..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir gn karma biri kacak ve bana: "Herey olmas gerektii gibi olmaktadr, efendim" diyecektir. -A. Aaolu, Yazsonu
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Bilim Kurgu > Tuna M. Yaar

26 Mart 2019
Dnya Tanyor 4  
Dnyann Ve nsanlarn Kulukse Gezegenine Tanmas

Tuna M. Yaar

Roman bu ya insan inanrsa dnya denen yer kre bile tanr. Arimet'in dedii gibi "Bana bir dayanak noktas verin. Dnya'y yerinden oynataym."

:AJCJ:

Selami de elenenlerin arasna katlmak istedi. Yerinden kalkt. Ekran banda elenen kiinin yanna geldi."Ben de size katlabilir miyim?" dedi.

"Tabi dedi biri. Zaten az kiiydik dedi ekledi. Inlanmak iin u cihaz koluna tak."

Selami ald cihaza bakt. Sradan bir cihazd. Nasl kullanlacan hemen zd.Cihaz koluna takt.

Selami ile konuan gen yanndakine "Geride kalan sen ol." Dedi.

Ekranda geri saym balad. Geride kalan kii on be dakika boyunca saklananlar arayacakt. Saklanacak olanlar kollarndaki cihaza basp nlandlar. Herkes ayr bir odaya nland. Odalar her yerde olabilirdi. Ya zamanda ya da paralel boyutlarda.

Geride kalan baka bir cihaz ald. Onunla nlanma esnasnda grnmez ve gizli braklan, izleri takip edecekti. nce gelecei gsteren ekrana bakt. En hzl ve iz brakmayan Selami'nin olduunu grd. Ama Selami ekranda birden bire kayboldu. Gen akna dnd. Cihazlardan kamak mmkn deildi. Gen arayc cihazn eline ald.O da nland.

Selami bulduu odaya dikkat kesildi. Oda da baka bir yere nlanmay engelleyen sensoru grd. Sensor nlanmaya yalnz odalar arasna izin veriyordu. O an Selami kristalden sinyal almaya balad. Az sonra Naci ve Fikri'yi grd. Sonra nerede olduklarn rendi. Ardndan balantya geti. Zihinsel temas ile Dc HRS adl paralel boyutta olduunu rendi. Bu dnyadaki bir paralel boyuttu. Gzlerine inanamad. Dnya scaktan yaanmaz haldeyken paralel boyutlar da benzer durumu yaamalyd. Ama yle deildi. Elindeki kristalde cennetten bir ke grnyordu.

Selami odalar aras nlanmay engelleyen sensordan kurtulmak iin zihin yntemini kulland. Cihazn altrd. Birden kendini ormann iinde buldu. Fikri ve Naci az ilerideydi. Selami'yi grdklerinde hemen yanna geldiler.

Naci "Sen geitsiz nasl geldin buraya?"

Selami "Kolumdaki cihazla."

Naci "Bu cihaz yldzlar aras yolculua nasl elverili olur?"

Selami "Bildiin gibi deil. Cihaz zihnimde kutsal kla altrdm.."

Naci "Bak bunu hi dnmedim. Desene manevi bir yolculuk. Evliyalar gibi. Cihaz var ama ondanda ilerisine tamsn. Dedi ekledi. Biz buraya upakabralarn piramidi ile geldik. Yalnz onlarn hibirini yanmzda getirmedik. Dc HRS paralel boyutunu da upakabralarn piramidinde kefettik."

Selami "Benim bildiim dnyada Dc HRS diye bir paralel boyut yoktu."

Naci "nsanlar her eyi bulduk her eyi kefettik zannederler. Yanldklarn ite upakabralardan reniyoruz."

Selami "Dnya'nn yok olma sreci buraya uramayacak m?"

Naci "Uramas mmkn deil. Dc HRS'e felaket daha on bin yl uramyor."

Selami sordu. "Burada ne yapmak niyetindesiniz?"

Naci "Fikir benim. Bu boyuta ina edeceimiz atmosfer ssyle dnya'nn atmosferini dzenleyip temizleyeceiz."

Selami "Yapacanz st iin hem malzemeye hem insan gcne ihtiya var. Ben derim ki malzemeler iin Soran P2 gezegenine gidin derim."

Naci "Orada upakabralardan baka canl yok."

