..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsanlar yalnzca yaamn amacnn mutluluk olmadn dnmeye balaynca, mutlulua ulaabilir. -George Orwell
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Yazar Portresi - Ahmet Zeytinci
Ahmet Zeytinci - Ke Yazlar
Site i Arama:

nceleme
  Oynayamadnz Oyunlar Biz de ade Ediyoruz (Ahmet Zeytinci) 3 ubat 2018 Toplumsal Olaylar 

''Her trl oyun var emperyalistler de.'' Ortadou Corafyasndan hi eksik olmad kan ve gz ya...

ngiltere de Yalnzlk Bakanl (Ahmet Zeytinci) 6 Mart 2018 Toplumsal Olaylar 

Yalnz insan dertlidir, skntldr. Gece yatt zaman yatana eitli dnceler gelir gider kafasna... Yarnlara ait pek de bir beklentisi yoktur genellikle yalnz yaayan insanlarn... Kimisi kendini ev ilerine verir, kimisi, ieklere bceklere, kimi de deiik eyler yaparak yalnzln unutmaya alr, kitap okur, yazar izer bir eyler...

At Yarlarnn Analizi (Ahmet Zeytinci) 16 Mart 2018 Toplumsal Olaylar 

Eskiden haftann belirli gnlerinde oynanrd at yar, sonralar her gn oynanmaya balad, o da yetmedi imdi yazlar gece yarlar da yaplyor. Adam atn jokeyini, seyisini, ahrda yem verenin ismini bile biliyor. Kum da nasl koar, im de nasl koar hepsi akllarnda... Atlar koturup da onlar seyredeceine, sen git spor ayakkablarn giy de kendin ko, hem paran cebinde kalr hem de saln kazanrsn...

Farknda Deil Misiniz Toplum Asosyal Olmaya Doru Son Hzla Gidiyor (Ahmet Zeytinci) 21 Mart 2018 Toplumbilim 

Ah be saklamba, bir de kukal saklamba vard, ah be krebe, ah be uzun eek, ah be ya satarm bal satarm... Ne abuk unuttuk biz sizleri... Ne abuk ektiniz gittiniz... Yaz geceleri komularn bahe duvarlarna oturur gece yarlarna kadar sohbet ederdik... Kulaktan kulaa oynardk bazen. Arkadalarmz ekitirirdik... Gizli gizli sigara ierdik, sonrada kokmasn azmz diye naneli sakz arardk sada solda...

Minibs ile Ksa Taklmalar (Ahmet Zeytinci) 26 Mart 2018 Sylei 

ofrn hemen yannda ki koltua iliir iseniz de ofr ile sohbet etme imkannz olacaktr haliyle... Havadan, sudan, dereden, tepeden konusanz da ok da fazla lafa tutmayn ki ofr beyin de dikkati dalmasn, sonrasnda da kaza yapmasn...

Soru Batan Baa Yanl Zaten (Ahmet Zeytinci) 2 Nisan 2018 Sylei 

Teslis nanc ile kendilerinin Tanr dedii varl leyen Hristiyan Dnyas Baba, Oul Kutsal Ruh eklinde kendilerine gre bir yaklam getirirler ki Rahman ve Rahim olan Allah Enbiya Suresi 22. Ayet de bu konuya gayet net aklk getirmitir...

Alem Bu Evlenenler (Ahmet Zeytinci) 7 Nisan 2018 Toplumsal Olaylar 

Yok, yok bunlar da okuduktan sonra kesin kanaat getirdim ki dnyann bir numaral mizah yetenei olan insanlarnn yaad lkesi Trkiye... Hemen soracaksnz nasl bu kanya vardn, neleri okudun da diye? nternet'de dolarken ''Gelin arabalarnda ki komik yazlar.'' diye bir balk karma kmaz m? Ben istedim bir gz Allah verdi iki gz... Hadi bakalm neler dktrm millet neler grelim?

Birinci Vergi Meydan Muharebesi (Ahmet Zeytinci) 6 Nisan 2018 Politika 

Sam Amca ile in vergilendirme yznden birbirine girdi. Dnya piyasalarn da hakeza borsalarn da tepetaklak etmeye yetti yaananlar... in hepinizin bildii gibi yeni dnyann, bir ngrye gre, Amerika be on sene iinde ykldktan sonra ki liderliine en byk aday. Haliyle bu da Sam Amcay ve yeeni Danld biraderi ziyadesi ile rahatsz ediyor...

Ad Banka'da Mevduat Toplamyor Faiz Vermiyor (Ahmet Zeytinci) 16 Nisan 2018 Salk 

yle ya ad bankaysa, oraya bir ey yatrdnz zaman bir miktar faiz de almanz lazm deil mi? Yoksa, durun durun bu yle bildiimiz bankalardan deil mi? Mevduat toplamyor, mevduat toplamad iin, faiz de vermiyor, ama ad banka ite Sperm Bankas hem de... Gidip buraya bir ekilde spermlerinizi brakyorsunuz, sonra sizin spermlerimiz uygun bir bayann yumurtalar ile bir araya gelip ortaya ocuk kartyorlar...

Kark Akrabalk likileri (Ahmet Zeytinci) 21 Nisan 2018 Toplumbilim 

Babamn babasnn babas da ki biz grp de ona yetiemedik, babama dede oluyor. Hanm da babamn babaannesi haliyle... Babamn babaannesinin ocuklar da amca, hala diye geiyormu akrabalar arasnda... Yanlm varsa dzeltin... Kaynanamn erkek ocuklar da kayn biraderler snfna giriyor... Allah var severim de kayn mayn biraderleri mi...

Bizim Parti lene Kadar Tek Bana ktidar (Ahmet Zeytinci) 20 Mays 2018 Politika 

Seim meydanlarnda ou zaman dikkatimi ekmitir, adamn karsnda beyz, bilemedin bin kiilik bir topluluk var, atyor ikembeyi kbra'dan.''Biz iktidara gelirsek neler yapacaz neleeeer,'' Otoyollar m istersin, fabrikalar m, her ile niversiteler mi, bir de uzatrlar cmleleri vatandaaaaa, sanki iporta da mal satyor. Seimi kazanp meclise hasbelkader girenleride, tavana ikfte yaptrrlar arada srada(Her zaman deil ha sakn yanl anlamayn). Genel Kurul Salonlarnda uyuklayp rya grenleride ayr. Uyandnda sorarsanz''Memleket iin hayrl ryalar gryordum'' derler... Bu partilerin ounuda ilgin isimleri var. te size aada birka rnek.

ini Seven Ka Kii Var Acaba (Ahmet Zeytinci) 19 Haziran 2018 Toplumbilim 

Yapt ii sevmek ok nemli bir olgu kanmca. Hani derler ya ''Sevmek baarmann yarsdr.'' bir dier yars da sabr ve metanet olsa gerek. Direk insan ilgilendiren; retmenlik, doktorluk, askerlik, din adaml gibi meslekleri yerine getirenlerde en byk zellik sevgi, hogr, sabrdr.

