..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Pek ok doktorun yardm ile lyorum. -Byk skender
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Toplumcu > enol durmu

13 Ekim 2009
Genelev  
enol durmu
ki adam, Balat'n eski sokaklarnda hzl admlarla yrrken, tela ierisinde. Bir sokaktan, baka bir sokaa yangndan kaarcasna koar adm gidiyorlar. Zayf, uzun boylu olan, ksa boylu, krmz suratl, iman adama bir eyleri sylerken, onu devaml ikaz ediyor. iman olan ise, koca kafasn sallarken, dnyor korku ierisinde. stlerindeki kyafetlerden kyl, ii, alt snf ya da polislerin deyimiyle iki tane pheli ahs.

:BGII:
Akam karanl...

ki adam, Balat'n eski sokaklarnda hzl admlarla yrrken, tela ierisinde. Bir sokaktan, baka bir sokaa yangndan kaarcasna koar adm gidiyorlar. Zayf, uzun boylu olan, ksa boylu, krmz suratl, iman adama bir eyleri sylerken, onu devaml ikaz ediyor. iman olan ise, koca kafasn sallarken, dnyor korku ierisinde. stlerindeki kyafetlerden kyl, ii, alt snf ya da polislerin deyimiyle iki tane pheli ahs. Unkapan istikametine geldiklerinde uzun boylu olan bir sokak emesinin banda duruyor. Glmseyerek arkadann yz ifadesini incelerken ok mutlu. Cebinden kartt sigara paketini arkadana uzatyor.

"Lan olum Mahmut, biraz dinlenek, birer de cigara yakalm" diyor.

Arkada nefes nefese kalmt. Adeta bir can simidine sarlr gibi, emenin musluuna yapyor. Boulurcasna su ien Mahmutu uyaryor:

"Olum Mahmut fazla ime iersin, sonra ii nasl bitiricen lan?"

Arkadann ikaz ile azn musluktan telala ekerken ksryor.
"Hasan aa tamam, fazla imem, buyur sen i." derken mutlu bir yz ifadesi ile Hasana bakyor.

Hasan kaytan byklarn ekerken surat birden aslyor. Sigarasn yakar yakmaz bir sigara da arkadana uzatyor. Dnyor Hasan. Mahmut acaba bu ii becerebilecek miydi?..Onu tekrar uyaryordu:

"Bak olum, bu i i karnla olmaz. Valla sonra zorlanrsn benden demesi.Tamam m olum?.."

Mahmut kafasn sallad. emenin kenarna oturan Hasan ok mutlu. Yeniden bir kylsne, can hemehrisine yol gstermi, yardmc olmutu. Daha nce de Mahmut'un abisine, muhtar'n olu Bekir'e, Bekir'in arkada Necati'ye yardmc olup yol gstermiti. imdiden kyl erkekler arasnda nam salm, isim yapmt Hasan. Mahmut'a bakarken bir taraftan sigarasn tttryor, dnyordu:

"Yahu bu Mahmut'un boyu da amma ksa ha... Abisi Ali'nin boyu beni geti gitti be.Hayret bir ey yahu."

Mahmut ise hi konumadan Hasan'n sigara tttrmesine hayranlkla bakyordu. O da dnyordu.

"Hasan aama helal olsun be. On senedir koca stanbul'da alyor, u ie bak helal olsun."

Hasan robot gibi bo gzlerle Mahmut'a bakarken dnceleri de artk birbirine karmt. Hasan hala phe ierisinde bakyordu.

"Lan, yoksa bu Mahmut da muhtardan olmasn, vallahi ok benziyor, kesin ondandr.Kanck kar zaten kyde vermedii adam kalmad, sonra kapa topal Remzi'ye att. Ali belki Remzi'dendir ama bu Mahmut KESN muhtardandr. Neyse bana ne... Nereden aklma geldi anasn sataym."

Dncelerinden syrlan Hasan aniden ayaa kalkt. Mahmut'un boyu Hasan'n yars kadard. Hasan bu yzden belki de biraz gururland. Otoriter bir ses tonu ile konuuyordu..

"Dinlendiimiz yeter Mahmut, hadi gidelim yolumuz daha ok."

Caddeye ktklarnda Unkapan kprs tm heybetiyle sahnedeydi.

"Hasan aa bu kpr de bizim otobste stnden getiimiz kpr kadar neredeyse. stanbul'da amma kpr varm". diye sorduunda Hasan mutlulukla glmsedi.