Selami "Sandnz gibi deil. Soran P2 gezegeninin geleceinde insan kaynyor."

Naci "Nasl olur bu?"

Selami "yi dnn. Oraya ilk giden bizleriz. Ve bizim neslimiz qrada oalyor."

Naci "Dorusu dnya'nn yeniden aalandrlmas ve imar iin o insanlara ihtiyacmz olduudur."

Selami "Gece olmak zere. Akam kalacak bir yer ayarladnz m?"

Naci "Bu gezegenin tamam ormanlarla kapl. Gecelemek iin bir aa kenar yeterli bize."

Selami'nin kolundaki cihaz sinyal vermeye balad.Cihazn tuuna bast. Cihazn stnde boyutlu grntler meydana geldi.

Selami "Bunlar upakapra. Piramitleri ile buraya geliyor."

Naci "upakabralarla ilk karlamamzdan beri biz nereye gidiyorsak onlarda bizi takip ediyor."

Selami "Tabi ki yle olacak."

Naci "Nasl yani?"

Selami "Hatrla ilk karlamamzda upakapraya dnmtk. DNA mz deiti. upakapralara onlardanmz diye mesaj gidiyor."

Naci "DNA mz eski haline getiremez miyiz?"

Selami"Buna olanak yok. DNA mz eski haline getirsek bile mutlaka iz brakr vcutta. imdiki teknoloji bunlar da buluyor. Sonra ekledi. upakapralar bir dakika sonra burada."

Az sonra gkyznde bir piramit belirdi. Ardndan bir dzinesi grnd. Ve yere indiler. arkadaa iki yz metre mesafedeydiler. Piramitlerin iinden kan upakapralar saa sola dalmaya balad.

Selami "Bunlar bizim nceden karlatmz upakapralar deil. Benim bildiim mavi olmalar gerekiyordu. Bu piramitler ise kzl renkte."

Naci "upakapralar ne kadar zararsz iseler de dikkati elden brakmamak lazm. nk bunlar yabanc upakapralar."

Selami "u dnya atmosferini eski haline getirme fikri iime sinmedi. ok byk devasa bir tesis kurmak bizim harcmz deil. En azndan imdilik."

Naci "Atmosfer yenilenseydi dnyadan gidenler yenilerdi."

Selami "sterlerse yaparlard. Ama yinede faydas olmazd."

Naci "Neden faydal olmasn. Yapsalard olur biterdi."

Selami "Sorun baka dedi. Dnya atmosferi ok bozuk. Scaklk o yzden artm durumda. Ama scakla etki eden bir faktr daha var.O da dnya gnee ok yakn. Bunu deitirmek ise mmkn deil."

O an be tane upakapra onlara doru geliyordu.

Naci "Bize doru geliyorlar. Ne yapalm?"

Selami "Bence bunlarda zararsz."

Be upakapra onlara on metre mesafede durdu. upakapralarn gitmeye niyeti yoktu. Dikkatlice onlara bakyorlard. upakapralardan biri elindeki cihaz onlara uzatnca Selami erken davrand. Belindeki nl ok ubuunu upakapralara tutup altrd. O an upakapralar panik iinde saa sola kat.

Selami "te bunlarn sonu byle. Actmadan karacaksn."

Naci elindeki cihaz piramitlere tuttu. Selami "Neyin peindesin?"

Naci "Bekle ve gr." Cihazdan boyutlu grntler kt. "Tamda tahmin ettiim gibi." Dedi.

Selami ve fikri aakald. Naci "Dc HRS dnya boyutunu upakapralar igal etmi. Piramitlerden gelen sinyale gre burada, alt milyona yakn upakapra var."

Selami "upakapralar insan icad bir canl. Demek dnya bilim adamlar Dc HRS boyutunu upakapralara st semi."

Selaminin kolundaki cihaz uyar vermeye balad. Selami "Kozmik bir sinyal. Dnyadan geliyor."

Naci "Kozmik sinyal nedir?"

Selami "Dalga boyu kutsal k seviyesinde olan bir yayn. Kutsal dncemizde olutururuz. Dnce ya var ya yok seviyesinde. te kozmik dalga byle. Ancak dnce boyutundan yayn yaplr."

