..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin bulunmad yerde us da arama. -Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > sa Kantarc

7 Haziran 2024
Kzn Yalnzl Yaz Gecesinde  
sa Kantarc
byklerin, evrenin basks yoktu oralarda. Kafalarna eseni yapyorlard. Onlardan sradan eylerin hesabn soran yoktu, yok efendim, onunla ne konutun, ona neden selam verdin, neden ge kaldn, onu yapma, yle hareket et, kadnlar konuurken lap diye lafa girme, sessiz otur. Hayal kurma, dndklerin gerek olmaz, hayaller bakadr, gerekler baka, devlet dairesinde alan iyi bir ocukla seni evlendiririm, mutlu olursun umarm. retmen olsa ne iyi olur, ilkokul retmeni mesela. Lise de olabilir. Neden ge kaldn, saate baktm ben, kesin biriyle muhabbet ettin, kim o, benden hibir ey saklama Birok sama ey. Orospuluk yapmadm ki, neyi sorguluyorsun Nezaket teyze diye dnrd ona sakince, istedii cevaplar verirken, gerekte unu sylemek isterdi ona: Bktm senden! Beni deil; korkularn seviyorsun, yakamdan bir dsen, bir ekip giderim, ok ararsn beni! Nezaket Zarifeyi kaplan gibi sahiplenmi, bo brakr m, byle bir kz ktl ekmez mi, eker btn gcyle, nk gzel. Ve Zarifeyi canndan bir para gibi sever, gevek brakrsa kz bir hata, rezillik yapar diye endieleniyordu. Niye evleneyim ki? diye dnrd Zarife, tanmadm biriyle neden evleneyim, sevmediim birini ne yapaym? ok sama. Bir fabrikada ie gireceim, Nezaket abla; ok iyi samalyorsun, fikrimi sorsan sohbet ederdik ama, fikrimi desem kzarsn! inden bunlar geerken, ona bu dncelerle bakarken Zarife, tatl tatl, kedi gibi glmser, saf saf bakard, Nezaket de sevinirdi, mutlu olurdu. Onaylandn sanarak.

:ADI:
Gece yarsyd, Nurun uykusu kamt. Oda karanlkt, ba ucu lambasn at. Lamba bir yanp bir snyordu, kabloyla oynad, braknca o noktay yine arza verdi, kfr basp brakt. Cep telefonunu ap saate bakt, sabaha daha ok vard, can skld, pek a deildi; ama mutfaa gidip yle; ikolata, biskvi, ball ekmek ve peynir trnden eyler yese iyi olacakt. Ama mutfaa gitmeye eniyordu. Oyalanmak iin cep telefonunu eline ald ve gelen mesajlara bakt. Hibir arkadandan mesaj gelmemiti, kzp kfr etti. Kendini alamad, baka, daha fena laflar yadrd, kendi kendine sylenip duruyordu.
Ay kapa eneni be! Ne sylenip duruyorsun bunak koca karlar gibi! dedi Ayla, gzlerini bir an ap ona bakt.
Nur glmt: Kedi gibi tslama. Canmsn! u an kedi gibi bakyorsun. Gld. Onun yanan okad.
Moral bozukluu uup gitmiti. Onun sesini duymak ok iyi gelmiti.
Kusura bakma. Dostlarm olacak sefillerin birinden bile bir mesaj gelmedi. ehre dnnce alayn gmeceim, gmdm zaten.
Ya ne diye konuuyorsun benimle! Sus. Uykumu karyorsun!
Mutfaa gidip bir eyler alp geleyim.. Karnm ackt.
Nur, mutfaktan gelince yatakta bayku gibi bada kurup oturmu dostunu ters ters bakarken grd.
Ben onlarla doymam.
Solucan kavurmas var, yumurtal. Ondan yer misin?
Nur, tekrar mutfaa gitti Ayla da peinden frlad.
Zarifenin kald odann nnden geiyorlard, hkrk sesi geldi, durup dinlediler, Zarife alyordu, bu arada kendi kendine konuuyordu, birine ok kzmt, mesele neydi, anlayamadlar, ona acyarak, zlerek oradan uzaklatlar, onun ruhuna, hazinesine, srlarna el atm gibi kendilerini sulu hissederek. Kap dinlemek hatayd. Ve dert oldu onlara:
Meselesi ne acaba? dedi Nur.
Dnyada meselesiz insan m var?
Epey bir sre Zarifeyi zen ey hakknda sohbet edip durdular.
Doymadlar, yine mutfaa gittiler sessizce. Dolaptaki yemekten kk kaba koyup stp ieri getiler, sonra esrar ielim dedi Ayla, yakt sigaray, dnml iiyorlard. Ayla kontrollyd; ama Nurun yaylar iyice gevemiti, daraldm dedi soyundu, plastik kaba ka vurarak Nezaketin taklidini yapt: Sakn tencereye demir kak sokmayn, izilir, mutlaka tahta kak kullann!
Ayla, deli gibi glyordu.
Nur: Ya ne sinir kadn, defalarca deyip durdu bkmad, aznn ortasna bir akasm geldi sorma.
Ka plastik kaba vururken Afrikal yerliler gibi sanki ate banda tepinerek daireler izmeye balad, ilgin ayak hareketleriyle dnp duruyordu. Plastik kap bir yere utu, kak bir yere. Ayla, onu tutup; ses yapma, ev halk uyanr ve oyar bizi. Bunlar sakin yal insanlar, misafiriz burada, baban ok kzar! Pencereyi aaym, esrar itiimiz anlalmasn.
O senden kt; benden deil.
Biliyorum. Maalesef.
Onu boku alma demitim. Oyulacak tek insan var o da; sensin!
Az vard tatlm.
Pencereye yanat Nur; ohhh, ne gzel bir hava! u yldzlara baksana, ne kadar romantik!
ekil kenara dedi Ayla.
Neden gezmiyoruz ki? dedi Nur, Ayla onun stne pembe al att, kendi mavi hrkasn giydi.
iftlik evinin nne ktlar, verandaya, aa indiler.
Ayla, onu sessiz olmas iin srekli uyaryordu, sa bilekten tutup sus diyordu, kudurma. Bir omzunu skyordu, bir kolunu ensesine doluyordu, ensesini skyordu,
O da nedir?! dedi Nur.
Ne?
Grdn m?
Neyi?
Orada biri var. Aracn arkasnda.
Kimseyi grmedim.
Saklanalm. Geerken kesilmi oldun destesinden tane ald Nur.
Aracn arkasndan bir glge kt, koarken Nur frlatt odunlardan birini, yle frlatt ki firizbi gibi, dnerek giden odun karanlktaki kiiye arpt ve annda onu yere ald, uyumu ve aryla mahvolan ban tuttu, srnd, zorlukla ilerledi, ve sonra glkle ayaa kalkt ve topallayarak kat. Kzlar grmemiti ve bu duruma akl sr erdirememiti, ka ka btn gcnle ka! diyordu iinden, btn gcyle koup karanla karmt.