"Olum Mahmut, daha ne kprler var bu ehirde. Anam avradm olsun hepsini grmeye senin mrn yetmez. Arabalara dikkat et, peimden ayrlma, stanbul'un arabalarna gven olmaz, adam kpek gibi ezerler vallahi billahi, bak u gelen de gesin, koalm."

Hzl admlarla caddenin karsna geerken Mahmut'un nefesini ensesinde hissediyordu. Mahmut'u kolundan ekti. Bir eliyle evreyi gsterirken anlatyordu :

"Bak olum Mahmut Karaky'e bu kprden de geip sonracma perembe pazar denen bir yer var. Oray getikten sonra da gidebilirdik amma biz ileri ki kprden geeceiz. Oraya da Galata Kprs derler anladn m?.. Oradan gideceiz tamam m?.."

"Tamam Hasan aa, nereden istersen oradan gidelim." diye cevaplarken kprye dikkatli bir ekilde inceliyordu.

"Olum benim istemem nemli deil, sen iyice renesin diye sylyom. lerde zorluk ekmeyesin. Bak u denizin karsnda demin sylediim perembe pazar denen yer ama bildiin pazarlardan deil. Orada domates karpuz satlmyor, makina, traktr paras satlyor anladn m?.."

"Anladm Hasan aa." dedi bir ka kez.

"He bak biz onun karsndayz. Ama sonunda gene oraya kacaz anladn m?.. ren bunlar, stanbul buras vallahi kaybolursun. Seni de Necati gibi aramayalm sonra, anladn deil mi?.."

Mahmut devaml kafasn sallyordu:
"Anladm Hasan aa, sen hi merak etme. Vallahi billahi anladm."

Sinirleri az da olsa yatan Hasan yrmeye balaynca Mahmut da admlarn hzlandrd. Unkapan kprsnn altndan getiklerinde bir ses duyuldu. Kprnn altnda imenlikte bir glgede baz anormal sesler kyordu. Hasan sesin geldii yn semeye alrken, bir yeri iaret etti.

"Bak Hasan aa aha urada birisi var, vallahi bir adam var orada. Yatyor mu ne ediyor?.. "

Aralarn farlar kpr altn aydnlatnca, ihtiyar bir adamn yzn ve yardm isteyen elini grd. Adam hrlama ve inleme ile kark bir sesler karyordu. Hasan stanbul tecrbesi ile telaland.

"Bover bakma olum Mahmut, arapdr bunlar.stanbul'da onlardan ok var. Hadi abuk geelim uradan, kpr altnda yatar bunlar tehlikelidir."

Admlarn tekrar hzlandrd. Mahmut, telala yryordu. Ara sra da ban evirirken korkarak da olsa kprye bakyordu.

Giden iki adamn arkasndan bakan ihtiyarn son midi de bitmiti. Glkle kaldrd eli ve kafas imene uzand. st ba perian olan adam, yerde can ekiiyordu. lm ihtiyar yakalam gibiydi. htiyar bunu hissediyordu. Ceketinin cebinde duran arap iesinin kapa daha almamt. ki gnden beri bu kapa ap iememiti. Pantolonunun arka ksm slakt. Altna karyordu ihtiyar adam. ki adam'n bir an durup bakmas, bir mit , bir kurtulu olabilirdi ihtiyar iin. Son bir gayretle srnmeye alt. Eer kendisini bayrdan yuvarlayabilirse, caddeye kadar inebilirse bir araba onu grebilirdi. imlerden birka tutam ot koparabildi...

- 18 Yandan Kkler Giremez -

Bu nemli uyar, ikaz tabelasna bir sre dikkatle baktlar. Karaky Genelev'inin giri kapsnn zerindeki bu tabela ve altnda duran polis yazl gvenlik kulbesine korku ile endieyle bakyordu Mahmut. Kalbi iddetle atyordu.

"Tatl yiyelim mi he ne diyon Mahmut?" diye sordu.

Hasann konumas Mahmut'u kendine getirtti. Arkasnda duran tatlclara bakt. Her eit tatl satan seyyar satclar, genelevin nnde hizmete hazrd. Kalabalk insan srs, ar kovan gibi kaynyordu. Genelev'in giri kaps, giren kanlar yznden neredeyse izdihama neden olacakt ki, ask suratl bir polis ve bir beki kulbeden dar frlad. Polis'in elinde kaln bir odun, sopa varken, beki de klasik bir jop olduu halde giri kapsnda oluan insan hareketine mdahale ederken iki grevli de baryordu. Barmak bir yana ellerindeki aletlerle gelen geene vurdular.