Selami cihazndaki boyutlu grntleri grnce ard. "unlara bakn. ki ayak zerinde yryen ve konuan maymun adamlar. Hem de dnyada. Bizden yardm istiyorlar."

Naci "Gidecek miyiz yoksa, burada keif yapmaya devam m edeceiz?"

Selami "upakapralarn cennetinde grecek kefedecek bir ey olmamal sanrm. upakapra ve piramitler. Baka bir ey deil."

Fikri araya girdi. "Maymun adamlar sinyalde ne diyor?"

Selami "Gelin bizi kurtarn. Yaam alanlarmz yok olmak zere. Tehlikedeyiz' diyorlar."

Naci "Gezegende ne kadar maymun adam var peki?"

Selami "Yaklak yirmi bin. Hepside iki dev yapl blge tesislerinde yayorlar."

Naci heyecanlanmt. Dnyada maymun adamlarn yaadn ilk kez reniyordu. "Bilim adamlarnn bunu da yapaca aikard. Her dalda elleri var. Hayvan maymunlar deitirmemeleri sz konusu dahi olamaz."

Selami "Maymun adamlar kozmik yaynla mesaj ektiklerine gre zekalar bir hayli ileri olmal. Hayvanlar yer, ier, yatar, uyur. Onlarn mental younluk salamalar beklenemez. nsanolu her gn yeni eylerle megul. Yeni eylerle olmasnn nedeni medeni yaamda olduklar iin. Zamannda Platon dnceyi insan zerinden zincirlere balam. Ve zamanmza kadarda dnce, haritasn bozmadan koruyabilmi. Zincirler medeni yaama g olmu. Ama kozmik dnce Zamanmzn rn. Kutsal kla alakal. Zihin younlaarak kutsal n akn salyor. Kutsal k salt gerek bir olgudur. Bilgi bu yolla elde edildiinde dncenin ismi fornox oluyor."

Naci "Maymunlara itici gc salayan nce DNA sonra Plato'nun salam zincirleri."

Selami "Zincirleri yabana atma. Demirdendir ve ardr. Kozmik dnce ile balandnda esrar byk olur. Bunlar ok kitap okuduumdan biliyorum. Paralar zihnimde birleince ilham geliyor. zerine gidince de bu tr eyler ortaya kyor. Hatta diyebilirim ki ta altna evirmenin yolu bile kozmik dnceden geiyor."

Naci "Altn bilim adamlar iin nemli bir madde. Onlarn bilimle yapamayaca eyi kozmik dnce ile yapabilmek mthi bir ey."

Selami "Her ey sandn gibi deil. nsanolunun salt gerek yaamda yani fornoxta ilerlemesi lazm. Ancak paralar yle birleir ve ilham geldiinde, ta altna evirdiinde bu senin srrn olur."

Naci konuyu deitirdi. "Maymun adamlara ancak elimizdeki piramit ile yardm edebiliriz deil mi?"

Selami "Ben de yle dnyorum. Dedi ekledi. Haydi gelin piramitlerden birini ele geirelim."

lerlediler. Onlar yaklatka upakapralar saa sola dalmaya balad. Bir piramidin nnde durdular. Selami nde piramidin iine girdiler. eride maymun adamlar dnyadan alp lama birimi de vard.

Selami "Maymun adamlara ulatmzda onlar Sora P2 gezegenine tayalm. Gezegen onlar iin elverili. Ve hi insan yok orada."

Naci saa sola bakyordu. Duvardaki bir blmeye dikkat kesildi. "Tamam buldum paralel boyuttan kn birimini." Naci el kadar byk, yuvarlak ve yass olan kzl yzeyi Selami'ye gsterdi. Beraber kumanda odasna getiler. nce piramidi havalandrdlar ardndan paralel boyut gei birimini altrdlar.O an Fikri gzlerine inanamad.

"Ne tatl bir k younluu.Bununla ilk defa karlayorum." Dedi.

Selami "Ik kumanda odasnn dndaki yuvarlak yass yzeyden geliyor. Bu harika kzl k younluu ise akp giden foton zerreciklerinin durmu hali."

Naci "Doru bu. Bilim adamlarmz yeni kefedip yaptlar. Ama teknolojiye upakapralar bizden evvel ulamlar."

Selami "Hazr olun. Paralel boyuttan kyoruz."

