..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşgücü güzelliği, adaleti, mutluluğu yaratır. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Tarihsel Olaylar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İlhan İrem
Aysel AKSÜMER
Deneme > Günlük Olaylar

Hayatın normal akışında yüzüm gülse de içim nasıl da ağlıyor bir bilseniz. Çünkü, yaprak dökümü devam ediyor. Peşpeşe kopuyor hayat dalından tüm sevdiklerim. Sevgili İlhan İrem de toprakla buluştu. Onunla herhangi bir yer de karşılaşmadım ama gençliğim, duygularım o kadar kendisine yakındı ki göz değil gönül aşinalığıydı benimkisi. Müziğinin evrensel ışığında büyülendim, yazdıklarının derinliğinde kayboldum. Yıldızlar gökyüzüne ai

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar
101 
 Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 5  (Muhammed CAN)

Gelelim Emevi İslamcıların “Ebu Zer” söylemleri ile “Selahaddin-i Eyyubi” kahramanlığını birleştiren sentez aymazlığına!
102 
 Aşırı Mütevazilik Siyasi İtibarımızı Sarstı  (Emine Pişiren)

Ve son olarak;ATATÜRK evladı olarak, üzerine önemle parmak basarak, İsrail'in, Türkiye Cumhuriyet'ine karşı göstermiş olduğu "siyasi kabalığını, saygısızlığını" kınıyorum. Türk halkının gösterdiği tepkiler sonrası, "Özür" dilemiş olması tutarlı bir siyasi nezaket davranışı değildir.
103 
 Nükhet İpekçi'ye Mektup  (osman demircan)

Bir kanlı gömlek sineye bastırılarak çığlıklar susturulmakta. Delik deşik ve hala kan damlayan bir bulut gibi karanfillere yağmakta. Ve karanfiller bir durma biçimidir, dimdik ve sağlam. Bir beslenme biçimidir babasını kurşunlarla kaybetmiş bir kızın gömleğe sarılışı. Yüreğini kaybetmiş bir kuzunun yünlerinden örülmüş bir gömlektir kurtlar sofrasına atılan. Uzun ince bir yolda yürümektir katiller arasında dolaşmak. İyi yolculuklar demez kimse sana herkes yolunu keser ve gömlek yine kanar. Ulaşılmaz adalete ve ışığa. Bir kanlı gömlektir dağlarda koşan atlar.
104 
 Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 3  (Muhammed CAN)

“Sen bister-i gülde yatasın şevk ile handan Ben kül döşenem külhan-ı mihnette sebep ne?”/Şehzade Cem’den Sultan Bayezid’e
105 
 Zaman Ne Çabuk Geçiyor!..  (Emine Pişiren)

Ya ÜÇ gencecik fidana ne demeli? Suçları Cumhuriyeti korumak mıydı? Yoksa hızla büyümeleri sonucu, düşünce ve fikirleri zamanın önünde mi koşmaktaydı?
106 
 Kayıp Barnabas İncil'i Gerçekten Bulundu İse Tarih Bundan Sonra Nasıl Şekillenir?  (Aydın akdeniz)

Tarih, insanlığın biraz da kendi duygusallığına cevap aradığı ve bu nedenle objektifliği belki de çoğu zaman göz ardı etmesine rağmen ciddi şekilde eleştiriye uğramadan anlayış gördüğü sosyal bilimlerden biridir. İnsan faktöründeki değişkenlik, konuya yaklaşım şeklinde de kendisini göstermiş ve ortaya çıkan bir olayın değerlendirilmesinde farklı açılımlar koymuştur ortaya. Pozitif bilimler gibi değişmez olduğu kabullenilen verilere tarih biliminin sahip olamayışı, yaşanan anın kısalığında, yaşananlara gecikmeden cevap verme zorunluluğu olsa gerektir. Halbuki bir Aristo mantığının işlevselliğinin azalması için aradan yüz yıllar geçerek Newton'lu zamanların gelmesi beklenilmiştir. Newton, ortaya koyduğu felsefi örüntüyle kainatı okumada Aristo pragmatizminden ayrılmış, bilinen eski doğrularla yeni ihtiyaçlara yeni tanımlamalar getirmiştir. Çoğunluğun öncelikli ihtiyaç ve ilgi alanının dışında seyreden bu çalışmaların uzun sürede değişime uğraması belkide bulunanların olağanüstü değerler olmasından çok, bu çalışma ve ilgiyi besleyecek sinerjiyi tabanda bulmanın ortaya koyduğu sıkıntılardır. Buradaki durağanlık, pozitif bilimler üzerindeki saygınlığın azalması gerektiği anlamında alınmamalıdır ele.
107 
 Öfkeli Mektuplar - 23  (Veysel Menekşe)

Ne Ottoman Ailesi Devletin ebed müdded olabildi.. Ne Terakki Ailesi Cumhurıyetin payidar kalabildi. Bulanık sularda - puslu havalarda avlanmaktan vazgeç artık ta..
108 
 Tarih Bize Anlatıyor 13  (Öner KARADAĞ)

körfez gazetesinde çıkan yazılarımdan
109 
 Kuruluşunun 40. Yılında Şampiyon Trabzonspor  (M.NİHAT MALKOÇ)

