi yolda ilerledi mi kalbin ubesi hibir ekilde zarara uramaz."

Maymun adamlar zoyarklar ile dan eteine indiklerinde aralarndan kp bir cihazla dadan gelen sinyalleri kontrol etmeye baladlar. Dan batsndan ve dousundan sinyal aldlar. Verileri incelediklerinde dada hem savunma, hem saldr, hem de yaam alan olduunu rendiler. Lider maymun nde dierleri arkada maaraya doru daa ka getiler.

Maarann azna geldiklerinde bir engelle karlatlar. Giri elektronik saydam bir kalkan ile korunuyordu. Lider maymun adam emir verdi. Tm maymun adamlar maarann giriine n silahlar ile ate amaya balad. Maarann girii youn k cmbne dnt. Ksa bir sre sonra birden gkyznde byk bir k cmb olutu. inden uan daireler kt. Ardndan maarann giriindeki maymunlara doru alala getiler.

Lider maymun maarann giriini brakp kendilerine doru gelen uan dairelere ate amalarn emretti. Bu sefer gkyzne doru ate balad. Gkyznden hemen karlk geldi. Uan dairelerden maymun adamlara doru periyotu dk, kulak ile duyulmayan ama ok rahatsz edici ses dalgas yaylmaya balad. O an gkyzne doru ate kesildi. Maymun adamlarn elinden silahlar dt. Yerde iki bklm kalakaldlar.

Lider maymun kendini zorla toplayp ayaa kalkt. Askerlerine "Kalkn aptallar. lmek zeresiniz. Hemen buray terk edin." Diye emir verdi.

O an uan dairelerden ses dalgas kesildi. Maymun adamlar arp gkyzne bakt. Uan daireleri gremediler. Uan daireler gitmiti.

Lider maymun "Bunlar bizimle savamay semediler. Bizi sendeletip kap gittiler."

Yanndaki maymun adam "Efendim doru dediniz. Ama bunlarn bir amac var. Ses dalgalar ile bizim zekamz ltler. Tm kargaalk bundan ibaret."

Lider maymun "Bizim zekamz dman her yeniimizde ortaya kar. Ortada sava olmadna gre deminki yaananlar zeka testi ile deil bizim geleceimiz ile ilgili. Ben bunlarn teknolojisini biliyorum. Kutsal n ses ak siriufuk dalgalar sayesinde atomlarn derinliklerine inip oradaki galaksilerden balant yapyorlar. Sonra bu balantlar ile geleceimizi kontrol ediyorlar."

Maarann giriinden kalkan kalkt. Bir maymun asker heyecanla barmaya balad. "Maara ald maara ald." Lider maymun nde dierleri arkada ieriye girdiler.

Selami robotlar kontrol ediyordu. Hepsi gl kuvvetliydiler. Sesleri yerindeydi. Trke konuuyorlard.

Selami yannda ki Fikri'ye "Tpk ocuk oyunu gibi. Bu robotlara ne desem hemen yerine getiriyorlar. Bir asker gibi selam veriyorlar. Bunlar getirdiin iyi oldu. Robotlarn yarsn evrede ne var ne yok aratrmaya gnderelim. Gezegene geldiimizden beri merak edip aratrma yapmadk. Burada kimler yayor, zeka tayan canl var m, ne tr hayvanlar var, hepsini renmek istiyorum."

Fikri "Hemen robotlarn yarsn yolluyorum. Unutmadan syleyeyim. Bu robotlarn enerjisi zor bitiyor. Enerjileri bor madeninden yaplma nano teknoloji eseri."Fikri alt robotu ayrd. letiimi salayan cihazlarn kontrol etti. Grnt aktaran anti yerekimli nano kameralarn ayarlad.

Onlara "Tehlike olduu zaman hemen grnmez moduna geeceksiniz. Hibir zaman n silahlarnz kullanmayacaksnz. Bulduunuz yeni eyleri inceleyip bilgileri bize aktaracaksnz." Diye konutu.

Robotlar hep bir azdan "Ba stne" demesiyle her biri ayr yne uzaklat.

Selami "Cann sevdiim teknoloji nelere kadir. Sonunda insanolu yapay zekadan biyolojik zekaya geti. Robotlar bilmesem hepsine sradan bir canl gibi davranacam."

Fikri "Bugn yamur yaacak. Meteoroloji cihazm yan gn boyunca sreceini sylyor. Robotlar su iinde gayet korunakl. Onlar iin endie etmemize gerek yok."

