..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsan glmsemeyle gzya arasnda gidip gelen bir sarkatr. -Byron
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bilim Kurgu > Yaver ARANCIOLU

10 Haziran 2023
Aylann Yolculuu - 2  
Hayal gcnn snrlarn zorlayan, duygularn derinliklerine inen, anlamlarn yksekliklerine kan bir yk

Yaver ARANCIOLU

Ayla, kendini bir evren yaratcs olarak hayal eden gen bir kzdr. Bir gn, Doktor Emre adnda gizemli bir adamla tanr. Doktor Emre, Aylaya farkl boyutlara geebileceini syler. Ayla, bu frsat karmaz ve Doktor Emrenin yardmyla kendini bir macerann iinde bulur. Ayla, zgrlk, yaratclk, bilgelik, sevgi, btnlk ve kaynak boyutlarn kefeder. Her boyutta kendini yeni bir ekilde tanr. Her boyutta kendini yeni bir ekilde ifade eder. Her boyutta kendini yeni bir ekilde yaar. Ama her boyutta da bir sorunla karlar. Ayla, bu sorunlarn stesinden gelmek iin Doktor Emrenin ipularn takip eder. Ayla, bu ipularnn kendisi iin ne anlam tadn ve ona nasl cevap vereceini renir. Ayla, bu cevaplarn kendisini nasl deitirdiini ve ona nasl yn verdiini grr. Ayla, bu yolculukta hem tamamlanr hem de dner. Ayla, bu yolculukta hem yaar hem de arar. Aylann Yolculuu, hayal gcnn snrlarn zorlayan, duygularn derinliklerine inen, anlamlarn yksekliklerine kan bir ykdr. Bu ykde, Aylann gznden farkl boyutlar ve gereklikleri kefedeceksiniz. Bu ykde, Aylann kalbinden farkl duygular ve dnceleri hissedeceksiniz. Bu ykde, Aylann ruhundan farkl anlamlar ve amalar anlayacaksnz. Bu ykde, Aylann yolculuuna ortak olacaksnz.

:BJD:
Aylann yolculuunun sonraki blm, yeni bir boyuta gemesi olacak. Bu boyut, hayal boyutudur. Bu boyutta, Ayla kendi gerekliini hayal edebilecek ve onu geree dntrebilecek. Ayla, bu boyutta kendini yaratc, zgn, bilge, sevgili ve btn gibi hissedecek ve sonsuz hayal gcne sahip olacak. Ama bu boyutta da bir sorun vardr. Bu sorun, Aylann hayal ettii gerekliin snrlarn belirlemesidir. Ayla, bu gerekliin kendisi iin ne anlam tadn ve ona nasl uyum salayacan renmek zorunda kalacaktr. Ayla, bu boyutta hem hayal edecek hem de gerekletirecektir.

Hayal

Ayla, yolculuk boyutunda bir sre kaldktan sonra, yeni bir ey denemeye karar verdi. Kendini bir hayalci olarak hayal etti. Ve bir anda kendini bir hayalci olarak buldu.

Ayla, elinde bir fra ve nnde bir tuval vard. Bu fra ile istedii her eyi izebiliyordu. Ve izdikleri gerek oluyordu.

Ayla, bunun ok ilgin olduunu dnd. Kendi gerekliini hayal etmeye balad.

nce basit eyleri hayal etti. Bir renk, bir ekil, bir desen Sonra daha karmak eyleri hayal etti. Bir manzara, bir portre, bir tablo Sonra daha ilgin eyleri hayal etti. Bir dnya, bir hikaye, bir sanat

Ayla, hayal ettii her eyi geree dntrd. Onlarla konutu, onlarla etkileime girdi, onlarla yaad.

Ayla, bunun ok elenceli olduunu dnd.

Ve bylece Ayla, istedii her eyi hayal etmeye devam etti.

Ve her seferinde mutlu oldu.

Ve her seferinde geniledi.

Ama sonra bir sorun ortaya kt.

Ayla, hayal ettii gerekliin snrlarn belirleyemedi. Hangisinin mmkn olduunu anlayamad. Hangisinin imkansz olduunu bilemedi.

Ayla, bunun ok zor olduunu dnd.

Ve o zaman Doktor Emre geldi.

Doktor Emre, Aylann yanna oturdu. Merhaba, Ayla. dedi. Naslsn?