Grdn m? dedi Nur.
Bir ey gremedim.
Sesi duymadn m, tok bir ses geldi, srnme sesi kat gitti.
Dalga m geiyorsun benimle?
At u esrar. Almaya alt.
Ayla, teki tarafa kat.
Kafan gzel; alglayamadn, orada biri vard. Odunu frlattm, ansa isabet etti. Yere ykld, sesini duydum.
me unu, salkl dnemiyorsun!
Ya karma bana ltfen!

Karanlktaki ahs nefesi kesilince bir noktada durmu, dua (Ayetel Krsi) okumu, titreyerek evresine baknm; ama kimseyi grememiti, bu ie akl sr erdiremiyordu, bana gelen darbeye neyin yol atn anlayamamt; ama buna gzle grnmez karanlk varlklarn oyunu olduunu dnmeye balamt. Korkuyla burada uyuup kalabilirdi, btn gcyle kotu

Kzlar ieri gitti.
Zarifenin odasn kapsn tklatt Nur; esrar imekten maymt, samalar bir haldeydi.
Fsldad: Zarife gel de sohbet edelim.
Ayla, glyordu, yalak yalak glyordu. Nur da kendini tutamayp sersem biimde gld.
Laubali ehir kzlar ite diye dnd, dengesizler.
Zarife yle dedi: Kafa bulacak bakasn bulun, defolun gidin oradan, yattm ben!
Ak olsun. Rahatsz ettiysek zr dileriz, iyi geceler. Derin yangnlar dostlukla aarsn, kk vahi, tekrar iyi geceler.
Derin yangn m, ne demek istedi diye dnd Zarife, dnd, evirdi evirdi szleri ve holand bu szlerden. Acmasz bir yaklam sergilediini dnd ve zld.
te yandan halanan iki kz o tepkiyi ondan hi beklemiyorlard. Sarsldlar yumruk yemi gibi. Zarife fidan gibi bir kzd. Bakyla, hareketleriyle, yryyle ve ses tonuyla son derece nazik, ince, dnceli bir kzd. Gl gibi ve glge gibi zarif bir kzd, insann iini aan ve ferahlatan bir havas vard. Tek masum bak yeterdi insan yllarca oyalamaya, aydnlatmaya ya da mayalamaya. Bana bir bardak su ver demesi bile dsel gelirdi ouna, rzgarda sallanan otlarla dolu usuz bucaksz krlarn ruhundan ve melekler aleminden geliyormucasna. Bir vakitler ok urat, ruhunu, gzlerini, ellerini feda etti, muazzam bir yere geleceini sanarak elileri yapmaya balad, nak, ine oyas, o zamanlar tutunacak salam dal yoktu, bunlar yapp satyordu, lyordu ruhu. Ta ki Nezaket onu yanna alp kz gibi sevene kadar, insan zor duruma dnce ok sama eylere inanr, onlara tutunarak anlam bulur, bu kk eylerle dnyada bir a balatacan sanr. Bir kedisi vard, tek gz kr, eliini brakp onu okard geceleri. Oturup ay iip uzaklara bakp hayal kurard, el ileri dnya apnda etki yaratacakt.

