..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bu hafife kenara itilecek bir roman deil. Daha byk bir iddetle uzaa frlatlmaldr. -Dorothy Parker
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Trkiye > ESRA BAYKAL ETNKAYA

11 Aralk 2007
Kirlenmek Gzeldir  
ESRA BAYKAL ETNKAYA
Yaasn Trkiye’nin kirlenme zgrlne inanan hkmetleri, yaasn buna anak tutan sessizlik, yaasn kirlenmenin itibarn artran basn… Hadi hep beraber : KRLENMEK GZELDR!

:BBFH:
Adalet ve Kalknma Partisi olarak kurulan AKP bir sre sonra AK Parti sylemini dilimize yerletirdi. Kurulduklar gnden beri ilahi adalet, kul hakk, temizlik, sosyal haklar, refah dzeyini ykseltmek, zamsz ve ferah bir ortamda yaayacamza dair vaatlerle 2. kez, ezici bir arlkla seilerek, iktidarda olmaya devam ediyorlar.

Biz, ne d belirsiz aznlk olarak, sylemlerinin bir gn patlayacandan emindik. nk kirlenmek gzeldir, bu gne kadar bamza gelenlerden rendik. “Devletin mal deniz, yemeyen domuz” , “ benim memurun iini bilir.”, “ sen mi kurtaracaksn bu memleketi” sylemlerini ocukluumuzdan beri duyarz hatta giderekte yaantmza sokmaya baladk.

Bu kadar beyaz kalnmaz amurun iinde, gayet iyi biliyoruz.

AK Parti’de ska ykanan beyaz amarlar gibi, gnden gne griye ve artk siyaha almaya balad. Hibir hkmetin yapmad kadar ihale, yolsuzluk, peke, zelletirme ad altnda memleketi satma olaylarn her gn okumaya altk. Sayn Altayl’nn yazsnda deindii gibi Kemal Bey’in ailesi ok baarl ve ne hikmetse hep gelecek vaat eden sektrlere girerek, ok ksa srede mal varlklarn 100 katna karmtr. Sayn Bakan’m elbette sizin ocuklar da para kazanacak, artk ka yalarna gelmiler, baba paras ile yaayacak halleri elbette yok ama bu olay hangi lkede yaanrsa yaansn, manetten girilmez mi?

Bizim daha rahat yollarda araba kullanabilmemiz iin alan ihaleler, inaat ihaleleri, yol, su, elektrik ihaleleri, zelletirme ihaleleri elbette gereklidir ama bu ihalelere bu denli aleni fesat kartrld gzktnde bir gazete de adam gibi kp bunu yazamaz m? Bir haftada benzine ve motorine gelen 4 zamma kimsenin sesi kmadna gre, biz kirlenenin an kapamaya almz demektir. Doalgaza daha yazn zam gelmiti, imdi ocakta bir kez daha gelecekmi neden kimsenin sesi kmyor?

Ama diyorum ya kirlenmek gzeldir, baln batan koktuu bu doal srete, ba kokann, dili de kokmaya sonra gzleri kapanmaya, perde inmeye balyor. Bal yiyenler zehirlendiklerinden alglar bulanklayor, idrak edemez hale geliyorlar yaadklarn ve srekli ayn balklar tketmek zorunda olduklarndan artk acmamaya, mideleri bulanmamaya hatta bu balklardan daha az kokmu olanlarn yediklerinde nimet bulmu gibi sevinmeye balyorlar.

Artk bizi actmyor yaadklarmz. nk kirlenmek gzeldir, belki bir gn bizim de kirlenmi bir arkadamz olur ve bizi de oyuna davet eder diye beklemeye balad m evrenizdeki pek ok insan?

Yaasn Trkiye’nin kirlenme zgrlne inanan hkmetleri, yaasn buna anak tutan sessizlik, yaasn kirlenmenin itibarn artran basn… Hadi hep beraber : KRLENMEK GZELDR!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Hatun Kam Sen Hala…
Kendimi Aptal Gibi Hissediyorum
Demokrasi, Uzlama ve Doa Ana
Bizi de haleyle Satsanza
Show Must Go On

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Size Ak Olabilir Miyim?
Bugn Seni Her Zamankinden ok zledim
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Korkak Erkeklerden Skldm
Ak, askerlik, erkekler...
Her Sabah Ayn Adamla Uyanmak...
Kadn Olmann En Gzel Taraf Erkeklerdir
Korkak Erkeklerden Skldm - 2
Red Kid
Bir gn size ahlak-sz bir teklifle geleceim...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gelme Bu Gece [iir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [iir]
Ak Kstrdk! [iir]
Bir Islk [iir]
Aktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eletiri]
lk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranyor [Eletiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eletiri]
Benim Kocam Ab"ye Kar [Eletiri]
Reklamclar ve Topluma Ettikleri [Eletiri]

ESRA BAYKAL ETNKAYA kimdir?

Arza hallerin da vurumu

Etkilendii Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | ESRA BAYKAL ETNKAYA, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.