..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnzca hava, k ve arkadan varsa hi zlme. -Goethe
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > 1. Blm > ebnem Pikin

11 ubat 2009
srafil'in Aynas  
"srafil'in Aynas" 16 ubat 2009'dan itibaren tm kitaplarda...

ebnem Pikin

Her ey ezelde balad...Yedi kat yukarda oturduum yerden aalara baktm ve "Karar verdim, dedim. Aaya inmeye gnllym." Bildiim her eyi unutacaktm. Gklerdeki evimi, nereden geldiimi, kim olduumu, her eyi.Yalnzca bir tek eyi hatrlayabilecektim: Sevgiyi...

:CEIH:
“- yice dndn m, kararn kesin mi?

- Evet, dndm. Bu grevi stlen-meye karar verdim.

- Bunun ne derecede zor bir grev olduunu sana hatrlatmama gerek yok, btn bunlar farkndasn yle deil mi?

- Evet, farkndaym… Ben, ki gklerin en parlak yldz, seher yelinin olu, boluklar dolduran anlam, hilikleri heplie eviren gzelliin ta kendisi-yim. Ben ki bedenim k, nefesim Ak benim. O ben ki varlm Ar’n sahibi-ne dost, k bedenim bu mekanszlk diyarnda O’na komu iken evet karar verdim ki tahtmn bulunduu yldzla-rn tesinden, bulutlarn zerinden aalara, hem de ta aalara, yedi kat aalara inmeye gnllym.

- yi yleyse… Oraya indiinde iyi bak, baktn gr, grdn anla, anlad-n bil. Yaptn her iin sebeplerini ve neticelerini tart. Hissini deil ak-ln, akln deil vicdann, vicdann deil idrakn kullan. Bunlardan sra ile gemeye al, aydnlan. Unutma, kemalin tek kelam, sevgidedir.”

Kaf dann gerisinde, yerin katman katman altnda ve ayn zamanda gn yedi kat stnde, gk kuann iinden geenlerin ya da k tnelinin azna kadar gelebilenlerin bulabildii, ine deliinden kk, kara deliklerden geni bir girii olan teler diyarnn k lkesi buras.

Karmda gz alc renkleri ve btn heybetiyle bir k varl duruyor. Gzlerimi ondan alamyorum. Ona her baktmda ne kadar gzel olduunu dnyorum. Gzellii iime damla damla akyor sanki Kimi zaman salt beyaz k olup gzlerimi kamatryor, kimi zaman ise iinde her tonu bulunduran arpc bir mor renge brnyor. Sesi mzik gi-bi, sanki iinde bir yerlerde bir lir var ve o konutuka szleri lirin tel-lerine dokunuyor, sesi mzik olup ku-laklara ylece ulayor. Hareketleri gkyznde kayan yldzlar kadar ahenkli, bakan kiide onu hep seyretmek is-tei uyandryor. Ona bakarken iimde scack bir eyin dolatn hissediyorum, sevgisi btn benliime iliyor. Kanatlar yle geni ki aldnda btn kainat iine alacak kadar geni, kapandnda ise beline kadar uzanan srma misali salar olduunu dndryor. O, telerin varl. O, drt byk melekten biri ve Ar’n sahibine en yakn olanlardan. Bilinen son geldii zaman mehur borusunu alacak, yedi gk iinde bulunan tm mahlukat uyuduklar derin uykulardan uyandracak olan. O, srafil.

Ben ise bilinen zamanlarn ve mekanla-rn ok tesinde bulunan bu k lkesindeki saysz k varlndan yal-nzca biriyim. Saf ktan olumu be-denimle istediim ekle girip kabilir, istediim yer ve zamana gidebilir, istediim evrende istediim mahlukatn formunda bir yaam tercih edebilirim. Bir dier deyile Yce Ar’n sahibinin kurduu kusursuz dzen iinde hangi blgede bana ihtiya varsa tamamen isteime ve tercihime bal olarak o blgeye doabilir, grevimi yerine getirip, buraya geri dnebilirim. Ya da bu gzellikler diyar olan k lkesinde kalmay seebilir, severek ve sevilerek sonsuzluu yaayabilirim. Tamamen zgr seimime ve isteime braklm olan bu durumda ben genellikle ihtiya olan blgelere domaya ve o evrenlerde ya-amlar geirmeye gnll oluyorum. Bylelikle baaryla tamamladm her g-rev sonrasnda var olan m daha da kuvvetlendiriyor ve Yce Ar’n sahibine bir adm daha yaklam oluyorum. Dediim gibi, bu benim seimim.

