..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peinden yalnzca yeni bir brokrasinin artklarn brakyor. -Kafka
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Tuna M. Yaar

27 Mart 2019
ok Eskiden 5  
Ana Tanrann nsanlar

Tuna M. Yaar

1. ok Eskiden adl kitabn konusu: atalhykn neolitik anda yaayanlarahslar ve konumalar ve olaylar ile anlatlyor. nsanolunun yeryznde evi icat etmesi tesadflere bal deildi. Abraka aratrmalarnn sonucunda killi topra buluyor ve deneme yanlma yntemi ile kili gnete kurutarak salam bir tula elde ediyor. Tulalarla evini yapnca sorunlar pe pee geliyor. Blgede yaayan dier bir kabile ile kan savata Abraka ve mahiyeti stn geliyor. Abraka ve mahiyeti ruhlarnda, akllca eylere ak olduklar iin maceralar onlar bekliyor. Roman Neolitik ada atalhyk halknn yaadklarn ve olaylarn anlatyor. 2. ok Eskiden isimli eserim arkeoloji sevenlere ve genlere hitap ediyor. 3. Bu tarzada hi baslm kitap yok.

:ABAB:

Sabah grlt ile uyandlar. Kap hzla arplm ieriye askerler girmiti. Yannda tercman olan asker "Syle onlara yiyeceklerini kralmzla grtkten sonra yiyecekler. imdi kraln yanna gidiyoruz. Yeni elbiselerini ver. zerlerini deitirsinler. Dedi. "Tpk hayvanlar gibi." Diye de sylendi.

Tercman szleri aktard. Avclar utanma bilmiyorlard. Deriden giysilerini kardlar. rl plak oldular. Pamuktan rlm giysilerini zerlerine geirmeye baladlar. Nbetiler avclarn kaytszlna ard. "Sanki daha nceleri hep plak yayorlard. Bak unlara her eyleri ortada. Bize gsterdikleri ile gurur duyuyorlar gibi." Diye avclara takldlar.

Biri "Bunlarn k pistir imdi. Irmaa gtrp suya m soksaydk acaba." Dedi. Ortal kahkaha sard.

Dieri "Kralmz bekliyor. imdi olmaz. Acele etmemiz lazm." Dedi.

Avclar be alt askerin kuatmas ile zerlerinde pamuktan rlm giysileri ile hapishaneden ktlar.

Avclarn kadnlar da ayn eyleri yaad. Askerler onlara da pamuktan rlm giysiler verdi. Giydiler. Sonra onlarda kraln huzuruna kmak iin tutuklu kaldklar yerden kp ehrin, en byk yapsna doru yrdler.

Kral "Amir sizin ilkel insanlar olmadnz syledi. Sizleri bir mddet kle olarak kullanacaz. Erkekler ta ocanda alacak. Kadnlar ve ocuklar ise saraymda bana hizmet edecekler. Artk gidebilirsiniz."

Amir bu ksa konumaya at kald. Demek bu avclar kral benimsemiti. "Kralmz ok akll. Ksa zamanda hkm verdi." Diye iinden geirdi. Avclar kraln huzurundan ktnda onlar sarayn mutfana gtrdler. Onlara orada yiyecek verdiler. Men kzartlm tavuk, arap ve ekmekten oluuyordu. Men amir iin de zengindi avc insanlar iinde. Abraka tatt araba hayran kald. Tecavat ise durmadan tavuk yiyordu. Elini ne ekmee, ne araba srd.

Amri de ackmt. O da avc insanlarn yanna oturup kzarm tavuktan yemeye balad. Dier taraftan syleniyordu. "Sizin u ansnza imreniyorum. Ta ocanda alacak iilersiniz ama kral size ikramda bulunuyor. Siz avclarn ehrimizin insanlarn baklarnz ile tlsmladnza inanyorum. Sizden korkulur. Kralmz istemese ben size tavuk deil ot yedirirdim. Ama batan beri kralmzn gzetimindesiniz." diye sylendi.

Askerler geriden onlara refakat ediyordu. Tavuklarda itahlarn kabartmt. Disiplinsizlik edemezlerdi. Avclarn kzarm tavuklarna el sremezlerdi. Onlarn yiyecei henz hazr deildi. Bakmakla yetindiler.

Amir "Haydi kalkyoruz." Dedi. Avc insanlar karnlarn tka basa doyurmutu. Abraka "Marduk tanrmzn bize sunduu tavuklardan dolay minnettarz." Dedi.

Yanlarndaki tercman szleri hemen evirdi. Amir "Aferin. ok abuk reniyorsunuz. Kralmz Marduk Tanrya ballnza inanyorum. Ama bir daha biz sormadan konumayn." Dedi. Tercman evirdi. Amir ekledi. "ki yl boyunca ta kracaksnz. Sonra ehrimizin vatanda olmaya hak kazanacaksnz. imdi yryn."

Avclar ve askerler odadan kt. Saraydan kmak iin uzun ve geni baheye getiler. Abraka kars Nemengen'i orackta grd. Konuamazd. Emir byleydi. Kar koca birbirine bakmakla yetindi.

ehrin yazclar vard. Halkn ikayetlerini, evlilik szlemelerini, ticari antlamalarn yumuak kilden tablete ellerindeki sert, yontulmu aa ubuklar ile yazyorlard. ki kii yazclarn nnde sorular cevaplyordu. "Senin ismin nedir. Ve arkadana ka uval buday vereceksin?" diye soru geldi.

Adam "Benim adm Hatmara. Arkadamdan budaylara kar on f arap alacam." Dedi

Yazc szleri bir bir yumuak kil tabletine yazd. Sonra dierine sordu. "Adn nedir ve ii arap dolu flarn vergisini verdin mi?"