Bu Fareler Baka Fare (Ahmet Zeytinci) 11 Eyll 2018 Toplumsal Olaylar 

ATM fareleri genellikle tek tek ve ikierli gruplar halinde dolarlar... Para trtklama zaman geldiinde, birisi gzetleyici fare olarak dururken, dieri de i bitirici fare olarak makineyi krp, bozup paralar trtklamaya alr... Zaman zaman ikierli gruplardan says daha fazla olan gruplara da rastlanmaktadr...

Ad Sosyal Medya Olsa da nsan Asosyal Yapabiliyor (Ahmet Zeytinci) 18 Ekim 2018 Toplumsal Olaylar 

Bakyorum daha ilkokula yeni balam bire ya da ikiye giden ocuklarn ousunun gzleri bozuk. Tamam, bilgisayardan geri kalmasnlar ama bununda bir snr, derecesi olmal. Ana babalar ltfen bu konuya dikkat etsinler. Sokaklarda ocuk oyunu diye, ocuk diye bir ey kalmad bu sosyal medya yznden. Belki bunlardan bir nesil sonra daha da kt olacak dnyaya gelen ocuklarn durumu eer acil nlemler alnmazsa...

ki zmariti de nceleyelim (Ahmet Zeytinci) 10 Kasm 2018 Salk 

Siz bo verin sigarada imeyin, izmarit de imeyin. En iyisi bir de izmarit diye balk var, gidin onu aln marketten kzartn yiyin. zmarit ismi de srtnda ki lekeden dolay verilmi bu bala. Byklerine pabu, kklerine de kancur deniliyormu, izmarit balklarnn...

Subliminal Mesajlara Dikkat Edelim (Ahmet Zeytinci) 20 Kasm 2018 Toplumsal Olaylar 

Tannm bir bilgisayar markasnn Budizm Felsefesi ile ne ilgisi olabilir? Ama oluyor ite, reklamlarda ak akveriyorlar adnn bana da baka deiik bir isim getirerek... Hi mi akla manta uygun bir isim bulamadlar? steseler mutlaka bulurlard da onu izleyenlerin kafasna kafasna akmak lazm diye dndler demek ki...

Hey sraf Edenler Size Sesleniyorum (Ahmet Zeytinci) 17 Kasm 2018 Toplumsal Olaylar 

Gidin bakn, Ege ve Akdeniz'de ki otellerde her gn ne kadar yiyecek maddesi pe atlyor. Yazktr, gnahtr, Allah bunun hesabn bizlerden sorar mutlaka... ok mu zor mterilerin yemedii yemekleri deerlendirmek. Verirsin bir iki adamna grev, altlarna da bir kk araba, yaknlarda ki kylerde beldelerde ki yal, gen, oluk ocuk btn vatandalara datrsn o yemeklerden hem sevap kazanrsn hem de gnll zekat vermi olursun bir yerde...

Dou Trkistan da Neler Oluyor (Ahmet Zeytinci) 20 Ocak 2019 Toplumsal Olaylar 

Her ne kadar bu blgeye incan-Uygur zerk Blgesi denilse de, Kazak ve Krgz Trklerinin de buralarda yaad bilinmektedir. Edinilen bilgilere gre Sincan in Halk Cumhuriyetinin en byk idari blgesi olarak anlmaktadr.

En Gzeli Nerede (Ahmet Zeytinci) 24 Ocak 2019 Trkiye 

En gzel ocuk kim de? Byle bir soru da ok sama, en gzel ocuk herkesin kendi ocuu, stne daha laf sylenecek bir sz yok. En gzel gocuk kim de peki? Onu da kim yaptysa onda... En gck kim de hadi bunu da bilin bakalm? Benim arkadam vard palavrac Rkrullah... Tabi canm burada ki kod ad aslnda, gerek adn yazsam tesadfen okur da sonra bana darlr belki de mahkemeye bile verir belli mi olur?

Hznl Bir Olay Beyaz Perdeye Aktarlyor (Ahmet Zeytinci) 12 ubat 2019 Toplumsal Olaylar 

Okuyanlar aratranlar mutlaka biliyorlar da ksaca hatrlatmakta yarar var. 4 Nisan 1953 gn talya'da ki Nato Tatbikatndan dnerken, anakkale Nara Burnu aklarnda, gece sve Bandral Naboland adl kuru yk gemisi ile arpyor ve hzl bir ekilde anakkale'nin derin sularna saplanyor...

Paramatik ve Bankamatiklerden Sonra Kitapmatikler Geliyor (Ahmet Zeytinci) 6 Mart 2019 Eitim 

Aslna bakacak olursanz biz 'OKU'' diye balayan bir yce kitabn Kur'an- Kerim'in muhatab olan bir toplumuz ama ne hikmetse dzenli okuyan insanlarmz ve yazl basl yaynlarmzn says maalesef istatistie vurduunuz zaman gelimi lkelere nazaran yerlerde srnmektedir.

Canan Ablamza Teekkrler (Ahmet Zeytinci) 30 Mart 2019 Sylei 

ok saygdeer, pek muhterem, kadirinas ve dahi gerekten de bizim iin ok zel olan Canan Karatay Hocamz biz algam Sularn ve ve bitirememi. Yaaani biz de vlmeyecek bir madde miyiz? Bizim mutluluk hormonu olan seretoninin salglanmasna byk katkmz olduunu da ak ve seik olarak belirtmi...

nsan Nasl Bir Hayvandr (Ahmet Zeytinci) 17 Nisan 2019 Toplumbilim 

nsann, dnen bir hayvan olmasn brakn, azck dnen bir varlk olsa dnyada bu kadar insan savalarda birbirine silah eker miydi? Karde kardei kan davas gderek ldrr myd? Hemcinsler birbirleri ile sapk ilikilere girer miydi? nsan tam bir dncesizlik abidesi oluverir zaman zaman, bundan da gizli bir gurur duyar baz kereler...

