..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Tarih, hibir zaman orada bulunmam kiiler tarafndan anlatlan hibir zaman olmam olaylarla dolu bir yalan. -Santayana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Trkiye > Ya Irmak

7 Haziran 2023
Dikkat Bu Bir Siyasi Yazdr!  
Ya Irmak
Neden siyasetilerin, gremeye hazr bir boa gibi davrandklarn, kllaryla hasmlarn doramak iin bir gladyatr gibi davrandklarn dnme frsatm oldu..

:ADD:
kr bir be yl daha seimlerle ilgili bir ey konuup yazmayacaz.. Ancak geen seim ounuzu olduu gibi beni de fazlasyla germi, seim meydanlarnda konuan siyasetilerin bir dv horozu gibi nefretle barp armas kulaklarmdan gitmi deil maalesef Neden siyasetilerin, gremeye hazr bir boa gibi davrandklarn, kllaryla hasmlarn doramak iin bir gladyatr gibi davrandklarn dnme frsatm oldu.

Bu lkenin tribnlerinde akln ve duygularn sadece liderinin emrine vermi; comaya hazr, krsdeki savann zaferinden emin, rakiplerin yerle bir olduunu grmeye gelmi cokulu bir kalabaln varlndan haberdardm. Bu kalabalklarn getiimiz seimde arttn znt iinde bir kez daha grdm. Cazgr insanlarn duygularnn gzeneklerini amak, uyuan uzuvlarn harekete geirmek iin var gleriyle sosyal medya hesaplarndan saldrarak, dalm fikirleri kendi taraflarna ekmek, ortal ayaa kaldrp kitlelerine bir sava filmi izletmek iin tripotlarna nasl sahip ktklarna ahit oldum. Adna da miting dedikleri bu toplamalarda halkn sorunlar yerine, halk nasl galeyana getirdiklerini izledim. Oysa uygar lkelerde yaplan mitingler; liderlerin belgatlaryla, szn etkileme gc ve insanlarn gndelik hayatna deen sorunlarn zm teklifleriyle deer kazanmas gerekirken bu lkenin mitinglerinde yce deerlerin pul kadar deeri olmadn da ahit oldum

Trkiyede bu olumsuzluklarn artarak devam etmesi ve sonrasnda insanlar zerinde brakt hasarlar, krp geirdii dman (!) saysyla llyor artk. Liderler, dv meydanndaki horozlar gibi rakibinin ibiini, yzn gzn gagalayp al kanlara boyadka koltuunda var olmaya devam edebiliyor.. Liderlerin bir kzgn boa gibi vurduu ldrc her darbede taraftarlarnn comasna, daha ok intikam lklar atmasna sebep oldu. Evet, meydanlarda yaplan bu kem tezahratlar ou kitlenin kendinden gemesine, hasmlarnn yaam hakknn ellerinden alnmas iin cenge hazr olunmasna sebep oldu. kr ki korktuumuz eyler olmad. Ancak vurularn iddeti arttka cokunun sokaklara oradan meydanlara tatn grdk. Bir taraftan, Yaa, Var ol, Trkiye seninle gurur duyuyor! bir taraftan, Dmana (!) yazklar olsun! Kahrolsun denilerek aba altndan sopa gsterildi. Ksacas millet olarak duygu ve dnce dnyamz altst etmi olduk.

Ben bu meydan dilini, bu siyaset eklinin, en son 70li yllarda ayyuka ktn rendim gemi gazete arivlerinden Ancak o dnemin liderlerinden Trk siyasetinin en byk mnaf kabul edilen Demirelin bile o kaba dilinde bir mizah olduuna ahit oldum. Ecevitin yarm da olsa entelektel bir taraf olduunu rendim. Trkein bir duruu ve bir karizmas olduunu grdm. imdi bu liderleri Youtubeden izlemek mecburiyeti, insann tahamml mlkn yksa da dehetli bir umutsuzluk, can sknts ve en kts de korkun bir mide bulants yaayarak atlattm bir semen olarak getiimiz seim srecini

Gerekten bu lkede siyasetin kavga ve sava dilinden baka bir dili olmas gerekmez mi artk? Ya da biz bu dili neden hi bilemiyor renemiyoruz acaba? Siyasi rakibinin soyunu sopunu, evini barkn, musluklarnn rengini, karsnn ve ocuklarnn kkenini sorgulayarak, onu gagalayarak, kanatarak, yara bere iinde brakarak saf d etmek hangi kltrn rn olabilir? Gerekten ok merak ediyorum: Bu siyaset kltrnn m yoksa bir sava kltrnn m eseri? stelik her trl hilenin, yalann, iftirann, belalt vuruun mubah sayld bu sava kltr bizde niye bu kadar ok seviliyor, alklanyor ve benimseniyor?! Vallahi, billahi, savalarda bile dmanna onurlu davranm bir gelenein takipisi olduunu iddia eden bu toplumda siyasetin, onursuzluun her trlsn seim kazanma stratejisi olarak grlyor oluunu Allahn hi bir kuluna aklayamyorum