Kzlar odalarna geti. Oda ok scakt, ak pencere
pek ie yarar gibi deildi, esrar ien kzlarn ii kaynyordu ve ikisini de bu yzden ate basmt,

ve buras cehenneme dnmt, dayanamayp baheye ktlar, bu srada Zarife de daralmt ve en nemlisi mutsuzdu, ehirli kzlar halad iin huzursuzdu. Onlarn ayak sesini duymutu, onlar takip etti. Bir fikir uyand zihninde. Dolaptan souk iecek alp tepsiyle yanlarna gitti. Verandadaki masaya kuruldular.
Yava yava muhabbet ald ve kaynamaya baladlar.
Zarife, mmkn olsa buradan gitmek iin neler yapmazd, u iki kzn biri yerinde olmak ok iyi olurdu; ama deil, bu ocuka bir hayal! Can skntsn anlatmak, paylamak istemiyordu; ama Nur ok srar edince sonunda Zarife anlatmaya balad birini sevdiini, onunla birka kez sohbet ettiini, gencin sevgilisi olduunu renince ykldn. Gen adam bata sylememi, syleyememi sevgilisi olduunu, Zarifeden ok holanm ve gerei sylerse onunla temasn biteceini sezmi. Ve Zarife ona btn ruhuyla akmaya balaynca sevgilisi olduunu itiraf etmi ve sen ok deerli bir kzsn, dilerim seni ok seven birini bulursun demi.
Olur byle eyler dedi Nur, takma kafana. Onu unut gitsin, sana iyi hissettiren bakas kacaktr, hep byle olur. nsanda hep baka tutkular uyanr, bir ey biter, sonra baka bir ryaya uyanr insan, ba sola evirirsin bir gzellik grrsn, saa evirirsin baka bir gzellik, her yerdeler, umut ve ak her yerde, ayn oranda ktlk de, ak olma isteiyle sokaklarda dolanan insanlar, her gn eli bo dner giderler evlerine. (gld) Seversin deli gibi, sonra o mal neden sevdim ki, sevilecek gibi deilmi diye dnrsn. nsanda hep baka zlemler, eyler uyanr, uzaklar, baka insanlar, insan onlar yaatr ve hayata balar. nsan nerde ve nasl olursa olsun kalbinde baka baka ufuklarla, tutkularla uyanr. Ya kendine ya oraya ya da birilerine dayanamaz. Hayatm boyunca ok hissettim byle.

