..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Trkiye Cumhuriyeti'nin temeli kltrdr -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bakaldr > Tuna M. Yaar

6 Austos 2020
Sava Trafii 5  
Ticari Savalar

Tuna M. Yaar

Bahtiyar baryordu. Ey Amerika ey Amerika silleyi ilk vuran biz oluruz. Gerisini sen dn. Btn kameralar zum olmutu ona. Bahtiyarn szleri bir balangca aitti, gerilim ve dnlmez admlara. Silah sesi duyuldu. Suriye tarafndan sklan birka el silah YPG den kaynaklyd. Kameralar o yne dnd. Az sonra Trk tanklar birer birer snr atlar. Kalabalk heyecanlyd , bu mthi manzara seyredenlerin bir tarihe tanklyd. O ara ne konuan oldu ne hareket eden.

:IDI:

Sabaha doru askerler hala nbetteydi. Bahtiyar askerlerin ikram ettii kurabiye ve ayn yudumlam hemen kulbenin yannda oturuyordu. imdiye kadar bir tane olsun araba giri yapmamt.

Hava serindi. Bahtiyar bu serinlie dayanabileceini dnd. Asker kulbesi scak ve ieride cereyan oca yanyordu. eriye giripte o tatl scaktan istifade etmeyi istemesine ramen kendini zapt etti. Saatine bakt, sabahn beiydi. Oturduu banktan kalkp olduu yerde volta atmaya balad.

Nbeti asker ona seslendi. Baksana dysen ieriye ge. Bir sr yol tepmisin, havann souu dokunabilir.

Bahtiyar Teekkrler asker aa, biraz snsam iyi olacak ama beklediim nbet deiim arac gelmedi. Yanlmyorum deil mi?

Asker Nbet deiim arac diye bir ey yok. Hemen ileride grdn bina biz askerlerin konaklad yer. Oraya yryerek gideriz.

Bahtiyar Keke daha nce syleseydiniz. imdiye kadar yola kar otostop bile yapabilirdim. Neyse ziyan yok. Haydi bana eyvallah. Dedi arkasn dnp bo otoyolda yrmeye balad.

Gne yoktu ama aydnl grnyordu. Bahtiyar ilek bir yola girmiti. leride ki sapakta arabalar skenderun istikametine dnyor yol alyorlard. Bahtiyar bir arabaya el etti. Araba durdu. ofr cam at. skenderuna m gidiyorsun, gel bin. Dedi.

Bahtiyar arabaya bindi, ilerlediler. ofr bir sigara yakt, Bahtiyara da verdi. Her ey yolunda gidiyordu ama Bahtiyar nne baknca sigaral eli koltua demi ve yakmt. Utancndan mahup oldu. ofr grmemiti ama Bahtiyar arabadan indiinde koltuktaki yank izi grecekti.

Araba bir petrol istasyonunda durdu. Benzin alyorlard. ofr arabadan indi. Bahtiyar ise ieride kald, koltua yapt izi bylelikle gizlemi oldu. ofr az sonra geldi, tekrara yola ktlar.

Karaaa gelmilerdi. ofr Ben Belene gidiyorum. Seni Karaan knda indireyim. Servis gemezse ehir merkezine yryerek gidersin, uzak deil.

Bahtiyar Param pulum yok, nasl deeceiz bilmiyorum.

ofr nemli deil, bir iyilik sende yaparsn olur biter. Yalnz benim koltuu yakmsn, paran olsayd bu yzden para alrdm. Her neyse yolun ak olsun. Dedi, Bahtiyarn cevap vermesine frsat kalmadan arabasn srd.

Bahtiyar mahuptu ama bu sorunun bitmesine sevindi, ehir merkezine doru yol ald. nn antnn oradayd. Az ileride servis arac bekleyenleri grd. O servisi beklemeyecekti. Kendisini Kilise gtrecek otobs garajnn yerini biliyordu. Hem gezerim, hem spor, hem temiz hava alrm diye dnerek ilerledi.

Otobs garajnn olduu sokaa dnd. leride bir polis karakolu olduunu biliyordu. Hemen yannda da bir bankamatik olmalyd. ki yeri de yaklarken grd. Bankamatiin nne geldi, ksa bir ilemden sonra yetecek kadar para ekti. Geri dnp garaja girdi.

Karn ok at, etrafna baknd, garajn dnda seyyar bir drmc grd. O yne ilerledi. Kebapdan iki drm yapmasn istedi. Kebap hazrla koyuldu. Hazr drt iteki etleri yanan mangala koydu, elindeki karton parasyla kzleri ateledi.

Dikkatle izliyordu Bahtiyar, kebapnn bir hareketini bile karmyordu. Bu merak alktand. Kebap iki lavaa sosunu srd, yeillikler koydu. Pimi etleri lavan zerine lava kapayarak ekti, drmleri hazr hale getirdi. Bahtiyar cebinden on lira karp verdi. Oturduu taburede afiyetle drmn yemeye balad.

Bahtiyarn otobs kalkmak zereydi. Bahtiyar cebindeki bileti tekrar kontrol etti, biletteki firma ismine bakt. Binecei otobste yazan firma ismiyle aynyd. Koltuk numarasna bakt. Otobse girip ortalarda bir yerde olan koltuuna oturdu.