Buday alacak adam "Benim adm naka. Vergilerimi Hatmara ile birlikte verdik. Ama benim araplar lks tketim olduu iin vergisi daha oktu. Arkadam Hatmara ile takas yaptmzda benden takas vergisini az aln." Diye konutu.

Yazc "Vergi kurallar ne ise ben onu uygularm. imdi ikinizin ileri tamamland. Artk takas resmileti. karken takas cretini yatrmay unutmayn." Dedi

Cenbali temizliini yaparken gznn ucuyla yazclar izliyordu. Yazc odas sarayn iindeydi. u sralar onlara kayt iin gelen pek yoktu. Henz mahsuller tarlalardan tamamen kalkmamt. Bir iki hafta iinde ileri younlaacak ve zorlaacakt. Cenbali yaananlar merakla izliyordu. Bir taraftan da elinde slak bezle odann zeminini siliyordu. Oda sarayda ama halkn gelip getii sokaa alyordu. Haliyle rzgarlarn getirdii tozlara maruz kalyor ve odann gnlk temizlenmesi gerekiyordu.

Yazclardan biri Cenbali'ye seslendi. "Al bu tabletleri frnn iine koy. Orada bir saat kalnca kar." Dedi.

Cenbali'nin yanndaki sarayl nedime szleri evirdi. Sonra nedime ile bir tahtadan tepsiye kil tabletlerini koydular. Onlar frna vermek iin odadan ktlar.

Nedime "Dilimizi ok abuk reniyorsun. Bu senin menfaatine. nk sarayda bir sr dmann olacak. Onlarla mcadele etmek iin bu tabletteki yazlar okumay da renmelisin."

Cenbali "Bana biraz yazlardan bahsetsene. Yazlarla nasl konuuyorsunuz?"

Nedime "Tabletteki her ayr ekil insann azndan kan bir kelimeyi temsil eder. Mesela tablette bir ku ekli izersin. Yanna da ok ekli izersen ikisi birlikte ku avlamak anlamna gelir. Tabi ki yazlarmzn ekilleri ne tam kua benzer ne oka. Biz ekiller kolay yazlsn diye biraz deitirdik. imdilik sana bu anlattklarm yeter. Yava yava reneceksin. Ve yaz yazmay ve yaz okumay renince sarayda statn ykselecek. Dmanlarn ile daha iyi mcadele edeceksin."

Cenbali nedimeyi imdi daha ok seviyordu. Nedime ona az nce ekillerin konuabileceini ispat etmiti. "Neden daha nce aklma gelmedi?" diye dnd. imdi daha akllca eyler dnebilirdi. Mesela atalhyk'te barnaklarn terk etmeden nce duvarlarna hayvan ve insan ekilleri izmilerdi. O ekiller 'Burada biz hayvanlar avlayarak yayoruz.' Anlamna geliyordu. Ve o ekilleri Tecavat izmiti. Bunu biliyordu. Duvarlara daha anlaml eyler izselerdi mesela kendi ismi olan Cenbali'yi bir ekle dntrse "Burada Cenbali yayor." Anlamna gelecekti. Cenbali yeni buluu ile ii kpr kpr etti.

Nemengen sarayn mutfanda Kankura, Yaan ve Matap ile hizmet ediyordu. Askerlerin yiyecei saray mutfanda hazrlanyordu. Dolays ile ileri zordu. Onca savann karnn doyurmak zahmet iiydi.

Bir emir gelmiti. Bol miktarda et piecek, bol miktarda ekmek yaplacakt. Bu youn tempoyu karlamak iin mutfaa, sarayn harem kadnlar ve kzlar da girdi. Olay abuk renilmiti. Askerler bir sefere kacakt. Ve erzaklar hazrlanyordu. Ur ehrinin kral Msrllara sava amt. Sylenenlere gre sava Antakya'nn Issos denen dzlklerinde olacakt.

Avc kadnlar bir aydr saraydayd. Bir ok eyi renmilerdi. Abraka'nn bir talimat ile tehlike arz edecek bir durum iin Ur ehrinden kolay kamann yollarn da renmilerdi.

Mutfakta alrken imdilik zorluk ekmiyorlard. Nemengen kurban edilen geyiklerin etini paralyor. Kankura ve Yaan etleri atete kzdrp bir kenara istif ediyordu. Matap ise mutlu bir ekilde bir oyana bir buyana koturup duruyordu. Mutfaa gelen sarayn dier kadnlar is havanda dvlm budaylara su kartrp youruyorlar ve onlar atete ekmek haline getiriyorlard. Pien ekmekler hemen sarayn nndeki atlarn ekecei arabaya konuyordu.

Savaa ta ocanda alan iilerde dahil edilmiti. Kraln emri ile onlara birer mzrak ve kalkan verilmiti. Abraka plann dnyordu. Acaba bu savaa katlmadan nasl kaarm diye onun plann yapyordu. Ta ocanda almak ok zordu. Ve kleydi. Abraka'nn ilk iareti ile dier avclar plan devreye sokup kaacaklard. Ve Ur ehrini terk edip geri atalhyk'e kentlerine dnmeyi istiyorlard.

Abraka mzrak kullanmay biliyordu. Daha nce dmanlar ile iki defa savamt. Avcyd o. Eer kaamaz da savarsa askerlerden daha iyi savaabileceini dnyor ve savata lmeden kaabileceine inanyordu.

Kendilerine verilen talimata gre ileri ve yan kollarda savaacaklard. ehrin askerleri ise hcum ktasnda grevliydi. Toplanan askerler sayld.