Yryelim dediler, kalktlar masadan.
Tatl yaz gecesinde, byle aal, yani tabiatn cotuu bu cennet yerde, muazzam rahatlatan, g veren bu yerde kzlar yeni bir arkada edinmenin hazzyla Zarifeye gzel, moral veren eyler sylyorlard. Gecenin glgeleri vard, bir crcr bcei bir noktadan aralksz tyordu, yeni bir eyler yaama arzusu uyandrr byle bir gece, yeni bir ak, yeni bir umut, ya da yeni bir a, belki de ac, bana ne getireceini bilemezsin baladn yolun, inandn yolun. Yoksa yola hi balamamal m?
Felsefi konulara daldlar.
iftlik arazisinin aasna geldiler, burada ufak bir ay vard, ay neeli mrltlarla akp giderken ay n emiyordu, buradaki talarn stne oturdular, ayaklarn suya soktular. Huzur veren bir yerdi buras. nsan dsel bir aleme ekip sarp sarmalyordu. Yaknda bir yerde bir crcr bcei ve ku azimle tyordu, yorulmak bilmiyorlard. Yeil ve kuru otlarn kokusu yaylyordu etrafa. Buras mutluluk veriyordu. Nemli bir geceydi ve scak daha da bunaltcyd. Hafif bir esinti vard; ama o da clzlyla nemin iinde boulup gidiyordu.
Zarife yle dedi; babaannem bana bir keresinde yle demiti: !indeki safl koru. Hibir erkekle muhatap olma evlenene kadar. Aksi halde kaybolursun. Yalnzln, safln korursan arzalanmazsn. O ocukla hi muhatap olmamalydm. Bense hemen kandm, nasl bu kadar salak olabildiime inanamyorum. Onu ldrmeyi bile dndm, eytanlatm.
Takma kafama, hamile kalsaydn ne olurdu? dedi Nur.
Beni pt.
Hadi yaaa?
Yarm saat. Onu bir gzel pataklamam lazm.
Bunu yapabiliriz.
( birlikte glerek konuuyor)
Yok; tek bama yaparm. Sizin banz belaya girmesin. Dtke apa gibi bakalarn da yanmda ekmek istemem dipsiz karanlklara. Saflm yitirdim.
Bir ptn diye byle dnmene gerek yok ki.
Yalanc biri oldum, Nezaket ablama ok yalan syledim. Hastaym, bana i deme dedim, odama gidip onu hayal ettim, kadnn parasn aldm. Suluyum, gnahkar pisliin tekiyim; ama harika hissettim. Gzleri parlamt Zarifenin.
Kzlar delice glmeye balad.
Bakalarna da ok yalanlar syledim, adres sordular, bir kilometre ilerdeki evi, onlara da ban tarif ettim, gidip geri dndler, geri gelen arac grnce sakladm tabi. 3 saat yolu boa gittiler. Gldm zevkle.
Sen galiba melek yzl eytansn?
Hah, ok iyi tarif ettin! Herkese ok zararm dokundu. Gizli gizli zarar verdim insanlara. lsem de kurtulsam. Benim acilen intihar etmem lazm. Ama korkuyorum. lmekten korkuyorum. imde bir ses zamann dolmad, yaaman gerek diyor ve yayorum; ama hi huzurum yok, hep ac ekiyorum.
Senin hi dostun yok mu?
Yok. Vard birileri; ama sknt kt. Sizin yerinizde olmay isterdim; mutlu, sorunsuz, zgr taklyorsunuz. Ben bir yere gidip az ge kalsam Nezaket ablam hesap sorar, baka bir yere mi gittin diye.
Bizim de kendimize gre sorunlarmz var. Bilmiyorsun ki. Dardan ho grnebiliriz.
Sizi ilk grdmde muhteem hissettim. Kendimi ocuk bahesine dalm gibi hissettim. Ama gideceksiniz; zleceim. nsann baz karanlk ya da ac eyler, zor eyler, bir eyler yaadktan sonra yaama gayreti tkeniyor, yz, ii glmez oluyor, bana glmseyerek, glerek bir eyler anlatan gerek dostlar lazm.
Sizde ince, temiz, saf eyler var. Bende tam tersi. Siz gl gibisiniz. Ben ise diken. Ne kadar eytanm bir bilseniz. Irmaklar kadar, dalar, denizler kadar. imde ok kt bir ey var. Galiba iimde eytan var
Dier iki kz glmeye balad.
Glmeyin komik deil; u ocukla yarm saat pme olay gerek deildi; sizi gldrmek iin yle dedim
Birilerini ldrmeyi dnyordum sk sk. Sonra kendime samalama kz diyorum, cann skknsa mutlu olmak iin her eyi yap. Her gnm kendime moral verip kendimi ayakta tutmaya almakla geiyor, srekli sknt hissediyorum, canm sklyor. Konuacak kimse yok, sevecek kimse yok. yle diyorum kendime: Gerekiyorsa herkesi z. Ama mutlu ol. Kural bu diyorum. Ama insanlarn iine karnca yeniden st dkm kedi gibi oluyorum, iimdeki o canavarl bir trl gerek hayata dkemiyorum iyi ki de. Siz o kadar iyisiniz ki, baklarnz gzel, ezik deilsiniz, kendinize gveniniz var, bir asaletiniz var, arpc bir havanz var, siz bana sularm ve gnahlarm hatrlattnz.
Brak ya, ne suu gnah! Adam m kestin gmdn ormanda bir yere On be lein varm gibi konuma ltfen!
Ayla sordu: Esrar ier misin? Biz kullanrz.
Siz ierseniz ben de ierim.
Bu kz sfrn teki diye dnd dier iki kz, birbirine bakt.
Hani nerde esrar, ok duydum; ama hi kullanmadm, kt bir ey olur mu iersem?
akasna dedim. Bira ier misin?
Bir kere itim sidik gibi geldi; ama siz ierseniz ierim.
Siz kt bir ey yapmazsnz. Ama ben canavarn tekiyim.
Nur: Abartma canm.
Allaha inanrdm eskiden. Ateist kpein tekiyim. Neden benim isteklerim, hayal ettiklerim olmuyor ve olmad, bu beni deli etti, neden benim gzel bir hayatm yok, neden her gn kt bir ey yapmamak iin kendime telkinler verip duruyorum, yaamak bu mu, yaamak buysa ben hi domamalymm, hayat ok acmasz, adaleti yok!
Gzlerinden yalar dt.
Allah varsa neden beni umursamyor, boktan insanlarn gzel hayatlar var, hem benim annem neden yok, babam, kardelerim. Neden ben hep yalnzm ki. Bir kmaz sokaktaym sanki. Hibir yere varamyorum, dnp dnp duruyorum. Darndan baknca dzgn grnyorum tabi, peki iim, iimi bir bilseniz. O dzgn grnt ile iimin hi alakas yok. Bakyorum da bazen kyn kpekleri bile benden ok daha anlaml geliyor gzme.
Bazlar byle eyler yaar. Herkesin kt zamanlar vardr dedi Nur, unu da diyecekti, demedi: herkesin kimselere anlatmad karanlk ya da bataklk yn vardr. Bu kz belki arzal biriydi, abartyor olabilirdi, belki de ou eyde kaybetmesinin sebebi kendi davranlaryd. Ama alad ya, ii acd, kpek yavrusu alasa bu kadar zlmezdi, deli gibi inanyordu ona, Zarifeye hayat hi adil davranmyordu? Niye?
Gerek dostlarn olsa dertlerine ve buraya katlanmada sana yardmc olurlard sanrm, seni srtndan vurmasalar eer?
Ne diyorsun sen, mafya kurardm onlarla. Size iim epey kaynad, samalyorum arada, beni szm kesmeden dinlemeniz ne gzel! kzabilecekken kzmyorsunuz, dost byledir. Bir de adam gibi biri, gzel biri beni sevseydi iyi olurdu.
Ge o ileri ya, faydas yok, onlar zararl bcekler gibidir, seni smrp atarlar, sevmeyi bilmezler ki. Bizim evremizde de kelebek gibi dolanan ocuklar var, iimiz olmaz ki.
Hadi ya.
Tabi. Hem de nitelikli ocuklar. Kof deiller. Ama bizim tarzmz deiller.
Zarife, onlara hayranlkla bakt. Bu iki kz ona byl geldi, mthi, ok st dzey bir (kozmik) yaam srlen ok uzak bir gezegenden buraya gelmiler gibi onlara bakyor, kafasnda sz edilenleri canlandryordu, onun istedii hep byle eylerdi. Az sonra o parlak, ak dolu baklarn onlarn stnden ekti ve nne bakt, bzt, can ok sklmt, bo, salak, sama hayallerdi bunlar, evet, gayet iyi biliyordu; ama yle bir evrede yaamak isterdi, belli bir sre, o zgr evrede genler kafalarna gre taklyordu, byklerin, evrenin basks yoktu oralarda. Kafalarna eseni yapyorlard. Onlardan sradan eylerin hesabn soran yoktu, yok efendim, onunla ne konutun, ona neden selam verdin, neden ge kaldn, onu yapma, yle hareket et, kadnlar konuurken lap diye lafa girme, sessiz otur. Hayal kurma, dndklerin gerek olmaz, hayaller bakadr, gerekler baka, devlet dairesinde alan iyi bir ocukla seni evlendiririm, mutlu olursun umarm. retmen olsa ne iyi olur, ilkokul retmeni mesela. Lise de olabilir. Neden ge kaldn, saate baktm ben, kesin biriyle muhabbet ettin, kim o, benden hibir ey saklama Birok sama ey.