Piramidin nnde kendi boyunda bir k younluu olutu. Piramit n iine girdi. Sonra ortadan kayboldu. Piramit tekrar n iinden ortaya kt. O an dnyann nn arttn grdler. Dnyann ss da ona gre artm olmalyd.

Piramit yere indi. Selami "Gezegende oksijen azl tehlikelidir. O yzden astronot kyafetlerimizi giyelim." Odann iinde raflarda duran giysilerini giyip balklarn taktlar. Sonra oksijen tplerini srtlarna geirdiler. Piramidin kapsna doru ilerlediler. Darya kp grnen ilk tesise doru yol aldlar.

lk tesis ilerideydi. O an birka sava ua kalkt. Hepsi yarm dairenin yarm eklindeydi. Zoyark deniyordu. Birden ate amaya baladlar. Silahlarndan n kyordu.

Selami "Kandrldk. Bizi haklayacaklar. Hemen piramide dnelim."

birden cihazlarn altrp piramide nlandlar. Ardndan piramit havaland.

Maymun adamlarn kulland zoyarklar takibe balad. Kovalamaca atmosfer boyunca devam etti. Piramit yrngeye knca hzn artrd.

Selami "Tehlikeyi atlattk. Zoyarklar peimizi brakt."

Naci "Bu iin iinde hile olmal. Bizden yardm istediler sonra bize ate atlar. Hemde ldrmemecesine. steselerdi bizi haklayabilirlerdi."

Selami "Bende ayn fikirdeyim. Maymun adamlar bizi takip edip insanlarn tand kulukse gezegenine ulamal deneyebilirler."

Fikri "Bence bilim adamlar maymun adamlarn bo yere dnyaya hapsetmedi. Onlara yaam sahalar verdi ama beraberlerinde gtrmedi. Belki bilim adamlar maymunlar inceleyip scak dnyada nasl yaanacak onu kefedeceklerdi."

Naci "imdi biz Soran P2 gezegenine gidelim. Maymun adamlar peimizi brakmaz. Eer kulukse gezegenine gidersek Bilim adamlar Soran P2 de yaadmz kefedebilirler."

Fikri "Nasl kefedebilirler?"

Selami araya girdi. "Zaman ve paralel yolculuk olsun sonra, kulukseye gidip gelmemiz olsun hep kaytldr. Kayt ise kozmik izlerdir. Bilim adamlarnn elinde mutlaka kozmik okuyucu vardr. Dedi konuyu deitirdi. "Maymunlar bizim peimizde. Hem Soran P2 ye gelirse gezegenimiz renklenir."

Naci "Neden nlanarak gitmiyoruz da uzay boluunda ilerliyoruz?"

Selami "Piramit ancak boyutlar aras nlanmaya elverili. Siz piramitleri pek iyi bilmiyorsunuz. Gezegenler aras nlanma iin mesafe nemli. Senin dediin ekilde ancak devasa geit kaplar yapmak lazm. Oysa bu mmkn deil. Hem ben kulukseden ancak kozmik dnce ile geldim. ok zorlandm. Sizin ise bunu yapmanz mmkn deil. Zaten Soran P2 ye yolculuumuz uzun srmez."

Piramit uzay boluunda hzla ilerliyordu. Ik hznda gidiyordu. Yolculuk esnasnda ufak tefek meteorlarla karlayorlard. Piramit bu tr karlamalara hazrlklyd. Piramidin evresinde manyetik bir kalkan vard. ok glyd. Piramidin nne kan meteorlar manyetik alana arpmadan dolay parampara oluyorlar yada saa sola savruluyorlard. O esnada piramide hibir sarsnt hissedilmiyordu.

Soran P2 gezegeni daha iki k yl tedeydi. Bo uzayn iine ina edilmi bir geit kaps vard. Piramidin iindekiler oraya abuk varmak istiyorlard.

Naci "Hzmz artrsak iki yl birka saate iner. Ne dersin?"

Selami "Olabilir fakat menzil grndnde hesaplamay iyi yapmalyz. Tam geidin nnden ieriye girmeliyiz. Geidi gememeliyiz. Geersek bulamayz. nk geidin arkasna dolanmak tehlikelidir. O an nereye nlanacamz belli olmaz."