Amir kraln nnde eilerek "Hamet maabmz askerlerimiz savaa hazrlar. u an yz kiiyiz. Ama tabanzdaki ehirlerle saymz otuz bini bulacak. Az nce ulamz geldi. Tabanz ehirler savaa hazr. Bizim onlara intikalimiz bekleniyor." Diye konutu.

Kral marur ve ba dik bir ekilde "Ey askerlerim leceiz diye zlmeyin. Ben size ldnzde de krallk yapacam. Ama ldrdnz her bir dman askeri ile tanrlarn katna kacaksnz. Tanrmz Marduk imdiden ller dnyasndan lmszler dnyasna gemeniz iin sizi sava alannda bekliyor. Bundan sonra ne ackn ne susayn. Sizler savata ekmek yiyeceksiniz su ieceksiniz. Sizin lmszlnz bu sava ile gelecek."

Askerler hep bir azdan sava naralar att. "Kralmz yaasn. Zafer bizim. Bizler lmszz." Diye bardlar.

Tecavat babasnn planna sadk kalp gizlice ordudan kamay ve kaacak olan avc kadnlarn peine dp onlar bulmay dnyordu. Ama eline henz yle bir frsat gelmedi. Plan akam olunca uygulayacakt. Babas da akam bekliyordu.

Askerlerin amiri ii savalarn nne geldi. Onlar kmser gibi szd. Onlara vc hibir sz sylemedi. Belki de statlerini unutur isyana kalkrlar diye byle yapyordu. Tecavat batan beri ayrcal yadrgamt. ilere mzrak ve kalkan verilmi askerlere ise kl ve kalkan verilmiti. Ur ehrinden hi hazzetmiyordu. Onlarn niyetini biliyordu. Burada kalmaya devam ederlerse hep kle olacaklard. Belki bir daha bu sava gibi kamak iin en uygun frsat da bulamayacaklard. O yzde sinsi planlar yapyordu.

Amir sonunda ii savalara konumaya karar verdi. "Sizler bizim askerlerimizi kollayan nc ve yan kol savalarmzsnz. Sizleri ehrimize yeni gelen avc ve toplayclarn lideri Anraka'nn emrine veriyorum. nanyorum ki onlar usta bir sava ve sezgileri ile tanrlarmzdan yardm aracak gteler."

i savalar "Yaasn kralmz. Yaasn Marduk. Yaasn lmszler." Diye hep bir azdan nara attlar. En ok coanlardan biri de Tecavat't. nk ka plann hissettirmemeye alyordu. Ama babas iin ka plan daha da kolaylamt. Lider olduktan sonra bir emirle plann devreye sokabilirdi. Tecavat babasnn lider seiliine sevindi iin iin.

ilerin nne bu sefer kral geldi. "Bu ii savalarn neden kllar yok?" diye konutu.

Amir "Efendimiz daha nce de size arz ettim. ilerin savataki pozisyonu hafif olacak. Bu ar kllarla sava annda zor sevk yapacaklar iin onlara mzraklar tercih etti. sstersneiz hmen ellerine birer kl verebilirim."

Kral "zellikle bu avc ve toplayc insanlara ver. Onlar hayatlarnda hi kllarla karlamamlardr. Bu sayede onlar bu yeni silahlar hemen benimseyecekler. O benimseme ilk yaand iin kllarla manevralar ykc ve yok edici olacak."

Amir hemen yanndaki askere talimat verdi. Az sonra kllar geldi. Kllar yalnz avc insanlara verildi. Tecavat ok sevinliydi. Kaarken bununda yannda olmas her eye deerdi. Klc hayran hayran kontrol etti. Abraka ise kraln bu ltfuna kaytsz kalmad.

Durduu sradan kp kraln nnde eildi. "Kralmz efendimiz, sizi savata mahcup etmeyeceim. Klcm dman kan ile ykanmadka lmeyeceim." Dedi. Reverans yapp geri geri ekildi.

Abrakann ka pek kolay olmutu. Akamzeri bir ormanlkta asker istirahata ekilmiti. Ve plan devreye soktu. Mahiyeti olan on be avcy gizlice kuytu bir yere ekti. Son kez arkalarna bakp ormann iinde kayboldular.

Abraka iin iin seviniyordu. Ama gevekte deildi. Pelerinde olabilirlerdi. Kadnlara verdikleri bir talimatta onlarn kendilerini ehre yakn olan Frat rmann kenarnda beklemelerini sylemiti. Gayet grnmeyecek ekilde ormann iinde gizlenmelerini sylemiti. Abraka stne bindikleri atlar ile rman kenarna vardlar. aret olarak "Hulu hulu bagu." Diye seslendiler. Kadnlardan biri "Buradayz." Diye aalarn tepesinden inmeye baladlar.

Atlar yanlarnda gtremezlerdi. Yeterli atlar yoktu. Hem atlar yere insanlardan daha ok iz brakyordu. Atlar saldlar. Avc kafile Frat rmann kenarn hzla terk etti.

Abraka ve Akilan konuuyordu. "Syle bana Abraka o devasa barnaklardan nasl yapacaksn. Onlardan yapmak iin akllca eylerin olacak. stelik atalhyk'te ta zor buluruz. O talar bulduk diyelim. Onlar nasl keseceksin. Biz sadece Ur ehrinin kalabal gibi kalabalk olur ve evlerimizi oaltabiliriz."