Sene 1967… Trabzon’dan bir güneş doğuyor… Ufuktan doğan bu güneş Trabzonspor’dan başkası değildi. Aslında futbol çok daha evvel bu şehir halkının yüreğinde yer edinmişti. İdmanocağı, İdmangücü, Necmiati, Lise kulüpleri Trabzon’da futbol ateşini yakan öncülerdir. 1923 yılından sonra Trabzon’da İdmanocağı ve İdmangücü arasında büyük bir rekabet başlamıştı. Bu iki güzide kulüp, Trabzon’da futbolu gündeme oturtmuştur. Bu iki takım arasındaki rekabet Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki rekabetten farksızdı.
110 
 Osmanlıda Halifelik  (mustafa)

bilindiği üzere osmanlıda halifelik olduğu bütün milletimiz içerisine yayılmıştır
111 
 Kara Acı: Darfurda Olup Bitmeyenler  (kemal düz)

darfur, osmanlı’nın “fizan” dediği bölgenin de ötesidir. ta afrika’nın ortalarında, sudan’a ait ve batısında bir bölge:
112 
 40. Yılda Trabzonspor  (M.NİHAT MALKOÇ)

Futbol günümüzün en çok rağbet gören spor dalıdır. Millet olarak futbolla yatıp kalkıyoruz. Küçüğümüz büyüğümüz futbolu seviyor. Belki bu bize bir dayatma olarak sunuldu. Gençlik stadyumlarda efkâr dağıtmaya, dertlerinden kurtulmaya, hayatına renk katmaya başladı. Televizyonlar, radyolar, gazeteler futbola gereğinden çok yer ayırdı. Bütün bu etkenler futbolu hayatımızın bir parçası haline getirdi. Fakat zamanla bizler de futbolu sever olduk. Hemen herkesin bir takımı var artık… Her birimiz bir renge sevdalıyız. Trabzonluların sevdalı oldukları renkler bordo-mavidir. Şehrin hâkim rengi haline dönüşen bordo-mavi, elbiselerden apartman renklerine kadar hayatın her yanına aksetmiştir.
113 
 Tarih Bize Anlatıyor 14  (Öner KARADAĞ)

köşe yazılarımdan
114 
 Çünkü Mehmetçik, Bedelini Çanakkale - de ve Sarıkamış - Ta Ödemiştir  (Emine Pişiren)

Fransa’nın amblemi neden horozmuş, öğrenince de hiç şaşırmadım. “Kendi ayakları b…kun içindeyken şarkı söyleyen tek hayvan horozmuş.” Fransa sonrası Amerika onayladı, ardından İsveç sıradaki yerini aldı. Şimdi 24 Nisan yaklaşıyor, Ermeni kolları yeniden sıvadı. Hollanda-da yaşayan Türkler huzursuz. İmza kampanyaları başlatmışlar, ama seslerini yeterince duyuramıyorlar. Anladım ki günümüzde Fransız Horozları çoğalmaya başlamaktadır.
115 
 Öyle Bir Müttefik ki Dostlardan Maada!  (Mustafa CİLASUN)

Ne yapardı ki gaspı yer, zülüm etmekten başka, çalıp çırpmak ne ala, tecavüzler hak telakki edilirken, zülüm tavan yapmışken mazlum kimin neyine öyle değil mi?
116 
 Ab=sevr Denkleminde Soykırım Bilinmeyeni  (eyyüp yıldırmış)

Yukarıdaki denklem yanlış ise matematikçi dostlar beni bağışlasın lütfen. Okul hayatım boyunca matematiği bir türlü sevemedim. Hoş şimdi bile matematik işlemleri ile aram iyi değildir...
117 
 O'na Mektuplar - 2  (Veysel Menekşe)

Ona Mektuplar
118 
 Saltanat Hırsı  (Hakan Yozcu)

Dizide Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’ın ve Sadrazam’ın oyunlarıyla galeyana geldiği, doldurulduğu ve yanlış yönlendirmeleriyle bu kararı verdiği sunuluyor.Burada da şunu soramadan yapamıyor insan: Bir Cihan Padişahının gerçekleri araştırmadan, bilmeden, sırf birilerinin yönlendirmesiyle böyle çok önemli bir kararı alması ne kadar doğru? Böyle bir cihan padişahının istihbaratı olmaz mı? Veya bu kadar zayıf mı olur? Tabi bunlar tarihin karanlık sayfalarında kalmış olaylar. Gerçeği belki de o anı yaşayanlar bilecek. Burada da şu sorulmadan edilemiyor. Bu kurmacayı yapanlar, neden gerçeğe yakın yapmıyorlar filmi. Koca bir hükümdarı neden bu kadar basit, düşüncesiz ve iki kişinin sözüyle hareket eden, iktidar uğruna evlat kaatili olan biri olarak gösteriyor. Gerçekten de Koskoca bir Cihan Padişahı halkın gözünün önünde nefret edilecek bir duruma düşürülüyor. Peki bu anlayış ne kadar doğru?
119 
 24 Nisan, Emperyalizm ve Kurtuluş Savaşı  (eyyüp yıldırmış)

Kavram ve tanım olarak pek çok yerde karşımıza çıkan bir olgu, emperyalizm. (1) Emperyalizm Latince: İmperium, imparatorluk kelimesinden türemiştir. Gerçektende, imparatorluğunu genişletmek ya da kendi hegemonyasını bağımsız olan başka ülkelere zorla kabul ettirmek isteyen bir devletin güttüğü politikaya denir. Başka kaynaklarda, sömürgecilik, yeni sömürgecilik olarak da ifade bulur...
120 
 Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 2  (Muhammed CAN)

“Karanlıkta dile getirmekten çekindiğiniz hakikat, bir gün Aydınlıkta işitilecek ve Gizli mekânlarda öğrendiğiniz bir inancı bir gün Çatılardan haykıracaksınız ve İnsanlar buna inanacak”
son eklenenler
Yeniden Memlekete Zafer
Alp Şahin
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Sam Amca Bu Rahat Durmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Olimpiyat mı Dediniz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Mağdurluk Bilançosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Eyyy Nato Ruhu
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.