Ftr apkalarn Altnda Siyah Gzlklerin Arkasnda Ajanlar Yok Artk (Ahmet Zeytinci) 24 Ekim 2019 Toplumbilim 

Oysa ki ajanlk ve istihbarat byle bir ey deil kesinlikle... Belki o 1900' l yllarn banda da byle bir ey deildi, ama byle bir imaj yaratld malum evreler tarafndan. stihbarat yirminci yzyl ve yirmi birinci yzylda artk bir bilim haline gelmitir. Devletler birbirlerini uzaydan uydular aracl ile dinliyorlar. Her ne kadar insana dayal istihbarat da devam ediyorsa bile, aletlerin bu sahada ki egemenlii su gtrmez bir gerektir...

Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 1 - (Ahmet Zeytinci) 6 Ocak 2020 Toplumsal Olaylar 

Bir de Salaa Yatmak vardr ki bu da kimi zaman size fayda salasa bile, biraz da dierlerini enayi yerine koymanza kap aar. rnein uzun bir kuyruun olduu yerde n srada ki bir arkadanza selam verip sraya kaynak yapmak, gzel bir salaa yatma rneklerindendir...

Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 2 - (Ahmet Zeytinci) 21 Nisan 2020 Salk 

Gerekten ateiniz varsa, nce atein ayrmn yapn, hastalk atei mi, ak atei mi? Ak atei ise ne mutlu size seviyorsunuz demektir, birilerini. Hastalk atei ise hemen doktora doru dmen krn. Bayan doktor ise bir de gzelse bo bulunup da ''Hastaym size doktor.'' filan demeyin, sadece hastaym deyin ve neler yaadnz anlatn...

Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 3 - (Ahmet Zeytinci) 3 Mays 2020 Trkiye 

Trafikte haliyle insan uzun zaman geirdiinde, sinirleri laka olur morali bozulur... Bu skntl durumu atlatmak iin bir takm eyler yapmak lazm. Yannzda her zaman kolay okuyabileceiniz bir iki kitap bulundurun zulada... Arabalar bir milim bile gitmiyorsa an okuyun. Ya da basit bir mzik aleti, kaval gibi, mzka gibi, almay biliyorsanz kartn aln. Hem geversiniz hem de vakit geer...

Bundan Sonra ekilmez Olacak (Ahmet Zeytinci) 16 Mays 2020 Toplumsal Olaylar 

Ey Korona bu yaptn alakl unutmayacaz asla... Sen bizim halaymz da m bozdun da kenetlenmi ellerimizi birbirinden ayrdn, alacan olsun senin korona zibidisi... Halay olmad m haliyle halaybalk da yok. Adam gelecek karlkl iki gbek atacak, sonra ks ks otur yerine...

Noktalamalara Dikkat Etmeli (Ahmet Zeytinci) 22 Mays 2020 Dil 

Nokta koyacanz zaman kafanzda da soru iaretleri olmamal... nlemler de baya bir heyecan yaratr hem cmlede hem de hayatta... ki nokta st ste geldii zamanda insan kendini aklama yapmak zorunda hissedecektir illaki... Tabi ki aklamalarnz mantk erevesinde ve die dokunur trden olmaldr...

65 Olup 44. 5 Gibi Gstermeye Merakl Olanlar (Ahmet Zeytinci) 10 Haziran 2020 Toplumsal Olaylar 

Ya altmbe olup da herhangi bir durumda ben daha krk be elli yandaym dedii zaman bir kadn, haliyle kadnn kocasnn bu durumda psikolojisi baya bir bozulmaktadr. ''Biz bununla ayn yataydk evlendiimizde yoksa bana Nurten diye bakasn m kakaladlar. Hayr benden on ya kkse eer ayn yata olup da ben bundan nasl on ya byk oluyorum.'' diye tepesinin tas atmakta, devreleri yakmaktadr...

Soruyu Deitiriyoruz (Ahmet Zeytinci) 28 Haziran 2020 Sylei 

Ta asrlardan beri tartlan bir durum... Aristo, Platon, Thlesden beri zlmeyen bir mesele ki zaten insanlk bu tartlan meselenin zmn bulsa, her ey bir an da hallolacak. ok merak ettiniz deil mi? Ne dnyann nasl dnd sorunu, ne k hzna ulaabilip enerjiye dnmek, ne kresel snma, ne nkleer sava tehlikesi, ne de ekonomik krizler, sk durun te sylyorum Tavuk mu yumurtadan kar yumurta m tavuktan? nsanlk, lk a Filozoflar da dahil bu soruya cevap verememi... ok dardayz...

Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 4 - (Ahmet Zeytinci) 16 Austos 2020 Toplumsal Olaylar 

Her kirac illaki eninde sonunda bir ev almak ister btesi imkan verdii lde... Aslna bakarsanz ev sahibi de olsak, kirac da, dnyada hepimiz kiracyz haliyle... Ruh bedenden kp da gerek mekanna doru yol almaya balad m biz de kiraclktan kurtulacaz eninde sonunda...

B Li Bir Yaz (Ahmet Zeytinci) 26 Austos 2020 Sylei 

Dnmeye balayaym bu B'nin zerine, sevdiim ya da sevmediim neler var neler bakalm da resmini kartalm. ok yemek var mdr B ile balayan? Hah buldum biber dolmas ile bamya desek. Biber dolmasn hadi severim severim de, o bamyaya hi snamadm gitti bir trl, halbuki ok faydal bir yemek olduu da sylenir durur, hem mit Usta tarafndan hem de dier kadrolu alar tarafndan. mit Usta'da nereden kt diyorsanz, ikletten kmad herhalde, kar durur yllar yl televizyonlara...

Hadi Leynn Oradan Deme Hakkmz Her Zaman Vardr (Ahmet Zeytinci) 5 Eyll 2020 Toplumsal Olaylar 

Marketin biriside yazm reklamna ''ok al az de.'' Hadi leeeeyn oradan, yle bir sistem daha icat edilmedi yeryznde, yemezleeeer! Son gnlerde dolarda ki ykseliin nedeni Japon Ev Kadnlar imi. O zaman ne yapyoruz, Japon Ev Kadnlarn mesaj yamuruna tutuyor muyuz, tutmuyoruz tabi ki... O kadar salak myz biz? Bir daha Hadi Leynnn oradan.'' diyoruz topluca...