Bu ii fikri slendi. Hesaplama konusunda uzman olduu iin hemen ie balad. Kontrol panelinde birka ayarlama yaptktan sonra piramit bo uzayda k hznn stne kt. O an kontrol paneli ekrannda insan grntleri olutu.

Selami "Bunlar nedir byle?"

Fikri "Zannedersem bu upakapralar insan kaderleri ile oynuyorlar. yle nsan zerine kutsal k aktarlyor. Yansyan kutsal k bu ekranda dzene konuyor. Bu sayede ekrandan elle kontrol edilen ablonlar ile insana istediklerini yaptrabiliyorlar. Hatta bu sayede insan dncelerini bile okuyabiliyorlar. Bir dergide okumutum. Bu teknoloji insanlarn elinde de varm. Hem daha da ilerisi varm. Bilim adamlarnn elinde yle teknolojiler var ki akln hayalin durur. Bunlarn ou insanlardan gizlenmi durumda."

Fikri ekrana dikkat kesildi. Baz sinyaller alyordu. Kendilerine yaklamakta olan zoyarklar grd. Ve gerisinde daha ok zoyark vard.

Fikri "Tam tahmin ettiimiz gibi. Maymun adamlar hi peimizi brakmam. Bu sefer daha ok zoyarklarla geliyorlar."

Selami "Gelsinler bakalm. Benim anlamadm neden dosta anlamadlar da bize ate atlar?"

Naci "Bunlar maymun adam. Kendi rklarnn stn olduunu gstermeye alyorlar. Bir insanla konumak anlamak onlar iin onur krc olmal."

Selami "Bunlar Soran P2 gezegenine gelirse bizi zor duruma drebilirler. Gezegeni istila ettiler mi bizi oradan srebilirler."

Naci "Kolay var bizlerde, gezegenin cra yerlerine tanrz."

Selami "Sen bunlar bilmiyorsun. Maymun adamlar ok vahidir. Arayp gelip bizi bulurlar."

Naci "O zaman Soran P2 gezegenine farkl blgeden girelim. Bu sayede kaldmz yeri ifa etmemi oluruz."

Selami "Bu iyi fikir ama biz piramidi indirdiimizde kaldmz yer ile aramzda byk bir mesafe olacak. Kulukse gezegenine gitmek iin nlm cihazmz var ama atlama yerimiz olmadan nlanamayz. Bunun iin nce uzaa ineceiz. Sonra maymun adamlar geldiinde ortadan kaybolacaz. Maymunlar o kadar ikilli olmamallar herhalde. Bizi belli bir yerden itibaren takipten vazgeeceklerdir."

Zoyarklar piramide yaklamt. In silahlar ile ate amaya baladlar.

Selami "Kalkanmz var. Bize bir ey yapamazlar."

Naci "Neden bizde ate amyoruz. Bu sayede dili olduumuzu onlara gstermi oluruz."

Selami "Hi aklma gelmedi ate amak. yleyse bizde balayalm."

O an piramidin ortasndan zoyarklara n atei balad. Ate aan zoyarklar oalnca piramidin savunma kalkan zorlanmaya balad. Piramit hafif sallanyor veya dnyordu. Piramitten kan nlar hedefini buluyor fakat zoyarklara zarar vermiyordu. nk onlarda da savunma kalkan vard.

Selami monitr kontrol etti. Kendilerini takip eden iki yz zoyark gemisi olduunu rendi. Zoyarklardan biri piramide gittike yaklayordu. Dier taraftan manevralar yaparak kendini n ateinde koruyordu. Bir sre sonra zoyark piramidin giriine kilitlendi.

Selami "eriye szyorlar.Kontrol odas kapsn kapatn. Kapnn almamas iin ek gvenlik aln."

Naci ve fikri kapy kapattlar. ifrelerle kapnn almasn zorlatrdlar.

Selami "Biz bunlara dost derken teslim alnmak zereyiz. Ka imkanmz kalmad." Demiti ki kontrol odas kapsndan byk bir patlama sesi geldi. Ardndan kap ald. Selami ve iki arkada ellerindeki n silahlarn maymun adamlara dorulttu. Maymunlarda ayn eyi yapt. Silahlarn onlara dorulttu.

Maymunlardan biri "Teslim olun. Baka kar yolunuz yok."

Fikri "Sizlerin ne tr bir canl olduunuzu biliyorum. Sizler insanlar canl deney olarak kullanyorsunuz. Teslim olmaktansa lrz daha iyi."