Selami "Gel benim barakada oturalm. Naci ne yapyor onu kontrol edelim. Hem az Fornox galaksisinde Nebon isimli gezegende yayn var. Onu izleyelim."

Fikri Selami'nin davetini kabul etti. Beraberce barakaya girdiler.

Naci kulukse'ye geldiinden beri bir tane olsun hi robot ele geirememiti. Hatas veri deitirici cihazn bozulmu olmasyd. Yenisini zor bulurdu. Bu tr cihazlar devletin gvenlik binalarnda koruma altndayd. Yorgun argn bir kafenin nnde durdu. Dkkann tabelasna bakt. 'umra devletinin en iyi kahvehanesi' yazsn okudu. umra dnyadaki yaad bir ilenin adyd. Oysa imdi umra ismi kulukse gezegeninde yaayan Trklerin devlet ismiydi.

Kafe kalabalkt. eriye girdi. Bo bir masaya geti sandalyeye oturdu. Naci kendine patates kzartmas ve kola syledi. Garson az sonra ald siparii getirdi. Kafe kaps bir kez daha ald. eriye polisler girdi. "Beyler kimlik kontrol." Dedi biri.

Polisler masada oturan mterilerin kimliklerini kontrol etmeye balad. ki polis Naci'nin masasna geldi. Naci kimliini uzatt.

Kimlii alan polis "Bizimle emniyete kadar geliyorsun. Kalk hadi."

Dier polislerde iini bitirmi Naci ile kafeden ktlar. Naci'yi polis arabasna bindirdiler. Oradan uzaklatlar.

Naci yolda giderken sordu. "Acaba suum nedir. Bana syleyebilir misiniz?"

Arabann nnde ofrn yannda oturan polis "Koum seni gvenlik robotlar ile grmler. Robotlarn verilerini deitiriyormusun."

Naci o andan itibaren hi konumad. Yanl bir ey syleyip Fikri ve Selami'yi ele vermek istemiyordu. Selami ve Fikri gelimeyi cihazlarndan izliyordu.

Fikri "Hemen cihazlar kapatalm. Polisler kozmik iz takibi ile yerimizi bulabilirler."

Selami "Sen Naci'ye robotlarn verisini deitireceini ne ekilde anlattn?"

Fikri "Ona elindeki cihaz robotun gzne tutup cihazdan robotun gzne kutsal k aktn dn dedim.Acaba kutsal n rengini kartrp baka bir renk mi dnd?"

Selami "Bunlar bilemeyiz. Polislerin hilesi yle ok ki. Sen uyursun. Uyurken gelir senin zerine battaniye rterler sonra seni tutuklarlar. Dedi ekledi. "Ne dersin Naci'nin yanna gidip ona destek olsak iyi olmaz m?"

Fikri "Gidebiliriz ama biraz sakncal. Gelimeleri ancak kulukse'ye giderek renebiliriz. Naci'nin yanna gidip ona gemi olsun demek bu, biraz fazla olur. nk buraya getirdiimiz robotlarn yapsn aratrmadk. Belki robotlar veri deiiminde bizim bilmediimiz bir dalga boyutunda gvenlik kuvvetlerine yayn yapyordur."

Selami "yi yleyse hemen kulukse gezegenine gidiyoruz."

Polisler Naci'yi tek kiilik bir kodese kapattlar. Az sonra bir polis hcrenin kapsn ap Naci'yi ieriden kard. Bir odaya gtrd. Orada bir polis masada oturuyordu. Konumaya balad. "Adn Naci Balbyk. imdi senin ifadeni alacaz. Sorulara doru cevap vereceksin. Bu senin iin iyi olacak."

Polis sordu. En son hangi robotla neredeydin. Robotlar deitirecek cihaz nereden buldun. Seninle birlikte arkadan var myd. Kutsal k akn nereden biliyorsun. Kim retti?"

Polis soruyordu. Naci kaamak cevap verdi hep. Polis ise Naci'nin cevaplarn deil kendi bildii eyleri gerekmi gibi ifade tutanana yazd.

Inlanma geidinin bir kaps Soran P2 gezegeninde kulukse de bir ormann iindeydi. Selami ve Fikri geidi altrd. Sonra iine girdi.

Kulkse de akam vaktiydi. Bir k huzmesi ortal hafifi aydnlatt. Geidin iinden Selami ve Fikri kt. ki arkada ormann iinden ehir yoluna doru ilerlemeye balad.

