..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Doast henz anlayamadmz doal eylerin ad. -Elbert Hubbard
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > sa Kantarc

23 Nisan 2023
Biz Evlensek mi?  
sa Kantarc
JALE KAYBEDER DURUR. ONUN KENDN ARAMA ABALARI, DOSTLUUMUZ

:CGE:
Sanatsal olarak daha ileri gitmem gerekiyor, ve bu yzden olsa gerek eski yazdklarm dk dzeyli gryorum, hep ilerde kouyor kalbim, ben geride, ruhum en ilerde.

Sabah uyanyorum, kafam b.k gibi. Kafam bulak suyu gibi, internetten gazeteleri ayorum, en sama sapan yazlar bile okuyorum, romanma odaklanmam gerekirken, romann bir noktasnda s.tm kaldm, ileri gitmiyorum, yazmak iimden gelmiyor nk, kafam yerinde deil, kafam yerine gelsin diye abalyorum, saatler geiyor, kafam yine dank, byle gnler ve haftalar geerken bunalm, yazamama bunalm canm skmaya balyor, ya ben yazarm, her gn romann en az bir blmn bitirmem lazm; ama tek cmle yazmak iimden gelmiyor, Zarife adl gen kzn ba rolde olduu roman kald bir noktada, 17. blmde; ama dn gece nasl olduysa yazaym dedim, bir daldm romana, ve 17. blm bitti, tabi yllar sonra Zarifenin romann okur insanlar, yazar o sene, ondan nceki sene, hatta 2,3 yl ncesinde yazd ve sonra elden geirip roman komple bozup yeniden yazdn bilmeyecek, ne skntlarla boutuumu bilmeyecek, arafm deitiim zor geceyi bilmeyecek.
Her seferinde bir bunalm, bir kmaza dyorum, bazlar vardr, her gn memur gibi yazar; ama onlar b.ktan kitaplardr bence.
Her gn uyannca kafam cehennem gibi ktdr, kayan karanlktr, kayan yldzdr, kayan gkkuadr, Afyonu patlamak deyimi tam karlamaz beni, hissettiimi, ya o kozmik ryalarm olmasa ne yapardm, muazzam gzel ryalar gryorum, bebekler, ocuklar, ocuklar ok sktr ryalarmda.
Kayan aylar sevgililer.
Genler, ak hisseden genler, sohbet eden genler. Ama sevien yoz genler deildir bunlar.

Son zamanlardaki ryalarmda yoldaym, yolda olmak ruhsal olarak ilerlemek anlamndadr. Gen kzlar ok sk gryorum ryalarmda. Bu ryalar b.k gibi kt, karanlk olan kafama bir k deryas sayor, beni, ruhumu bunlar ayakta tutuyor, ruhu ayakta tutmann yolu, zihni gzel eylerdir, iyi hissettiren eylerdir, gkyzne bakmak gibi, bebek gibi, ocuk gibi, ak hissi gibi, gzel bir kza bakmak gibi, ocukluk anlar gibi.
Kafam ldryor durduk yere ve onu ehil, yumuak tutmam lazm, akam sokaa karsam, ya yle olursa, gibi b.ktan bir sr korku hissediyorum, eskiden hibiri yoktu, bu salak paranoyalar korkulardan bir da oldum altnda eziliyorum.

Bu Zarifenin roman da kabak tad verdi, bitmek bilmedi.
Tlc belgeselde unu duydum, yaral ku kalitesinden bir kadnd, gzel, ekici ve sorunlar olan. ylesine denk geldim.
Tesisatda alyordu, bunu duyunca atm, ben o okulu bitirdim ama hi anlamam, yazarla sardm kafay. Onu ok seven bir ocuk vard, 25 yandayd, onunla evlenmek istiyordu, Jale ise asla diyordu, seninle asla olmaz.
Kz kafay m yedin neden onu istemiyorsun? ok iyi ocuk dedim.
Kiilii yok dedi, bir iek bile hediye etmedi, biliyorum, cimriliinden almad.
Haklymsn dedim, Jale btn yarlarda yanl ata oynayp kaybeden biri; ama hep oynar kumar, bir gn doru insann karsna kacan dnr, ben yle sanmyorum.
Bir gn yapayalnz kalacak.
Yzne dedim,
S.ktir ol git dedi, seni sildim, b.k torbas!
yi sen bilirsin dedim.
ay grmedik, sonra aniden beni arad, sahilde bir kafede bulutuk, dert yand, son sevgilisi de onu aldatm filan. Alyordu, takma kafana tokadan baka bir ey dedim, gld.
Bir gn olacak.
Ne?
Ak olup evleneceim.
Hep serseri tiplere meyil edersin, sanmam.
Sen naslsn dedi
Sanatsal depresyon dedim.
Dertlerimi anlattm, ok rahatladm.
Biz evlenelim mi? dedi.
Salak salak konuma dedim.
Neden olmasn? dedi, gzleri parlad.
Dnmeye baladm.
kimiz de yaralyz, dertliyiz, bence ikimiz birbirimize ok iyi geliriz.
ok iyi anlayoruz dedi
imde bir ey oynad.
Yakkl tipleri severdi, ben yle deildim.
Paras olanlar severdi, o da bende yoktu, her gn bunalmla geen biriydim, o uyuduunda ben kalkardm. Bu i yrr myd?
Anne olmak isterim dedi, senin alet dikiliyor mu onu syle.
Beni bir glme ald, normalde bu kadar ak konumazd, konu ben olunca, dibini biliyordum, btn sevgililerini, onlarla neler yaptn.
Kader byleyse? dedi.
Beni terk ederse? diye dndm.
Bu kz prenses gibi zarif, gzel, ben ise bir kertenkele gibi biriyim.
Hap yutar mym?

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
Av Partisi
Sevgiliyle lk Buluma
Ak Birdenbire Olur
Evlenmek in Hizmeti Ruhlu Kz Arayan Erkekler
ki Yalnz
Ak Uruna
Akn Yangn Gzleri
Boa Ylan Ak
Eski Siyah Mersedes

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Mazot tim; Ama Yanllkla.
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu
nsan Karanlk Bir Hisle Ba Baa Kalnca
Eski Siyah Mersedes
Siyah Yavru Sokak Kedisi
Sevgi ve Arkadalk Hikayesi
Atlar ve nsanlar
Beni apa Gibi Aa eken Bir ey Varsa
Kutsal Azize oraplar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Fahie [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Gm Rya Kzlar [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.