..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yz kiinin iinde ak, gkte yldzlar arasnda parldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Kmuran Esen

8 Haziran 2004
Hafzam Beni Nasl Yanltt  
Kmuran Esen
Siz siz olun, byk lf etmeyin...........

:DHID:

ok gl bir hafzam var. yle hibir eyi kolay kolay unutmam.Yllar nce ezberlediim iirler, okul arkadalarmn okul numaralar, dostlarmn telefon numaralar, mektup adresleri hep hafzamda. Bilgisayar gibiyim yani.

Hani insan bazen bir eyasn bir yere koyar, sonra bulamaz; ya da etmesi gereken telefonu, gitmesi gereken bir nikh, dn unutur ya, ben asla unutmam. Kardm bir dn, bir nikh, bir tren olamaz. Hele hele, son anda hatrlayp da bir arya, bir randevuya ge kalmak; hi bana gre deil.Sper sekreter gibi hafzam var nk.

Aslnda baz eyleri unutmay ok isterdim. N’olur sanki gitmem gereken bir yeri unutsam ! Unutsam da, koturup durmaktan kurtulsam. Gl bir hafzaya sahip olmak yoruyor beni. ” unu yapacaktn, bunu yapacaktn, uraya gidecektin, buraya gidecektin,” diye drtp duruyor. Ben de onun emirlerini yerine getirmekten yorgun dyorum.

Geen gn bir arkadaa gitmem gerekiyor. Oturdum bilgisayara, alyorum. Birden arkadaa gideceimi anmsadm. Hemen kalkp, evilerine giritim. Her taraf temizleyeyim, akam yemeimi de hazrlayp yle gideyim dedim. ki saat iinde, dnya kadar i yaptm. Derken kap alnd, baktm st. Hemen st ocaa koydum. Stten yourt yapacam ama, arkadatan gelince yaparm artk. Sonra, yapmam gereken dier ilerimi de bitirdim. Giyindim, kuandm, iki dirhem bir ekirdek evden ktm....Yorulmuum ya ! Ben mi yalanyorum da ilere yetiemiyorum, gnden gne iler mi oalyor, bilmiyorum. Neyse, ak hava iyi gelir belki. una bakn, ne gzel heryer. Aalar yeil yeil glyor gibi.

Arkadata bir sohbete baladk ki; btn yorgunluumu unuttum, neem yerine geldi. yi ki gelmiim buraya. Kimi fkra anlatyor, kimi anlarn anlatyor. Bende yzlerce fkra var. nsan glmekten yle bayltan cinslerinden anlattm birka tane. Kimde can kalr! Herkesin gznden ya geliyor glmekten. Bu ite ok iyiyim canm. Zaten her gittiim yerde anlarm ya da fkra anlattrrlar bana. Sohbetim hotur, nmek gibi olmasn. Bir arkada; “ Ya sende de ne hafza var,” dedi. ” Yzlerce fkra dinledim, biri bile aklmda yok.”

Hafzam kuvvetli ya, baladm vnmeye.”Aaaaaaaa! ” dedim.....” Bir rpda, hi ara vermeden onlarca fkra anlatabilirim.Ta ilkokuldaki arkadalarmn isimlerini, birounun numaralarn syleyebilirim. Benim szlkte - unutmak- diye bir ey yok ," diye ok ileri bile gittim.

Unutmaktan lf alnca, bir arkada, ty fite brakp ehir dna ktn anlatt. Baka biri, dolmay atete brakp gezmeye gittiini, hem dolmann hem dolma tenceresinin nasl mahvolduunu anlatt. Bir bakas, hemen hemen her pazar gn, pazarda aldklarnn birkan mutlaka bir tezghta unuttuunu anlatt......Ne unutkanlk byle ! ardm kaldm. Olur da, bu kadar da fazla artk. imden “ Byle aklm olsa, o kafay keser atarm,” dedim.

Derken bir arkadamz, “Geenlerde st ocak........” der demez, bana bir eyler oldu.Yerimden frlayacaktm, zor tuttum kendimi. nk ben st ocakta unuttum. stelik evden kacam, abuk kaynasn diye ocan altn iyice amtm. N’olacak imdi?