"Bekleme yapmayn lan, daln ulan, hadi lan!"

Grevlilerin ikaz, kalabal hizaya getiriyordu. kisi de kargaadan endie iersinde geri ekildi. Bir tatl arabasnn banda durdular. Hasan bir taraftan manzaray izliyordu.

"Bak olum Mahmut gryon demi, imdi ieri gireceiz, benim devaml gittiim bir manitam var. Sen de oradan bir kar beenirsin tamam m? Eer oradan istemezsen, dier yerlere de bakarz tamam m lan?"

Mahmut hala korkudan olacakki titremeye balad. Aklna aleti geliyordu, bu ii nasl yapacan dnd. Belkide Hasan aa bu tatly onun iin yediriyordu. Mutlaka bir bildii vard Hasann. eri girdiklerinde Mahmut afallad. Maaza gibi dizili dkkanlar da ilerinde yar plak her yatan kadnlar vard. Bu maazalarn nlerinde ise her yatan erkekler, yediden yetmie, kme halinde dizilmi, vitrinleri seyrediyordu. armt, Mahmut. Korkmutu.

"Hasan aa be, ben ey girmesem diyorum. Baka zaman gelirim." derken sesi titriyordu.

Hasan birden kzd. Kpryordu:
"Lan Mahmut, ne diyon olum sen, ne baka zaman, lan erkek deil misin sen? Beni kzdryon bak, karmam ha."

Tehdit edercesine konuunca Mahmut yalvarrcasna konutu:
"Valla aam yanl anlama, ne oldu bilmiyorum. Halbuki buraya gelmeden evvel, ey yani nasl desem.."

Hasan Mahmut'un omuzuna vurdu. Kahkahayla gld:
"Olum senin abin de geldi. Muhtar'n olu da geldi, Necati de, hepsi de ilk batan senin gibi oldu ya... Merak etme, karlar ii bilir olum."

Arkadana moral veriyordu, normaldi bu iler.Herkesin bandan gemiti.
"Eek yapmadn m he?.. Aynsn yapacan, korkma aslanm, ayn eydir."

Mahmut'u kolundan tutarak bir eve doru ekti. Kalabal yararak n safa getiler. Profesyonelce davranlarla bu ii ok iyi yaptn Mahmut'a belli edercesine konuuyordu:

"Bak olum, u krmzl benim kar. ki senedir buna gelirim, vallahi ok iyi muamele yapar. Sen de se birini de hemen girelim."

Mahmut yeniden titremeye balad. Dkkann nnde duran takm elbiseli, pala bykl, iri yar bir adam kabaday grnts ile bir yandan baryordu. O da iini iyi bilen bir pezevenkti.

"Ge be yz, ge be yz, hadi ge ge, be yz, ge ge bekleme yapma!!!" diye haykryordu adam. Kaln sesi ile sanki minibs muavinleri gibi hzla mteri aryordu.

"Bak ieri de, masadaki adam gryon. Ona be yz' ver, sana bir marka verecek. Onu da grdn kadnlardan hangisine girmek istersen ona ver. Yukar k diyecek tamam m. Benim kar beni grd, bak beni aryor ben giriyorum Mahmut."

"Kurbann olam Hasan aa, ben girmesem ne olur." derken olduu yerde durdu.

Srekli, alarcasna konuuyordu Mahmut. Hasan yine fkeyle haykrd:
"Allah allah lan buraya gelmek iin bamn etini yedin olum, imdi ne oldu lan, ne biim adamsn, dlek misin sen olum ?"

Mahmut'un ayana bir tekme vurdu. Can yanan Mahmut hala yalvaryordu:
"Tamam Hasan aa bari ben de senin karya marka vereyim, bakasn yapamam aa."

Hasan kudurdu. Mahmutun ayana bir tekme daha sallad.
"Ne diyon lan sen, arkada arkadann karyla i bitirir mi? Lan delikanl adam yapmaz bunu, dua et acemisin, bilmiyorsun bu ileri, vallahi fena yapardm anam avradm olsun."