Abraka Akilan'a hak veriyordu. Abraka sadece kesilmi talardan nasl ev yaplr onu sorgulamt. "En yakn zamanda kalabalklamalyz. Buraya Ur ehrinin ordularnn da geleceini de zannetmiyorum. Biz krk kiilik bir topluluuz. Bu kadar az insan iin bir harekat yapmalar onlar iin klfet olur. Dedi devam etti. Ben ta ocanda talarn demir baklarla ne zorluklarla kesildiini gayet iyi biliyordum. Ta kesme bir ustalk ii. yi ki ta kesme iinde almadm. Ama onlar her gn izledim ve inceledim. En ufak ayrntlar gzmden karmadm. Diyorum ki madem buralarda ta yok, kil amurundan daha byk tulalar yapp onlardan devasa evler yapalm."

Akilan "Byk evler yapmak bizim harcmz deil. O evler iin illaki talar gerekli. Kil tulalar ise yle byk yaplara dayanmaz. st ste durunca ezilirler. Bizim Ur ehrinden rendiimiz tek akllca ey kalabalk avclar olmamzn gereklilii. Bunun iin Ankara'ya, Sivas'a ve Eskiehir'e bir ulak gnderip oralarda, ormanda yaayan bizim gibi akll insanlar buraya armalyz. Onlar buraya gelip kil toprann, ok olduunu grnce kararlarn hemen verirler. Burada yaamaya ikna olurlar."

Abraka "Biz buradan av bulamadmz iin g ettik. Ama av hayvanlar daha da oalmlar. Ormann yanm aalar gnein zemine daha ok gelmesini salam. Grdmz gibi her yer bolluk ve bereketle ot ve sebze kaynyor. Tabi ki bunlar seven geyikler burann mptelas olmular. Demem o ki buraya gelecek yeni avclar buray hemen benimseyecekler. Ve insanlar ile yaarken baz kurallarn olmas gerekiyor. Onca insann avlanmas geyikleri hem rktr hem azaltr. Ben Ur ehrinde kil tabletlere yazlan kurallar duydum. O kurallarda neler varm neler. Kimse hrszlk edemeyecek, evli insanlar stats olsun, vergi kurallar olsun, btn icat edilmi kurallar var orada. Benim aklma vergi kurallar takld. Eer buraya yeni insanlar gelir ve hep birlikte yaarsak, avladmz geyiklerden bir ksmnn kn, yemek iin vergi adna bir yerde saklanmas gzel olacak. Dier bir dikkatimi eken ey, Ur ehrinde zina etmek byk su. Cezasn onlar lm olarak veriyorlar. Biz de ileride oalacamz iin onlar gibi kural getirmeliyiz. Biz zina edeni ldrmeyip kentten kovmakla yetinmeliyiz. Bu ceza olduka avdrc. Yalnz kalan avc tek bana kentteki gibi lks yaayamayaca iin hemen zina etmekten vaz geecektir. Ne dersin bulduum akllca kurallar ie yarar m?"

Akilan "Ben de bir kural buldum. Kavga eden her kent sakini mahkemenin nne karlmal. Mahkemede btn sular konuulmal ve karara balanmal. Yarglarda kentin yal insanlarnda olumal. Ben de Ur ehrinde bunlar grdm."

Abraka bu bulua ikircikli yaklat. "Biz biraz daha Ur ehrinde kalsaydk atalhyk'e dnmekten vazgeerdik. Dedi devam etti. Baksana Ur ehri bizi yava yava burada bile ele geiriyor. Ama biz avc insanlar hep akllca eyler yaparz. Biz Ur ehrinde ki bilgi denen eyi rendik. Eer onlar gibi lks yaamak istiyorsak ve onlar gibi avc olmamay becerebilirsek, burada mutlu bir medeniyet ina edebiliriz. Bizler hep avclmz ne karyoruz. Bu ise bizi avlanm geyiklerin mesafesine ekiyor. Onlar ot yemekten baka bir ey bilmiyor. Biz avcla devam edersek geyikler gibi aklmz otlardan teye gemez. Ben karar verdim Bundan sonra geyik eti yerine inek eti yiyeceim. nekler uysal olduu iin onlar avlanmyor. nekler sadece yakalanyor. Ve biz inekleri ahrmzda bizimle beraber yaatyoruz. Ve bizden onlara akllca eyler geiyor. Ve biz inekleri yiyince bize vahilik deil akllca eyler gemi oluyor."

ki karde gecenin ge saatlerine kadar konutu durdu. Bir ara evlerin arasna nce bir srtlan srs dadand. Sonra bir aslan srs geldi. Aslanlar Abraka'nn evinin evresinden ayrlmadlar. Abraka onlar uzun seyretti. "Bu aslanlar geen yaz yine buralardayd. Onlar yzlerindeki izgilerden tandm. Bizlerden aslanlara akllca eyler gemi olmal ki buraya yine geldiler. imdi bizden et dileniyorlar. Dedi. Ekledi. Ben ieriye geip bir para geyik budu getireyim."

Akilan aslanlara "Hoyt hoyt diye birka defa bard. Abraka kt geldi. Geyik budunu aslanlara att. O an aslan srs buda saldrd. Budu birbirilerine vermemek iin aralarnda sava kt.

Abraka "Gryorsun. Eer biz avcla devam edersek sonumuz bunlar gibi olur. Birbirimize hrlamaktan kurtulamayz." Diye sylendi.

Damdaki seslere Tecavat uyanm dama kmt. Babs ve amcasn aslanlarla urarken buldu. O da aslanlar seyre koyuldu. Aslanlar ksa zamanda geyik budunu yalayp yuttu. Bir sre daha beklediler. Ve oradan ayrlp uzaklatlar.

