..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...öyküyü yazan bilge, beşinci ya da altıncı göbekten kral torunu olduğumu ortaya çıkaracak şekilde belirleyebilir soyumu." -Cervantes, Don Quijote
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Tarihsel Olaylar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Önünüze İndirilen Perdeleri Kaldırın
Hüseyin İbiş
Deneme > Toplum

ÖNÜNÜZE İNDİRİLEN PERDELERİ KALDIRIN Dünyamızı aydınlatan, hayatımızda yer bulan güzellikleri görmemizin en önemli sebebi olan ışıkların, önüne indirilmekte olan perdeleri kaldırmak için neden gayret göstermiyoruz? Bizler insan olarak birçok şeye ihtiyaç duyarız: Bunlardan bir tanesi de karanlık dünyamızın aydınlatılmasında büyük bir öneme sahip olan, önüne çekilen perdelerin kaldırılması için çaba harcanmayan ışıklardır. İnsanoğlunun, yap

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar
61 
 Ben Ali Diyorum...  (Ibrahim Eshter)

Yazimdan da anlaşilacagi mesele tarihi, nereye ve kime gittigi belli adresi iskalayacagini zannetmiyorum:)
62 
 28 Yıl Önce 28 Yıl Sonra  (Hardal Biber)

“Yılllar sonra akarsuların özelleştirileceğini söyleselerdi o yılllarda terelmiş pantolonlarımızın örttüğü oturma organlarımızla gülerdik sav sahiplerine.”
63 
 Kültürel Mirasımızı Kim Yönetiyor?  (Hakan Yozcu)

1878’den 1915’e oradan 1960 yılına kadar yaklaşık 200 milyon sterlin İngilizlerin bize borcu var. Bu, anapara. Faizsiz borç. Rahmetli Denktaş’ın 500 milyon sterlin aldığını ve bunun karşılığında da Saray Otel’in yapıldığını biliyoruz.
64 
 Anormal Cinsel Birleşmenin Yargısı - Eduard Bernstein  (Cem Bulut)

Alman kuramcı Bernstein' ın başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa' da tartışmalar yaratan Wilde Davası' ndan hareketle yazdığı bir makale olup, sosyal demokraside konuyla ilgili bu kapsamdaki ilk kuramsal çabadır. Not: Almanca aslı için: http://www.neue-einheit.com/deutsch/is/is1998/is11_98.htm
65 
 Güftesi İle Bestesi Bir Türlü Barışmayan Metin  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

İstiklâl marşımızın bestesindeki prozodi bozuklukları...
66 
 ‘gâvur Ali’  (İnal Karagözoğlu)

‘Ermeni’ ve bu adın çağrıştırdığı sözler bana değişik değişik, ama birbirleriyle ilişkili şeyler söyler… Bu başlıkları değişik bağlamlarda ayrı ayrı ele aldığım ya da birkaçına birlikte değindiğim yazılar yazmışımdır. Yazıda, genişçe bir çerçevede bu başlıkları birlikte ele aldım.
67 
 Kraliçeler ve Sultanlar  (Hulki Can Duru)

Doğu-İslam toplumlarında “kraliçelik” gibi bir kurumun olmayışı kadının dinsel gerekçelerle aşağılanmasının en önemli göstergelerinden biridir. Padişah anaları ya da karılarının Osmanlı sarayında çevrilen dolaplarda bir hayli etkili olduğu doğrudur. Ancak, bu Osmanlı’nın iç ve dış politikasını kapsamaz ve haremdekiler Valide Sultan mertebesine bile yükselseler Batı’daki “kraliçeler” kadar etkin ve saygın konumda olamazlar.
68 
 Kanunî Deyip de Geçme...  (M.NİHAT MALKOÇ)

Gerçek kahramanlarını tanımayan milletlerin istikbaline yön verecek gençleri, çizgi film kahramanlarını kendilerine örnek edinirler. Bu durum, tarihi olmayan devletler için fazla yadırganmasa da Osmanlı gibi dev bir devletin torunları için fazlasıyla yadırganır. Osmanlı’da altı asır boyunca devleti idare etmiş kişilerin hangisine uysanız sizi selamet sahiline götürür. Osmanlı’da vatana hıyanet eden padişah yoktur. Bunlara Vahdettin de dahildir. Durum bu iken bazı kesimlerin Osmanlı padişahlarını hain ilan etmesini anlamak mümkün değildir.
69 
 Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 6  (Muhammed CAN)