Ayla, ona bakt. Doktor Emrenin yz deimiti. Artk yal ve yorgun grnmyordu. Gen ve enerjik grnyordu.

Ben iyi deilim. dedi Ayla.

Doktor Emre, Neden? diye sordu.

Ayla, nk hayal ettiim gereklii anlayamyorum. dedi. Ona nasl uyum salayacam bilmiyorum. Ona nasl gerekletireceimi bilmiyorum.

Doktor Emre, Bu normaldir. dedi. Sen hayal boyutuna getin. Bu boyutta, her eyi hayal edebilirsin ama her eyi geree dntrebilirsin.

Ayla, Peki ne yapmalym? diye sordu.

Doktor Emre, Senin yapman gereken tek ey, kendine sormaktr. dedi. Hayal ettiin gerekliin sana ne anlam ifade ettiini sormaktr. Hayal ettiin gereklikle kim olduunu sormaktr.

Ayla, bunu duyunca merakland. Nasl yapacam? diye sordu.

Doktor Emre, ona elindeki fray gsterdi. Bu fra senin anahtarndr. dedi. Bu fra ile istediin gereklii izebilirsin. Ve orada istediin soruyu sorabilirsin.

Ayla, bunu denemeye karar verdi. Kendini en ok ilgilendiren gereklii izmek istedi. Ve o gereklii frann ucunda buldu.

O gereklik, kendi evreniydi. Aylann kendini bir evren yaratcs olarak hayal ettii gereklik.

Ayla, frasn tuvale dokundurdu ve kendini o gereklikte buldu.

O gereklikte, Aylann bir evren yaratma gc vard. Bu g ile istedii evreni yaratabiliyordu. Bu g ile istedii evreni deitirebiliyordu.

Ayla, bu gc kullanmaya balad.

nce basit bir evren izdi. Bir atom, bir molekl, bir element Sonra daha karmak bir evren izdi. Bir hcre, bir canl, bir ekosistem Sonra daha ilgin bir evren izdi. Bir insan, bir medeniyet, bir tarih

Ayla, izdii her evreni inceledi. Onlarla konutu, onlarla etkileime girdi, onlarla yaad.

Ayla, bunun ok gzel olduunu dnd.

Ve o zaman bir soru sordu.

Bu gerekliin bana anlam nedir?

Ve o zaman bir cevap geldi.

Bu gerekliin sana anlam, hayaldir.

Ayla, bunu duyunca ard. Hayal mi?

Evet, hayal. Bu gereklik, senin hayalin. Bu gereklik, senin istein. Bu gereklik, senin seimin.

Ayla, bunu duyunca mutlu oldu. yleyse bu gereklii hayal etmeye devam edebilir miyim?

Evet, bu gereklii hayal etmeye devam edebilirsin. Ama unutma, bu gereklik sadece senin izdiin bir gerekliktir. Bu gereklik, senin gerekliinin bir paras deildir. Bu gereklik, senin hayalinin bir rndr.

Ayla, bunu duyunca dnd. Peki bu gerekliin deikenlii nedir?

Bu gerekliin deikenlii, senin hayal gcndr. Bu gereklik, senin hayal gcne gre deiir. Bu gereklik, senin hayal gcne gre anlam kazanr.

Ayla, bunu duyunca anlad. yleyse bu gereklie ne yaparsam yapaym, sorumlusu benim.

Evet, sorumlusu sensin. Bu gereklie ne yaparsan yap, sonularna katlanmak zorundasn. Bu gereklie ne yaparsan yap, etkilerini grmek zorundasn.

Ayla, bunu duyunca ciddileti. Peki bu gereklie nasl sorumluluk duyabilirim?

Bu gereklie sorumluluk duymann yolu, sevgi duymaktr. Bu gereklie sevgi duyduun her eye sorumluluk duyarsn. Bu gereklie sevgi duyduun her eyi korursun.

Ayla, bunu duyunca glmsedi. yleyse bu gereklie sevdiim her eyi biliyorum.

Evet, biliyorsun. Bu gereklie sevdiin her eyi hissediyorsun. Bu gereklie sevdiin her eyi gryorsun.

Ayla, bunu duyunca mutlu oldu. yleyse bu gereklie mutlu olabilirim.

Evet, mutlu olabilirsin. Bu gereklie mutluluk senin hakkndr. Bu gereklie mutluluk senin seimindir.