Orospuluk yapmadm ki, neyi sorguluyorsun Nezaket teyze diye dnrd ona sakince, istedii cevaplar verirken, gerekte unu sylemek isterdi ona: Bktm senden! Beni deil; korkularn seviyorsun, yakamdan bir dsen, bir ekip giderim, ok ararsn beni!
Nezaket Zarifeyi kaplan gibi sahiplenmi, bo brakr m, byle bir kz ktl ekmez mi, eker btn gcyle, nk gzel. Ve Zarifeyi canndan bir para gibi sever, gevek brakrsa kz bir hata, rezillik yapar diye endieleniyordu.
Niye evleneyim ki? diye dnrd Zarife, tanmadm biriyle neden evleneyim, sevmediim birini ne yapaym? ok sama. Bir fabrikada ie gireceim, Nezaket abla; ok iyi samalyorsun, fikrimi sorsan sohbet ederdik ama, fikrimi desem kzarsn!
inden bunlar geerken, ona bu dncelerle bakarken Zarife, tatl tatl, kedi gibi glmser, saf saf bakard, Nezaket de sevinirdi, mutlu olurdu.
Onaylandn sanarak.

ok sama canm, gelecek biri, sana talibim diyecek, en gzel ynlerini gsterecek, irkin yzn saklayacak, sonra? Felaket! Bildiim kzlar var, ac ekiyorlard. Esirden farklar yoktu. leri gleri yoktu. alsalar bile paray kocalarnn eline vermek zorunda kalrlard, byle ok hikaye biriktirmiti yllardan beri.
Keke bir kirpi olsaydm, geen gn bir tane grdm. Bahede dolanyordu.
Neden kirpi?
Benimki gibi dertleri olmaz kirpilerin.
Kendini kendinden koru dedi Ayla
ok gzel syledin. Bazen ok dnrm, ok inanrm, sonra ok samadn derim kendime, kendini kendinden koru felsefesi bende otomatik olarak var. Gld.
Nur: Bir eylere tutun artk, vardr da imdi koy verdin kendini, sen tutunma ilerini bizden ok iyi bilirsin, sen kutsun kurt!
Gldler.
yle bir ey yok, hrstan baka.
Bence vardr. Kalmtr ufak eyler. Cam krklar gibi, ufaktr; ama fena keserler.
Nasl yani?
Ufak tefek eyler mhimdir. Hayat kk eylerden oluur, sen seversen byk olurlar. Bir karnca gibi yaamak lazm, ok ey istemeden. Her trl havada azimliler.
Ayla: Onlarda beyin olsa yle yaamazlar; bireysellik yok onlarda. Koloni iin yaarlar. Koloni iin lmek samalktr!
Szlerimi arptma Zarife, sen yine kafan eseri yap; ama abartma. Sadece yaama azmini kaybetme; ne olursa olsun!
Yaamak bo geliyor bana dedi Zarife.
Nur: Sklkla bana da yle geliyor, hep bir eyler yapmak zorundasn. Sevmediin eyleri