Hasan hmla fke iersinde kapdan ieri girdi. Markay alp, bir kadna verdiinde Mahmut da peinden ieri girerek korku ierisinde bir marka ald. Elleri titreyerek, bir kadna markay verdi. Kadn da armt. Uzun sredir i olsun diye dkkan da duran kadnn gnlerdir bekledii ilk mteri belki de Mahmut olmutu.

"kinci kat, alt numara, ge aslanm benim..." diyordu yeni mterisine.

Hasan birinci kata kp beklerken Mahmut'a seslendi:

"Alt numara yazan kapda bekle, kar gelecek sakn oradan ayrlma."

Mahmut heyecan iersin de admlarn atarken, surat, burnu, kulaklar kpkrmz oldu. kinci kata kp, kapnn nnde durdu. Dier iki kapda ise birka kii sra bekliyordu. Dier iki kapdan ksa aralklarla insanlar girip karken, Mahmut tm hareketleri dikkatle izliyordu. Mahmut'un ayaklar tekrar titremeye balad. Nerede kalmt, daha bekleyecek miydi acaba, yapabilecek miydi?.. Korku, endie duygular btn vcudunu sarmt. Aniden bir odadan, bir kadnn sesi duyuldu, kadn feryat ediyordu.

Kadn birden kapy ap bard: "k ulan orospu ocuu seni!"

Dazlak kafal, gen bir adam pantolonunu ilikleyerek karken kadn bas bas baryordu.
"Seni gidi , erefsiz herif seni."

Kadn lklarla haykryordu. Merdivenlerden koar adm kan pezevenk, kadnn yanna geldi. Az nce kapda baran kabaday grntl adam telala bard:

"Ne oluyor ulan ne diye baryon lan !"

"Bu orospu ocuu marka verip iini bitirdi. Sonra bir marka daha vereyim, devam edeyim dedi. Ulan pi anana ver de o markay, onu yap!"

Pezevengin yumruu, dazlak mterinin suratnda patlad. Birka yumruk daha vurup, mteriyi yere serdi. Gen adamn belki de burnu krlmt. Surat darmadan olmu, kan her yere sramt. Gen adam zorlukla ayaa kalkt. Tekmelerle adam merdiveden aa indirdiler. Pezevenkler, adam dvme iini de ok iyi beceriyordu . Bu gsteriyi dehet ierisinde seyreden Mahmut'un korkudan nerdeyse spermleri dahi yok oldu. Mahmut'un gzleri yerinden frlayacakm gibi bym, genilemiti.

Nasl bir yerdi buras, bu iler byle mi oluyordu, niin, neden olmutu?.. Kadnn feryatlar, mterinin dvlmesi Mahmut'u artm, iinden kamayaca, cevabn bulamayaca sorulara bodu. Bu saysz sorular Mahmut'un kk ama saf, temiz beynini sarm, umufak etmiti artk. Daya sanki kendisi yemiti. Merdivenlerden inip kaarak, bu diyardan, gerekirse stanbul'dan gitmeyi, bir an nce kyne dnmeyi, yeil tarlalarna, mis gibi kokan ieklere, ahrna, derelerine, tepesine, hayvanlarna kavumak istiyordu. Btn bunlar bir film fragman gibi Mahmut'un gzleri nnde oynad...

"Yce mevlam, ya seyit hazretleri" diye sayklarken admlarn hzla atarak, merdivenlerin bana geldi. Arkasna bile bakmadan basamaklar inmeye balad. Basamak eridinin ortasnda, Mahmut'un marka verdii kadnla karlaana kadar indi. Kadn koca yal, sarkm gvdesiyle zaten dar olan merdivenlii neredeyse kaplamt.

"Geliyordum aslanm, ne sabrszmsn, hadi k bakalm." diyordu kadn.

Mahmut ne diyeceini bilmiyordu. Konumak istiyordu ama yzne fel inmi gibiydi. Kilitlenmi azn dahi aamyordu. Ya bu kadn da barrsa, ya bu kadn da kzarsa, bam belaya girerse diye dnd. aresizce arkasn dnd..Tekrar merdivenleri kmaya balad.Odaya nce kadn, arkasndan Mahmut girdi. Kadn kapnn anahtarn evirip, kilitledikten sonra hemen eteini kard.

"Muamele istersen koum, bir be yz daha vericen ona gre koum."

Sonrada kadn bezgin bir halde karyolaya oturdu:
"Eee hala soyunmadn m, ne bekliyorsun" diye tekrar sordu.