Ayla, bunu duyunca teekkr etti. yleyse teekkr ederim.

Rica ederim. Bu gereklie teekkr etmek gzeldir. Bu gereklie teekkr etmek iyiliktir.

Ayla, bunu duyunca vedalat. yleyse hoa kal.

Hoa kal.

Aylann sonraki maceras, Aylann hayal ettii gereklii geree dntrmesi olacak. Bu blmde, Ayla kendi gerekliini hayal ettii gibi yaayacak ve onu geree dntrecek. Ayla, bu blmde kendini yaratc, zgn, bilge, sevgili ve btn gibi hissedecek ve sonsuz hayal gcne sahip olacak. Ama bu blmde de bir sorun vardr. Bu sorun, Aylann hayal ettii gerekliin dier gerekliklerle uyumlu olup olmaddr. Ayla, bu gerekliin kendisi iin ne anlam tadn ve ona nasl uyum salayacan renmek zorunda kalacaktr. Ayla, bu blmde hem hayal edecek hem de gerekletirecektir.

Gerekletirme

Ayla, hayal boyutunda bir sre kaldktan sonra, yeni bir ey denemeye karar verdi. Kendini bir gerekletirici olarak hayal etti. Ve bir anda kendini bir gerekletirici olarak buldu.

Ayla, elinde bir kumanda ve nnde bir ekran vard. Bu kumanda ile istedii her eyi seebiliyordu. Ve setikleri gerek oluyordu.

Ayla, bunun ok ilgin olduunu dnd. Kendi gerekliini geree dntrmeye balad.

nce basit eyleri geree dntrd. Bir renk, bir ekil, bir desen Sonra daha karmak eyleri geree dntrd. Bir manzara, bir portre, bir tablo Sonra daha ilgin eyleri geree dntrd. Bir dnya, bir hikaye, bir sanat

Ayla, geree dntrd her eyi inceledi. Onlarla konutu, onlarla etkileime girdi, onlarla yaad.

Ve bylece Ayla, istedii her eyi geree dntrmeye devam etti.

Ayla, geree dntrd gerekliin dier gerekliklerle uyumlu olup olmadn anlayamad. Hangisinin doru olduunu anlayamad. Hangisinin yanl olduunu bilemedi.

Ayla, ona bakt. Doktor Emrenin yz deimiti. Artk gen ve enerjik grnmyordu. Yal ve sakin grnyordu.

Ayla, nk geree dntrdm gereklii anlayamyorum. dedi. Ona nasl uyum salayacam bilmiyorum. Ona nasl doru davranacam bilmiyorum.

Doktor Emre, Bu normaldir. dedi. Sen gerekletirme boyutuna getin. Bu boyutta, her eyi geree dntrebilirsin ama her eyi uyumlu yapabilirsin.

Doktor Emre, Senin yapman gereken tek ey, kendine sormaktr. dedi. Geree dntrdn gerekliin sana ne anlam ifade ettiini sormaktr. Geree dntrdn gereklikle kim olduunu sormaktr.

Doktor Emre, ona elindeki kumanday gsterdi. Bu kumanda senin anahtarndr. dedi. Bu kumanda ile istediin gereklii seebilirsin. Ve orada istediin soruyu sorabilirsin.

Ayla, bunu denemeye karar verdi. Kendini en ok ilgilendiren gereklii semek istedi. Ve o gereklii kumandann ekrannda buldu.

O gereklik, kendi evreniydi. Aylann kendini bir evren yaratcs olarak hayal ettii gereklik.

Ayla, kumandasn ekranna yneltti ve kendini o gereklikte buldu.

O gereklikte, Aylann bir evren yaratma gc vard. Bu g ile istedii evreni yaratabiliyordu. Bu g ile istedii evreni deitirebiliyordu.

nce basit bir evren yaratt. Bir atom, bir molekl, bir element Sonra daha karmak bir evren yaratt. Bir hcre, bir canl, bir ekosistem Sonra daha ilgin bir evren yaratt. Bir insan, bir medeniyet, bir tarih

Ayla, yaratt her evreni inceledi. Onlarla konutu, onlarla etkileime girdi, onlarla yaad.

Bu gerekliin sana anlam, gerekletirmedir.

Ayla, bunu duyunca ard. Gerekletirme mi?