Nezaket, yemek yaparken yle diyor:
Zarife, dnsene z bebeklerin oldu, baylrm ikizlere, ya da drdz, sper olur, deil mi cancazm?
Tabi diyor Zarife, bebekler evin dr.
Ama Zarife yle dnyor: Ne ocuu be! ocuk demek ayak ba demek, zrlar durur, btn zamann alr, ruhunu snger gibi emer enerjini.. yaramazlk yapar, sz dinlemez,, klesindir, ne ocuu be! Kafasnn patlatrm ocuun. ocukluumu yaayamadm, dayak yiyerek, dvlerek svlerek geti gnlerim, alarak, bir de bebek mi byteceim, en basitini, ocukluu yaamamken, genlii hi yaamamken u dengesizin sylediklerine bak, bir sor, ne dnyorsun diye, anne olmak ister misin diye bir sorsan, ocuk ha? Bak besle byt, sonra sana dman olsunlar, sabahlara dek bekle, eve gelecekler diye, iiyor mu syor mu, esrar, hap m alyorlar; kolla. Birini mi vuracak, kavga m etti, ocuk ne be, ba belas! Kk eytanlar ite. Anasn kesiyor adam, babasn. Ah eski kafal Nezaket ablam, kasap nndeki a kedi gibi yalan dur, hayaller kur bana dair; ama o hayaller bana ok dar gelir.

Nezaket: Elime iyi bak hayatm, bak karnyark byle yaplr, beynine yaz, kocana piirdin mi parmaklarn yer, geen gn piirdiim tavuklu pilav herkes beendi, pilav aynen yle yapacaksn tatlm.

Zarife yle dnyor o an: yi, yemek yapaym duraym, drdz de var, hizmeti gibi ura dur. Peki ben, benim hayatm?! Birilerine kul kle, hizmeti olmaya hi niyetim yok Nezaket abla, sen kafanda kur dur, boa, onlar gerek olmayacak bilesin.

Nezaket: Kasapta alan u ocukla keke grseydin. O da senin gibi anasz babasz bym. ok ac ekmi.

Bu hayata mutluluk yok diye dnyorum dedi Zarife.
Bazen ben de byle dnrm dedi Nur,
Hadi benim skntlarm var, bir zorlu durumum var, sizin neyiniz var, siz zgr takyorsunuz?
Herkesin kendine gre dertleri var dedi Ayla,
iinde sylemedii eyler.
Bence de mutluluk yok bu hayatta dedi Nur, karanla doru kouyorsun, intihar dncelerine sapyorsun; ama bakyorsun bir papatya, bir yamur damlas, uzaklara giden bir otobs, ekmek attn mart. Bir e posta mesaj, gece gkyznde duran ay iyi hissettiriyor, bir dilek, bir dua., bir mrldanma.
Kk eyler nemlidir. Babann bir bak, bir glmsemesi, efkatli bir bak, bir lokma, bir nokta, annenin bir sz, gz krpmas. Ufak tefek eyler saymakla bitmez canm. Dostla bir telefon konumas. O karanlk dnceler dalp gidiyor bir anda. Daha dur; ocuuz biz; yle hemen pes etmek yok!
Zarife: Gelip beni aln. Heyyy gelip beni aln! Akam olmu, canm skkn. Telefonumla aryorum, u an yok, keke olsa, drt kz arkadam geliyor, araca biniyoruz, nereye kzlar diyorum, deli; ama gzel bir yere, cips var, ikolata var, iecek var, ne istersin diyor biri. Dondurma isterim diyorum, yolda dondurma alyoruz tka basa yiyoruz. Gezip tozuyoruz, bir kafe oturuyoruz, sonra baka yerde, sonra bir restoranda yemek yiyoruz, para yok, oras pahal aman girmeyeyim dncesi hi yok, bir simit, bir pastayla idare edelim biskvi o fakir zihniyet yok. eleniyoruz sohbet amata.. Glyoruz, dans edip arklar sylyoruz.. sabaha kar beni eve brakyorlar. Ya da kzlarn birinin evinde sabahlyorum. Nerde kaldn, azn yrttm, ne yaptn diye polis gibi soruturan, seni ifadeye alan biri hi yok. Seni tokatlayan, trmalayan, sran biri hi yok.
Nur dedi ki: O dediin hi de dediin gibi olmuyor. Ben ben olal byle bir ey hi yaamadm, babam izin vermez. o dedin eyler filmlerde, ha, bizimkiler o kadar zgr taklmamza izin vermez, veren aileler binlerce. Benim ailem beni deil, bence bende grmek istedikleri kz seviyorlar, sevgi mevgi dedikleri ey yalan bence, terslerine gittin mi yapacaklar dmanlktr. Seni hizaya getirmek iin her eyi yaparlar.
Nur ve Ayla kendini, aileleriyle yaadklar sorunlar anlattka onlarn ulalmaz pembe galaksiden gelen
Ar yksek bilinli ve by saan tipler olmadn, kendi gibi ac eken et kemik kzlar olduunu anlaynca yreinde ylardr biriken ac topunda, eziklik topunda deli bir delik alm, rahatlamt, yllardr iinde biriken eyler kendi hayatn kmsemesi, kendini yaayan bir l gibi grmesi.
Onlar beni sevmiyor ki. Onlar kendilerini seviyor. diye dnp dururdu. Bu kzlar da bunu sylyordu,

