..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Deiim dnda hibir ey srekli deildir. -Heraklitos
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Doa ve Dnya > ebnem Pikin

15 Haziran 2009
nsan  
ebnem Pikin
Ben, dem... Yaratlm ilk insan... Daire artk tamamlanmak zere. Kim olduunu hatrlamann artk zamandr. imdi kendine gel ve syleyeceklerime kulak ver...

:BHCJ:
Ben, dem. Yaratlm ilk insanm. Ayn zamanda btn insanla ait varolusal bir srecin de adym. Yaratcm olan Allah bana “insan” ismini verirken ayn zamanda “toplayclk” grevini de ykledi. Bylece esasta birbirine zt hakikatleri varlmda tar oldum. lemin gleri melekler Gerek hakkndaki bilginin yalnzca bir ksmna sahiplerken ben Gerek hakkndaki bilginin tmne sahip olarak yaratldm. Ben “toplayc” olandm, kitabm da “toplayc kitap” manasna gelen Kuran oldu.

Yaratcm olan Allah lemi yaratmak istedi. Sahip olduu isimlerin anlamlarnn ve hakikatlerinin ortaya kmas iin leme “Ol” dedi ve lem oldu. Ama lem ruhsuz bir beden gibiydi. Bedenin bir ruh kabul etmesi gerekliydi. Bu ruh da insan idi.

lemde nce madenler var oldu, sonra bitkiler ve hayvanlar. nsan, tr olarak en son var olmu olsa bile hakikat bakmndan btn varlk trlerinden nce var olmutu. Hakikat bakmndan ncelik ile dnyaya geliteki sonralk arasndaki bu eliki dairesel bir varlk anlayn da beraberinde getirdi. Balang ve son arasndaki dngsellik ite bundan kaynakland.

Ben, insanlarn ilk olanydm. lklerin, sondaki her eyi kendinde barndrmas gibi trmn btn zelliklerini kendimde tayordum. Tpk bir ekirdein, kendisinden ortaya kacak unsurlaryla tm aac iinde tamas gibi. Ben, mkemmeldim. Bilgide zirvedeydim. Yaradan’a en yakn durandm. Ama marifette zirveye ulaldktan sonra bir gerileme olmas kanlmazd. Dngsellik bunu gerektiriyordu. Bylece cenneti yitirdim. Kim olduumu unuttum. Bilgide geriye dtm.

nsan, yaratc olan Allah’ yanstan bir aynayd. Ayna kendisine yansyan bozmadan yanstmalyd, bu sebeple her zaman Yaradan’a paralel bir konumda durmalyd. nk ayna paralel olma halinden uzaklat lde kendisine yansyan eyleri tahrif etmeye ve kendi zelliinden kartmaya balard. Bilgide gerileme balaynca aynann konumu da deiti, Yaradan’a paralel olan duruu bozuldu.
dem kim olduunu unuttu. Maddenin boyunduruuna girdi. lahi ynn kullanmaz oldu. Ayna pasland, kir ve pas iinde yanstamayacak bir hale geldi. Bylece geti yllar ve yz yllar…
Ama insan, lemin varlk sebebiydi. Bir eyin varlk sebebi o eyi ayakta tutan sebepti. Yaratc olan Allah insan sayesinde gkleri yok olmaktan koruyordu. Ayna gn gelecek ilk konumuna, Yaradan’a paralel duran konumuna geri dnecekti. te dngsellik buydu.

Ve vakit geldi.
Daire artk tamamlanmak zere.
Sen, dem olansin.
lemin yegne varlk sebebisin.
Yaradan’n lemdeki maksadsn,
O’nun gerek halifesi ve ilahi isimlerinin tecelli ettii mahalsin.
Melekleri ve felekleri, ruhlar ve cisimleri, canllar ve canszlar kendinde toplayansn. Sen O’nun ilahi tecellisisin.

Sen nsan!
Haydi kendine gel artk! Silkelen ve uyuduun uykudan uyan. Gne nlarnn gzne ulamas gibi Hak’tan kalbine uzanan ince balar yeniden kur. Kim olduunu hatrla. Gnl aynan kirden ve pastan temizle, yeniden saf ve arnm bir kalbe sahip ol. Aynan Yaradan’a paralel tut ve O’ndan gelen klar olduu gibi yanst.

Sen dem olansn. Sende var iki yz: Biri O, biri sen.
Hakkn zuhuru senin varlnda,
Hak seninle zuhurda.

lk’ten son’a, dem’den lem’e selam olsun…

.Eletiriler & Yorumlar

:: selam
Gnderen: .Gkhan Ergven / , Trkiye
6 Temmuz 2009
ve aleykmselam.Akc,"ince" ve gzel bir yaz.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ah Mine'l Ak ve ikayetname
Mevlana'ya Mektup 3
Bir ehr-i Gl,ki Ad stanbul
Mevlana'dan Mektup Var!
Artk Daha Az Konuuyorum.
lham Perisi
eytanmla Ba Baa
Kanl Deniz

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Galaktik Irk [yk]
"Bir"in Hikayesi [yk]
Kalem [yk]
Mevlana'ya Mektup 1 [yk]
Amma Hikaye! [yk]
Balksz [yk]
Mevlana'ya Mektup 2 [yk]
Sohbet [yk]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.