..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak bir aa gibi tek ve hr / Ve bir orman gibi kardeesine...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Ak > ebnem Pikin

5 Ekim 2008
Ah Mine'l Ak ve ikayetname  
ebnem Pikin
Ah, Mine'l Ak! .... Ak'n elinden... Ah, Ak hep senin yznden!

:EJIE:
Ah, Ak Yznden, Ak’n elinden....

tiraf ediyorum, houma gidiyor. Bugne kadar “Ak” zerine yazlm yazlar okumaktan, google sayfasndaki arama ubuuna “divan edebiyat ve ak”, “mitoloji ve ak”, “tarihte ak”, “ak, ak ve mauk” gibi iinde “ak” geen ne varsa yazp ak denizinin usuz bucaksz sularnda yzebilmek gerekten houma gidiyor. Ben yeni tanm olabilirim Ak ile, ama aslnda Ak, kainatn yaratlndan bile daha eski bir hikaye...

Yer: Enes meclisi
Zaman Yaradan’n canlar yaratp onlara ruhundan fledii an.

Yaradan canlara sorar:
“Elest bi’rabbikm?” - Ben sizin Rabbiniz deilmiyim?”
Canlar cevap verirler:
“Kl:Bela” – “Evet, Rabbimizsin”
Canlarn Rabbin bu sorusuna yantlar “Bela” kelimesi ile olur. Yani ruhlarn insan bedeni iinde yeryzne gnderildiinde belalarla ve zellikle de ak belasyla imtihan edilecei o zamandan belli olmutur. Ve belay arzulayan, insann ta kendisidir.

nce diye bir ey yok idi ama Ak hep var idi.

te benim iin de ya 30, ak belasyla imtihan edilme zaman.

Ak’ eviriyorum sayfalarda...

Ak, bir atemi, daima yanar, yakar ve eritirmi.
Ak, hasret ekmekmi. Her gece aa duyulan zlem ile kl olan gnl, sabah olunca kllerinden yeniden doarm.
Ak, srm. Ak u alaka bahsi daima gizli tutulmalym.yle ki gizli kalamayacak kadar aikar, ama grlemeyecek kadar da gizli kalmalym.
Ak, iffetmi. Nefsin istek ve arzularna yenik dmeden diz dize oturup birbirinin gzlerinin iine bakabilmekmi.
Ak, asillerin gnl devas; aptallarn zihin cilasym.Korkaklara cesaret veren,
cimrinin elini aan, zalimin zorbaln gideren, kabalklar yontan, ruha zerafet veren, kiilie asalet katanm.

Ak’ta marifet seveni sevebilmek deil; o sevmedii zaman da sevmeye devam edebilmekmi. An ektii tm o aclar, o ayrlklar ve hasret ateleri bir yandan a yakarken te yandan da piirirmi. Ak bylece ham iken olgun, i iken kmil olurmu.

Ak’ta sadakat art imi. Ak, sevgilisinin aknda sebat eder, direnir, hi bir ey onu bu yoldan dndremezmi. Gerekirse ak uruna bir deil bin canlar feda etmeye hazr olurmu. Mesele ak uruna lmek deil, uruna lnecek ak bulmak imi.
Ve eer dnyada ak tatmam biri olur ise o kiinin dnya nimetlerinden nasibi kesilmi demek imi. Yedi kat gklerde bile bir aktan,gzleri sevgilisinin gzelliini grp dururken kalbinde biriken arzularn ar yk altnda ezilen gerek bir aktan daha deerli hi bir ey yok imi.

Ak hep var imi, hep de var olacak olan imi.

Divan edebiyatnda Ak’ okurken Fuzuli’ye rastladm. Fuzuli’nin ikayetnamesi’ni aka dair yeniden dzenledim. Elimden kan ikayetnameye buyurun:

“Selam verdim, karlk bekliyordur dediler almadlar.

Glmsedim, bize glmseyen oktur dediler bakmadlar.

Size ak olabilirmiyim, sizi sevmeme izin var mdr dedim, Ak eski hikaye, karnmz doyuracak paradan , geceleri scak tutacak sevgiden haber ver dediler akma iltifat etmediler.

Grnrde dost gibi davrandlar ama btn sorduklarma hal diliyle karlk verdiler.