Selami Bu gezegenin iki ay olmas ne iyi. nsanolu caddelere sokak lambas koymaktan kurtuldu. Biliyorsun iki aydan birinin ismi Dante dieri Voltaire. Hi okudun mu bunlar?"

Fikri "kisini de okudum. Voltaire'nin 'felsefe szl' imdiye kadar okuduum kitaplarn en iyisi. u an miladi 2500 ylndayz. Aradan yedi yz yl gemesine ramen Voltaire'in rabet grmesi onun doru yolda olduunu ispatlyor. nk Voltaire'in demokrasisi insan ihtiyac olan ekmek ve su gibi. Yldzmz korab gezegenimizi nasl aydnlatyorsa Voltaire de yle biri."

Konua konua ehir yoluna gelmilerdi. ehrin ismi kavuniiydi. Ve gezegende bunun gibi nice ilgin ehir isimleri vard. Selami ve Fikri yryerek bir araba durana geldiler. Orada bir polis vard.

Onlara doru yaklat."Gece vakti ne aryorsunuz burada. Haydi uzaklan. Kimsiniz necisiniz belli deil?" dedi.

Selami "Beyefendi istediimiz yerde dolarz. Siz de hi karamazsnz. Biz bu gezegenin zgr vatandayz. Senin gibi herkesin iine burnumuzu sokmayz."

Polis bir ey diyemedi. Baklarn baka tarafa evirdi.

Bir taksi geliyordu. Anti yerekimli bir taksiydi. Yerden bir metre yukardan seyir ediyordu. Selami el iareti yapt. Havada giden aksi nlerinde durdu. Aaya doru yavaa indi. Selami n tarafa Fikri arkaya bindi. ofr nereye gideceklerini sordu. Selami emikler mahallesinden bir adresi syledi. Taksi bir metre yukarya havaland. Sonra hz alarak ilerlemeye balad.

Takside mzik alyordu. Mslm Grses sylyordu. Onun ardndan yeni mehur olmu Dilaver isminde bir popu sylemeye balad.

ofr "Bu yeni neslin arks yle ho ki insan alp yzyllar ncesine gtryor. Mzikte byle notalar nasl buluyorlar anlamyorum. Etkisi insanda gnlerce gemiyor."

Selami "Yeni nesil yeni teknoloji kullanyor. Hele emsile diye bir cihaz var ki ses teknolojisinin son hali. nsan onda nota yapmakta hi zorlanmyor. Tabi bunun yannda guduri isimli telli alg bir harika."

ofr "Sen mzikle fazla har neirsin anlalan. Ben bu tr alglar ilk kez iitiyorum."

Selami "Hele maksut isimli bir alg var insan onda notalarn dnceleri ile alyor. Hibir eye dokunmas gerekmiyor. Dnmesi yeterli."

Fikri araya girdi. "Abi dnya g olurken buraya gelip arabanz nasl satn aldnz. nk insanlar gezegene inince hi kargaalk yaamad. Tpk dnyadaki gibi her ey tkrnda gitti."

ofr "O iler dnyada iken ayarland. Mesela ben kulukse de bir ev ve taksi almak iin dnyada forum doldurdum. Bana bir kart verdiler. Kulukse'ye geldiimizde kart yetkililere gsterdim. nceden dnyada deme yaptm iin sorun kmadan bana ait eylere hemen sahip oldum."

Taksi ehir merkezine girmiti. nsanlar trafie kapatlm yollarda gidip geliyorlar ve geziyorlard. Kafeler giyim maazalar, kitaplar, fasfoot hep trafie kapatlm caddedeydi.

ofr "im olmasayd u kalabaln iinde yle gezerdim ki tutmayn beni derdim. Ben insan kalabaln ok nemsiyorum. Kalabalk insana her eyi unutturuyor."

ofr verilen adrese gelmiti. Bir duran nnde durdular. Selami creti sordu. ofr elli lira tolduunu syledi. Selami cebinden paray kard. ofre uzatt. Sonra iki arkada arabadan inip uzaklatlar.

Fikri ve Selami ayn binada farkl dairelerde kalyordu. Fikri 5., Selami 8. dairede kalyordu. Asansre beraber bindiler. In havalandrd kabin nc katta durdu. Selami arkadana iyi geceler diledi. Sonra asansrle yukar doru kt. Kapnn ziline birka defa bast. Gnl geldi kapy at.

Selami "Tatlm seni kapda ok beklettim kusura bakmazsn deimli?"

