..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hotur. -Mevln
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ronik > enol Durmu

1 Haziran 2014
M. 1 Yl  
enol Durmu
Uzun adam ve kuvvetleri o gn bizi bekliyorlard. Her ne pahasna olursa olsun, tm cesaretimizle, erefimizle, onurumuzla o meydana kacaktk. Nasl ki bizansllar byk bir kahramanlkla barbar vikingleri, araplar, hallar buradan attysa nasl ki paamz mustafa kemal ingilizleri, franszlar buradan kovduysa eer bizde eninde sonunda bu kuvvetleri buradan atacaktk. Ama unu gayet iyi hissediyordum. Konstantinin laneti zerimizdeydi. Zavall kral bize nasl beddua etmise, bu tanr tarafndan kabul grm olacak ki bela srekli peimizdeydi.

:AGHH:
Uzun adam ve kuvvetleri o gn bizi bekliyorlard. Her ne pahasna olursa olsun, tm cesaretimizle, erefimizle, onurumuzla o meydana kacaktk. Nasl ki bizansllar byk bir kahramanlkla barbar vikingleri, araplar, hallar buradan attysa nasl ki paamz mustafa kemal ingilizleri, franszlar buradan kovduysa eer bizde eninde sonunda bu kuvvetleri buradan atacaktk. Ama unu gayet iyi hissediyordum. Konstantinin laneti zerimizdeydi. Zavall kral bize nasl beddua etmise, bu tanr tarafndan kabul grm olacak ki bela srekli peimizdeydi. Eer syledikleri doruysa bu termofil savandan farksz bir mcadeleydi. Bizler yz spartalydk. Bamzda her ne kadar leonidas gibi bir lider olmasa da bizlerde de o savalarn ruhu ve gc vard. nk karmzda tehlikede pers'lerden farkszd. Ve onlar gibi srekli batya saldryor, yamalyor, talan ediyor, yakyor, ykyordu. Medeniyeti, uygarl, gelecei, yaam tehdit ediyordu. Ve onlarn banda da bu defa kral serkes yoktu ama uzun adam lakapl biri vard. Ve bu son kaleyi de onlardan almamz artt. Bu yeri de atina gibi kurtarmamz artt. arap ismet bunlar inatla srarla sylyordu.

Bu dncelerle o gece sabaha kadar uyuyamamtm. Ertesi sabah eimle ve olumla vedalarken eime gz yalarn silmesini istedim. Onu uyardm: " Kadn bouna alama. Sa gelip gelmemem nemli deil kadn. Senin grevin bu kk savay benim yerime hazrlamak olacak. Eer bana bir ey olursa hi tereddt etmeden bu ocuu arkamdan o sava meydanna gndereceksin. nsanolu medeniyeti bu lmler ve savalarla kazanld." dedikten sonra eimi alnndan ptm. Olumun ban bir asker efkatiyle okadm. Yola ktmda gne yeni domutu. Mart lklar, kpek havlamalar, at kinemeleri, davul sesleri arasnda kilometrelerce yol yrdm. Yrmek zorunda kalmtm.

nk kabata vapur seferleri iptal edilmiti. Metrolar almyordu. Taksim gzergahna kan tm otobsler garaja ekilmiti. Grevli olduum blge fndkl, mebusan yokuuydu. Burada toplanan grupta grevliydim. Buradan meydana kacaktk. Hi tanmadm insanlar bir yana baz tandk simalar da grupta grdm. Yine genler oradayd. niversiteliler, liseliler, ii, isiz genler giyimleri, kuamlar davranlar glmsemeleri ile her zaman olduu gibi bir gelecek bir medeniyet sayorlard. Gzlkl, uzun sal, sakall bir genle el sktk. Bu it son snf rencisi olan gen grup komutanmzd. " Yzba ne zaman hareke geiyoruz " diye sorduumda sabrl olmam syledikten sonra heyecan yapmamam iin beni uyard. Daha gelenlerin olduunu saat yedi gibi harekete geeceimizi syledi.

Sigara stne sigara ienler, sohbet edenler, akalaanlar vard. Yoldan geen turistler ne olduunu anlamaya alrken bizim yerli turistler ise aknlkla bir o yana bir bu yana kotururken hemen herkesin tek amac vard. Bir gnlne buray terk etmek onlar iin en iyi seenekti. Baz pheli tiplerde evremizde dolayordu. Ksa boylu, uzun boylu, yal, gen ve klk kyafeti bozuk tipler bizlere pheyle bakyordu. Yanmda ki bayan sordu: " Kim bunlar acaba " diye...Hemen cevap verdim: " Bunlar sivil polis hanmefendi. Uzun adamn hafiyeleri. Bunlar sabahtan akama kadar taksim ve evresinde at hrsz gibi dolar. Ltfen bunlara dikkat edin. Eminim aralarnda madde bamllar hatta tinerciler bile vardr " dedim. Bayan sadece donuk bir ekilde tebessmde bulundu.