Abraka "Olum biz amcan ile konutuk. Burada byk bir kent kuracaz. Bunun iin sen, Tuluka Mitu ve Sabet bize dost olan avc kabileleri buraya aracaksnz. Ne dersin oralara gidebilir misiniz?"

Tecavat "Baba sen onu bize brak. Biz genler her iin stesinden gelecek yatayz. Bu bizim iin elence olur. Biz genler o ii sorunsuz yerine getiririz. Dedi. Ekledi Peki ne zaman yola kacaz. Ve onlara ne syleyeceiz?"

Abraka "Yola yarn kacaksnz. Onlara sadece 'Bizim yaadmz yerde kil topraklar var. Kabilemiz kilden ev yapt. Yamurda erimiyor. Hibir canavar evimize giremiyor. Evimize damdan girip kyoruz.' Deyin. Baka da bir ey demeyin. Bu onlarn akllarn altracak. Hemen buraya gelmek isteyecekler. nk onlar orman aalarnda geceliyorlar."

Tecavat "Yanmza demir baklardan da gtrelim. Bakarsnz 'Bunu nasl yaptnz' diye sorarlar. Daha da merakl olurlar. Bylelikle buraya gelmeye can atarlar."

Abraka Tecavat'n nerisini yerinde buldu. "Yalnz baklarnz onlara vermeyin. Bu onlar gelmeleri iin daha da kamlar. Gideceiniz mesafeler olduka uzak. O yzden yannza ok ve mzrak aln. Avlanrsnz a kalmazsnz." Dedi.

Tecavat "Hepimiz baka bir yere mi gideceiz?" deyince Abraka biraz dnd.

"Ne dersin Akilan tandklarmzn hepsini armayalm. Hzl kentleme bana biraz uursuzluk gibi geliyor. Bence sadece Ankara'dakileri aralm. Bir dzen oluunca gelen yenii kafile fazla dnmeyecektir. Ve bir kargaa da kmayp o dzenin kurallarna rahatlkla inanarak uyum salayacaktr." Dedi.

Akilan "Bu konuda iyi dnmsn. Kararn yerindedir. Yarn genlerin hepsi Ankara'ya gitsin. Beraber olurlarsa bizim byk kent oluturma ciddiyetimiz daha iyi anlalr. Dedi. Devam etti. Yalnz onlara bir hediye gtrmeliler. O hediye Tecavat'n dedii ekilde baklar olursa ve baklar onlara verirsek ilerinde bize kar dostluk oluacaktr. Senin onlara bak vermeme fikrin kaba kaar onlar zer."

Abraka "Bak bunu dnemedim. Ne gzel u konuma denen ey. Birbirimizden akllca eyler reniyoruz."

Akilan "Ben buna akllca eyler deil 'Bilgi' demek istiyorum. Artk bir avc azyla deil bir ehir azyla konumaya alalm. Ne kadar ehirli olursak bizim iin o kadar iyi olacak. Yeni eyleri korkmadan benimsemeliyiz. Yani hatay bildiimizde hata yapmaya devam edelim. Bir iki hatadan sonra dorusunu yapacazdr. Yeni eylerin mahiyetini bilmediimiz iin onu benimseyemiyoruz. Ve o bize hep hata olarak grnr. O hata ya zordur ya kolay. te hata kolaylaacak ve biz onu kullanarak ehirleeceiz."

Abraka kardeini onaylyordu. Onun bu dncesine hayran kald. "Bence hataya da bilgi diyelim. Tpk akllca eylere az nce bilgi dediin gibi. Bilginin uygulanmasna ise 'Denemek' diyelim. Bu ismi imdi uydurdum. Dedi. Devam etti. Denemek denemek. Kulaa ne ho geliyor."

Akilan "Yeni eylere isim koyarken kolay anlalabilir olmal. imdi senin 'Denemek' te olduu gibi. Mesela sen ev yapmay denemen gibi. nce amurdan bir ev yaptn. Yamurda ykld. Ama kil topraklarla karlanca yine ev yapmay denedin. Ve evin yamurda sapasalam durdu. Bak deneme ismini ne gzel kullanyorum. sim kolay olduu iin ok kolay benimseyip konumalarmda ekinmeden kullandm."

Dama Nemengen kmt. "Neler konuuyorsunuz byle. Neler planlyorsunuz. Demin denemek diye bir ey sylediniz. Nedir o?" diye sordu.

Abraka "Konuarak birbirimizden yeni eyler reniyoruz. Denemek ismini yeni buldum. Akilan'la bunu konuuyorduk. Yani anlayacan akllca eylere ulamann addr denmek. Hata yapa yapa dorusunu bulmaya denir. Anladn m?"

Nemengen "Byle bo eyler konumak zaten siz erkeklerin ii. Sizi yalnz brakaym. Ne haliniz varsa grn." Dedi. Damdan ieri girdi. Abraka karsnn neden uyandn biliyordu. Hep bu ge vakitlerde kalkar ormann iine tuvalete giderdi.

Akilan birden "Artk ge oldu. Kalkalm" dedi. Abraka srarc olmad Ona uydu. Akilan vedalap damdan indi. Sonra kendi evinin damna kt. Gzden kayboldu.

Nemengen "Sizin kalkacanz yoktu. Bende biraz tlattm." Dedi. "ekil ben ok daraldm." diyerek hzla dama kt. Oradan aaya indi. Ormann iine dald.

Abraka'nn aklna yeni bir fikir geldi. Geceleri byle ormann iine tuvalete kmak tehlikeli oluyordu.. Evlerinde kenarna yaplmazd. Tuvalet iin bir barnak yapmalyd. ine bir ukur kazmal ve zerine dallarn birletirildii ayaklarn basaca yer yapmalyd. Kendine inanamad. te yeni bir ey daha bulmutu. stelik bu tuvalet ekli Ur ehrinde yoktu. Oradaki insanlar tuvaletini sokak balarna yapard. Ve sokaklar hep pis kokard.

