..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bar bulacaz. Melekleri duyacaz, gn elmaslarla parladn greceiz. -ehov
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ronik > enol Durmu

25 Mays 2014
Eski stanbullu 2  
enol Durmu
Bakrky akl hastahanesinin bir blmnde bir sre tedavi grdm. Hemen hepside eski stanbullu'ydu. Seim sonular aklanr aklanmaz hemen herkes bir ekilde intihar giriiminde bulunmutu. Biri boaz kprsn tercih ederken birisi kz kulesini, bir dieri galata kulesini, bir dieri de ayasofya mzesinin nnde kafasna silah dayayp atelemi ama silah bozuk kmt. Emekli bir ba avumu. Ona hepimiz bu tarihsel nemi bakmndan olacak ki bu manevi giriiminden dolay " Konstantin " diyorduk.

:AIJG:
Bakrky akl hastahanesinin bir blmnde bir sre tedavi grdm. Hemen hepside eski stanbullu'ydu. Seim sonular aklanr aklanmaz hemen herkes bir ekilde intihar giriiminde bulunmutu. Biri boaz kprsn tercih ederken birisi kz kulesini, bir dieri galata kulesini, bir dieri de ayasofya mzesinin nnde kafasna silah dayayp atelemi ama silah bozuk kmt. Emekli bir ba avumu. Ona hepimiz bu tarihsel nemi bakmndan olacak ki bu manevi giriiminden dolay " Konstantin " diyorduk. Boaz kprsnden atlamak isteyene " Hazerfan " diyorlard. Bana ise " Enver paa" diyorlard. " Hey Enver saraydan kz istemeye mi gitmitin " diye taklyorlard... Emekli subaylar, sanatlar, yazarlar, akademisyenler kouu olarak akl hastanesinin tarihinde grlmemi bir entellekteller snf kouu oluturmu gibiydik. ok gzel gnlerimiz geip gitti. Ayrlma gn geldiinde ise hastaneyi bir hzn kaplamt. Bata doktorlar olmak zere, hasta bakclar, dier hastalar ve onlarn ziyaretileri dahil hemen hepsi alamamak iin kendilerini zor tutmutu... Hepside bizi ok iyi anlyorlar ve bizlere adeta acyorlard.

Karm ve ocuklarm ise bu baarszlmdan dolay benden nefret etmiti. Eim beni tahrik etmek iin srekli haberleri ayor ve uzun adamn dehet sylevlerini dinletiyordu. Yine " Uzun ince bir yoldayz. Gidiyoruz gndz gece " diyordu. ster istemez bu artlara yeniden boyun bkecektim. Ama yinede ne olursa olsun bunlarla mcadele edecektim. Bir hafta kadarda ev de dinlendikten sonra sabahn erken saatlerinde dar ktm. Uzun adamn kurduu yeni dnyada yeni stanbul yaamna admlarm yeniden atmtm. Eski stanbul gzergahlarna doru ilerliyordum. Aksaray minibsne bindiimde tek hedefim vard. Sultanahmet..

Minibsn o kalabalna ve o yeni insan kokusuna aldrmadan bindim. Yine o adam yanmda oturmutu. Kokusu her zaman ki gibiydi. n koltukta arka koltuklarda oturanlar minibs kullanan yine o adamd. Trafik dehetinde yol alrken dary izlediimde o adam her yerde gryordum. Simit satyordu. Kamyonu kullanyordu. Trafik polisi olarak ddk alyordu. Durakta inenler, binenler hep o adamd. Maazalarda sat yapanlar, alveri yapanlar, caddelerde, sokaklarda yryenler bu adamd. Her yerde kargaa vard. Korna alanlar, baranlar, kavga edenler, kfr edenler bu adamd...Bu adam hemen her yerde yol istiyordu.

Birden yine o hrty duydum. Adam yine kanyordu. Her zaman olduu gibi, her yerde olduu gibi. Sinirlerim, duygularm yine birbirine karmt. Ayak ucuma baktmda beyaz pullar yine grdm. Adamdan dklyordu her zaman olduu gibi... " Sen dedim arkadam bu gbei kamaktan ne zaman vaz geeceksin ? " diye sordum... Kaln boynunu bana doru evirirken yz ifadesin de en ufak bir kprt yoktu. Her zaman olduu gibi tepkisi ilk balar da byle oluyordu. " En azndan bunu yolculuk esnasnda yapmasan nasl olurdu ? Rahatsz olanlar vardr belki ! " diye tekrar sordum. Tepki gstermiyordu. Sanrm her zaman olduu gibi yine dnyordu ve bir sre sonra bu dnceden kacak sonular daha sonra bana kelime olarak iletecekti...Azndan yine o kelimeler hrlayarak dklyordu." Garda kusura bakma. ster istemez oluyor. Babamda, dedemde hepsi kanyordu. ehre geldik vallahi nedendir bilinmez iyice artt. Gece yatarken bile oluyor. Hanm bazen tel frayla ovuyor ama bir trl dinmiyor bu namussuz " derken camdan dar bakt ve uzun adamn seim posterini gsterdi. " Ne adam be...Bize gememiz iin srekli yol, kpr yapyor. Allah raz olsun " dedikten sonra ban cama yaslad.