Gnl "Sen una da bak. Bana espri yapmaya alyor."

Selami ieri girdi. Ayakkablarn dolaba yerletirdi. ok ackmt. Gnl hemen mutfaa girdi. Buzdolabnda bulunan hazr souk karnabahar yemeini kard. Tabaa birka kepe katt. Atee verdi.

Selami yemek boyunca hi konumad. Dikkati ok a olduu iin yemekteydi. Yava yava kendine geldiinde eliyle Gnl'n enesinden tuttu. Bir pck kondurdu. Gnl hi etkilenmie benzemiyordu. Selami'nin insan sevgilisinden ayrlal beri hep heyecan iindeydi. Selami yokken o bir yolunu bulmu, nasl hamile kalacan renmi bunu imdi Selami'yle konumak istiyordu.

"Selami artk lam cimi yok sana bir ocuk yapacam. ok aratrdm sonunda buldum. Sen yokken rahim nakli yaptrdm. Nakil canldan deil yapay bir rahim."

Selami at kald. "ocuk yapmaya bende taraftarm ama dur bakalm ocuk salkl doacak m?"

Gnl "Ben aratrma yaptm android kzlarn yzde yetmii bu yntemle hamile kalmlar. Doan ocuklarn hepside salklym."

Selami yerinden kalkt. "Ben balkona geeceim. Bir ay koyda beraber ielim. ay atee koyunca balkona gel konualm."

Selami ocuu olaca iin sevin iindeydi. Sevincini Gnl'e bildirmek istemiyordu. Ne de olsa Gnl android bir kzd. Vcudunun yzde ellisi canlda olsa geri kalan makine devreleri ar sevinten bozulabilirdi. Gnl'n isteini yavatan ve alttan alarak kabul edecekti.

Gnl sabah uyannca elindeki cihaza bakt. Bir sevin l att. la Selami uyand.

Gnl "Bak Selami hamile kalmm. Rahmimde xy kromozomlar var. Bir erkek ocuk." Gnl'n heyecan bir hayli srmt. Heyecan ancak kahvalt hazrlannca durdu.

Selami "Naci'yi biliyorsun. Uar bir ocuk. Onu polisler yakalam. Bugn ondan haber almak iin uraacam."

Gnl "Hayatm sen de onunla birlikteydin. O ne yapt ise sende onu yaptn. Ondan haber almak iin dolaacaksn. Polisler imdiye kadar senin varlndan haberdar olmutur. Sokaa kacaksn sonra hemen gzaltna alnacaksn. Bunu kabul edemem."

Selami "Doru sylyorsun. Sokakta gezip bir yerlerden bilgi toplamak tehlikeli olur." Durdu deva etti. "Sen android bir kzsn bilirsin yar makinesin. Peki Naci ile nasl iletiim kuracam."

Gnl "Ben biliyorum siz insanlarn grnmez bir iletiim dalga boyu var. Bunu dncen ile yapacaksn. Eer Naci kodeste ve yannda radyo benzeri bir ey varsa mutlaka senin yolladn dalga boyunu yakalayacaktr. imdiki radyolar dncenin dalga boylarn da ekmeye elverili. Sen polis filan haberdar olur diyorsan bunu unut. Henz dnce yolu ile iletiimde paralel dinleme yapacak cihaz yok. cat edilmemi. Endien olmasn."

Selami dnd tand. Naci'yi kodese tktlarsa zerindeki tm cihazlar karm olabilirlerdi. Birden aklna Naci'nin son derece gelimi bir kol saati olduu aklna geldi. Cesaretini toplayp iletiime gemeliydi. nce Naci'yi dnd sonra kolundaki saati. Bir mddet zihinsel temasn younlatrd. Temastan kp kendine gelince

"Mjde Gnl. Naci sulu deilmi. Onu askerlik yapmad iin tevkif etmiler." Diye konutu.

Naci'nin mahkemeye kmas gerekiyordu. Askerliini yapmam ve bakaya dmt. ki polis eliinde emniyet binasndan kt. Polis arabasna bindi. Araba yerden bir metre yukarda havadan hzla ilerlemeye balad. Bir binann nnde durdular.

Naci binann giri kapsnn stndeki yazy okudu. Adliye saray yazsnn yannda bir terazi resmi. Bu slamiyet'teydi. Terazi dinde gnahlarn veya sevaplarn arln tartyor anlamdayd. Hristiyanlkta ise benzer anlamdaki resim bir gvercini yani kutsal ruhu temsil ediyordu.