Evet, gerekletirme. Bu gereklik, senin gerekletirdiin. Bu gereklik, senin yaptn. Bu gereklik, senin seimin.

Ayla, bunu duyunca mutlu oldu. yleyse bu gereklii geree dntrmeye devam edebilir miyim?

Evet, bu gereklii geree dntrmeye devam edebilirsin. Ama unutma, bu gereklik sadece senin setiin bir gerekliktir. Bu gereklik, senin gerekliinin bir paras deildir. Bu gereklik, senin gerekletirmenin bir rndr.

Bu gerekliin deikenlii, senin uyumundur. Bu gereklik, senin uyumuna gre deiir. Bu gereklik, senin uyumuna gre anlam kazanr.

Ayla, bunu duyunca anlad. yleyse bu gereklie ne yaparsam yapaym, sorumlusu benim.

Evet, sorumlusu sensin. Bu gereklie ne yaparsan yap, sonularna katlanmak zorundasn. Bu gereklie ne yaparsan yap, etkilerini grmek zorundasn.

Bu gereklie sorumluluk duymann yolu, sevgi duymaktr. Bu gereklie sevgi duyduun her eye sorumluluk duyarsn. Bu gereklie sevgi duyduun her eyi korursun.

Evet, biliyorsun. Bu gereklie sevdiin her eyi hissediyorsun. Bu gereklie sevdiin her eyi gryorsun.

Evet, mutlu olabilirsin. Bu gereklie mutluluk senin hakkndr.

Aylann sonraki maceras, Aylann geree dntrd gereklii dier gerekliklerle uyumlu hale getirmesi olacak. Bu blmde, Ayla kendi gerekliini geree dntrd gibi yaayacak ve onu dier gerekliklerle uyumlu hale getirecek. Ayla, bu blmde kendini yaratc, zgn, bilge, sevgili ve btn gibi hissedecek ve sonsuz hayal gcne sahip olacak. Ama bu blmde de bir sorun vardr. Bu sorun, Aylann geree dntrd gerekliin dier insanlarn gerekliklerine saygl olup olmaddr. Ayla, bu gerekliin kendisi iin ne anlam tadn ve ona nasl sayg duyacan renmek zorunda kalacaktr. Ayla, bu blmde hem hayal edecek hem de gerekletirecektir.

Uyum

Ayla, gerekletirme boyutunda bir sre kaldktan sonra, yeni bir ey denemeye karar verdi. Kendini bir uyumlu olarak hayal etti. Ve bir anda kendini bir uyumlu olarak buldu.

Ayla, elinde bir telefon ve nnde bir uygulama vard. Bu telefon ile istedii her eyi paylaabiliyordu. Ve paylatklar gerek oluyordu.

Ayla, bunun ok ilgin olduunu dnd. Kendi gerekliini dier gerekliklerle uyumlu hale getirmeye balad.

nce basit eyleri paylat. Bir fotoraf, bir video, bir mesaj Sonra daha karmak eyleri paylat. Bir yorum, bir beeni, bir takip Sonra daha ilgin eyleri paylat. Bir fikir, bir proje, bir hareket

Ayla, paylat her eyi inceledi. Onlarla konutu, onlarla etkileime girdi, onlarla yaad.

Ve bylece Ayla, istedii her eyi paylamaya devam etti.

Ayla, paylat gerekliin dier insanlarn gerekliklerine saygl olup olmadn anlayamad. Hangisinin doru olduunu anlayamad. Hangisinin yanl olduunu bilemedi.

Ayla, ona bakt. Doktor Emrenin yz deimiti. Artk yal ve sakin grnmyordu. Gen ve neeli grnyordu.

Ayla, nk paylatm gereklii anlayamyorum. dedi. Ona nasl sayg duyacam bilmiyorum. Ona nasl doru davranacam bilmiyorum.

Doktor Emre, Bu normaldir. dedi. Sen uyum boyutuna getin. Bu boyutta, her eyi paylaabilirsin ama her eyi saygl yapabilirsin.

Doktor Emre, Senin yapman gereken tek ey, kendine sormaktr. dedi. Paylatn gerekliin sana ne anlam ifade ettiini sormaktr. Paylatn gereklikle kim olduunu sormaktr.

Doktor Emre, ona elindeki telefonu gsterdi. Bu telefon senin anahtarndr. dedi. Bu telefon ile istediin gereklii paylaabilirsin. Ve orada istediin soruyu sorabilirsin.