Kadn akn bir ekilde Mahmut'a bakt. Mahmut iki elini nnde kavuturmu, yere bakyordu. Bir ilkokul rencisi gibi duruyordu, titriyordu. Yllarn tecrbeli kerhane kars gld:

"Koum ilk defa geliyorsun deil mi he?

Mahmut yere bakyordu. Kafasn evet der gibi iki kere sallad. Kadnn can skld. Muamele paras havaya umutu. Tek markalk bir iti bu. Sinirlendi:
"Hadi hadi iim var, pantolonunu kar abuk."

Mahmut titreyerek pantolonunu kard, nne bakt. Kadnn sinirleri gittike artyordu. Yine de tecrbesi ve bilgisiyle yeniden sordu:

"Olum sen hibir kadnla i bitirmedin mi, hi yapmadn m, indirsene donunu hadi iim gcm var benim seninle uraamam."

Sigara almak iin sephaya uzand. Mahmut kadna bir cevap vermek zorunda olduunu hissetti.Ne diyeceini ard:

"ey teyze bir sefer, yani birka sefer kyde eekle yapmtk." diyebildi.

Sigarasn yakan krk yllk kerhane karsnn azndan sigara yere dt. fkeyle bard:
"Ulan ben senin teyzen miyim ibne, bana teyze falan deme, eeklen mi yaptn hayvan herif, nasl insansnz siz."

"Yanl anladn abla yle deil, Cafer emmiye kandk yaptk." derken alyordu.

"Hala abla diyor, lan bana abla deme, ablan var m?.. Var he, onu beceriyor musun put! Hadi konuma, indir donunu hala kafam bozma benim."

Kadn yere den sigaray alrken fke iinde konuuyor, srekli baryordu.

Mahmut alamamak iin kendisini zor tuttu. Kadn ayaa kalkp eteini tekrar giydi.
"Tamam hakkn kaybettin, saatlerce seninle uraamam. Pantolonunu giy, siktir ol git!" diyerek kapnn kilidini evirip kt.

Mahmut sanki yeniden domu gibiydi. Sevinle, sratli bir ekilde pantolonunu giyip kapdan kt. Merdivenlerden koarak indi. Sokaa ktnda Hasan karsnda glmseyerek ona bakyordu:

"Lan koum, suratn da kpkrmz olmu, ne ettin lan iki saat oldu. Ulan az zampara deilsin Mahmut. lk iinde bu kadar saat ieri de kaldn, vallahi kyn en yaman adam sen ktn, helal olsun lan."

Mahmut ok mahup bir halde glmsyordu:
"Kar ok iyiydi be Hasan aa." dedi.

ki arkada mutlulukla Galata Kprsn geti. Unkapan kprs altndan geerlerken Mahmut bir anda durdu. Hasan kolundan ekti:

"Hasan aa gryor musun hani biri barmt ya, o adamn banda drt be kii var."

"Lan olum her tarafa bakma, bize ne, siktir et."

ki arkada hzla kprnn altndan geerek Balat istikametine doru yrrken karanlkta kayboldu.

Ertesi gn bir gazetenin i sayfasnda ki haber insanlarn kann dondurmutu.
"Dn gece Unkapan kprsnn altnda lmekte olan yetmi sekiz yandaki bir adama yedi tinerci tecavz etti. Tinercilerden drd yakaland, tinerci ocuk aranyor."

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplumcu kmesinde bulunan dier yazlar...
Kurtarn Beni
Sargl Roman Mahallesi 2
Pavyon Sokaklar
Gel Abi...
blis Yeryznde
syankar Ruhlar
Toplum Dman
Midyeci Raci
p Kamyonu
Emret lelim

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Hrszlar Kral
Gzel stanbul
dam steriz
Dilenciler Ky
Emret Bakanm
Cafer Kalfann syan 2
Dttr Dttt
airler kmaz Soka
Aye Ak Aryor
Kpekler Soka

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kurtlar Srs [iir]
Ego - [iir]
ingeneler Zaman [iir]
Am Ben [iir]
Olmal [iir]
Zaman Gesin [iir]
Hani [iir]
Konstantin Alyor... [iir]
Kuyu [iir]
Sen Gidersen [iir]

enol durmu kimdir?

Etkilendii Yazarlar:
CERVANTES

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | enol durmu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.