Polis arabasnn iinde bir polis ile arka koltukta bekliyordu. ofr olan dier polis az sonra yanlarna geldi. erdekilere "Haydi gidiyoruz." Dedi. Naci ve yanndaki polis arabadan indi. Mahkeme binasna doru yrdler. eri girdiler.

Mahkeme salonunun jri locasnda alt tane yuvarlak ekran vard. Naci onlara bakt. Onlar jriydi. Yapay zeka ile alan elektronik jriler. Az sonra hakim geldi. Polisler ve Naci ayaa kalkt. Hakim yerine oturunca onlarda, sekreterde oturdu. Karar abuk verildi. Hakim kararn jriye sordu.

Elektronik jrilerden biri "Sulu serseriye benziyor. Grnts hi houma gitmedi. Soralm bakalm hangi deerlere inanyor?"

Naci "Doruluk, drstlk ve adalete inanyorum. "

Jri "Senin hangi dine inandn bizi ilgilendirmez. Bizi senin suun ilgilendirir. Askerlikten bakaya kalmsn. Biliyorsun askerlik zordur. Gnmz askerlii artk kamu hizmeti eklinde yaplyor. Sana seenek sunacaz. Bir temizlik ileri, iki memurluk ileri dieri de gvenlik ileri."

Naci biraz dnd. Sonra sordu. "Memurluk ilerini seersem bana zaman ve paralel gei yani ZAPAG da i verir misiniz?"

Jri "Neden olmasn. Yalnz askerlikte bakaya kaldn iin iki ay fazladan askerlik yapacaksn."

Araya hakim girdi. "Duruma bitmitir. Sann on iki ay askerlik yapmasna karar verilmitir." Dedi yerinden kalkt. Mahkeme salonlunu terk etti. Naci ve iki polis ardndan ktlar.

Dolfo Naci'yi grnce ayaa kalkt. Onun askeri hizmet iin burada olduunu rendi Sonra onunla toka yapt. "Gel sana her eyi anlatacam. Zaman veya paralel geiin en nemli ayrnts kontrol ekrannda ki yazlar. Yazlarn hepsini mutlaka okumalsn. O yazlar sana ne yapacan syler. Zaman gelince her bir ayrnty sana anlatacam."

Naci "Benim askerliim byle. On iki ay boyunca seninleyim. imiz geit kaplarn ap kapamak. Geitten geen mterilerden elli lira para almak."

Dolfo "ok iyi renmisin. Zaten iimiz zor deil. Sabahlar elimizle geide ayar vermek sonra ekrandaki ayarlar halletmek."

eriye bir mteri girdi. Dolfo'ya "Ben kulukse gezegeninden bir paralel boyuta gitmek istiyorum. Hava yamurlu olmasn. Gnlk gnelik olsun."

Dolfo mteriden elli lira ald sonra "Kurallar biliyorsun. Buradan oraya veya oradan buraya hibir eya getirmiyorsun. Kyafetlerin ile gidip geleceksin."

Mteri "zerimde birka tane elektronik cihaz var. Onlar nereye koyacam?"

Dolfo mterinin cihazlarn ald. Onlar bir rafa koydu.

Dolfo "Hangi paralel boyuta gideceksin?"

Mteri elindeki listeye gz geirdi. Sonra "Qm WPR isimli paralel boyuta gitmek istiyorum." Dedi. Mteri geit kapsna doru ilerledi. ine girip kayboldu.

Maymun adamlar arkadan barakasn ve hemen yanndaki nlama gei kapsn kefetmilerdi. Zoyarklar oraya geldiinde robotlar ate at. Ama zoyarklarn savunma kalkan olduu iin zarar veremediler. Tek zayf ynleri maymun adamlarn aralarnn iinden kmasyd.

Barakalarda da savunma kalkan vard. Maymun adamlar robotlarn iini bitirince barakalarn savunma kalkann devre d braktlar. eride ne var ne yok hepsini yama ittiler. Sadece yerinde sabit olan cihazlara bir ey yapamadlar.

Lider maymun adam geit kapsnn nne gelince askerlerine kapnn nereye aldn aratrmalarn istedi. Az sonra her eyi renince "Bingo ite budur. nsanlar bizi dnyada yalnz braktlar. imdi artk hep beraberiz." Sonra askerlerine "Silahlarnz burada brakn. Alt asker benimle gelsin. nsanlarla greceim. Bizi gezegenlerinde kabul ederlerse hep beraber oraya gideceiz."