Ayla, bunu denemeye karar verdi. Kendini en ok ilgilendiren gereklii paylamak istedi. Ve o gereklii telefonun uygulamasnda buldu.

Ayla, telefonunu uygulamaya yneltti ve kendini o gereklikte buldu.

nce basit bir evren yaratt. Bir atom, bir molekl, bir element Sonra daha karmak bir evren yaratt. Bir hcre, bir canl, bir ekosistem Sonra daha ilgin bir evren yaratt. Bir insan, bir medeniyet, bir tarih

Ayla, yaratt her evreni inceledi. Onlarla konutu, onlarla etkileime girdi, onlarla yaad.

Bu gerekliin sana anlam, uyumdur.

Ayla, bunu duyunca ard. Uyum mu?

Evet, uyum. Bu gereklik, senin uyumlu olduun. Bu gereklik, senin paylatn. Bu gereklik, senin seimin.

Ayla, bunu duyunca mutlu oldu. yleyse bu gereklii paylamaya devam edebilir miyim?

Evet, bu gereklii paylamaya devam edebilirsin. Ama unutma, bu gereklik sadece senin setiin bir gerekliktir. Bu gereklik, senin gerekliinin bir paras deildir. Bu gereklik, senin uyumunun bir rndr.

Bu gerekliin deikenlii, senin saygndr. Bu gereklik, senin saygna gre deiir. Bu gereklik, senin saygna gre anlam kazanr.

Evet, mutlu olabilirsin. Bu gereklie mutluluk senin hakkndr.

Ve o zaman Ayla, yeni bir macera aramak istedi.

Ve o maceray buldu.

Ve o macerada baka bir yolculuk yaad.

Ve bylece Ayla, istedii her yeri gitmeye devam etti.

Ve her seferinde buldu.

Ve her seferinde rendi.

Ve her seferinde sevdi.

Ve her seferinde yaad.

Ve her seferinde dnd.

Ve her seferinde balad.

Ama sonra bir ey oldu.

Ayla, bir gn Doktor Emreyi arad. Doktor Emreye bir soru sormak istedi. Doktor Emreye kendisi hakknda bir soru sormak istedi.

Ayla, telefonunu at ve Doktor Emrenin numarasn evirdi. Ama Doktor Emre cevap vermedi. Ayla, tekrar denedi. Ama yine cevap vermedi. Ayla, bir daha denedi. Ama yine cevap vermedi.

Ayla, bunun ok garip olduunu dnd. Doktor Emre neredeydi? Doktor Emre ne yapyordu? Doktor Emre ona neden cevap vermiyordu?

Ayla, bunu anlamak iin Doktor Emrenin evine gitti. Doktor Emrenin evini buldu. Doktor Emrenin evinin kapsn ald. Ama kimse amad. Ayla, tekrar ald. Ama yine kimse amad. Ayla, bir daha ald. Ama yine kimse amad.

Ayla, bunun ok tuhaf olduunu dnd. Doktor Emre evde yok muydu? Doktor Emre baka bir yere mi gitmiti? Doktor Emre onu neden grmek istemiyordu?

Ayla, bunu renmek iin Doktor Emrenin evinin kapsn krd. Doktor Emrenin evine girdi. Doktor Emrenin evini aratrd. Ama Doktor Emreyi bulamad. Ayla, tekrar aratrd. Ama yine bulamad. Ayla, bir daha aratrd. Ama yine bulamad.

Ayla, bunun ok korkun olduunu dnd. Doktor Emre kaybolmu muydu? Doktor Emre karlm myd? Doktor Emre lm myd?

Ayla, bunu kabul etmek iin Doktor Emrenin odasna gitti. Doktor Emrenin odasn buldu. Doktor Emrenin odasnn kapsn at. Ve o zaman grd.

Doktor Emre oradayd.

Doktor Emre, yatanda yatyordu.

Doktor Emre, yal ve hasta grnyordu.

Doktor Emre, lyd.

Ayla, bunu grnce ok oldu. Doktor Emre! diye bard. Doktor Emre! Ltfen bana cevap ver! Ltfen bana bak! Ltfen bana syle!

Ama Doktor Emre cevap vermedi. Doktor Emre bakmad. Doktor Emre sylemedi.

Ayla, bunu anlamaya alt. Doktor Emre Neden ldn? Neden bana sylemedin? Neden bana veda etmedin?