Rak Viski Sigara Bir de Silah (Ahmet Zeytinci) 7 Eyll 2020 Toplumsal Ular 

Yakn zamandan beri sizde televizyonlarda ve sinemada gzlemliyorsunuz, sigara ve alkol bulunan sahnelerde, sigarann ve ikilerin stn buzluyor arkadalar... O sigarann ve ikinin iildiini grseniz de kendinizi gremiyorsunuz, ama yine de anlyorsunuz orada iki ve sigara iildiini...

Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 5 - (Ahmet Zeytinci) 31 Ekim 2020 Sylei 

Misafir stne misafir de ok zor bir durumdur zellikle ev sahibi asndan. Onun da yle bir zl sz vardr ''Misafir misafiri sevmez ev sahibi de hi birini sevmez.'' derler... Misafirlie gittiiniz zaman, eer oturmalk misafir iseniz mutlaka byk ve kk abdest hacetinizi evinizde giderin derim. yle bir durumda ne kt ey sesli ya da sessiz gaz kartmak ve tuvalete gitmektir...

Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 6 - (Ahmet Zeytinci) 14 Kasm 2020 Salk 

Kilo aldnz zaman kafaya takmayn diyeceim, siz de bana mutlaka ''Nasl takmayaym kilo da veremiyorum.'' diyeceksiniz... Ekmek yemeyi minimuma indireceksiniz bir kere... Ha ekmek yemiyorum gnde bir simit ile idare ediyorum diyorsanz, ok yanl yapyorsunuz, simit ekmekten daha kalorili bir besindir diyeyim size...

Hey Gidi Genlik Park (Ahmet Zeytinci) 21 Kasm 2020 Trkiye 

Yapldktan sonra ki ilk aamada Ankara ikliminde yaayabilecek kular iin bir bahe, ak hava tiyatrosu, ocuk bahesi, yzme havuzu, atl gezintiler iin bir gezi yolu bulunmaktaym. Daha sonra 1951 ylnda Lunapark benzeri bir oyun park kuruluyor... 1957 ylnda TCDD, yani devlet demir yollar tarafndan parkn etrafn dolaan iki tren iletmeye alnyor. Bir de nikh salonu kuruluyor park ierisinde. O yllarda birok sevdal, nianl ift bu nikh salonunda hayatlarn birletirmilerdir... ocukluk yllarmzda o trene ailecek biz de bindik be on kere ve ok byk haz aldmz anmsyorum...

Kii Bana Den Milli Gelinimiz Hayli Artt (Ahmet Zeytinci) 13 Ocak 2021 Toplumsal Olaylar 

Her ne kadar milli gelirimiz ok hzl bir art gstermiyorsa da milli gelinlerimizin says hzla artyor. Bizim Trk Erkekleri yabanc hatunlara baylyor her ne hikmetse... Allah var imdi, yabanc hatunlar da gerekten gzel... Hani derler ya ''Allah zenmi bezenmi de yaratm.'' O eit ite...

Akl Tutulmas Nasl Oluyor (Ahmet Zeytinci) 22 Ocak 2021 Ruhbilim 

Akl tutulmas iin nce kiraya verecek ya da satacak bir akl olmal ortada... Tabi bunu kim satacak ve kiraya verecek ise o da hemen kmayacaktr ortaya. Gazeteye ya da dergilere de ilan filan vermeyecektir, beklemeyin byle eyleri... Akl vicdan ile czdann arasna skmaya grsn ay gibi, gne gibi hemen tutulur... Eer ki czdannz vicdannzdan byk bellemi iseniz vay halinize ve aklnza...

Kumar Ha Kumar (Ahmet Zeytinci) 9 ubat 2021 Toplumsal Olaylar 

Buradan uaa atlayacam kumar oynamak iin Kbrsa gideceim, sonrada donuma kadar her eyleri orada brakacam ener enin Zrt Aas gibi eve dneceim. Yemezlerrrrr! Tabi bu mesaj belki de milyonlarca kiiye gidiyor her gn. Be on tanesini kumpasa alsalar, onlar iin byk kr, byk nimet. O kadar alanlar var, a m kalsn onlarda deil mi? Biz mi a kalalm peki o zaman?

Aata Kalan Kedileri Kurtarma Operasyonlar (Ahmet Zeytinci) 19 ubat 2021 Toplumsal Olaylar 

Kurtarma operasyonlarnda aada kpek bulunmamasna da dikkat edilmelidir. Kpekler uzaklatrlp, sonra o ie balamak en akllca olandr. Elinize bir para kaar ya da salam sosis tr, kedilerin sevecei bir yiyecek alnp tekrardan Gel pisi pisi. diye arlabilir. Ancak kedi de sizden ift hamura tek kymal yannda bir de ayran isterim. diye tutturursa, buna da sakn armayn...

Biliyorum Yazmasanz ldracaksnz Siz de Birileri Gibi (Ahmet Zeytinci) 21 Mart 2021 Ruhbilim 

Doal terapidir bazen yazmak, ancak siz de yazmadnz zaman ldracak gibi olmayn sakn. Ara ara dinlendirin kaleminizi ve ruhunuzu, yreinizi... Bakalarnnda ihtiyac var ruhunuzun gzelliine, yreinizin saflna temizliine...

Uzayllar Mslman m Mslmansa Hangi Mezhepten (Ahmet Zeytinci) 25 Nisan 2021 Doa ve Uzay 

Sanrm Nihat Hatipolu Hoca'ya byle soru sorma cesaretini gsteren arkadamz, ya dalga gemek iin bu soruyu soruyor ya da gerekten saf delikanllardan birisi... Sen imdi tutup da ''Uzayllar Mslman m?'' diye sorarsan, baka bir Hristiyan Gen de ''Uzayllar Hristiyan m Hristiyan ise Katolik mi Protestan m, Gregoryan m, Anglikan Kilisesine mi bal?'' diye de sorabilir...