Maymun adamlar hep bir azdan sevin lklar attlar. Bu onlar iin inanlmazd. Maymun adamlar insanlardan uzakta yapamyorlard. Her gelime insanlardayd. Maymun adamlarda zeka vard ama zekalarn bilime younlatramyorlard. O yzden bir ey icat edemiyorlard. Tek bildikleri teknolojiyi kullanabilmekti.

Lider maymun ve alt askeri Geide gidip kayboldular. Kulukseye nlandklarnda kendilerini ormann iinde buldular. Ama nerede olduklarn kefetmekte zorlanmadlar. Ormann iinden ehir klar grnyordu. Maymun adamlar ehre doru yrmeye balad.

ehirde dikkat ekmeleri zor olmad. nsanlar maymun adamlar grnce irkilmedi ama hemen emniyeti aradlar. Emniyet durumu kefedince maymun adamlarla ilgilenmenin kendi ileri olmadna kara verdiler. Devreye ulusal gvenlik birimi girdi. Gvenlik ekipleri maymun adamlar alp ehrin ssz bir yerine bir binaya gtrdler.

Selami maymun adamlarn geliini haberlerden izliyordu. Haberde maymun adamlarla yaplan grmede soran p2 gezegeninden geldiklerini geit kaplarn kimin ina ettiinin bilinmediini bu, konu zerinde aratrma yapldn sylyordu.

Selami tedirgin omdu. N e yapacan bilemedi. Mutlaka izlerini bulacaklard. Bu yaknd. Haberde maymun adamlara gezegende yaama hakknn tanndn sylyordu. Onlara ehirden ok uzak bir yerde yerleim alan verildii anlatlyordu.

Haber canl yayna geti. Grntde bir orman vard. Gazeteciler ve polisler beraberdi. Soran p2 gezegenine alan geit kapsndan lider maymun adam, gazeteciler ve polisler girdi. Gzden kayboldu.

Selami endie etmekte ama dier taraftan maymun adamlara tannan toleransn kendine de tannacandan emindi. Polisler barakann iini aratrnca Selami, Fikri ve Naci'den haberdar oldular. Akabinde gezegendeki maymun adamlar liderleri eliinde geit kapsnn nne geldiler. Haber kameramanlar onlar ekiyordu. Spikerler ise oraya gelen maymun adamlara sorular soruyordu.

Bir spiker maymun adamn birine "Efendim artk insanlarla beraber yaayacaksnz Neler dersiniz?"

Maymun adam "Bizi buralara kadar gelmemize neden olan arkadaa minnettarz. Onlar olmasayd biz hala dnyada yayor olacaktk. Bilirsiniz insann olmad yerde in cin top oynar. Ama biz dnyada onlar da grmedik."

Maymun adamlar geitten girip kulukse gezegenine nlandlar. Televizyoncu ve gazeteciler bundan haberdar oldu. Selami maymun adamlar televizyondan izliyordu. Selami Fikri'nin evine gidip durum deerlendirmesi yapmak iin hazrland. nk Maymun adamlar kendi geitlerini kullanmlard. Gvenlik yetkilileri de geidi yok etmi olmalydlar. Gnl nereye gittiini sordu. Selami Fikri ile konuup Soran P2 gezegenine baka bir geit kaps ina etmeyi konuacan syledi. Android Gnl yeni bir maceraya gnl olmadn yalnz kendisinin de gelirse Selami'nin yapt ii tasvip edeceini syledi. Gnl maceray severdi. O yzden Selami ve Fikri'nin peini brakmak istemiyordu.

Selami "yi sen de gel. Hi olmazsa geidi ayarlarken baz para metre hesaplarnda yardmc olursun."

Gnl "Benim beynimdeki verileri bir bilsen. Aslnda geit kapsn evimizde bile ina edebilirim."

Selami Bak bu iyi fikir. Fikri ile bir konuaym. Ne der ne demez bir reneyim. Geit kapsn evimizde kursak her gzden uzak olduu iin gvenliimizi de salama alm oluruz."

Selami bu szlerden sonra Fikri'nin evine gitti. Fikri kapy anca arkadan ho szlerle arlad. Ona televizyondaki haberlerden bahsetti. Selami gezegenler aras geidi evde kurma nerisini at. Fikri bu dnceyi makul buldu. Selami evine tekrar geldi.