O kesinlikle masumdu. Artk buna inanyordum. Bir ey bir neden bir sorun vard ama o neydi. Bu sorular kendime sorarken Aksarayda minibsten inmitim... Laleliye doru araplarn, afrikallarn, moollarn, inllilerin, kafkaslarn arasnda yol aldktan sonra nihayet sultanahmet meydanna varabildim. Bu sorulardan dncelerden artk arnmtm. Bir simit yeterdi bu koca dnyada bir faniye dncesiyle o banka oturdum... Ayasofya mzesi nndeki banka turistleri izliyordum. eitli otobsler, minibsler turist kafilelerini indiriyordu. Yzlerce kadn erkek turistler ellerinde ki fotoraf makineler ile bir renk cmb yaratyordu. te o gn tesadfn bu kadar da olmaz yahu dedirten bir olay yaadm. Turist kafilelerinin o gzel hatunlarn izlerken uzun sal sakall, gzlkl fotoraf makineli bir adamla sarnn bir bayann yanma bana doru glmseyerek geldiini fark ettim. ardm birden arkam dndm acaba dier bankta birisi mi vard diye. Adam gzlklerini indirince kahkahayla gld ve bana " Dostum bu ne hal byle " deyince ok geirdim ama onu hemen tandm. " Hans " bu sen misin ? " diye sordum. " Yok ben var Peter. Siz Trkler hep aynsnz " diyerek kahkaha atyordu...

Birbirimize hasretle sarldk ptk. Bayan arkada bile bu samimiyetten holanmam olacak ki suratn ekitti. Bu benim en eski yirmi yllk hem dostum hem dava arkadam Hans Knf 't... Dier bayanda kz arkada Helga' idi... O yllarda bir sreliine Almanya'ya gitmitim ve orada arkada olmutuk. Siyasi dncemiz bir yana insan sevgimiz bizi bir noktada birletirmiti. Berlin de ki bir yeralt Nazi rgtne beni hemen ye yapmt. Katlm treninde yapm olduu konumada " Dostum aramza katlan ilk Trk olarak tarihe getin. Seni kutlarm. " demiti..

"Hans burada ne iin var yoksa klasik Ayasofya dolamalar m " diye sorduumda " Hem i, hem ziyaret dostum " dedikten sonra " Eek belgeseli ekmek iin geldim. Sizin lkede ok kaliteli st snf eekler varm. zellikle merzifon eeini ve ve bitiremiyorlar. Bu da asistanm Helga" diyordu.... Hans, National Geographic dergisinde uzun yllardr bir hayvan bilimci olarak grev yapyordu. Su aygr (Hippopotamus amphibius) tr almalarnda bir uzmand ve bu konuda baarlaryla bir ok dller almt. Ayrca derginin Afrika ve Anadolu sorumlusuydu...Hemen bir mekana gidip oturduk. Bira stne bira itik. Kafam biraz iyi olduktan sonra biraz hznlendim. Gzmden akan bir ka ya damlasn fark etmi olacak ki sordu. " Dostum bu gz yalar benim iin mi ? dedi. Helga san ban yoluyordu. " Hayr dedim bunun iin" dedikten sonra cebimden o resmi kartp verdim. "Bu ite Hans beni alatan beni hznlendiren. bu adam . Asl adn bilmiyorum. Halk arasnda bilindii ad ile " Gbeini kayan adam " diye tanmlanr Sana yalvaryorum. Hazr gelmiken unu da bir aratr " diye ricada bulundum...

Resmi dikkatli bir ekilde inceledikten sonra " Hm hm yapt. " Sonrada " Bu tipik bir (Ovis), Caprinae alt familyas iinde olan bir grup yesi. ounlukla burun ksmlar plak ve nemli, vcutlar kaln tylerle kapldr. Vcutlarnda ekstra kl oluumlar (sakal, yele) bulunur. dedikten sonra aknlkla tekrar sordu...

" Senin bir derdin mi var ? Ltfen syle iyi misin ? "

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ronik kmesinde bulunan dier yazlar...
dam steriz
Dilenciler Ky
Cafer Kalfann syan 2
Dttr Dttt
airler kmaz Soka
M. 1 Yl
Yln Yalakas
Bir Yazarn Izdrab 2
Beni Kimse Sevmedi
Kurtarc

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kurtarn Beni
Hrszlar Kral
Gzel stanbul
Sargl Roman Mahallesi 2
Pavyon Sokaklar
Gel Abi...
Emret Bakanm
Aye Ak Aryor
Kpekler Soka
Kpeklerin Ak

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kurtlar Srs [iir]
Ego - [iir]
ingeneler Zaman [iir]
Am Ben [iir]
Olmal [iir]
Zaman Gesin [iir]
Hani [iir]
Konstantin Alyor... [iir]
Kuyu [iir]
Sen Gidersen [iir]

enol Durmu kimdir?

Etkilendii Yazarlar:
CERVANTES

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | enol Durmu, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.