..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir nyargy yok etmek, atomu paralamaktan daha zordur. -Einstein
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ronik > enol Durmu

15 Eyll 2011
Cafer Kalfann syan 2  
enol Durmu
Rza'y zar zor ikna ettim ama abim tepki gsterdi. "Yapma Cafer, benim ineklere deme, elleme, gznn yan yiyim. Askerlii orada yaptm. ok acmasz insanlardr bu stanbullular. Vallahi de billahi. Seni de Rza'y da hemi de benim inekleri yer bitirirler."

:BHAH:
Okuyucu garda ben Cafer Kalfa. Daha nceki blmlerde olan dzeltme hakkm tazelemek istedim. Malumunuzdur hayat hikayemi bu yazar arkadaa anlattmda yalan yanl birok mevzuyu birbirine kartrarak kaleme almt. O kadar zaman getikten sonra tesadf de olsa geenlerde Fndkzade'de bir minibste karlatk. Yakasna yaptm gibi bardm ardm.

"Bak hemerim bir kez daha dzeltme hakkm kullandr bana yoksa senin o eneni dzeltmezsem bana da Cafer demesinler." dedim. Halini bir grecektiniz.

Neyse u stanbul mevzusuna girmek istiyorum. Biz stanbul'a ilk geldiimizde insanlarn birou o eski ahap evlerde farelerle birlikte yayordu. Geri apartmanlar da vard ama oralarda eski stanbullu Rumlar, Yahudiler oturuyordu. Adamlar kurnaz tabii ki bizim gibi eek deilki. Elin gavuru. Ortam Rza'ya dedim ki "Olum sen u yz elli koyunu sat, ben de abime sylerim yirmi inei satsn. Bu sermayeyle bir inaata balarz." diye sylemitim. Bizim Rza kaln kafaldr. nce anlamad.

"Cafer iyi, ho diyorsun da, yzelli koyun baharda yavrulayacak olacak ikiyz yirmi koyun, dier senede yavrulayacak, bizim sr oalp gidecek. Peki bu inaat iinde bu kadar bereket olacak m?" dediinde "Olum sen ne diyorsun? Bir inaatla baladn m iki inaat olur, drt olur. Bu i de ayn saylr. Hatta daha fazla kazanmazsak anam avradm olsun" dedim. Rzay zar zor ikna ettim ama abim tepki gsterdi. "Yapma Cafer, benim ineklere deme, elleme, gznn yan yiyim. Askerlii orada yaptm. ok acmasz insanlardr bu stanbullular. Vallahi de billahi. Seni de Rza'y da hemi de benim inekleri yer bitirirler."

ok kzdm, bardm, ardm onlara. "Lan olum hayatnz inekle, koyunla m geecek sizin? Ulan bir aynaya bakn da halinizi grn. nek olsa da hadi neyse eee dnmsnz haberiniz yok." Babamda, dedemde, onun dedesi de bu ineklere bakt durdu. Bakt da ne oldu. imdi o ineklerin torunlarna biz bakyoruz inekolu inekler" dediim de akllar balarna geldi. Neyse paray cebe koyar koymaz tahta bavulu kaptmz gibi Topkap'da bir otobsten inmemiz bir oldu.

Aksaray da "Satlk" yazan tahta bir binann kapsn aldmzda boyal sal bir kadn kapy at. "Bacm" dedim "Biz sizin binaya talibiz" dediimde kapy suratma kapatt. Ama sesini duyduk. "Hayatm kapda yine iki tane ay seni bekliyor" dediinde ok geiriyorduk. Sinirimden ldracaktm ki kap ald. Gzlkl beyaz atletli bir adam elinde rak kadehiyle bize bakt. Beyaz atlet dediime bakmayn, kirden rengi bile belli deildi. Hi bozuntuya vermedim. Dedim ki "Beyefendi, sizin binaya talibiz. Bu ortam Rza. Devrekhane'den geliyoruz. Konumak istiyorduk, artlar da uygun olursa anlamak istiyoruz." Hi konumadan ieri girdi. Parman klatarak bizi de ieri ard. Bir de ne grelim adam karsyla beraber rak ekiyordu. stelik demez mi "Buyurun siz de masamza oturun. erseniz size de dolduralm" dediinde Rza korkudan altna iiyecekti.

Tvbe estafurullah derken dndm. Pezevenk midir nedir, yanl kapy m aldk? Evi mi satyor, kary m satyor tvbe tvbe dedim. Meerse biz yanl anlamz. Bu davran ekli stanbul'un medeniyetiymi meerse. Sonradan jeton dt. Adam zar zor ikna etmeyi baardk. Kat karl olarak yar yarya anlatk.

imdi buraya nokta koymak istiyorum okuyucu garda. Bizlere ay, maganda diyen bu insanlar ne halde yayordu biliyor musunuz? te bu halde byle perian evlerde sosyete hayat yayordu. Sayemizde apartman yz grdler. Banyoyu, mutfa tandlar. Olan da tabii ki bizim koyunlara, keilere, eek kafamza oldu. stanbul'u bu hale getiren bizler olduk. Sayemizde ehir byle byd. Ahap ev kalmad. Sanayi geliti. Birok terso stanbullu sayemizde zengin oldu. Sermayeyi kyden ehire tadk. O zamanlar stanbul'un vergi rekortmeni kimdi biliyor musunuz? Ne Sabanc'nn ne de Aydn Doan'n esamesi okunuyordu. Karakydeki kerhane sahibi Manukyan vergi rekortmeniydi.