Ak Acsna Dayanmann Pf Noktalar (Ahmet Zeytinci) 28 Nisan 2021 Ruhbilim 

Eer ki ak acsna dayanmak da zorlanyorsanz; kim zorlanmyor ki? Bol bol i kfte yiyin hem de ok acl... i Kftenin acs belki aknzn acsn bastrr da unutursunuz, geici bir mddet bile olsa... Kafa datc eyler yapmaya aln... Balk tutmaya gidin mesela hafta sonlar, ama sakn yakaladnz balklar ile aknz mzakere etmeye kalkmayn...

Muhabbetlerimizin Katili Televizyon (Ahmet Zeytinci) 1 Mays 2021 Toplumsal Olaylar 

Deerli dostum Zekeriya Efilolu'nun bir konferansnda ki konumasndan cmbzladm bu cmle zerine biraz kafa yoraym dedim. Bu tespit gerekten ok vahim sonular dourmu ve bundan sonrada douracaktr toplumumuzda. simleri imdi aklmda deil bir ok deiik lke de televizyona ''Aptal Kutusu'' da denmektedir. Bizim ocukluumuzda tek kanall televizyon TRT bize yetiyor da artyordu. imdilerde yzlerce kanaln iinden, istediinizi seebiliyorsunuz. nsanlar, hele de bizim insanmz televizyon seyretmek ile bilgi ve kltr sahibi olacaklarn zannediyorlar ki bu aslnda byk de bir yanlgdr. Kltr programlar da var zaman zaman televizyonlarda lakin bir saatlik bir kltr sanat programn izlemek ile ok da fazla bilgi, kltr sahibi olamazsnz. Bir saat kitap okumak size onun be kat daha fazla katk salar. Bilgi ve kltrn en bata aralar kitaplar, gazeteler ve dergilerdir.

Amerikal Dostlarmzdan nemli Ricamdr (Ahmet Zeytinci) 5 Mays 2021 Politika 

Sayn pek muhterem Sam Amcann ocuklar Baydn Daynn canndan ok sevdii yavrular... Yavrular derken tabi ki genel anlamda byle bir cmle kuruyorum, yoksa bir oklarnz ellili, altml, yetmili yalardasnz... Biliyorum ki sinema sanatnn en youn olarak icra edildii bir numaral lkesiniz... Holywood denen sinema retim merkeziniz hi durmadan alyor. Her konuda filmleri dnya piyasasna pompalyorsunuz. Amenna, buna bir diyeceimiz yok, ancak bilim kurgu filmlerinizde genellikle dnyaya saldrlar oluyor ve dnyalar da hep Amerikallar, Sam Amcann evlatlar olarak siz kurtaryorsunuz. El insaf, biraz mola verin bu dnyay kurtarma iinde...

Eskiden Bamza Sadece Ta Yaard (Ahmet Zeytinci) 7 Mays 2021 Dnya 

Byklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz, toplumda bir aksilik grdler mi Huuuuu bamza ta yaacak kz ta yaacak. diye birbirlerine sitemlerde bulunurlard. Tabi ki bamza bir yerlerden ta yamazd gerekte, mecazi bir anlatmd neticede bu durum...

Bankalar ile Teriki Mesaimiz (Ahmet Zeytinci) 11 Mays 2021 Toplumsal Olaylar 

Bir bankann salam sermayesinin olup olmadn anlamak iin, herhangi bir ubenin mdrne gidip ona ''Sizin sermayeniz gerekten salam m?'' diye sorun. O da size tabi ki ''Salam'' cevabn verecektir. Ama salam derken gzlerinin iine bakn, yalan sylyorsa hemen heyecanlanacaktr, Bir de banka ubesine girmeden kapnn nnde kediler var m, yok mu, ona bakn. ''Sermayeyi kediye yklemi de olabilirler.'' Sermayeyi kediye yklediler ise ste para da verseler bizimle aln diye, oradan hemen uzaklan derim...

Yreinin Gtrd Yere Git de Pandemi Var Birader (Ahmet Zeytinci) 13 Mays 2021 Sylei 

Yreimin beni gtrd yere, kulamda geliyor, burnumda geliyor, dalam da geliyor, bbreimde geliyor, karacierimde geliyor... Maaile gidiyoruz hep bir yerlere de niye hep yrek gtrm oluyor... Biri de ''Bbreinin Gtrd Yere Git.'' diye kitap yazsa ben de taklalar atacam billahi...

Yzlerce Kelebek Sabah Sabah (Ahmet Zeytinci) 15 Mays 2021 Sylei 

Baktm sevimli bir tekir kedi de kelebekler ile oynama ve onlar yakalama tela iinde zevkten drt ke olmu. Sryor, hopluyor, zplyor kimisine patileri deiyor kimisine demiyor ve kedicik mutluluktan drt ke. Kanatlarna bakyorum hayranlkla kimisi sar beyaz, kimisi mavi beyaz, kimisi lacivert krmz adeta bir renk cmb. Onlar grnce insan Tanrnn varlna daha da fazla ve gnlden iman edesi geliyor...

Kantya Gre Muamele (Ahmet Zeytinci) 17 Mays 2021 Sylei 

lknce srt kanan vatandalarmzn durumun ele alalm bakalm. Zaman zaman srt kanan bu vatandalar baz zaman bir kii, baz durumlarda da be kii birden kamaktadr. Kimine bir kanma yetmekte, bazsna da yetmediinden ekstradan bir iki defa daha fazladan kanma seanslar dzenlenmektedir...

Ooooo Ho Geldin Bakalm (Ahmet Zeytinci) 23 Mays 2021 Sylei 

Bakalm bu bankaclar faizleri daha ne kadar eitlendirecekler, bekleyip greceiz. Naslsn iyi misin faizi... Geiyordunuz uradnz faizi... Bankamz harika faiz verir faizi... En gzel en ekonomik faiz biz de faizi... deyemezseniz ananz alatrz faizi... Evinizi ipotek yapp elinizden alrsak bozulmak yok, faizi... Almazsanz kseriz bak faizi...

