..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dgc gzellii, adaleti, mutluluu yaratr. -Pascal
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Ak > ebnem Pikin

12 Ekim 2008
Mevlana'ya Mektup 3  
ebnem Pikin
Yollardaym... Yollar ki sana doru olunca gzel, senden uzaa olunca elem... Yollardaym, Sen'den uzakta aknla hasta ama ak sayesinde shhatteyim. Yollardaym, yine yollarda...

:CGIJ:
Canm Efendim!

Selam ki Allah kelamdr, her satrdan evveldir. ncelikle hi olandan, hep olana, sevenden sevgiliye selam olsun.

Sana yazdm en sonki mektubumun zerinden aylar geti. Sanma ki bu zaman boyunca aklmda deildin. yleydin...

Yine yollardaym. ki ehir arasnda gidip gelmelerdeyim. Yollar boyunca, yolcu-hanc misali insanlarn hayatlarna girip kmalardaym.. Hani nerede bir dert varsa, deva oraya gider; nerede bir yoksul varsa, rzk oraya gider; nerede bir zor soru varsa, cevap oraya gider; nerede bir gemi varsa, deniz oraya gider demitin ya. Dert kim, deva kim bilemem ama gelip gitmelerdeyim anlayacan.

ehirlerden geldim ehirlere gidiyorum. Kuldan ayrldm kula kavumadaym. Kh sustum, kh konumadaym. Susarken de sylerken de szm hep Ak oldu. Yollara girdim,yollardan getim. izgim hep tasavvuf oldu. Nedir tasavvuf diye soranlara senin yantn verdim: Sknt zaman gnlde nee, ferah bulmaktr dedim.

Barut oldum, kuru ot oldum, ak ateiyle hemen tututum, yandm. Ak ateiyle parladm, ama imek gibi hemen sndm. Azaldm, yok oldum ama herkesten stn fazlala eritim. Azl, yokluu setim de oaldm, kr ettim. Eller kadehler dolusu arap ierken ben mna arabn tattm da onlar aykken ben sarho gezdim. Uzanp eller tuttum, biz elden tutanlarz dedim. Kendine tapanlara diken oldum, Ak’a yananlara ipek oldum.

Bu alem sebepler alemidir, sebepsiz hi bir ey elde edilemez, istemek lazmdr dedim, kendim de istedim; aramak lazmdr dedim, ben de aradm. Kullar grdler gzlerimden ak damlalar akttm da ak olduumu anladlar lakin kime ak olduumu bilemediler bir trl. Sessiz kaldm. Diyemedim ki akta konuma, aktan bahsetme yoktur; ak yaamak vardr, akta inlemek, gz ya dkmek vardr. Ak sylemedim, yazaym dedim. Akta sze izin yokmu, kalemimin ba dnd de aka dair yaz bile yazamadm.

Vefaszlara gitmedim. Bildim ki vefaszlar ykk bir kprdr. Ayak basarsam kpr de yklr ayak da krlr. Ak denizine daldm, boulmaktan korkmadm. Bildim ki ak denizi aslnda ab- hayattr.

Velhasl hep yollardaydm, ve yine yollardaym. Hk suretine brnp halka yle grnmeye altm. Bildim ki beni gren aslnda O’nu grr, bana kasteden O’na kast etmi saylr. Ben de her baktmda O’nu grdm bilerek nazar ettim, her sylediimi O’na sylediimi bilip de szm tarttm yle syledim. Kullar beni incittiler, kh krldm, kh kendi deerimden phe ettim. Ama testi krlsa da su krlmaz deyip canm ak’a teslim ettim. Aacn, dallarn krp gese de rzgara ksmemesi gibi krlmadm, ksmedim hi bir kula.

Yollarda olmak zor. Ama sevgisi olmayanlarn arasnda olmak daha zormu. Bu yollar beni nereye ekecek, yollarn sonu nereye varacak? Bu gidi geliler, bu yollar ne zaman sona erecek? Bir bilebilsem canm efendim...

Mektupta havadislerden haber verilir bilirim. Bende ise aktan te sz sylemek beyhude zaman yitirmektir. Sz verdiim gibi gurbette gnl aynam aka yabanc suretlerle paslandrmyorum. Bir sonraki mektubuma kadar sen de bulunduun diyardan bu diyarlara ak kular uur da gnllerimizin aynasna cila ol. Ki aksz kalmayalm da l olmayalm; akta lelim ki diri kalalm.

Selametle sevgili efendim,
.P.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve ak kmesinde bulunan dier yazlar...
Ah Mine'l Ak ve ikayetname
Mevlana'dan Mektup Var!
Kanl Deniz

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul
Artk Daha Az Konuuyorum.
nsan
lham Perisi
eytanmla Ba Baa

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Galaktik Irk [yk]
"Bir"in Hikayesi [yk]
Kalem [yk]
Mevlana'ya Mektup 1 [yk]
Amma Hikaye! [yk]
Balksz [yk]
Mevlana'ya Mektup 2 [yk]
Sohbet [yk]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.