Zoruma giden mevzular olduu iin anlatyorum. Sonra da bu yeri bir senede bitirip anahtar teslim ettik. Sar sal kadn altna bir araba ekti. Duyduuma gre Kumburgaz'da bir de yazlk almlar. te o halde yaarlarken bu hale geldiler. Sayemizde. Ben dahil hsm akraba birok kii Aksaray', Fndkzade'yi, Mecidiyeky' yapt. Yaptk da ne oldu. Onlar zengin oldu biz srndk. Bizi kandrdlar.

Beyolu'na gitttiimizde bizi el stnde tutuyorlard. Saygnn sevginin kraln gstermilerdi. Bize durmadan beyefendi derlerdi. Arkamz dndmzde ise hayvan derlerdi. Meerse bizi soymak iin kurulan tezgahlarm bunlar da haberimiz yokmu. Kazandmz kuruu da srf sayg grmek iin Beyolu pavyonlarnda harcadk. Beyolu mntkas da o zamanlar alktan srnyordu. Bugn deere binmise, bu hale gelmise bizim sayemizde bizim paramzla olmutur.

Yazar arkadan deindii o konuyu da amak istiyorum. Pavyon'dan aldm karnn ismi Necla'yd. Otele girdiimizde Kazm olarak kmasnn kabahati bende midir kimdedir? Kadn grdmz erkek kyordu. Beyefendi diyen sonra ay diyordu. te o zamanlar abime hak vermeye balamtm. Byk sz dinlemekte fayda varm. Dile kolay otuz sene bunlarn hem de bin eidini yaadk. Kabul ediyorum be kuru da biz kazandk ama o kazanc bizden almasn da ok iyi becerdiler.

Saf, temiz duygularmzla harbi Anadolu delikanls yreimizle oynadlar. Yazklar olsun, bu mu insanlk? Bir daha ki dzeltmelerde grmek zere. Hoa kaln...

.Eletiriler & Yorumlar

:: ---
Gnderen: enol Durmu / , Trkiye
21 Eyll 2011
Deerli hocam beeni ve deerlendirme iin teekkr ederim...ok haklsnz bu lkenin altm yllk bir dneminin tarihini ve insanlarn yanstyor Cafer.Tarikat olmas bir yana onu her yerde gryoruz...Kamyon ofr, mecliste, haber tartmalarnn aranan gazetecileri, bir polis, bir pazarc ve sur dibindekilerin arasnda her alanda eitli klklarda Cafer karmza kar...htiyalarna gre hareket eden bir canl tr, saf ama bir o kadar kurnaz ve hain kylmz, bazen tavan bazende kurt,alayan, alatan insan profilinde.Nfus ounluunu temsil ediyor.Oy dalmlar, mevcut partiler ve onlarn bu ada dnya sahnesinde temsil ettikleri ideolojiler bunun gstermesi gibi..lk yazdm yklerdendir...Bir ou gibi bu da yarm kald...Bu gnlerde ise yaants tam bir felaket.Duruma gre hareket ettii iin olacak ki hem ticarette, hem aile yaantsnda, sosyal evresinde mahfolmu durumda.Dierleri gibi kaybedenlar kulbnn bir yesi artk.Milyonlar gibi...ocuklarnn einin nefret ettii bir baba, arkadalar arasnda aklaban gibi grnen alaya alnan bir Cafer.Dncenize katlyorum bu Caferi bir elden geirip yeniden dzenlemekte fayda var..Sevgiyle, selamlar.

:: :))
Gnderen: Vildan Sevil / , Trkiye
20 Eyll 2011
ki yl ara verip de ikinci blm yazlnca, bana kalsa Cafer Kalfa'ya yazk olmu, derim, sevgili Durmu. Gerekten renkli ve bu lkenin altm yllk bir dneminin tarihi Cafer. Gel beni dinle, dzeltme falan demeden bu iki yky yeniden ele alp uzun ve gzel bir yk olsun ki Kalfa gme gitmesin. Hen de millet benim gibi link aramasn. Ayrca bugnk durumu da merak konusu dorusu... Kalfa, acaba be vakiti karmayan bir tarikat m olur, (Bylelerini tandm) senin sur dibindeki tiplerden mi ya da baka bir ey...:)) ok kartm ama ho gr... Sevgiler...

:: ---
Gnderen: enol Durmu / , Trkiye
18 Eyll 2011
www.izedebiyat.com/yazi.asp?id=78226 -...Gerekten ok renkli bir karakterdir...Anadolu insan olarak stanbulun bir dneminde karanlk sokaklarda ayakta kalmak iin kendisini olmadk klklara sokanlarn tipik bir rnei deerli hocam...SELAMLAR.

:: :))
Gnderen: Vildan Sevil / , Trkiye
18 Eyll 2011
Cafer Kalfa'nn birinci blmn bulamadm. Lingini verebilir misin? yle az tadyla balantlar kuraym:)) Selamlar, sevgiler...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ronik kmesinde bulunan dier yazlar...
dam steriz
Dilenciler Ky
Dttr Dttt
airler kmaz Soka
Eski stanbullu 2
M. 1 Yl
Yln Yalakas
Bir Yazarn Izdrab 2
Beni Kimse Sevmedi
Kurtarc

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kurtarn Beni
Hrszlar Kral
Gzel stanbul
Sargl Roman Mahallesi 2
Pavyon Sokaklar
Gel Abi...
Emret Bakanm
Aye Ak Aryor
Kpekler Soka
Kpeklerin Ak

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kurtlar Srs [iir]
Ego - [iir]
ingeneler Zaman [iir]
Am Ben [iir]
Olmal [iir]
Zaman Gesin [iir]
Hani [iir]
Konstantin Alyor... [iir]
Kuyu [iir]
Sen Gidersen [iir]

enol Durmu kimdir?

Etkilendii Yazarlar:
CERVANTES

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | enol Durmu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.