Zarife: Hayat ok kt! Gzel ve byl bir ey sundular, beynime yle bir hayal ina etmiler ve benim gibi hassas ve iyi kzlarn ekemeyecei kadar gaddar, vahi eylerle dolu. Kimseyi anlamyorum. Anlamak istedim; ama anlayamadm. Olan bana oldu. ocuu gerekten seviyorsun; ama o seni yemeye kalkyor. Meer sana hi deer vermiyormu. Hibir erkee gvenim kalmad bunu yaaynca. Maln birine deer verdim, akal kt.

Dierleri gld.
Nur: Sen karakterli bir kzsn, bunun yreini etkilemesine izin verme, her ey yoluna girer, girmese bile sen devam edecek gc iinde bulabilirsin bence. Psikolog gibi konutum ama, idare et.
Zarife gld.
Psikolog yle diyor dedi Nur: Toparlarsn kendini. Yarn gzn atnda daha iyi hissedeceinden eminim. lk anlar zordur ilk kanlar. lk karar.
Zarife: yle. ok ey atlattm ben, kaplan gibi glymdr. Sadece size iimi dktm, normalde kimseye amam iimi.
Nur: unu de demem lazm: nsana dayanlamayacak gibi gelir. nsan delireceini dnr. Ama insan zamanla, gnler getike alr. Kaldramayaca eyleri kaldrr insan. Ba eder, engelleri aar. Coar, taar. Yeniden g bulur kendinde, yeniden g alr ufak tefek eylerle ve hayata balanr. Kt eyler hep olacaktr. Ben de ok kt eyler yaadm. Yaayabilirim. Canmz skan eyleri bytmemek lazm, takmamay becermek lazm.
Zarife: Aslnda ben utanga biriyimdir, ie dnk, eskiden fazlayd, size kendimi yakn hissettiim iin byle konutum, enemin yay dt. lk ak olduum biri vard, benden ok byk. Size onu anlataym m?
Nur: Anlat, ok merak ettim.
Lisedeydi, lise binasna yakn tarlada patates topluyorduk, birok iiyle. emeye ay yapmak iin su almaya gitmitim. O da okuldan kyordu, onunla orada rastlardk. Bir gn onunla konumaya karar verdim, bir ey diyecektim ama ne, kafamda birok ey dnyordu, bir gn canma tak dedi, artk ona bir ey de diye dnp bidonla su alp dnerken aniden yle dedim, tabi i styleyim, yani pis pasakl, terli, sa ba dank. Abi sence ben gzelim deil mi, sevgilin olabilecek kadar, deil mi? dedim.
Glecek gibi oldu, ard, kem km etti, tabi ya, tabi ki; ama yan kk olduu iin ailen kzabilir. imdilik bunu ertele. On yandaydm. Bundan cesaret aldm, bana acdn nasl bileyim ki, sen benim sevgilim olur musun dedim, lastik ayakkablarma bakt, ne diyeceini bilemedi, alayasm geldi, hayr diyecekti, ey dedi, kem km ediyordu, glm ey, eyyy dedi, gldm, aka yaptm avanak, sen kim ben kim, gld, deli ocuk dedi, gln ok sevdim dedi, sonra her rastlamamzda merhaba abi, dedim, naslsn dedim, yant verdi. Onun karsna ilk ktmda bir ey diyecektim ya, gzel yzne baknca diyeceim her eyi, adm soyadm, kim olduumu her eyi unuturdum. Lp diye kalrdm, bana byle hissettiren baka biri olmad. O gn bakalaryla konuamama, yani utanma durumumu ykp attm. Deimeye baladm. Bir adm, sonra baka admlar geldi. Sonra tozu dumana katan bir sihir uyguladm fark ettim i kz okulda olmak gerek derdi, param yok derdim.

Sonra sohbetleri yaamda ileri noktalara varabilmek, kendilerini sper hzla ne gelitirir; buna dair konumaya baladlar,
delilik dedi nur,
fke ve sanat ve esrar dedi Ayla,
cesaret dedi Zarife, yilik, iyi insan olma azmi mi, iyiler hep eek yerine koyulurdu; zeka, akl, ok kitap m okumak lazm, ok okuyan ve etkisinde kalp bir tr eek olmaz m, gezmek mi lazm? Gezmek dedi Nur, lmne gezmek, kitaplardaki bilgiler sadece kitaplardaki bilgilerdir, deneyimlemek lazm, gerei, her eyi, delilii, azmi, korkuyu ya da en keskin berbat durumlar, lmcl durumlar, kara delikten bile kurtulmay baarr insanlk.