Yzba bir arka sokakta toplanmamz iin haber gnderdi. Burada bir konuma yapacan sylediler. Mebusan yokuundan gmsuyu caddesine kan bir kmaz sokakta toplandk. Yzba srekli telefon ile irtibat halindeydi. Son bir grmeden sonra konutu. " Arkadalar taksime klar tamamen kapal saylr. Bizim grup cihangirden kacak. Sonra frzaa meydannda dier gruplarla toplanacaz. u anda ili, fulya, galatasaray, dolapdere, tevikiye blgerlerinde de dier arkadalarmz yrye balad. Haydi imdi bizde harekete geiyoruz. Gazamz mbarek olsun" dedii andan itibaren byk bir okuyla yrye baladk. Sloganlar atarak, marlar syleyerek cihangir yokuundan yukar doru kmaya baladmz andan itibaren evlerin, binalarn balkonlarnda, pencerelerine yal insanlar, ocuklar alklarla, tencere tavalara vurarak bizleri desteklemeye balamt. Onlarn okusu heyecan belkide bizlerden daha fazlayd. Azimle ve kahramanlkla yryen byk bir kalabalktk. Her getiimiz sokakta bize katlanlar bir yana evlerden verilen destekler daha da oalyordu.

Sraselviler caddesine ktmzda uzun adamn askerleri bir barikatla bizi bekliyordu. Kalkanlarla, elik miferlerle, joplarla adeta betondan bir setle geilmez kale duvarlar gibi nmz kesilmiti. Yine ikazlar ve dalmamz iin bizlere uyarlar yaplyordu. Bizler ise bunlara sloganlarla karlk veriyorduk. Adeta bir ormanda etoburlar ile otoburlar kar karya gelmicesine bir manzara vard. Hrlayanlar, kkreyenler bir yana homurtular, lklar, brmeler birbirine karyordu. Yine o patlama sesi duyuldu. Yine etraf bir sis kaplad. Kfrler, tekmeler, joplar, yine birbirine kart. Kaanlar, kovalayanlar , yumruklar bir yana ortalkta gz gz grmyordu. Bir ka kii ile beraber bir sokaa doru kaarken yardm isteyen bir tandk ses duydum. Gazdan yanan gzlerimi uvutururken onu tanmaya altm. Adam srekli baryordu: " Lan da yok mu ? Allah rzas iin bir da verin " derken kaldrmlardan ta skyor polislere atyordu. " Haydar " diye seslendim. Beni grdnde bard:" Garda kusura bakma ge kaldm. Vapurlar kaldrmlar. Pendik'ten geen izmit otobsyle anca gelebildim. Ulan o arsay sana yedirmeyeceim uzun adam " diyerek polislere barmaya devam etti.

Peimizden gelen polisleri grnce baka bir sokaa girdiimde haydar kaybettim. Hemen her yerde atmalar devam ederken ben kabataa inmitim. Bir taksiye binerek doru balatta ki agora meyhanesine gittim. eri girdiimde arap ismet heyecan ierisinde beni bir masada bekliyordu. Garsona seslendi: " Bir bardak daha getir. " Sonra da bana: " abuk anlat. Neler oldu " diye soruyordu.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ronik kmesinde bulunan dier yazlar...
dam steriz
Dilenciler Ky
Cafer Kalfann syan 2
Dttr Dttt
airler kmaz Soka
Eski stanbullu 2
Yln Yalakas
Bir Yazarn Izdrab 2
Beni Kimse Sevmedi
Kurtarc

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kurtarn Beni
Hrszlar Kral
Gzel stanbul
Sargl Roman Mahallesi 2
Pavyon Sokaklar
Gel Abi...
Emret Bakanm
Aye Ak Aryor
Kpekler Soka
Kpeklerin Ak

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kurtlar Srs [iir]
Ego - [iir]
ingeneler Zaman [iir]
Am Ben [iir]
Olmal [iir]
Zaman Gesin [iir]
Hani [iir]
Konstantin Alyor... [iir]
Kuyu [iir]
Sen Gidersen [iir]

enol Durmu kimdir?

Etkilendii Yazarlar:
CERVANTES

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | enol Durmu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.