..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamdan korkmayn ocuklar. yi, doru bir ey yaptnz m yaam yle gzel ki. - Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Trkiye > ESRA BAYKAL ETNKAYA

11 Aralk 2007
Demokrasi, Uzlama ve Doa Ana  
ESRA BAYKAL ETNKAYA
Sessiz atn iftesi pek olurmu, umarm bir gn daralan alanlarnda skan ve buna yeter demek isteyen ceylanlarn akl bana gelir de, kaplanlara bu orman dar edebiliriz.

:BCEH:
Kaplan aalarn arasndan yavaa szlr, sinsice etraf kolaan eder, sessiz olmaya dikkat etmektedir zira az tede bulunan ceylan grubunu korkutmadan, onlara fark edilmeden yaklamak ve avn yakalamak zorundadr. Evde bekleyen yavrular iin bu artk gnn son frsatdr.

Sessizce allarn arasndan avna yaklar… Vcudunda servetine ulamak zere olduundan yznde, hrsl ve cretkr hatta a gzl bir ifade vardr. Kaslar gerilir, kuyruu havaya kalkar ve tm gc avn zerine doru komaya balar. Ceylanlarn panik halinde katn grrz, bir ona saldrr bir dierine, herkes bir yana dalmtr, gz dnm, a ve hrsl kaplandan kamak zorundalardr.

Birden tek bir ceylann hi hareket etmedii ve otlamaya devam ettiini grr, yanna gider. Ceylan “ne vard?” der gibi bakar. Kaplan afallamtr. Normalde kamas gerekmez miydi bu ceylann, cann kurtarmak iin?

- “ Sen neden bu kadar sakinsin” der kaplan

- “ Panik olmas gereken sensin, buras benim zgrlk alanm ve sen sadece keyfin iin gelip benim alanma tecavz edemezsin, yaptn demokrasiye aykr, hi modern deilsin. “ der ceylan.

- “ Demokrasi? Hangi demokrasiden bahsediyorsun sen? Burada gllerin hkm vardr, senin entel dantel laflarn bana skmez. imdi sana, sadece bu kadar cesur olduun iin, bir ans daha veriyorum. Hzla kamaya bala. Yoksa bir lokmada senin o lezizi boynunu krarm.” der kaplan.

Ceylan elbette kamaz ve uursuzca otlamaya ve bir yandan da zgrlkler, demokrasi, uzlamaclk hakknda sylemler atmaya balar. Kaplann daha fazla dinleyecek hali kalmamtr. Ceylann boynuna atlar ve boynunu krar. Ceylan ne olduunu anlamam bir halde yerde can ekimektedir. Byle olacan hi beklememitir. Oysa ki, ona sylenen hayatn, yaamn bir bakasnn alanna ve haklarna tecavz etmeden yaandnda daha gzel, daha huzurlu ve herkesin kardee yaamasna imkan vereceidir. Uzlamann, eitliin gcne inanmt o saate kadar ceylan. Kaba kuvvetin hibir eyi zmeyeceini dnrd. Konuarak, medeni bir ekilde yaandnda herkesin daha mutlu olacan dnmt.

Ama unuttuu bir ey vardr. Doada demokrasi yoktur, gl olan zayf ezer, gl olan hak etmese de istediini alr, ceylanla rotlarken ve aslnda ilek tarlasnda yep yeni lezzetler kefedecekken, kaplanlar oraya in kurduklar iin yeil imenlerden baka areleri yoktur. Her yenilik iin denecek bir bedel vardr. Ve kaplanlar, kendi zevkleri iin yaadklar alanlarda, yemek yedikleri sofralarda ceylanlarla ayn mekan paylamak istemezler. Varlklar azaldnda ceylanlar zerinden yenilerler sahip olduklar. Ceylanlar balar otlara gmlm halde yaarken ve ne olduunun farknda deilken, ormann tamamna sahip olur kaplanlar. Ve bir gn gelip, adm atacak, gidecek yer kalmadnda nasl kapana ksldklarn ve lmden baka ky olmadn anlarlar.

Demokrasi doada olmad gibi yaamn iinde de yoktur ve asla da olmayacaktr, uygulanamayacaktr. Bunu uygulayabileceini dnenler, felsefi sylemleri ile temiz ruhlar sadece kandrrlar.

Demokrasilerde areler tkenmez laf bile arkadan dolamal, entrikal bir sylemdir. Birilerinin hakkna tecavz edilmeden daha fazlasna sahip olunmaz.

Bugn adna din deyin, hrs deyin, daha fazlasn vaat etmek deyin, pek ok oyuncakla oyuna alet edilen veya bile isteye alet olanlar da, bu hayallerle yaayanlar otlarken ceplerini doldurmaktadr.

stne stlk bir de azar iitmekteyiz: “Bu mali tablolarla bu i byle gitmez!”. Sanki o bardaklara, o arabalara, o uaklara paray dken biziz. Diimizden trnamzdan, ocuklarmzn rzkndan ayrdklarmz ar ur eden biziz.

Smrlecek, elimizden alnacak bir canmz kalmtr, gidilecek tek ky de Karaca Ahmet civarlarndadr.

Sessiz atn iftesi pek olurmu, umarm bir gn daralan alanlarnda skan ve buna yeter demek isteyen ceylanlarn akl bana gelir de, kaplanlara bu orman dar edebiliriz.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Hatun Kam Sen Hala…
Kendimi Aptal Gibi Hissediyorum
Bizi de haleyle Satsanza
Show Must Go On
Kirlenmek Gzeldir

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Size Ak Olabilir Miyim?
Bugn Seni Her Zamankinden ok zledim
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Korkak Erkeklerden Skldm
Ak, askerlik, erkekler...
Her Sabah Ayn Adamla Uyanmak...
Kadn Olmann En Gzel Taraf Erkeklerdir
Korkak Erkeklerden Skldm - 2
Red Kid
Bir gn size ahlak-sz bir teklifle geleceim...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gelme Bu Gece [iir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [iir]
Ak Kstrdk! [iir]
Bir Islk [iir]
Aktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eletiri]
lk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranyor [Eletiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eletiri]
Benim Kocam Ab"ye Kar [Eletiri]
Reklamclar ve Topluma Ettikleri [Eletiri]

ESRA BAYKAL ETNKAYA kimdir?

Arza hallerin da vurumu

Etkilendii Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | ESRA BAYKAL ETNKAYA, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.