Her ey bitmiti sanki. Piramitteki alt maymun adam Selami ve iki arkadan teslim alm zoyarka gtrmek zereyken piramit bir k huzmesinin iine girdi. Piramidin iindekiler bir anda dondu kald. O an nlama geidine gelmiler hzla iine girmilerdi. O an piramide kitlenmi olan zoyark parampara oldu. Piramit ksa bir sre sonra k huzmesinin iinden kt.

Karda Soran P2 gezegeni duruyordu. Ksa sre nce donup yere ylanlar ayld ayaa kalkt. lk aylanlar Selami ve iki arkada olduu iin hemen maymun adamlara yneldi. Onlar ayak ve ellerinden n kelepeleri ile balad.

Piramit Soran P2 nin yrngesinde tek banayd. Tehlike henz gememiti. Geriden maymun adamlar geliyordu. Acele etmeliydiler. Kontrol panelinden sinyal almaya baladlar.

Selami "Maymunlar geitten ktlar. Hemen piramidi terk edelim."

Fikri "Durun bir dakika. Bizler aaya nlannca izlerimizi takip ederler. O yzden zerimizdeki tm cihazlar karalm. Inlanmay piramit ile yapalm."

Fikri nce savunma kalkann kapatt. Sonra Soran P2 gezegenine nlanmak iin transfer platformunu altrd. birden platforma ktlar.

Selami "Gezegendeki ssmze nlanalm. Ayar yle yap."

Fikri "Maymunlar gelip nlanma platformunun rotasn okuyabilirler. O yzden platforma zaman ayarl patlayc yerletirdim."

Selami "yi dndn. Zannedersem maymunlar kutsal k iz takibi yapamaz. Bu iimize gelir. nk bu insann bulduu bir ey. Hem de yeni kefedilmi."

Naci "Endie etmiyorum ama maymunlarn hilesinden korkuyorum."

Selami "Doru, baksana piramidin kalkan olduu halde ieriye girmeyi baardlar."

Fikri "Platformu aktif hale getirdim. Hazr olun ocuklar. Inlanacaz."

Inlanma platformu n birden ald. Piramitten nlad. Maymun adamlarn uzay aralar zoyarklar piramidin evresine dizildiler. eriye birka maymun adam girdi. Yerde n kelepeleri ile bal olan maymunlar grdler. Ellerindeki ve ayaklarndaki kelepeyi bir cihaz yardm ile zdler.

Lider olan maymun kt. "Siz nasl olurda bu hale gelirsiniz. Onlar elinizde nasl karrsnz. Yazklar olsun size."

Mahcup durumdaki maymun "Efendimiz bizim suumuz yok. Biz piramit geide girdikten sonra byle olduk. Onlar bizden nce ayaa kalkt. Hi merak etmeyin. Onlarn izini kutsal k tarayc cihazmzla bulacaz."

Lider maymun kplere bindi. "Aptallar. Grmyor musunuz yerdekileri. Biz takip etmeyelim diye btn cihazlarn karmlar."Mahcup maymun ellerini nne balayp ban edi.

Sonra lider maymun "Yapacak baka bir eyimiz yok. Hemen buradan kp gezegene iniyoruz."Maymunlar piramidi terk etti. Zoyarklarna bindiler. Soran P2 gezegenine dala getiler.

Maymun adamlar gezegene inince ilk ileri zoyarklarn bulunduu alana bayrak dikmek oldu. Bayraklarnda iki ok yan yana , yukar bakan ve altnda iki izgi vard. Anlam 'sava' demekti. Bezden bayrak krmzyd. ekillerde beyazd.

Maymun adamlar gzn kestirdikleri kavak eklindeki bir aac yontarak bayrak direi yaptlar. Sonra kendilerine barnak yapmaya giritiler. Baz maymun adamlarda topra kazyordu. Amalar tohum ekip onlar bytmekti. Kimileri ise evreye dalyor aratrma yapyordu.

Maymun adamlarn ellerinde silahlar vard. Aldklar talimata gre gezegene ayak bastklar ve yeni bir yurt edindikleri iin len yapacaklar ve vurduklar hayvanlar o lende yiyeceklerdi.