Selahattin Eyyubi hakkında dört farklı tarih olmalı. Ne yazık ki üç tarih var. 1- Sünni tarihi 2- Şia tarihi 3- Batı tarihi 4- Olması gereken ama olmayan tarih!
70 
 Yoksa İstanbul, Hiç Bizim Olmadı mı?  (hasan tülüceoğlu)

Çandarlı, padişah soyunun devam ettiği Osmanoğulları ailesi kadar güçlü bir aileydi. O güne kadar Osmanlı padişahlarının yanında hep Çandarlılar vezir olagelmişlerdi. Bundan dolayı şöyle bir kanaat oluşmuştu: “Padişahlık Osmanlıların, vezirlik Çandarlılarındır”.
71 
 Şu Çılgın Türkler  (Hülya Okur)

Yollarıma kendimden insancıklar dizdim, Vatanımı sağ bırakmak için. Ölmeyi bayrağa sarılmak için kabul ettim, Başımda sizin gibi bir hocanın okuyacağı kitaptan “Cumhuriyet” duası için.
72 
 Bandırmalı Soykırımı!  (Oğuz Düzgün)

1920'li yıllarda Türk topraklarına girerek atalarımızı soykırıma tabi tutmaya çalışan Yunanlıları, Bandırmalı Türkler olarak protesto ediyoruz.
73 
 Kerb - U Belamız  (Muhammed CAN)

Kerbelamız işte
74 
 Mithat Paşa"dan 28 Şubat"a, Ehl - İ Beyti Hanedanlaştırma  (hasan tülüceoğlu)

Zaman zaman yönetime müdahaleler, tahtan indirilenler çıkarılanlar oldu. Ama ne olursa olsun Osmanlı devlet yönetiminin asıl amacı ‘devlet-i ebed müddet’ti. Türk milleti kendilerinden bir aileye mensup Osmanlı adındaki bu devleti sonsuza kadar devam ettirme büyük idealindeydi.
75 
 Osmanlı Tarihinde Mehteran  (Anıl YÜCEL)

Tarihimizle gurur duyacağımız pek çok özelliğimiz vardır, bunlardan biri’de hiç şüphesiz Yeniçeriler tarafından kurulmuş olan ünlü Mehteran takımıdır.Mehter marşı denildiğinde akla gelen ilk şey kesinlikle Mehteranın simgesi haline gelmiş ünlü ”ceddin deden” marşıdır. Bu belki de Osmanlı’daki en gaza getirici, Mehteran takımını en iyi şekilde özetleyen hatta Osmanlı hakkında duyduğumuz en popüler marş olarak da bilinir.
76 
 Soğan Çorbası  (Can Macit)

Nazım Hikmet, 1951 yılında Dünya Barış Konseyi'nin bir yıl önce kendisine verdiği "Uluslararası Barış Ödülünü" Prag'da düzenlenen bir törenle almış.
77 
 İskenderun Garı'na Tren Gelmez M'ola  (kemal düz)

iskenderun garı’na yolcu treni gelmiyor artık. hareket saatinden önce trene doğru koşturan yolcular da yok. tren yolculuğunu tamamlayıp, bir tapınağın bahçesine girercesine rehavet ve huzur içinde iskenderun sokaklarına dağılan kimseler de yok.
78 
 28 Yıl Önce 28 Yıl Sonra  (Hardal Biber)

Öldürülmekten değil, döndürülmekten dönmekten korkan bir gençliktik.
79 
 "Marat ve Sade" Yazısı Ne Anlatıyor?  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Devrimi yönetecek, “ne yaptığını bilen”, “bilinçli bir kadro” gerekiyor. Bu bahsettiğimiz “gerekli kadro” maalesef bugün Mısır'da yok. Kimse muhatap olabilecek bir lider bulamıyor. Çünkü yok? Tehlikenin farkında mısınız?
80 
 Atatürk'ü Anlamak, Anlatmak  (Recep UZUN)

Atatürk Ülküsü Sadece Söz Değil
son eklenenler
Yeniden Memlekete Zafer
Alp Şahin
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Sam Amca Bu Rahat Durmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Olimpiyat mı Dediniz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Mağdurluk Bilançosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Eyyy Nato Ruhu
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.