..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyada birbirinin eþi ne iki görüþ vardýr, ne iki saç kýlý, ne de iki tohum. -Montaigne
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Toplum ve Birey > Yûþa Irmak

17 Haziran 2021
Aðýr ve Hafif Erkekler! Biraz da Adalet  
Yûþa Irmak
Pazartesi günü haber merkezinde arkadaþlarla birlikte çay – sigara muhabbeti yaparken bir arkadaþ zamanýnda Kenan Iþýk’la yapýlan bir röportajýn giriþ yazýsýnda, (sanýrým Kenan beye genç kýzlarýn gözdesi olduðunu söylemiþ olmalýlar) “ben emin deðilim” diye yazdýðýný, “genç kýzlar Tarkan’a yaptýklarý gibi bana dokunmak için üzerime atlamýyorlar” filan diye demeç verdiðini söyledi…

:ICD:
Pazartesi günü haber merkezinde arkadaþlarla birlikte çay – sigara muhabbeti yaparken bir arkadaþ zamanýnda Kenan Iþýk’la yapýlan bir röportajýn giriþ yazýsýnda, (sanýrým Kenan beye genç kýzlarýn gözdesi olduðunu söylemiþ olmalýlar) “ben emin deðilim” diye yazdýðýný, “genç kýzlar Tarkan’a yaptýklarý gibi bana dokunmak için üzerime atlamýyorlar” filan diye demeç verdiðini söyledi…

Arkadaþ bir magazin haberi olan bu durumu konu ile bütünleþtirip kadýn erkek analizi yaparken gözümün önüne Kenan Bey’in þu an ki hasta hali gelince hem üzüldüm, hem de gülümseyiverdim…

Tarkan’ýn Tarkan olduðu o yýllarda çýplak göðsüne yakýn çekim yapýlan klibi hatýrladým sonra. Tarkan’ý medyanýn cilaladýðý o dönemlerde sanýyorum ben de yirmili yaþlarýmda filandým. Tabii o zamanlar da þimdi de çoðu müziði hala bana hitap etmiyordu… Bir türlü abimizin tarzýný sevmemiþtim. Üniversiteden çok yakýn arkadaþlarýmýzdan Özlem ve sevdiði oðlan Kerem de Tarkan’ý benim gibi sevmiyor hatta sevenlerden bile nefret ediyorlardý. Nasýl denk geldi tam olarak hatýrlamýyor olsam da Özlem’in olduðu fakat Kerem’in olmadýðý Beþiktaþ’ta bir kafenin bekleme salonunda televizyonda Kral TV seyretmek zorunda kaldýðýmýzda Özlem bana dönüp:

-Yuþa sana bir þey itiraf edeyim mi?- dedi.

– Hayýr olsun Özlem eðer çok özel bir konuysa etme sonra piþman olursun- dedim.

-Biliyor musun þu saatten sonra Tarkan’ý bende seviyorum- demez mi?

-Nasýl yani! Anlamadým bu sevginin sebebini- diye sorduðumda:

-Bizim öküz Kerem dün televizyonda Ayþegül Aldinç’in klibinde dans ederken kadýnýn iç çamaþýrýnýn görüldüðü sahneyi bana da gösterip sonra ne kadar muhteþem bir kadýn olduðunu söyledi. Ve sanýrým bu durum benim ayarlarýmý bozdu. Ýþte bu hasetlik yüzünden sýrf siz erkek milletinin gönlü kýrýlmasýn diye susuyordum amma artýk hiç susmayacaðým.- demiþti.

Önce Özlem’in içi yanýyor da böyle konuþuyor filan diye düþündüm. Fakat hayatýmda kadýn – erkek iliþkilerinde bir kadýnýn kýskýnma duygusunun en ince ve kýrýlma anlarýný ilk o zaman anlama, tartma þansý elde ettim…

Özlem isyanýnýn devamýnda:

Bizim hanýmefendi olmamýz gerekiyor Yuþa! Biz kimseye donumuzu göstermemeliyiz biliyorsun! Ama nefis kadýn bunu yapar ve ondan cazip olmanýn yolu yoktur. Seçimini yapman gerekir ya hanýmefendi olursun ya kötü kýz. Ya saygýsýný talep edersin erkeðin ya arzusunu. Ve saygýsýzlýðý arzusuzluðundan daha kýrýcý olabildiði için seçim çoktan yapýlmýþtýr.

Özlem bunlarý çatýr çatýr söylerken o esnada Tarkan efendinin klibi de deðiþip “hadi hemen seviþelim” moduna geçmiþti. Kumandayý elinde bulunduran baþka bir arkadaþým zapping yapmýþtý ki, sevgilisi Seda, kumandayý kaptýðý gibi tekrar Tarkan’a geri döndü! Ve “bayýlýyorum bu adama” dedi. Ortamdaki erkeklerin çoðunun yüzündeki o haseti ben de diðer kýzlarda fark etmiþtik. Hatta Özlem’in bu durum o kadar hoþuna gitmiþti ki, hiç tarzý olmadýðý halde Seda’nýn bu tavrýna katýldýðýný söyledi: “Nefis bir adam ya. Þu karnýn düzlüðüne bak. Bakýþlarý da ne kadar çekici ve etkileyici. Bu adamla bir gece geçirmek için neler vermezdim…” diye söyleyince herkes bu performans karþýsýnda þaþkýna dönmüþtü.