Gezegenin ou yeri ormanlkt. Otul hayvanlarda vard etil hayvanlarda. ou otul hayvanlar geyik eklindeydi. Balarnn zerinde iki boynuz vard. Sr halinde yayorlard. Su kenarlarn yaam alanlar olarak kullanyorlard. Maymun adamlar byk bir geyik grubu ile karlat. Bunlar n silahlar ile ldrd. Ve onlar len alanna tamaya baladlar.

Grltlerle, bar arlarla, mziklerle byk bir len tertip ettiler. Yiyecekleri geyikler aa dallarna dizdiler ve atein zerinde piirip yemeye baladlar. Bir grup maymun adam karnlarn doyurmu olmal ki, sarho naralar atarak mzik eliinde hoplayp zplayp dans ediyordu.

Lider maymun yanndakilere "Gezegende insan bulursanz acmadan ldrn. nsanlar yok edilmeli. Onlar bizi dnyada terk ettiler. Bizi bir deney uruna tehlikeye attlar. cmz onlardan almalyz. Bu gezegen biz maymunlarn olmal. Gl ve aydnlk geleceimiz iin gezegenin her yerini ne var ne yok renmeliyiz."

Yanndaki maymun adam "Ba stne efendim." Deyip liderle beraber ikisini imeye balad. Kimi maymunlar gazoz, kimi ayran iiyordu. Maymun adamlar insanlar gibi alkol kullanmyordu. Alkol vcut iin zararlyd. Yzlerce yl nce DNA y bozduu renilmiti. Bozulmu DNA nn ise uzay yolculuunda zararl olduu ortaya kmt. Ama maymunlar bu zel gn iin alkol bir gnlne kendilerine serbest brakmt. en maymunlar iiyordu. Maymun adamlar sava bir rkt. Onlarda biliyordu ki Savalklarna alkol ok byk bir zarar veriyordu. ou maymun bu yzde alkol imiyordu.

Ziyafet hareketliliini yitirmiti. leni brakp istirahata geen maymun adamlar Soran P2 gezegeninin uydusu olan ve parlayan Rime kresi altnda uyumaya baladlar. Bir sre sonra maymun adamlarn hepsi uykuya daldlar. Ayakta kalanlar sadece nbetilerdi. Onlar ellerinde silahlar ve gece gr gzlkleri ile bir saa bir sola gidip geliyorlard.

Selami ve iki arkada barakalarndayd.Selami'nin androit kz Gnl telalyd. Srekli "Yerimizi bulacaklar gidelim buradan." Diyordu. Selami barakann evresine n silahlar yerletirmekle meguld.

Fikri Selami'nin yanna geldi. "Biz kzlar Kulukse gezegenine gtreceiz. Gelirken ie yarar silahlar getireceiz. Gnlde gelsin bizimle." Dedi.

Selami "Tamam Gnl sizinle gidebilir. Yalnz sava robotlarmz olsayd iyi olurdu."

Fikri "Kuluksede robottan ok ne var ki. Getirmek ok kolay olacak. Elimdeki yazlmlarla gezegendeki babo robotlar birer sava haline getirebilirim."

Selami "O babo dediin robotlar devletin zimmetinde. Bota olsalar zaman gelince devlet onlar kullanyor. Bamza i amayalm. Sonra buraya geldiimiz duyulursa gvenlik bize engel karr bizi geri dnmemecesine Soran P2 yi yasaklar."

Fikri "Her eyin bir kar yolu bulunur elbet. Al u cihaz. Bir gelime olursa sinyal gnder. Biz hemen geliriz."

Gnl Fikri'yi takip etti. Dar ktlar. Naci ve iki kadn geidin bandayd. Fikri'yi grdklerinde Naci "Gnl' gelmesi iyi oldu. Bu sayede yar robot arkadamz bize kolaylk salar. Gnl'n geidi aktif hale getireceinden eminim." Geit uzun zamandr kapal olduu iin ayar ve hesaplar uzun srebilirdi.

Gnl robot yapl olduu iin nceden yklenmi veriler ve hesaplarla geidin ayarlarn yapmaya balad. Ksa sre sonra geit almaya balad.

Gnl "Tamam ayarland. Yalnz zerinizdeki tm cihazlar kartn. Yolculuk esnasnda metal cihazlar nlanacamz rotay deitirir. Kar geit yerine baka bir yere kabiliriz. Uzun sre yrmek hi iimize gelmez." Geit saydam bir a brnd. ine girenler birden ortadan kayboldu.