Meydanlarda ve sokakta yrtlen seim propagandas, bu lkede siyaset yapma biiminin uygarlama anlamnda bir adm bile ileri gitmediinin, aksine ilkellie ve bayala doru yuvarlandnn gstergesi oldu benim iin.. Toplumun bir kesiminden kendi adma bu kadar ok nefret edeceimi dnmezdim.. Bu topluluun belli alanlarda siyasi sylemlerine yansyan; dnya ile btnleme, evrensel bar kltr, teknolojik ve kltrel ilerlemenin siyaset ve yaam biimlerine bir gram bile yansmamas ok ackl geliyor bana. Evet, zellikle sol siyaset dilinin bu aalk dili, ilkalarda egemen olan ve rakibini her trl hile ile yok etmeye ynelik yrtt siyaset tarzn benimseyerek seim meydanlarnda grmek hepimizi fazlasyla zd. Bu insanlarn; vicdan, nezaket, zarafet, asgari saygnn glgesinin bile siyaset merkezlerinin o srgl kaplarndan ieri girememi olmasna yazklar olsun diyorum! Zira, sol siyasetilerin, yarm asr aan ok partili siyaset tecrbesi ierisinde kavgadan baka bir dil gelitirememesini lkenin ilk siyasi partisi olmas mnasebetiyle yadrgadm.. Kendi ilerindeki sorunlar, skntlar bir ekilde hal edebilmeli, tatl dille memlekete deer katabilmenin yollarn aramas gerekenlerin resmen savaa kyor gibi var oluu tiksintiden baka bir ie yaramad. Sanyorum bu gruhta dzelme adna bir gelimeyi hi bir zaman gremeyeceiz

nsan, liderlerin, szn etki gcn kefetmesini istiyor gerekten. Bir dn havasnda, tatl bir ekimeyle gemesini istediimiz seimlerde mizah ve nkte, hatta hmorun bile yer almas gerektiine inanyoruz ama nafile.. te bu ahval iinde gerekleen seimlerde elde edilen bir sonucun da anlam olduunu dnmyorum.. barmz, zenginliklerimizi gnden gne dinamitleyen, kitleler arasndaki sevgi ve gveni ortadan kaldrmaya alan siyasetiler duruma el atamyorsa gelin halk olarak bizler bireyler yapalm. Toplumu tam ortasndan blmeye alanlar semenler olarak rnein hi bir ekilde affetmeyerek uzla dilini hakim klarak lkenin menfaatine yol alacak adaylarla yol alalm. Zira bu sevgisizlik, vicdan zaafiyeti, hn kltr, gven anmas gibi galibiyetle ilgili durumlar oturup hep birlikte konuabilir, yok edilmeye allan toplumsal bar hi bir anayasann ayakta tutamayacan, gnlleri bir seimde birletiremeyeceini grelim.

Hali hazrda sylediimi anlayabilecek ne bir siyasi parti ne de taraftarlar var. Ama ben bir avu da olsa grebilen insanlarla bir arada olmak isterim. At gzlkleriyle ve ideolojik bak alaryla yaayan insanlarn ne kendine ne de bu lkeye bir hayr dokunabilir. Meydanlarda kendilerini yrtarcasna baran liderlerin, ehvetli taraftarlarnn nmayileri arasnda sevginin, efkatin, muhabbetin, merhametin, vicdann sesini duyuracak bir lider aray yerine hykrmesini alklayp toz konduramamasn bir daha grmek istemiyorsak el ele verip gnl gnle almak durumundayz.

Ne diyelim, Allah sonumuzu hayr etsin. Bu tekiletirmeye, sevgisizlie, tahammlszle acilen ayar vermek zorundayz. Evet. Gelin, gurur ve kibirden arnmay erdem olarak grp yitirdiimiz o her geleni Hzr bilmeyi tekrar bu toplumun kodlarna yerletirelim. Uzatlan elleri skalm. Nefretin, kibrin, yalann, sevgisizliin, saygszln toplumumuzu gtrecei hibir nokta yok!

Ltfen fabrika ayarlarmza geri dnelim.
Ltfen!
Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Katilleri Tanyoruz
Her Gnk Konu
Doudan Gen Dnyalar
Bulank Suda Yakalanan Her Balk Candr!
Trkiyede Erotizmi ve Cinsellii Dnyann En Doal eyi Haline Nasl Getirdiler!

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Neyimizi Kaybettik
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Bir atma Zemini Olarak Kltr
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Hizipi Memur Partisi Chp
No Comment
Sempati ve Antipati
Siyasetin Kilidini Amak
Arzu Yeterli Deil
Terr Bitmedike

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.