Baz eylerin Maddi Karl Yoktur (Ahmet Zeytinci) 27 Mays 2021 Sylei 

Bir ikinci nem ile zerinde durulmas gereken konu kiinin yreinin tam ortasnda olan Allah sevgisi ve Allah korkusudur. Tek bana sadece sevginin de bir anlam yoktur. Tek bana korkunun da bir kymeti olmayacaktr. Allah korkusu ve sevgisi ancak ikisi bir arada bulunduu zaman deer kazanacak ve bunlarn ikisine birden sahip olan insan, yani kulu yceltecektir. Baz akldan yoksunlarn dnd gibi ''Allah'dan korkulmaz Allah sadece sevilir.'' dncesi temelden rk ve sakat bir dncedir ki muhtelif ayetlerde de Kur'an- Kerimi lay ile okuyanlar bilirler Rabbimiz Allah kendinden korkulmas gerektiini biz kullarna bildirmektedir. Rab olan Allah'a balln ve sevginin de hi bir maddi karl olmad gibi, bize katt manevi zenginlik para ile pul ile llebilecek cinsten bir ey deildir...

Yrttk Billahi Ke Oluruz Artk (Ahmet Zeytinci) 29 Mays 2021 Doa ve Uzay 

t ben de bundan sonra trilyonluk adam olacam ollum. Boru deil paymza den 93 Trilyon dolar. imdi rakamlar ile yazmaya kalksam sayfa da biter, kalemde diyeyim size... O deil de bu kentilyon neydi yahu? yle bir say gurubu mu vard? Varm demek ki olmasa buraya yazmazlard... Yrttk billahi...

Araziye Uyma zerine Dnceler (Ahmet Zeytinci) 2 Haziran 2021 Toplumsal Olaylar 

Herhangi bir kurumda araziye uyma niyeti olan, tembel olan elemanlar hemen belli olur topluluk iinde. Bu aslnda dier alanlara da hakszlktr. Sk sk tuvalete gitmek veya sigara imek iin kurumdan dar kmak da yaplagelen araziye uyma biimlerindendir... Byle tipler ok da ylk ve yalakadrlar ayn zamanda... efleri veya mdrleri kendilerini bir ekilde uyard zaman, altndan girip stnden karak durumu kurtarmaya alrlar...

Yeter Artk Gna Geldi Televizyon Programlarndan (Ahmet Zeytinci) 3 Haziran 2021 Toplumsal Olaylar 

Televizyonlarnda bu kadar fazla dizisi olan bir toplum, niye okusun ki? Okumak, sabr ister, zeka ister, alkanlk ister. nsann merak olur tarih okur, iir okur, mizaha ynelir, onu okur. Gidip de Payitaht Dizisini ya da Dirili Erturul Dizisini blm blm izleyerek tarih bilgisine sahip olamazsnz... Ancak byle zanna kaplrsnz...

Yer ekimi Kanunu (Ahmet Zeytinci) 5 Haziran 2021 Sylei 

Newton denen vatandan kafasna elma dnce mi kt ortaya acaba bu Yer ekimi Kanunu yoksa daha nce de var myd? Acaba daha nce kanun muydu, kanun hkmnde kararname miydi? Bunun tespitini iyi yapmak lazm... Newton biraderin kafasna elma deil de armut dseydi ya da erik dseydi farkl bir durum olur muydu?

pin Ucunu Karmak stemiyorsanz (Ahmet Zeytinci) 6 Haziran 2021 Sylei 

Bir ngiliz Sicimi vardr bilirsiniz. Aslrsan bile ngiliz sicimi ile asl. diye de beylik bir veciz sz vardr. p, ngiliz ipi ise onun ucunu bile karmamak lazm. Ha yle de bir durum var, pin ucu ...ut un elinde ise, o zaman karabilirsiniz ipin ucunu, o ..utlar da ipin ucunu kardnz diye, size bir dolu sitemler etseler de kafanza takmayn sakn.

Yine Pitbull Deheti (Ahmet Zeytinci) 10 Haziran 2021 Sylei 

Darda bile gezdirirken mutlaka tasmas olmal, ok agresif ve heyecanl olduklar iin, hareket eden her eye, kedi, kpek, insan, nlerine gelen ne varsa saldrmakta bir an bile tereddt etmiyorlar... Bu cins kpeklerin sahipleri de aslnda srekli uyarlmalarna ramen, hala daha serbest dolatrmaya kalkyorlar ise kpeklerini, yazklar olsun...

Babann Glgesi Anann Duas (Ahmet Zeytinci) 12 Haziran 2021 Sylei 

Anneler babalar dua ederler ocuklarn illaki... Zor durumlarnda glge olurlar her trl destei de ellerinden geldiince vermeye alrlar, ancaaak siz de eer ki hayrl bir evlatsanz eer, yok annenize babanza eziyet ediyorsanz eer ki bir beddua etseler hayatnz kayar. Onlarn dualar da beddualar da ok etkilidir, bilirseniz eer...

Bu Patagonya'nn Patagonyal'larn Bizden ektii Nedir (Ahmet Zeytinci) 13 Haziran 2021 Sylei 

Ansiklopedik Bilgi Patagonyann bir devlet olmadn sylyor. Ksaca corafi bir blge. O zaman ne diye askerde baz komutanlarmz erat bir ka hata yapt zaman Hoop kendinize gelin bakalm buras Patagonya Ordusu mu? diye bir cmle kuruyorlar? Patagonya bir devlet olmadna gre, ordusu da yok demektir. Yoksa, yoksa durun kod ad Patagonya Ordusu olan gizli yasad bir rgt m var? Benim aklma da bu geliyor...

Daha ncede Syledik Gazla Olmuyor Bu ler (Ahmet Zeytinci) 14 Haziran 2021 Sylei 

Bir futbol manda, hem de Roma'da talyanlar ile oynarken Roma'y niye yakalm arkadalar? Biz salak myz bu kadar? Gaz verilir de, byle de olmaz bu iler... Uakla Roma'ya indiniz, gidin adamlara ''Olum biz Roma'y yakmaya geldik hem de ra gibi. Yanmzda benzin gaz ya, ra, odun, bilumum aleteler var.'' deyin, deyin de adamlarda, hem kyla glsn, hem de ''Saf msnz salak msnz, sadece bir futbol ma yapacaz ne bu havalar?'' desinler...

Yangnda lk Kimleri Kurtarmal (Ahmet Zeytinci) 17 Haziran 2021 Sylei 

Fiziki yangnlarda bir eyler kl olsa da, bir eylerde kurtarlyor demek ki ya yrek yangnlarn ne yapacaz? Sevmisiniz, karlk bulmam sevginiz, ama vazgeemiyorsunuz da, iten ie yanyor yrek, beyin de devre d kalm... O zaman da en ok nereniz yanyorsa ilk nce onu kurtarmak gerekmez mi? Hemen yrei soutma almalarna girmeli... Sonrada beyni tabi ki... Girip banyoya du almakla da soumuyor...