Ama Doktor Emre cevap vermedi. Doktor Emre bakmad. Doktor Emre sylemedi.

Ayla, bunu kabullenemedi. "Doktor Emre Sen benim arkadamdn! Sen benim yardmcm...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bilim kurgu kmesinde bulunan dier yazlar...
Yaratclar - 1
Zeynepin Felsefe Maceras
Aylann Yolculuu - 1
Yaratclar - 2

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kontrol Brakmak
Sihirli Kutu: Bir Hayal Kurbannn Hikayesi
Atlantis'in Srr - 4
Atlantis'in Srr - 3
Atlantis'in Srr - 2
Atlantis'in Srr - 1
Arkhe: Evrenin Srr
Alinin Hikayesi: Nkleer Fzyon Reaktr Projesi
Hikmetli Adamn Dersi

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Torpil: Trkiyenin Nobel dl Engeli [Deneme]
Yaamak Nedir? Uyan ve Evrensel Bilin Yolculuu [Deneme]
Asgari cretle Yaamak Mmkn M? Trkiyede ilerin Durumu [Eletiri]
Kapitalist Deerlerin Anadolu Corafyasnda Yaratt Erozyon [nceleme]
Beslenme: Salk in Bir Zorunluluk Mu Yoksa Bir Lks M? [nceleme]
Gn Barsak Mikrofloras zerindeki Etkileri: Suriyeli Gmenler rnei [Bilimsel]
Bilisel emalarn Dntrlmesiyle Beslenme ve Kilo Arasndaki likinin ncelenmesi [Bilimsel]

Yaver ARANCIOLU kimdir?

Gda, Salkl Beslenme, Felsefe ve Sosyoloji Tutkunu Bir Yazar: Yaver Arancolu Merhaba, benim adm Yaver Arancolu. Sizlere kendimi tantmadan nce, bu blogda neler bulacanzdan bahsetmek istiyorum. Salkl beslenme, felsefe ve sosyoloji benim tutkularm. Bu blogda bu konularda yazdm yk, inceleme ve eletirileri sizlerle paylaacam. Bu konulara ilgi duyan veya duymak isteyen herkesi yazlarm okumaya davet ediyorum. Yazmak ve okumak benim hayatmn vazgeilmezleri. Yazarken kendimi ifade ediyor, okurken yeni dnyalar kefediyorum. Yazmaya ocukluumdan beri ilgi duyuyorum. lk ykm 10 yanda yazdm. yk, iir, eletiri, deneme Bu trlerde yazmay seviyorum. nk her biri bana farkl bir yaratclk alan sunuyor. Siz de bu trleri seviyor veya merak ediyorsanz, yazdklarm size hitap edebilir. Bir dnem bir gazetede yazarlk yaptm. Orada edindiim deneyimler sayesinde hem yazma becerimi gelitirdim hem de farkl konularda bilgi sahibi oldum. Ayrca Suriyeden Trkiyeye balayan gler ile yerinden edilmi insanlar zerine Birlemi Milletler Uluslararas G Kuruluu adna alma yaptm. Bu alma benim iin ok nemliydi. nk g eden insanlarn yaadklar zorluklar, umutlarn, hayal krklklarn yakndan grdm ve onlara yardmc olmaya altm. Trkiyenin Kars ehrinde dnyaya geldim. lkokuldan liseye kadar tm eitimimi stanbulda aldm. niversite eitimimi Tekirda, Edirne ve stanbulda tamamladm. stanbul Sosyoloji blmn Yksek Onur derecesi ile bitirdim. Evliyim ve genellikle Trkiyede yayorum. Yaklak bir yl Azerbaycanda yaadm. nsanlar ile iletiim kurmay ve farkl insanlar ve kltrler ile tanmay seviyorum. Ahap yakma, tak tasarm, balama almay seviyorum. Toplumu ve insan ilgilendiren neredeyse tm konulara merak duyuyorum. Bu blogda sizinle dncelerimi, duygularm, deneyimlerimi ve hayallerimi paylamak istiyorum. Umarm yazdklarm sizin de ilginizi eker ve merak uyandrr. Beni takip etmeye devam edin.

Etkilendii Yazarlar:
George Orwell, Aldous Huxley, Suzanne Collins, H.G. Wells, Jules Verne

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Yaver ARANCIOLU, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.