Mthi buluunu az sonra gelen karsna at. "te benim akll kocam. Bak biz kadnlara. Sizlerle yaayarak size ne akllca eyler ilham ediyoruz. Aferin sana. Bu tuvalet eklini iyi bulmusun."

Abraka "Galiba heyecandan ben bu gece uyuyamayacam. Yarn ilk iim kil tulalardan bir tuvalet ina etmek olacak."

Abraka kars ile yere kvrlp yatt. Ama dedii gibi heyecandan uzun sre uyuyamad. "Birde kmz talara silmenin yerine su ile ykasak." Diye dnd. Ona da are buldu. Aa ktnn iini oyar iine su doldururdu. Bylelikle bu ite halloldu. "Peki kmz elimizle ykayacaz. Elimizi nasl temizleyeceiz?" diye dnd. Ur ehri kralnn 'sabun' dedikleri bir maddeyi kullandn duymutu. Sabun su ile temasa geince kpryordu. Kpkle el ykannca el mis gibi temiz oluyordu. Kraln sabun denen eyi halkndan sr gibi sakladn da biliyordu. nk en iyi temizlik krallara zg bir statyd. Kral bunu halkyla paylaamazd.

Abraka sabah erken vakitlerde kalkm tuvalet yapm iin almaya balamt. Kararn verdii anda evkle ie balamas hzla ilerlemesini salamt. lene doru kentin genleri de yardm etti. Tecavat, Tuluka ve Menda kil amurunu youruyor, Mitu ve Sabet kalplara amur dolduruyor, Abraka ise onlar gnee koyup kalptan karyordu.

Sattama'nn kz Higum, Matap ile bir kenara oturmu alanlar seyrediyordu. Yanlarna arkadalar Hublada'nn kz Kiluk ve Abraka'nn kz Turave geldi.

Turave "Kzlar ip atlama oynayalm m?" diye sordu.

Matap "Biz oyun oynarken onlar alacak m. Bence gidip onlara yardm edelim."

Turave "Biz ne yapabiliriz ki?"

Matap "sterseniz onlara yiyecek hazrlayalm. "

Higum ne atld. Aklma gzel bir yiyecek geldi. Krk buday, domates, soan ve bir iki yeillikle batrk yapalm."

Kzlar kararn vermiti. Hemen Turave'nin peinden evlerinin damna ktlar.

Tuvalet yapm iin kil dkme iinin sonlarna gelinmiti. Abraka "Tecavat olum, beni iyi dinleyin. in zor ksm bitti. Gerisini ben yarn hallederim. imdi siz yol hazrlklarna balayn. Biliyorsunuz Ankara'ya gidip oradan tandk kabileleri armaya gideceksiniz. Yola kmadan nce Ur ehrinin kyafetlerini kartn. Onlar hem deerli hem gideceiniz yerde elinizden alabilirler. imdi gidin karnnz iyice doyurun. Sonra yola kn."

Genler ellerine bulaan amurlar temizlemek iin hemen ileri deki rmaa yneldiler. Ellerini ykayp geri dndler.

Damda Turave grnd. Genlere doru bard. "Hey genler biz batrk yaptk. Gelin yiyin."

Genler dama ktlar. Damn zerinde oturup beklediler. eriden Tecavt'n kars Kalet elinde tahta tepsi iinde batrk yiyecei ile kt. Genlerin ortasna koydu.

Tecavat "Bunu ne zaman yaptnz Size akl sr erdirilmiyor. Biz et gelecek ekmek gelecek zannediyorduk."

Kalet "Bundan tadnca parmaklarnz yiyeceksiniz. Bunu ben annemden Nemengen'den rendim. O da geen yaz dnm tanm bu tarifi bulmu. imdi biraz bekleyeceksiniz. Size ayran da getireceim."

Genler merak iinde 'u Abraka amcalarnn evinden ne harika eyler kyor?' diye geirdiler. Tecavat tepsinin iinden bir lokma batrk ald yedi. Gzel bulmu olmal ki yine ald. Arkadalarna "Balayn." Dedi.

Genler batra yumuldu. O an Kalet elinde mlek bir tas n iinde ayranla ka geldi. Sylendi. "Ayranla iseydiniz. Batrkla daha gzel giderdi." Sonra ayran yanlarna brakp tekrar ieri geti.

Abraka da ackmt. Elini gidip rmakta ykad. Biraz dnd. "yle bir ey yapmalym ki bu rmak bouna akmasn. Sular bir yere toplayp yanmzdayken istediimiz an kullanabilelim." Diye iinden geirdi. Geri dnd.

Genler hala batrk yiyordu. Abraka dama kt. "Afiyet eker olsun. Yediiniz ey nasl tatl m?" dedi.

Tuluka batrktan bir para alp verdi. Abraka azna ald. Yedi. "Bu sefer gzel olmu." Dedi. Devam etti. Bunun iinde nefis bir aclk var. Ne var iinde?"

Kalet o an genlere elik ediyordu. Oturmu konuan babas Abraka'ya bakyordu. Cevap verdi. "Senin sevmediin soan da deneyelim dedik. Bunu annem Nemengen istedi."

Abraka "Bundan sonra et olsun sebze olsun yiyeceklerde hep soan kullann." Dedi.

Genler tka basa doymutu. Yolculua hazrlk iin evlerine daldlar. Az sonra balarna geirdikleri torbalar ellerinde, mzrak ve oklarla hazr hale geldiler.