“Israfil!” diyorum gzlerimi ondan bir an bile ayrmadan.

Israfil ldayan yzyle bakyor bana.
“Oradayken seni ve bu sohbetlerimizi hatrlayabilecekmiyim?”

Israfil kanatlarnn ucuyla bedenime dokunuyor. Sesi sanki sonsuzlukta yanklanyor.

“ Ik lkesindeki esiz tahtn brakp aa inmeye gnll oluyorsun k-m. Kanatlarn burada brakp kun-daktaki bebek gibi seni smsk balarla kuatacak olan zaman ve beden kafe-sine gireceksin. Buray, buradakileri ve evet beni ve sohbetlerimizi de tamamen unutacaksn. Ama neyi daima hatrlayacaksn biliyor musun, sevgiyi. Yk-seklerden aalara yannda gtrecein tek ey sevgi olacak. Bu yzden aalarda her yerde ve her eyde sevgiyi arayacaksn. Bu his sana kim olduunu ve yuvan hatrlatacak. Saf sevgiyi bulup yaamaya baladnda ise beni de sohbetlerimizi de hatrlayacak ve grevini baaryla tamamlam olacaksn.”

“Peki sevgiyi bulabilecek miyim dersin?” diye soruyorum.

“Sen, sevginin kendisisin km. Yedi kat aaya insen bile bu hi deimeyecek. Yalnzca kim olduunu unutmu olacaksn, o kadar. Eer kim olduunu merak edip soru sormaya balarsan cevab bulman iin biz hep sana yardm edi-yor olacaz. Nihayet sevgiyi bulacak, sevgi olacak ve kim olduunu hatrlayacaksn. Bylece de grevini baarm olarak yuvana geri dneceksin. Biz bu-rada seni bekliyor olacaz ve geri dndnde senin iin byk bir kutlama yapacaz.”

.........

Dnyaya domak iin sabrszdm. Ne Israfil’in ardmdan yanna ard ve bana yardmc olmas iin grevlendir-dii kiiden, aralarnda geen sohbet-ten ve benim iin yaptklar plandan haberim oldu, ne de Israfil’in “Gitmek iin ne kadar da aceleci davrand. Oysa ona n iki eit paraya bldm ve bu iki paray ayn corafyada farkl zamanlara gnderdiimi syleyecek-tim. Neyse, umarm bunun iin bana kzmaz” diyerek kanadyla azn kapatp uzun sure gldnden haberim olabildi. Yola kmtm bile. Aas ok aadayd, gidilecek yol uzundu.

"srafil`in Aynas" 16 ubat 2009 tarihinden itibaren TM KTAPILARDA...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Krklar Diyar
nanmak m? Bilmek mi?
Bir - Arka Kapak
Tura

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bugn [iir]
Szn Yoksa Sus,syleme! [iir]
Galaktik Irk [yk]
"Bir"in Hikayesi [yk]
Kalem [yk]
Mevlana'ya Mektup 1 [yk]
Amma Hikaye! [yk]
Balksz [yk]
Mevlana'ya Mektup 2 [yk]
Sohbet [yk]

ebnem Pikin kimdir?

Damarlarm attka, canm bedenimde olduka kamadaym. nsann kendinden kap kurtulmas kolay olur mu? Bakasndan kaan, ondan uzaklanca ondan kurtulunca kamay brakr, olduu yerde durur. Ben ise hem kendimin dmanym, hem de kendimden kap kurtulmak istiyorum. Kaarken kendimi de beraber gtrdm iin kendimden kurtulmama imkan yok. Bu yzdendir ki benim iim kyamete kadar kamaktr, kamaktr, kamaktr. . .

Etkilendii Yazarlar:
Mevlana,Nietzsche,Kryon,Halil Cibran,Hayyam,Drunvalo Melchizedek

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ebnem Pikin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.