Geit bir ayna grntsnde olacakt. Dardan biri aynay grnce hi phelenmeyecekti. kisi de bu geidi istedikleri gibi kullanacakt.

Selami n keif iin soran p2 gezegenine gidip barakasndaki atl durumdaki geidi ayarlamas gerekiyordu. Oraya gitmesi iinde bir geit gerekiyordu. Gezegene ilk gidilerinde gvenlik kuvvetlerine yakalanmamlard. Kollarndaki nlanma cihaz iz brakmamt. imdide byle olacakt.

Geit olmadan soran p2 gezegenine gitmek zor olacakt ama, kutsal k sayesinde kolundaki cihazn destei ile de bu ii baaracakt.

Selami malzemeleri kontrol etti. Kolundaki nlama cihaz alyordu. Parabirnil cihaz da yanndayd. Onunla soran p2nin nlama rotasn ve parametrelerini ayarlayacakt. Her ey tamam olduunda barakadaki atl durumdaki geit hazr vaziyete gelecekti.

Barakadaki geitte ayna eklindeydi. Selami zorlanmayacakt. nk geit her eyi ile yar ayarlanm satlyordu. Yalnz geit kaplar izinsiz satlmazd. Ve devlet her mterinin ne yaptn, nereye gittiini geit kapsndaki verici ile reniyordu. Selami gidip geitteki vericiyi de kaldracakt. Vericiyi kaldrmak yasad olsa da Selami bunu yapacakt.

Bir sre hareketsiz durdu. Kolundaki cihazdan zerine doru kzl bir k akp tpk duman gibi kaplad. Ksa sre sonrada Selami nland.

Gvenlik kuvvetleri barakalara zarar vermemiti. Barakadaki kulukseden getirdii tm teknolojik aletler yerli yerindeydi. Darya kt. Dier iki barakaya da bakt .Her ey yerli yerindeydi. Yerinde olmayan geit kapsn skp gtrmlerdi. Selami hayflanmad. Nasl olsa daha iyisini ve daha gvenlisini Fikri ile beraber yapacaklard.

Savunma iin bekleye robotlar da gtrmlerdi. Ama dier alt robot hala gezegeni aratrmakla megul olmalydlar. Kolundaki cihaz at. Cihazn zerinde boyutlu grnt olutu. Robotlar grnyordu. Alts da aldklar grevi devam ettiriyordu. Maymun adamlarn saldrs iin kurduklar n silahlar ise yerinde yoktu. Onu da gtrmlerdi.

Gezegendeki maymun adamlarn izini takip iin kolundaki cihaz altrd. Ortaya boyutlu grnt tekrar kt. Maymun adamlar gzkyordu. Anlalan geride maymun kalmt. Gvenliin onlar niye alp gtrmediine anlam veremedi. Gezegen amacn bilmedii bir ekilde korunduu halde, dzeni bozacak maymunlar geride brakmalar belki de Gvenlik kuvvetlerine lider maymunun bildirmemesindendi. Geride yz saysn amayan maymun adam kalmt. Zoyarklarda beraberlerindeydi.

Selami cihazn kapatt. Geidin parametrelerini ayarlamak iin barakaya girdi. Parametreler nemliydi. Tam ayarlanmayan geit insan baka bir yere nlayabilirdi. Selami parabirnil cihazna gveniyor ama ayarda ok nemli olan kutsal k yklemesine de nem veriyordu.

Cihazn altrd. Cihazdan geidin kenarlarna k tuttu. Bu verilerin aktarlma esnasyd. Geitte on alt alc yzey vard. Sekizi kiiyi ykleme ve tama ile ilgiliydi. Dier sekiz yzey gidilecek yerin rota parametreleri ile ilgiliydi. Selami her yzeyin veri aktarm bittikten sonra dnce ile her bir yzeye sar renkte kutsal k aktt. Kutsal k verilerin zerinde yapay zeka oluturacakt. Ve geit mkemmel bir ekilde bozulmadan alacakt.

Selami geidin ayarlarn yarm saatte bitirdi. Ve altrd. Geit mkemmel bir ekilde iini almaya balad. Fikri'ye gveniyordu. Oda geidin dier kapsn evde kuracakt. Fikri'nin biliimi ve mhendislii mkemmeldi. Geidi kurarken zorlanmayacan tahmin ediyordu. Onun kutsal nasl ve ne miktarda kullanacan bildiinden ii rahatt.

imdi sra Fikri den gelecek olan mesajdayd. Geit inas tamamlannca Selami'yi uyaracakt. Selami darda beklemek iin barnaktan kt. Hava akt. Gezegenin yldz kzl renge her yeri boyamt. Dnyada bile gne byle kzllk retemiyordu. Soran p2 gezegeni akama geite byle bir renk yayordu. Yldz batarken hafif scaklk veriyordu. Bu da gezegende yaayanlara rengin yannda ayr bir atmosfer salyordu. Kzllk bir saat boyu sryordu. Bitkiler canlln bu kzlla borluydu.