Uzayda bizim gibi insanlar var m, nasl canllar bunlar, pes etmemek lazm? dedi Ayla, sonuna kadar gidebilmek iin, sonunu grebilmek iin filmin. abuk ya da erken ayrlanlar bir ey gremez ve renemez, intihar etmek iyi midir, zm m?

Bu konuda sohbet akyordu, insan kendi canna son verme hakkna sahip mi? ntihar edenler nereye gider? Cehenneme mi?
Zarife yle dedi: Gkyznde melekler varsa, ki var, cesaret veren de bir melek vardr, srf cesaretten oluan bir melek.
lgin dedi Nur.
Eee? dedi Ayla.

Zarife, ayaa kalkt, tiyatro oyuncusu gibi, ge bakt, bir aac gzne kestirdi. Orasn biliyorum. Ey cesaret, gir kanma! Gir kanma sonsuza dek! Yerden kuru bir dal ald, ona sarlr gibi yapt. Tm zamanlarn en gzel rzgarlar iimde dosun, gl yamurlar nmden gitsin, bama ktlkler gelecekse bile dayanma gcm olsun. Sorunlar karsnda pes etmeyeyim!
Kzlar aknlk ve hayranlkla gld.
Nur yle dedi: Zarife, i var sende! Harcanp gitmeyeceksin buralarda, eminim, n smaz buralarda, kesin fark edilirsin.
yle mi ya, maln tekiyim ya. Sizi gldreyim dedim.
Nur: Var ya; seni atn zerine rlplak binmi elinde klla hayal ediyorum.
Zarife, ocuk gibi gld, yle ok keyiflendi, ii oynad yerinden ve onun yanna geldi, yanan okad.
Nur yle dedi: Atn stndesin saf ktan oluan stn kz. stnde sava elbiseleri var, stne yapan, mayo gibi. Evrenin en gizli sihirli mavisi gzlerinde parlyor. Cesaret dolusun. Binlerce papatya arasnda atn, usulca ilerliyor ve duruyor.
Sustu, dostuna bakt: Ayla, sen de bir ey ekle.

Ayla, biraz dnd ve yle dedi: Her ey vahi, her ey dize gelmez, yle kt ki her ey, yle bir ehre ilerliyorsun. Tek bana deilsin. Gzle grnmez ktan atllar da arkanda, onlar beyaz giysili kadnlardan oluuyor, onlar melek. A sava kpeklerin var, yz tane, evrende ilerliyorlar, tarihe savalarda kpekler kullanlmtr.
Gltler.
Ve Zarife birden mahzunlat, bir eyi kafaya takt, bir eye zld beliydi, iki kz sadan ve soldan sard onu, Ayla onun elini tuttu, teki salarn okamaya balad.
Nur yle dedi: Zarife O kadar gzel bakyorsun ki. Senin gibi gzel bakan grmedim.
Nasl?
Adeta melek gibi. iek gibi. Nasl desem?
im ok kt kz, samalama! Ben gzel baksam vampir gibi bakarm! Di gsterdi, vampir gibi ses kard.
Gldler yine.
Zarife kalkt: Gidelim eve, evdekiler kzlar kat gitti diye kudurmasnlar.
Eve doru gidiyorlard.
Zarife, yle dedi: Aslnda kap gitsek, birka gn vakit geirsek, saklansak sonra dnsek?
Bunu uygulasak dedi Nur.
Bunu ben de sevdim dedi Ayla.
Ayla, esrarl sigara yapt, iti, Nura uzatt.
Bana da versene dedi Zarife.
Olmaz dedi Nur.
Biliyorum; esrar o! dedi, Saf salak sanmayn beni; itim!
Vaaay! dedi Nur, gld, Kimseye sylemezsen bir frt olur.
Zarife, bir frt ekip verdi sigaray. Sonra yine ald sigaray ve kat aalara doru, ormana doru, kzlar da koarak peinden gitti glerek.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
eftali Bahesinde
Yl 3050 Trkiye
lk Ak
Demir Kafes Kzlar
Yldz Adam Hatras
Kimseyle Vurumayn
Zengin Kz ve Tesisat ra
Teneke Surat
ki Yalnz
Ak Uruna

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Atlar ve nsanlar (Aklar in)
Da Kynde Kz Kardeler (Burma Kadayf)
Gen Kzlarn Dnyas ve Dardakiler
Dan Atmosferine Kaplan Kzlar
Kara imsek ve Kardeleri
Dindar Kzn Kendini Arama abalar
stanbul Szlemesi
Tramvay Eletirisi: En Azndan Bir Sr Bilinci
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gsmde Ate Bcei Gibi Parlayacak [iir]
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
imdi Yak Bir Sigara [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Hayran Olduum Tek ey [iir]
Kap Aan, Cebrail [iir]
Seni Mutlu Edeceim [iir]
Birds And Girls [iir]
S. Kimek ve Hayaletli Evler [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | sa Kantarc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.