Klip bitinceye kadar bu iki kafadar az önce ki burukluðun intikamýný almýþlardý. Elit mesleklerinin en iyisi olma adayý olan ve bunu cazip olmaya yeter sanan erkek arkadaþlarým da büyüyen göbekleri ve dökülen saçlarýný düþünmek zorunda kalmýþlardý birkaç dakika… Evet! Sayýn beyler hadi arzu nesnesi olmak konusunda eksik olmanýn tadýna bakýn. demiþlerdi aslýnda bu tavýrlarýyla. ..

Tabii benim o dönem bir kýz arkadaþým veya bir sevgilim olmadýðý için bu duyguyu tam olarak hissedemezsem de tadýnýn çok kötü olduðunu bugünkü aklýmla üzülerek belirtebilirim naçizane. Yani, hoþ bir kadýn olsa da sevdiði kadýndan daha uzun bacaklý ince belli iri göðüslü çýtýr bir mankene gözleri parlayarak bakan bir erkek arkadaþ bir kadýn için çok can sýkýcý oluyordu. Evet Tarkan’ý hiç beðenmeyen Özlem o günden sonra hemen her platformda Tarkan faný olup çýkmýþtý. Hele azýcýk daha aklý baþýnda erkek popçularýmýz arasýnda “Ben soyunurum. Yok ben soyunmam” tartýþmalarýnýn yaþandýðý Türk TV’lerinde bizim ekibin kafe ortamlarýnda Özlem öne atýlarak bu tarz tartýþmalarda en çok konuþan kiþi olmaya baþlamýþtý. Sadece cinsel nesne olarak kendi deðerini sorgulamak, her yaþta her konumda kadýnýn baþýna gelen ve can sýkan bir þeydi ve Tarkan erkeklerin baþýna da ayný laneti getirmeye baþlamýþtý. E tabii ki bu da bir adalet deðil de neydi?

Aslýnda baþka bir þeyi anlatmak için oturmuþtum ben. Konu biçimcilik ya da erkeðin de cinsel nesne haline gelmeye baþlamasý deðildi. O baþka bir güzel konu. Erkeklerin, erkek egemen dünyada kadýnýn bir cinsel nesne olarak neler yaþadýðýna eþ duyum yapmasýný saðlayabileceði umudu beni sevindiren bir durum. Ama ben “hafif” ve “aðýr” erkekleri iþte ilk o yýllarda ve yaþlarda tanýmaya baþlamýþtým…

Baþtaki çay muhabbetine tekrar dönüp Kenan Bey’in gerçekten kýzlarýn kendisin üzerine neden atlamadýðýný anlayýp anlamadýðýný ben de tam olarak kestiremiyorum. Ancak þu bir gerçek ki o zamanlarda bir erkek olarak Kenan Bey çok hoþ, etkileyici bir adamdý… Tarkan kadar çok sayýda genç kýzý büyülemiyorsa da pek çok genç kýzýn gözdesi olabileceðine hiç kuþkusuz inanýyordum. Fakat kendisini Tarkan’dan daha çekici bulan yüz genç kýzýn arasýndan yürüyüp gitmesi gerekse; evet kimse üzerine atlamaz diye düþünüyorum. Bunun nedeni kýr saçlý bir adamý genç bir adam kadar cazip bulan genç kýz popülasyonun daha farklý yapýda bir örneklem oluþturmasý ile de açýklanabilir elbet. Ama, fakat ve lakin daha önemli olan, davranýþý davrananýn olduðu kadar davranýþýn yöneldiði nesnenin de belirliyor olmasý aslýnda. Yani gerçekten hafif erkekler ve aðýr erkekler var ve siz onlara ayný þekilde davranamazsýnýz…

Ýþte konu aslýnda çok basit fakat konu ancak erkekler söz konusu olunca bu toplumda her nedense anlaþýlmasý bir hayli zor oluyor… Bu ülkede erkeklerin yüzde doksanýn, bir kadýn kendileri ile seviþebileceðini ima ettiðinde, bunu yapmamanýn, çapkýnlýk tanrýsýnýn gazabýný üzerine çekebileceðini düþünüp, kadýnla birlikte olacaklarýný bilirken, hangi erkeðe zor, erkek hangisine kolay erkek diyeceðiz bir istatiksel bilgi vermek oldukça güç…