Tecavat "Baba biz gidiyoruz. Haydi hoakaln." Dedi.

Abraka "Gece az dinlenmeye kalkmayn. Uykunuzu iyi aln. O zaman daha iyi dnr canavarlardan daha kolay kurtulursunuz."

Tecavat "Tamam." Deyince genler yrye geti.

Bir saattir yoldalard. Yanm ormanlar kmlar yemyeil ormanlara girmilerdi. Tecavat heyecanlyd. lk defa babalarnn emirlerinden uzakta kendi, kararlarnca hareket edebilecekleri bir yolculuk yapmalar ona bir sahiplenme duygusu yaatt. Babasnn yeri boalmt. O uzaklardayd. Ama onun yerinin dolmas hayalende olsa, ona snma ihtiyac iindeydi. "Bu byle olmaz. yle eyler dnmemeliyim. u an babamn yerine ben varm. Kontrol benim elimde. Ben babamdan daha iyiyim." Diye kendisine cesaret verdi. Artk yalnzlk duygusu yaamamalyd.

Tecavat baka bir hayale geti. Bu hayal alk hayaliydi. Hibir eye benzemezdi. u an karn zil alyordu. Neredeyse akam olmak zereydi. Torbalarnda ki yiyeceklerden yemeyeceklerdi. Gerekirse onlara Ankara'ya kadar el srmeyeceklerdi. Bunun yerine avlanacaklard.

O an bir geyik srs grdler. Pozisyon aldlar. Tecavat yanndakilere tek bir geyik iaret etti. Hepsi ayn anda o geyie oklarn sald. Dier geyikler kat. Vurulan geyik bir iki ayakta yalpalad. Sonra yere yld.

Ate yakmlard. Etrafna dizilmilerdi. Et kzartyorlard. Tevacat "Et kokusunu canavarlar her an hissedebilir. Bir an nce karnmz doyuralm. Dedi ekledi. Tuluka ve Mitu siz ikiniz u geyiin etini kemiinden acele ile ayrn. Aslanlar gelmeden iimizi bitirelim."

Tuluka ve Mitu ellerindeki demir baklarla geyikten et kesip torbalarna koyuyordu. Torbalar biraz arlanca Tuluka "Bu etler arlk yapmaya balad. Canavarlardan kamamz zorlaacak. Fazla et almayalm." Diye neride bulundu.

Tecavat "Doru sylyorsun. O etler bize yeter. Brakn."

Bir kkreme duydular. nce etraflarna korkuyla baktlar. Yaklamakta olan aslanlar grnce Tecavat Menda ve Sabat hzla yerinden kalkp dierleri ile komaya baladlar.

Tuluka "Peimize derlerse yandk. Umarm bizi grmemilerdir." Dedi.

Tecavat "Endie etmenize gerek yok. Geride braktmz geyik onlar orada tutar. Aslanlar bizi hissetseler bile balarn geyikten kaldramazlar. Onlarn plan yetenei yok. Onlar ancak av iin plan yaparlar. Zaten olduka uzaklatk."

Yksek bir aa buldular. Onun zerine trmandlar. Geceyi burada geireceklerdi. Karnlar toktu. Az nce yrrlerken etlerini yemilerdi.

Tuluka "Mitu seninle bir ey konuacam. Ama kzmaca darlmaca yok. Ben senin kz kardein Matap'a am."

Mitu "Bunu bende biliyorum. Ara sra bizim evin dibinde 'Matap Matap' diye sylendiini duymutum. yle kendi kendine ne yapyordun?"

Tuluka "Demek duydun. Ben Matap diyerek onun dncesine girmeye alyordum. Diyeceksin ki o seni grmyor ve duymuyor. Babam Sattama sylemiti. Azdan kan szck hi kaybolmuyormu. O bir yere gizleniyormu. Zaman gelince de ortaya kyormu. Yani bir gn Matap benim oturduum yere gelir ve benim szlerimi duyarsa bana ak olur demitim."

Araya Tecavat girdi. "Bu yeni eyi bize niye sylemedin. Bak senin sayende yeni bir ey kefettik. Demek o bizim grmediimiz yalnzca dndmz ve duyduumuz szler hi kaybolmuyor. Eyvah ki eyvah. Ben yalnzken ne eyler sylemedim. Eyvah ki eyvah." Dedi.

Mitu merakland. "Biz kz deiliz. O szleri biz duyamayz. Syle bize yalnz banayken ne konutun. Sen bize sylemesen nasl duyacaz. Kzlarda bize sylemeyeceine gre anlatmak sana dyor. O yere braklan szler nelerdir. Anlat bakalm."

Tecavat "Sylenmez ayptr." Deyince Mitu srar etmedi.

"Bundan sonra bunu rendiimize gre yalnzken konumalarmza dikkat edeceiz. Ben diyorum ki cansz eyler bizden daha akll. Ta olsun toprak olsun. Onlar hareket edemedikleri iin vakitlerini hep dnerek geirirler. Ve o talar ve topraklar dncede ok ileri gitmi eyler. Belki szlerimizi saklayabilecek bir yntem bulmulardr. Yani talar, topraklar da bizim gibi yaayan eyler. Ama biz onlar fark edemiyoruz."

Tecavat "Bende babamdan bir ey duymutum. Yolculuk yaparken insan hayallere dalarsa gidecei yere gz ap kapama gibi abucak varrm. Bence bu talarn ve topraklarn bize sunduu ey hayaller. Onlarn dncelerini biz kapp hayal olarak yayoruz. Bylelikle onlarn gizli eyleri bize geiyor. Bizi bilmediimiz ekilde abucak gideceimiz yere ulatryor. Bu anlattm eyde talarn topraklarn da bizim gibi yaadnn kantn doruluyor."