Az sonra otobsn ii ful dolmu ve ofr korna alarak otobs hareket ettirdi.

Otobsn sol taraf deniz manzaralyd. Akay kprsn gemiler, Denizciler mahallesinden Sarsekiye oradan da Payasa varmlard. Saat on civarlarnda otobs Kilise giri yapt. ofr garaja girince Cmleten gemi olsun. Nidasyla yolculara seslendi.

Bahtiyarn ilk yapt ey dkkan olan tahl hangarna gitmek oldu. Onu kapda ustaba karlad. Ustaba Bahtiyar bey aileniz sizi merak etmi, sizin her akam telefon aacanzn beklentisi iindeyken telefon edilmeyince telalanmlar. Dedi.

Bahtiyar Sorma bama gelenleri, terristlerin arasna dtm. Kritik bir anda ellerinden kurtuldum. Aracm onlarda kald. Yolumu yryerek arnladm. Evden nce ilk buraya geldim.

Ustaba Gerekten gemi olsun. Yapmam istediiniz bir ey var m. Evinize telefon edip haber vermek gibi.

Bahtiyar Ben haber veririm imdi, Ama nce Adanadaki daymn olu Rdvana telefon aacam. Yollarda aklma hep iimi bytmekle ilgili eyler geldi. Bursada bir yer kiralayp vin iine gireceim. Bu i ortaksz olmuyor. Biliyorsun daymn olu makine mhendisi ama o da benim gibi tahl tccar. Dedi ekledi. Gideyim yazhaneme telefonumu aaym. Yorgunluumu ancak byle atacam. Ben yokken sat yaptnz m?

Ustaba Gerekten siz gidince i yerimizden bereket fkrd. Depodaki kuru fasulyelerin yars satld. Ama satn alanlar Katarl tccarlard. smimizi mi duydular tesadf m bizi bulmalarn bilemedim. nk ktann teki ucu Katar

Bahtiyar yazhanesine girdi. Daysnn olu Rdvana telefon at. Alo Rdvan ben bir ey dnyorum. Sen mhendissin, makinelerden anlarsn. Beraber vin imalatna girsek, ortak olarak. Bu i iin Bursay dnyorum. Sen izimlerini yapacaksn, gerisi kaynak yapacak iilere kalacak.

Rdvan Gzel olur, bende byle ok dndm ama cesaretim yoktu. Bu tr iler iin ardmzda potansiyelimizi ykseltecek byk bir cesaretin olmas gerekirdi. Bu sen teklifi edince tamamland. Zorlu ve g bir i vin imalat. Bunu herkes baaramaz. Adamn zihni elik gibi olmal ki akln bu ite rahat kullanabilmeli deil mi.

Bahtiyar Sermayemiz haylice yeter, dediin gibi potansiyele gitmek deil potansiyelin bize gelmesi lazm. Bunda karar kldysak yarn senin yanna gelir, Adanadan beraberce Bursaya yola karz. Dedi ekledi. Bu yeni iimizin msebbibini anlatsam inanmazsn. Yollarda geldi aklma bu. Suriyede ofis aaym dedim. Snrdan geer gemez federal bir rgtn eline dtm. Elimden yanzca arabam aldlar. Suriyeye girmeden nce polisin biri beni uyarmt. Bu uyaryla tm param Antakyada bir bankaya yatrdm.

Rdvan Gemi olsun, benim burada ise dolandrclar cirit atyor. Geen gn kelli felli, k giyimli biri geldi. Benden elli ton msr alacan syledi. Ben adet edindim, polise mracaat edip bu kiinin GBTsini sorgulattm. Ne ksa iyi, yirmi yedi sutan sabkas kt. Sonra adam bir ekilde bamdan savdm.

Bahtiyar Herkes senin gibi dnemiyor. Sradan bir vatandan polisteki GBTyi kullanmas imkansz bir ey. Sen polisle aran rayna oturtmusun. Polis Vazife ve Salahiyet Ynetmeliide byle bir mevzuat var m bilmiyorum ama bu kanunlarsa vatanda byk bir skntdan kurtulur.nk GBT vatandan kullanmna alrsa ok ey deiecek.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bakaldr kmesinde bulunan dier yazlar...
Sava Trafii 2
Sava Trafii 1
Sava Trafii 3
Sava Traii 8
Sava Trafii 6
Sava Trafii 4
Sava Trafii 7

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
izikler
Reptilian 1
Reptilian 2
Reptilian 3
Reptilian 4
Reptilian 5
Aalara Fsldayan Adam
Cehennemde Toplant
Deliba Cumhuriyeti
Ruhu Yarattk

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
Gbeklitepe 5 [Roman]
Gbeklitepe 4 [Roman]
Gbeklitepe 3 [Roman]
Gbeklitepe 2 [Roman]
Gbeklitepe 1 [Roman]
ok Eskiden 9 [Roman]
ok Eskiden 4 [Roman]
ok Eskiden 8 [Roman]
ok Eskiden 6 [Roman]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.