Yani “kadýn isteyince” bütün erkekler kötü erkek olabiliyorsa, iyi erkek yoksa, hafif/aðýr, iyi/kötü, kolay/zor erkek tanýmlarýný kadýnlar için kullanýldýðý anlamlarý ile kullanmak da öyle kolay olmamalý diye düþünüyorum…

Fýrsat bulsa bile tek gecelik bir iliþkiye girmeyecek yüzde 10’luk (bu ülkede çok iyimser bir tahmin olabilir) erkek grubunu örneklemi hiçbir þekilde temsil etmeyecekleri gerekçesi ile hemen dýþlayýp geri kalanlarý düþünecek olursak, çapkýn bilinen adamlara kolay, çapkýn olamayanlara zor diyelim. Hatta popüler çapkýnlara da zor diyelim, bazen çevrelerinde ki halkayý yarýp yanlarýna ulaþmak zor olduðu için. Bu çok daha somut bir þey. Bir adamý bir gece yataðýnýzda görmek için harcayacaðýnýz enerjiyle iliþkili olduðunu rahatlýkla söyleyebilirim.

Ama hafif ve aðýr olmak çok daha illüzyon içeren bir imaj meselesi. Ýþte orda kiþi yani nesne dýþ koþullar ve davranandan/özneden da çok etkiliyor davranýþý ve kimse Kenan beyin poposunu ellemeye çalýþmayacaktýr. Aðýr adam, yakýþýklý olsa bile hafif adamdan daha az cazip hissediyor kendini. Sanýyorum çoðu kadýnýn ruhuna haz veren de iþte tam olarak bu durum olsa gerek.

Öte taraftan tam tersi bu durumu kadýn örneðinde anlatýp açýklamaya çalýþsak çok daha anlaþýlýr bir þey karþýmýza çýkýyor. Þöyle ki, bir spice girl kýzý, ekranda yatakta adama nasýl bakacaðý ve nasýl davranacaðý konusunda, net mesajlar verirken aslýnda seyreden pek çok erkeði yataðýna biraz da almýþtýr. Onu düþleyen bir erkek gözgöze geldikten birkaç dakika sonra onu bir duvarla gövdesinin arasýnda sýkýþtýrabileceðini düþleyebilir. Ama Nicole Kidman’a önce kendinizi beðendirmeniz gerekir. Birincisi “seksi severim” mesajý verir ve ikincisi gibi “Sen kimsin? Bana uygun musun?” diye sormaz.

Evet bu ülkede hafif ve aðýr erkekler var. Aradaki fark gittikçe belirginleþmekte ve erkekler hafif/aðýr olmak yaný saygý ile arzu arasýnda hangisini talep edeceklerine yine özgür iradeleriyle kendileri bizzat karar vermek zorundadýrlar.

Ve bu erkeklerin bir kýsmý arzusuzluðun nedenini (doðru ya da yanlýþ) biçimlerinde arýyorlarsa, yaþasýn adalet, yaþasýn hafif erkekler diyen hatunlarý da yadýrgamamalarý gerekir diye düþünüyorum…

Son söz olarak: Evet kadýn istemeyince hiçbir þey olmuyor, yürümüyor, gitmiyor olsa da erkek de aðýrlýðýnca altýn olmak istiyorsa hafif olmaktan yana tercihini kullanmamasý gerekiyor…

Çünkü hafif kadýný nasýl hiçbir erkek ciddi düþünemiyorsa, hafif erkeði bir kadýn asla ciddi manada bir elmanýn yarýsý gibi düþünmüyor…

Olay bu kadar açýk ve net!

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn toplum ve birey kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Neyimizi Kaybettik
Milletlerin Ruhunu Taklit Öldürür
No Comment
Her Ýþte Bir Hayýr Vardýr
Penis Bilgeliði
Sempati ve Antipati
Memelerin Sürprizi
Teknik Yaklaþýmý Kullanamayan Erkeklere Ýthafen…
Affeder Misiniz?
Trafik Bir Aynadýr

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Chp, Gerçekten ‘demokrat’ Mýdýr?
Sinema Kültürel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Bir Çatýþma Zemini Olarak Kültür
Seviye
Dikkat Bu Bir Siyasi Yazýdýr!
Arzu Yeterli Deðil
Chp’nin Psikopatolojisi
Türk Sinemasýnýn Ezberini Bozan Yönetmen
Yarýn Bekleyebilir Þiir Kitabý Üzerine
Sorumluluða Davet

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sakin Bir Acý [Þiir]
Geldim [Þiir]
Sözün Çiçeði [Þiir]
Gözbebeði Turþusu [Þiir]
Bir Hicran Naðmesi [Þiir]
Sevgiliye Hasretle [Þiir]
Geceye Kâside [Þiir]
Benimle Ölür Müsün? [Þiir]
Beste-i Nigar [Þiir]
Bilemezsiniz [Þiir]

Yûþa Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat aþýðý! Yayýncý, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Yûþa Irmak, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.