Genler gizemli eyleri konumaktan olduka keyif alyordu. Yine Tecavat devam etti. "Daha bizim bilmediimiz ne eyler var. Mesela biz yrrken yrmelerimizi biriktirecek bir ey olsa ve onlar, bir dahaki seferde kullanabilsek. O zaman, yrmelerimizin zerine oturup biz yorulmadan istediimiz yere gidebilirdik."

Tuluka "ok gzel bir ey dndn. Yrmeyi yalnz biz hareket ederken grebiliyoruz. Bence o da talar ve topraklar gibi yaayan bir ey. Eer yrme ile konuabilseydik ben ona 'Git bana meyve getir' derdim. O da gidip bana meyve getirirdi." Genler bu sze glt.

Bir sre daha konutular. Kurt ulumalar duyuluyordu. Bir yerlerden bayku sesleri geliyordu. Genlere lmszl fsldar gibiydiler. Zaten genlerde byle eyler konuuyordu. Bu normaldi. Ormann derinliklerinden gelen bu sesler Tecavat'a ilham verdi.

Tecavat konumaya balad. "Biz uyurken tpk llere benziyoruz. Biz uyurken ne olduumuzun hi farknda deiliz. Uyurken biz nereye gidiyoruz bilmiyoruz. Ama eminim ki iyi bir yere gidiyoruz. nk uyandmzda neeli oluyoruz."

Tuluka "Bende akllca bir ey syleyeyim. Biz domadan hatta anne ve babamz evlenmeden nce neredeydik. Bu soru beni olduka megul ediyor."

Tecavat "Biz annemizden doduumuza gre ya annemizin veya babamzn tepesinden bakyorduk. Ama ok uzaklardan geldiysek bizi anne ve babamzn yanna kim tad. Ve tanrken o getiimiz yerlere ne deniyor. Btn bunlar gizemli ve rktc. nk bizi doacamz yere tayan kii ormanlarn iinden gemitir. Biliyorsunuz ormanlarn iinde bir sr canavar var. Bizi tayan canavarlardan hi mi korkmam. Dedi ekledi. una inanyorum ki bizi tayan kiiye bizi, nereden tamaya baladn sorarsak o yerin, bizim mezarlmz olduu aklma gelir. Yani biz domadan nce ok yalyd. O yalnn vcudundan kp yeniden domaya buraya geldik."

Tuluka "Gelin buna bir isim bulalm." Dedi. Genler dnmeye balad. Kimi 'ller dnyas' dedi, kimi mezarln dnyas' dedi. Tuluka ise 'tepeden bakanlarn dnyas' dedi. Bir trl benimseyebilecekleri bir isim bulamadlar.

Tecavat "Bizim ldmz yer ile doacamz yer arasndaki ara blgeye de isim bulmamz gerekiyor. Byle gidersek karma kark dncelere dalacaz. Bulduumuz eyleri de kaybedeceiz. Fark ettiyseniz biz tanrlarn bilgisini konumaya baladk. Eer biraz daha konuursak ldkten sonra nereye gideceiz onu reniriz. Ben domay seviyorum. lmeyi hi sevmiyorum. Bu zor meselelere en iyi ismi byklerimiz bulur. Onlara bavurmadan bunlarn iinden kamayz. Artk uyuyalm. Benden size iyi geceler." Deyip olduu yere kvrld.

Dierleri ise konumaya devam etti. Yeni mevzu talarn zerine izilen ekillerdi.

Tuluka "Yaz nasl olurda insanlara bir eyler syleyebilir. Ur ehrinin halkn grdm. atm kaldm. Yazlarna ivi yazs diyorlar. Onlara bakp hem konuuyorlar hem anlayorlar. Yaz denen eylerle keke bizde konuabilseydik. Evlerimizin duvarlarna ekiller izdik. Ama o ekiller hi bizimle konumuyor. Keke Ur ehrinde Cenbali teyze yaz ile ilgili eyleri daha iyi anlasayd. Dedi ekledi. Belki bizim izdiimiz ekiller hayvan resimleri, av aletlerimiz, avlanan insanlar. Bu da gerekli eyler. Bunlar bizim dnmemizi salyor. Ama ben o ekillerin iine gizledii szler ve akllca eylerin peindeyim."

Tuluka "Ben geenlerde o ekillerle konutum. O ekillere baktm durdum. Sonra dnmenin onlarn dili olduunu kefettim. Bence arkadalar izilmi ekillerde muazzam bir gizem var. Onlar bizim gibi yaayan eyler. nk ben onlara bakarken aklma trl trl eyler geliyor. te o eyler ekillerin duyulamayan szleri oluyor."

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn tarihsel roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Gbeklitepe 5
Gbeklitepe 4
Gbeklitepe 3
Gbeklitepe 2
Gbeklitepe 1
ok Eskiden 9
ok Eskiden 4
ok Eskiden 8
ok Eskiden 6
ok Eskiden 3

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnya Tanyor 3
Dnya Tanyor 8
Dnya Tanyor 7
Dnya Tanyor 6
Dnya Tanyor 1
Dnya Tanyor 2
Dnya Tanyor 5
Dnya Tanyor 9
Dnya Tanyor 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
izikler [yk]
Reptilian 1 [yk]
Reptilian 2 [yk]
Reptilian 3 [yk]
Sava Trafii 2 [yk]
Reptilian 4 [yk]
Reptilian 5 [yk]
Sava Trafii 1 [yk]
Sava Trafii 3 [yk]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.