Sesimi de karamyorum, “St ocakta unuttum,” diyemiyorum. nk az nce, mangalda kl brakmadm. ”Benim szlkte - unutmak yok – falan dedim. Hay dilimi eek ars soksayd da diyemeseydim.

imdi bir bahane bulup, burdan kalkmal, eve gitmeli. Ne yapsam ne yapsam? Derken aklma geldi.”Cep telefonum evde kalm. ok nemli bir telefon bekliyorum. Gidip alaym,” deyip frladm. ard arkadalar, “bu ne tel,” diye. Hatta biri, “ Kimmi bu seni arayacak, yoksa cumhur bakan m?” diye alay bile etti.

ktm evden. Ayamda bir kar topuklu ayakkablar, koamyorum.Yolda karlatm birileri beni lfa tutacak diye onlar grmezden geliyorum. Allahtan ev yakn.Yakn olmasna yakn da, bitmiyor yol. Acaba st tanca ocak snd m? Tencere byk olduu iin, taan st atee gitmez. Kaynaya kaynaya bitmitir st, tencere yanmtr. Yand bir ey deil de, o yank st kokusu nasl kacak evden?

Evimizin nne geldim. Pencere ak ama, yank st kokusu falan duyulmuyor. Anahtar kilide sokmakta bile zorlanyorum.Telmdan ellerim titriyor. Neyse, koridora girdim; uarcasna mutfaa yneldim. Ocan yanna gelince, bir tencere stn ocakta ylece durduunu grdm. Ne tam, ne dklm. Bir tuttum tencereyi ,buz gibi. Allah Allah! Kim sndrd bunu? Baktm, ocan dmesi ak ama ocak yanmyor.

Meer tp bitmi...........Ohhhhhh! ........Allahm, sana ok teekkr ederim.Tpgaz dolum tesislerine de. Eer tp, bir tencere st kaynatacak kadar fazla doldursalard, benim ocak batmt imdi. Be kilo st gitmiti. Koca elik tencere de............ok sevindim....”Allah fakir kulunu sevindirmek isterse,; eeini kaybeder, gn sonra buldururmu,” ya, bana da yle yapt.

Siz siz olun, byk lf etmeyin.......te o gnden beri, hafzama hi gvenmiyorum .

.Eletiriler & Yorumlar

:: :)))))))))
Gnderen: ayse candan / stanbul/Trkiye
12 Haziran 2004
Yine her zamanki gibi mthisiniz; sizi okumak o kadar keyifli ki bunu szcklerle izah etmem ok zor inann hafzanzdan hibir zaman phe etmeyin ltfen ,sadece size hobir oyun oynam hepsi bu :)) gzel Mudurnuya kucakdolusu sevgiler.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Sen Bir Garip ingenesin / Nene Gerek Gm Zurna !
ocukluumdaki ericiler Ve Dnler
Yamur , Gne , Rzgr ve Babam
Eşeği Dğne ağırmışlar
Biz Karde
potek
spiyoncu Kular
Yaramaz smail Abi
Kesim Motoru / An
Salncak am

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Farzederek Yaayamazsn
Yanmayan Bir Ampulden Nasl Mutlu Olunur
Kiralk Evin artlar...........
Bir Doum Gn yks
Bir Boyama Kursu yks
Ar Misafir
Kadn Hastal
Keltepe'nin yks
Bir Memleketin Dnm Hikyesi
Kiracnn Kapsn Her Gece Ecinniler mi alyor!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Dn Olmayan Gidi [iir]
Seni zlemenin Kitabn Yazabilirim [iir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [iir]
te Gidiyorsun [iir]
Gelseydin Eer [iir]
Ne Zaman Seni Dnsem [iir]
O Beklenen Hi Gelmeyecek [iir]
ek Beni ine Bir Nefeste [iir]
Snacam Baka Yrek Yok [iir]
Uykularnda Sev Beni [iir]

Kmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim iin. Yazdklarm okuyucularla paylamak amacyla buraya gnderiyorum. Yllardr, yerel bir gazeteye haftalk ke yazyorum. Mudurnu Belediyesinde gnll kltr mdr olarak alyorum. Yaymlanm Kitaplarm: -iirlerle ykler - iir / Milli Eitim Bakanl retmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yuma - iir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakaml Kltr Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalm Uurcuum- deneme , an / --Senfoni Yaynlar ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Gnl - Baskya hazrlanyor

Etkilendii Yazarlar:
Okuduum her yazardan veya yazdan etkilenirim. Bende bir etki brakmayacak, herhangi bir ey retmeyecek bir yaz dnemiyorum.

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Kmuran Esen, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.