Dedim: - Ey arkadalar, bu ne yanl itir, bu ne yz askldr, bu ne aktan sevgiden bihaber dnyadr?

Dediler: - Zaman zor zamandr. Bize menfaat salamayan dosta dost demeyiz biz. Ak mek eski hikayedir. Karn doyurmayan, yatakta scak tutmayan ak sevgiliyi neyleyelim biz.

Dedim: - Ak usuz bucaksz bir corafyadr. ncesizdir, sonraszdr. Zamanszdr, mekanszdr. Ak ehirlerinde yalnzca bar hkum surer. Menfaat beklenmez ki ak ile mauk arasnda… Ay, sevgilinin gzel yzn gsterirken bana; onun baldan tatl sohbetiyle otururken dizi dizimde, gz gzmde, ben neden yenik deyim nefsimin arzularna…

Dediler: - Ey zavall! Sen hangi devrin insansn? nsan maukunu ele geirince hi bir ey yapmazsa bu nasl ak olur? Frsat bir daha ele gemez ki diye dnlmez mi?

Dedim: - Beni gnaha aran sevgiliye sevgili demem ben, itaate arana sevgili derim. ffetsiz yaanan ak, saf ve temiz bir ak olmaz ki. Hakiki sevgide hem gzellik hem de iffet vardr. ffetin hazz ehvetten daha oktur. ehvette haz once gelir, sonra elem; iffette ise once elem gelir , sonra haz. Elbette ben de yakc arzular duyarm ta iimde. Ben de isterim sevdiimi kollarmda. Ama o sevgiliyle konuurken ve birleirken baklarmz akan zaman da ne gzeldir…

Dediler: -Daima faydasz mcadele edersin, gereksiz balarla balarsn kendini. Zaman farkl bir zamandr artk. Tek bir sevgili yoktur ki dnyada, olmaz ise biri, bulursun baka bir gzeli…

Dedim: - Nasl vazgeer ak sevdiinden? Her gecesi ve her gn yalnzca bir tek kalbe adanm, her hayal ve dua tek bir surete odaklanmken vazgeilir mi hemen sevdiinden? Ak ki sevgilidendir ona muhalefet olunmaz, ona ancak bir can ile deil bin can ile feda olunur.

Dediler: - Sevilecek ok sevgili var evrende, a gzlerini de bak biraz. Her sevgilide ak bulur yaarsn az biraz. Nasl verirsin gnln tek bir gzele. Akln hi mi kalmaz dierlerinde?

Dedim: - Her trl gzellie ak olan, her gzelde gz gnl kalan aktaki ak blk prktr, her gzele meylettii iin akta sadk ve sabit olamaz Oysaki ulamay arzulad kimseye ak olan ve ulamay arzulad kimseyi doru seen ak stn olan aktr. Deilmidir ki tm gzellikler Mutlak gzellikten bir szntdr. Kainattaki tm gzellikler o Mutlak gzelden ilham alrlar. Ak olduun o gzel olmasayd, o gzeli de kuatan Mutlak gzelliin srrna vakf olman nasl mmkn olurdu?

Dediler: - Sen bu kafayla bir yere varamaz, bir yol tutamazsn. Leyla ile Mecnun eski bir masaldr. Zaman, masallarn zaman deil, Playstation, MSN, Facebook zamandr.

Grdm ki sualime cevaptan baka nesne vermezler ve bu berat ile hacetim klman reva grmezler, aresiz mcadeleyi terk ettim ve mey'us mahrum gue-i uzletime ekildim.

imdi derin bir i geirip Ahhh! Mine’l Ak! diyorum.
Ak’n elinden ...
Ak, hep senin yznden!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve ak kmesinde bulunan dier yazlar...
Mevlana'ya Mektup 3
Mevlana'dan Mektup Var!
Kanl Deniz

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul
Artk Daha Az Konuuyorum.
nsan
lham Perisi
eytanmla Ba Baa

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Galaktik Irk [yk]
"Bir"in Hikayesi [yk]
Kalem [yk]
Mevlana'ya Mektup 1 [yk]
Amma Hikaye! [yk]
Balksz [yk]
Mevlana'ya Mektup 2 [yk]
Sohbet [yk]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.