Selami'nin kolundaki cihaz sinyal almaya balad. Cihaz at. boyutlu grnty ortaya kard. Gzlerine inanamad. Robotlarn birinden grnt alyordu. Robot bir grup ilkel insanla karlamt. nsanlar tpk maara adam gibi deriden yaplma bir giysi giymilerdi. Ve gezegenin geyik srs peindeydiler. Ellerinde mzraklar vard. Geyii yakalayp ldrmler ve evlerine gtryorlard.

lkel insanlarn evi tatand. Giri kaplar atdayd. Bu tercihi vahi hayvanlardan korunmak iin semi olmalydlar. O an yerleim yerlerinde insanlar daha kalabalklatlar. Yakaladklar geyii paylatlar. Etleri evin damlarnda atete piirmeye baladlar.

Elbette grnty aktaran robot grnmez modunda izliyordu. Selami'den ald emir byleydi. Selami cihazdan ilkel insanlarn saysn rendi. Yirmiye yakn bir gruptular. Gezegende bir grup ilkel insan varsa geriside olmalyd. Selami onlarn gezegende daha fazla olduuna hkmetti.

Kolundaki cihaz bu sefer baka bir sinyal almaya balad. Fikri den yaz eklinde mesaj alyordu. Fikri geidi tamamlam onu aryordu. Selami barakasna girdi. Inlanma geidinin karsna geti. Grntde ayna olan geit kapsndan ieri girdi.

Kar tarafta Fikri ve Gnl Selami'yi grdler. Ona ho geldin karlamas iin alk tuttular.

Fikri "Geit kapsnn bu kadar iyi alacan tahmin etmiyordum. Geit seni sapasalam buraya getirdi ya gerisini bo ver."

Selami "Ayarlama yaparken baya uratm. Kutsal k dozunu zamannda ve zemininde kullandm. Bu geit kaps parametreleri yle hassas ki, yanl bir ilem iin ayarlamay baa almak iten bile deil." Dedi. Devam etti. "Sana bir srprizim var. Soran p2 de insanlar yayormu. Ama insanlar ilkel." Kolundaki cihaz altrd. Ortaya kan grntleri gsterdi.

Selami bir mddet sonra "Ben bir zaman yolculuu yapmtm. Gezegende insanlar birbirileri ile savayordu. Onlarn savamalarna iim yanmt. Onlarn bizim neslimiz olduun sanmtm. Meer yanlmm. Bouna dememiler ate dt yeri yakar diye. Onlarn atalar biz olmasak ta gerei imdi daha iyi anlyorum. Bundan sonra o insanlara medeniyeti biz reteceiz."

Ertesi gn iki arkada Soran P2 gezegenine geldi. Barnaa girdiklerinde cihazn sinyali ile karlatlar. Bir grup maymun adam Maaray terk ediyordu. Selami ve Fikri o yne doru hareket ettiler. Maaraya geldiklerinde inanlmaz eylerle karlatlar. Teknoloji burada hat safhadayd. eriye kolayca girdiler. Maarann iindeki yaztlar dikkatlerini ekti. Bilinmez bir g hiyerogliflerin karsnda onlar esir ald.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bilim kurgu kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnya Tanyor 3
Dnya Tanyor 8
Dnya Tanyor 7
Dnya Tanyor 6
Dnya Tanyor 1
Dnya Tanyor 2
Dnya Tanyor 9
Dnya Tanyor 4

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Gbeklitepe 5
Gbeklitepe 4
Gbeklitepe 3
Gbeklitepe 2
Gbeklitepe 1
ok Eskiden 9
ok Eskiden 4
ok Eskiden 8
ok Eskiden 6
ok Eskiden 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
izikler [yk]
Reptilian 1 [yk]
Reptilian 2 [yk]
Reptilian 3 [yk]
Sava Trafii 2 [yk]
Reptilian 4 [yk]
Reptilian 5 [yk]
Sava Trafii 1 [yk]
Sava Trafii 3 [yk]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.