Yamur Damlas (Ahmet Zeytinci) 19 Haziran 2021 Sylei 

ocuklarmza koyarz bazen, Yamur ve Damla isimlerini. Her tarafa sevgi yamuru yadrsn isteriz. Damlamzdr bazen de o bizim, bir kadn ve bir erkein ortak retimi... Nisan yamurlarnn hem bitkilere hem de insanlara byk faydalar olduu sylenmektedir bilim adamlar tarafndan.

Veresiye Defterleri lmesin (Ahmet Zeytinci) 19 Haziran 2021 Toplumsal Olaylar 

yle dardan bakld gibi kolay bir meslek deildir bakkallk. En azndan eskiden yle deildi... Veresiye defteri denen kavram bakkallar ile girmitir ekonomik hayatmza... O semtte oturan genelde memur vatandalar bir ay boyunca aldklarn, bir kk ekmek dahi olsa veresiye defterine yazdrrlar ve ay sonunda maa aldlar m derlerdi...

airlik Yazarlk nsana ou Zaman Para Kazandrmaz ahsiyet Kazandrr (Ahmet Zeytinci) 10 Kasm 2021 Sanat ve Sanatlar 

Hi bir air veya air aday iir yazmaya para kazanmak amac ile girmez, yazmann ve okumann hazz baka bir duygu ile llmez. Gemiin yaam byk airlerinin hayatna bir bakn, hep yokluk, baz zaman cezaevi, kimi srm srm srnmek ile gemitir... Lakin iirleri uzun yllardr dillerden dmez, beste olur, ular biz okurlara...

Bu Gn 3 Aralk Dnya Engelliler Gn (Ahmet Zeytinci) 3 Aralk 2021 Toplumsal Olaylar 

Evet, bu gn Dnya Engelliler Gn ... Her salam insan ayn zamanda bir engelli aday. Tabi ki Allah hepimize nce salk versin, kimseleri engelli snfna sokmasn... stenilen bir durum deil. ou zaman toplumumuzun engelliler bak n yargl... Bu ksr dngden insanlarmzn kurtulmas lazm...

Asl Yetenek Kim (Ahmet Zeytinci) 16 Aralk 2021 Sanat ve Sanatlar 

zniniz olursa eer, ben de milletimin stn yetenekli insanlarn gzlerinizin nne sereyim. Altyzlira civarnda asgari cret alp, ailesini bu cret ile geindirmeye alan bir ii, sorarm size bu vatandalardan daha m az yetenekli? Daha bitmediiii durun bakalm. Devlet dairesinde basit bir memur olup da yzmilyarlk villlada oturan, ayn zamanda altnda son model mersedesi olan bir memurmu bunlardan daha az yetenekli?

Justin Beber Nasl Yrr (Ahmet Zeytinci) 9 Ocak 2022 Sanat ve Sanatlar 

Yahu bu Justin de artistik teki... yle zaten mi dediniz? Ben de farkl bir ey demedim. Anladk yryorsun da bunun reklamn niye yapyorsun... Yryorsun madem, Aleyna kzmza doru niye gidiyorsun? Yrrken yle sallana sallana m yryorsun? Deil mi ama? nsan hi olmazsa ''Da ban duman alm yryelim arkadalar.'' mar ile yrr, eer ki birisine yryecekse...

Sadece 8 Mart le Yetinmeyin (Ahmet Zeytinci) 8 Mart 2022 Sylei 

Bugn 8 Mart Dnya Kadnlar Gn... Yine bir ok yerde bir ok konumac, gnn anlam ve nemine binaen vg dolu szlerle kadnlar, kadnlarmz yceltmeye alacaklar... Toplumda baar kazanm bir ka kadna dller verecekler... Bir sonra ki gn, 9 Mart gn ve sonraki gnlerde gazetelere bir bakacaksnz bir kadn hunharca ldrlm, baka bir kadn erkekler tarafndan tecavze uram... Baka bir kadn babas ya da aabeysi tarafndan ar yaralanm...

Orta Tuzlu Trk Kahvesi (Ahmet Zeytinci) 11 Nisan 2022 Sylei 

Tuzlu kahvenin birbirinden farkl birok rivayeti olsa da, biz en akla yatkn olanlar sizler iin sraladk. Tuzlu kahvenin hikayesinin, eski zamanlarda yaplan grc usul evliliklere dayand syleniyor. Grc usulnde kz ve erkek taraf bir araya gelir, birbirlerini ilk kez grrm. Bunun ardndan gelin hemen damat adaynn kahvesini hazrlarm. Eer damat adayn beendiyse kahveyi ekerli hazrlar, yannda tatl ikram edermi. Bu da 'ben ve ailem seni istiyoruz.' mesaj verirmi.

Ne lgin Gnler Var Dnyada Bir Bilseniz - 2 - (Ahmet Zeytinci) 21 Haziran 2022 Toplumsal Olaylar 

12 Ocak Badem Ezmesi Gn... Tatl sevenler ve de badem ezmesini sevenler iin ok gzel, ok zel bir gn. Sanrm o gn de badem ezmesi satlarnda da byk patlama olaca gn gibi aikar. Ayrca fstk ezmesi ya da fndk ezmesi sevenlerde bizim niye byle zel bir gnmz yok diye itiraz edip yetkili mercilere ba vurabilirler, bizden sylemesi...

Arlatrlm Muhabbet (Ahmet Zeytinci) 18 Temmuz 2022 Toplumsal Olaylar 

Asansrde komularmza bile gnaydn demekten neredeyse kanyoruz. Sanki bir gnaydn desek bizi yiyecekler... Hani biriniz gece hastalandnz da gece komunuzdan ila isteme ya da aracnz yokken sizi hastaneye gtrmesini istemeye cesaret ederek kapsn alabilir... Bitti, bitti aramzda ki muhabbetler iyice arlat ve bitme noktasna geldi... Oysa byle mi olmalyd? Komu haklar diye bir kavrammz vard bizim, hl da olmas lazm... Hazreti Aie Validemizden rivayet edilen bir hadiste '' Hz ie (ra) Peygamber (sav)'den anlattna gre, Peygamber yle dedi: ' Cibril (as), devaml olarak bana komuyu tavsiye ediyordu, hatta zannettim ki, Cibril komuyu (komuya) varis klacak.' Bu kadar nemli idi Asr Saadet de komuluk ilikileri...