Maymun adamlarn kaldklar yer yz kilometre uzaktayd. Selami cihaz ile bunu tespit etmiti. Maymun adamlarnda byle bir tespit yapacandan emindi. Saldrrlarsa nce barakann etrafna dedii silahlar kullanacakt. Baar salayamazsa son are nlama geidine girecekti.

Bir ok maymun adam evreyi kolaan ediyor ve aratryordu. Bir grup maymun yaknlardaki daa karken bir maara bulmutu. Maarada bulduklarna arp kaldlar. Her tr teknoloji vard orada. Gruptan biri lidere mesaj ekti.

Konumaya balad. "Bakanm burada geleceimiz sakl. Gelin grn." Mesajdan ksa bir sre sonra birka zoyark o yne doru hareket etti.

Naci ve Fikri geitten kulukse gezegenine nlannca kollarndaki cihaz sinyal almaya balad. Cihazn zerindeki boyutlu grnt dnyadaki maymun adamlardan kalarn gsteriyordu.

Naci "Sinyal mesajn okuyamadm ama birileri bizi srekli takip etmi. Grntler onu anlatyor. Tek yapmamz gereken gvenlik blgelerinden ve adamlarndan uzak duralm."

Fikri "Daha iyisini yapalm. imdi birbirimizden ayrlalm. Gerekirse kozmik mesajla buluuruz.

"Naci "Robotlarn yazlmn nasl deitireceimi bir daha anlat. Hata yapmayaym."

Fikri anlatmaya balad. Yazlm deitirmek iin ellerindeki kare eklindeki cihaz robotlarn gzlerine tutacaklard. Kozmik dnce ile cihaz alacak ve grnmez ve gizli bir ekilde robota veri transferi yaplacakt. Her robot ele geirildiinde kare eklindeki cihazn kutsal k aknn rengi dnce ile kzl renkten alev mavisi rengine dntrlecekti. Bir anlk kutsal k akndan sonra robotlar kullanma hazr hale gelecekti.

Caddenin zerindeki bir grup askeri robot uygun adm yryordu. Dier taraftan robotlar tempolu ekilde 'Ay akamdan ktr. Yaylalar yaylalar ykm imir kaktr' eklinde trk sylyordu. Grubun nnde baka bir robot ay yldzl Trk bayra tutmutu.

Caddenin zerinde birka ocuk ise uan kaykaylar ile oynuyordu. Robotlar grnce durdular. Fikri de oradayd. Robotlar geip giderken Fikri de geriden takip etmeye balad.

Caddedeki binalar stn teknoloji eseri prefabriktiler. En by be kat gemiyordu. Gezegen ynetimi insanlar dnyadan gelince bu evlere yerletirdiler. Evleri taksit para ile alyorlard. nsanlar para kazanmak iin ayn dnyadaki gibi alyorlard. Kimi insan retmendi, kimi insan memur, kimi insanda iiydi.

Gezegen alt lkeye blnmt. ngilizce konuan insanlara ayr bir lke, zenci insanlara ayr bir lke, Trklere ayr, Araplara ayr, inlilere ayr, Ruslara ayr bir lke verilmiti. nsanlar savamay yzyllar nce brakt iin milletler kendine tahsis edilen toprak paralarna ve onlar iin oluturulan siyasi snrlara itiraz etmediler.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bilim kurgu kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnya Tanyor 3
Dnya Tanyor 8
Dnya Tanyor 7
Dnya Tanyor 6
Dnya Tanyor 1
Dnya Tanyor 2
Dnya Tanyor 5
Dnya Tanyor 9

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Gbeklitepe 5
Gbeklitepe 4
Gbeklitepe 3
Gbeklitepe 2
Gbeklitepe 1
ok Eskiden 9
ok Eskiden 8
ok Eskiden 4
ok Eskiden 6
ok Eskiden 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
izikler [yk]
Reptilian 1 [yk]
Reptilian 2 [yk]
Reptilian 3 [yk]
Reptilian 4 [yk]
Sava Trafii 2 [yk]
Reptilian 5 [yk]
Sava Trafii 1 [yk]
Sava Trafii 3 [yk]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.