Gorbi de Gitti (Ahmet Zeytinci) 2 Eyll 2022 Politika 

Doksan ksur senelik (92) bir mr hi de fena deil, ne diyelim topra bol olsun... Bir de tuttular Nobel Bar dl verdiler. Nobel tarafndan verilen dllerin byk bir yzdesi, mutlaka belli lkelerin dayatmas ile kendi beendikleri, sevdikleri adamlara verilir... Ayn Erovizyon ark Yarmasnda ki gibi, bakn aratrn, Mslmanlara verdikleri dl says iki elin parmaklarn gemez...

Bir Msra Sizden Bir Msra Bizden Kampanyas (Ahmet Zeytinci) 11 Ekim 2022 Yazarlar ve Yaptlar 

iir dier edebiyat trleri ile farkldr biraz. Roman, tarih, hikaye iin kendinizi gelitirdiyseniz, edebi bilginizde iyi ise, az ok bireyler karalarsnz. Eer iir yazyorsanz bunlarn yanna bir de ilham eklemeniz lazm. nsann en byk ilham kayna en bata Tanr'dr. Onun yanndaki dier ilham kaynaklar; tabiat, su, hava, yer, gk, dier insanlar ve canllar dolayl ilham kaynaklardrlar ki, zaten Tanr olmazsa onlarda olmazlard...

C Muhabbetleri (Ahmet Zeytinci) 14 Kasm 2022 Salk 

K geldi, haliyle, hastalanma, yataklara dme riskimizde, eer dikkat etmezsek ok fazla. O zaman gelsin C vitaminleri, gitsin C Vitaminleri, gitmesin yahu, ne gitmesi, vcuda girsin. O zaman ne yapyoruz? Bol bol mandalina, portakal, greyfurt yiyoruz, yemeyenlere de zorla yediriyoruz. Zorla derken bizimkilere canm ite aile efradmza, yoksa bakalarna silah dayayp da Ye ulan u mandalinay, portakal. diyecek halimiz yok...

Bamdan Geenleri Yazyorum (Ahmet Zeytinci) 2 Aralk 2022 Yazarlar ve Yaptlar 

Gnmzn birok kalem ustas yazmaya ilk balad zamanlarda iir ile merhaba demitir edebiyat dnyasna. Daha sonra ykye, romana, denemeye de zaman ayrmlar ve bu dallarda da deerli eserler ortaya koymulardr. Hani der ya bir bymz ''Trkiye de her kiiden drd airdir.'' diye. Ksmen dorudur da bu tez. Bir bakarsnz komunuz olan yetmilik smail amca bile iir yazmtr, bir bakarsnz babaanneniz size hi duymadnz bir maniyi syler, bir bakarsnz amcanz duygulu bir iir okur hi duymadnz. Onlarn ou yazd kitaplara girmemitir, ama inann birok kitab olup da airim diye geinenlerden daha naif ve gzeldir yazdklar. Duygulu insanlar yurdudur memleketimiz aslnda; duygulu ve bir o kadar da sevecen. Dnyann en gzel tabiatlarndan birini Allah cc bizlere armaan etmitir. iir ok zel bir edebiyat sahasdr ve derler ki ''Baka dillerde yazlan iirler insann ana diline zor evrilir.''

ok kr Bende Bir Kulbe ye Deilim (Ahmet Zeytinci) 3 Mays 2023 Sylei 

Sizi bilmem de ben de hi bir siyasi partiye, hi bir futbol kulbne ye deilim imdilik. ye olanlara da ne diyebilirim, gitmi adam ye olmu, aidat dyor faaliyetlerine katlyor. Gecelerine gidiyor, ok zengin ise ara sra para yardm yapyor... Sonuta memlekette ekonomik bir hareket oluuyor, bu tr oluumlarn sayesinde...

11 Temmuz 1995 Dnyann Kanayan Vicdan (Ahmet Zeytinci) 10 Temmuz 2023 Toplumsal Olaylar 

Srebrenitsa, o zaman ki adyla Birlemi Milletlerin, imdilerde benim, bir ok Mslmannda gznde Bir Lemi lletlerin bittii gndr 11 Temmuz 1995... Hollandal Bar Gc Askerleri, askerde demek doru mu size aslnda bilemiyorum? Soytarlar desem daha doru... Sizin orada neyin gc olduunuz ayan beyan ortadaym.

Trkiyenin Yars Dizilerde Oynuyor Dier Yars Dizi Seyrediyor Okuyan Mumla Ara ki Bulasn (Ahmet Zeytinci) 10 Kasm 2023 Sanat ve Sanatlar 

Eeee bu kadar kanal olur da dizi olur da samasap.... yok canm, bu birbirinden mkemmel dizileri, bizler kadn, erkek, oluk ocuk seyretmez miyiz hi? Yazk olur vallahi! O kadar artize, o kadar figrana, o kadar set iisine, senaryo yazarna, onlarn yardmclarna, onlarn yardmclarnn yardmclarna, arkbalarna, yalakalarna, ibibiklerine, anakyalayclarna, daha ne sayaym...

Yabanc Sermaye Nasl Gelir (Ahmet Zeytinci) 1 Aralk 2023 Sylei 

Dedik ya! Bir kere yabanc sermayeye yabanc olduunu hissettirmeyeceksiniz ... Hi yabanclk ekmemeli yurdumuzda... Hemen i kebap ve raky koyun nne... Ara sra Mara Dondurmas yalatmaya gtrn, ama dondurmacy mutlaka nceden ikaz edin de herkese, bilhassa da bebelere elinde ki aletle yapt numaralar yapmasn, aldm bilgilere gre srf o yzden tam yurda gelip yatrm yapacakken vazgeen yabanc sermayeler varm... Elinizi syle dosta yabanc sermayenin omuzuna vurun, yanaklarn da okamay unutmayn. Birde yabanc sermaye hangi milletten ise ona gre davranmak gerekir. Milliyetini iyi bilmek lazm.

Ke ykler

Okuyunca drt ke olursunuz zaten

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ahmet Zeytinci, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.

Bu dosyann son gncelleme tarihi: 20.04.2024 06:47:04