..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumuþ olmayý istediði ancak kimsenin okumayý istemediði eserdir. -Mark Twain
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - Ahmet Zeytinci
Ahmet Zeytinci - Üç Köþe Yazýlar
Site Ýçi Arama:

Eleþtiri
  Ýnanýn Korona Kýçý ile Gülüyor Size (Ahmet Zeytinci) 8 Haziran 2020 Günlük Olaylar 

Arkadaþlar, asker uðurluyorlar otobüs terminalinde... Asker adayýný havaya atýp tutmalar. Sloganlar belli zaten, hep ayný ’’En büyük asker bizim asker.’’ Ýyi de arkadaþým, koronayý kaptý mý, o en büyük asker, sonra ’’Ne þehittir ne gazi ..ok yoluna gitti Niyazi.’’ olacak, benden söylemesi... Daha birliðine teslim olmadan, korona, buna eller yukarý diyecek...

Yaparsýn da Nasýl Yaparsýn (Ahmet Zeytinci) 17 Haziran 2021 Günlük Olaylar 

Yazýk, gerçekten çok yazýk. Bu programlarý tuzu kuru insanlarda seyrediyor, çok gariban, çok fakir insanlarda seyrediyor haliyle... O buzdolabýnda yarýþmacýlarýn altý dakika içinde aðýzlarýna itiþ kakýþ soktuklarý yemeklerin zerresi bile kursaklarýndan geçmeyen insanlar var.

Kirlenmek Güzel midir Gerçekten (Ahmet Zeytinci) 31 Ocak 2018 Günlük Olaylar 

Her dakika her saniye kirleniyoruz biz insanlar ve tabiat... Bir reklamdan yola çýkarak kaleme alýndý bu yazý...

Cennet Bir Tane Eþek Cenneti Diye Ayrý Bir Yer Yok ki (Ahmet Zeytinci) 29 Ocak 2018 Dinler, Ýnançlar ve Ateizm 

Argo da toplum tarafýndan sýkça kullanýlan Eþek Cenneti ifadesine bir eleþtiri niteliðinde kaleme alýnmýþtýr...

Kaçýrdýðýmýz Keçileri Yakalayabilecek miyiz Bakalým (Ahmet Zeytinci) 10 Þubat 2018 Toplum ve Birey 

Çok mu sizin keçiler? Duyamadým bin beþ yüz iki bin kadar mý dediniz? Hani meþhur Silifke Türküsünde var ya ''Aaaslý yok yaylasýnda bin beþ yüz koyunum var benim.'' diye de devam eder gider. ''Ama o türkü de geçenler koyun mu diyorsunuz?'' Olsun ne fark eder ha koyun he keçi... Caným siz de keçi gibi inat etmeyin her konuya... Abdurrahman Çelebi onlar. ''Koyunun olmadýðý yerde keçiye Abdurrahman Çelebi.'' derler ya...

Film Yapanlar Çýldýrmýþ Olmalý (Ahmet Zeytinci) 16 Þubat 2018 Sinema ve Televizyon 

Geçenlerde bir özel televizyon kanalýnda, daha önce de defalarca izlediðimiz bir komedi filmi ''Türkler Çýldýrmýþ Olmalý.'' ya takýldým bir ara...

Müslümanlar Bilim Üretemediði Müddetçe Sürünmeye Mahkumdur (Ahmet Zeytinci) 18 Þubat 2018 Toplum ve Birey 

Dünya da kaç tane Ýslam Ülkesi varsa hepsi dahil, bilim de teknikte ilerleyemediðimiz müddetçe, ekonomik deðer olarak bir bilgisayar, silah, bir araba, bir uçak, ''Ki bir çok Ýslam Ülkesi bunlarý yapmaktan yoksun.'' yapamadýðýmýz müddetçe, geliþmiþ batý, bizim ile kedinin fare ile oynadýðý gibi oynamaya devam edecektir, bunu da böyle bilelim.

Ýki Kartal ve Dört Akbaba Beþ de Karga Türkiye'ye Ýade Edilecek (Ahmet Zeytinci) 28 Þubat 2018 Politik Olaylar ve Görüþler 

Kýrmýzý Bülten den daha da koyu bordo bülten ile aranan iki kartal, dört akbaba, beþ de karganýn ise en yakýn zamanda Türkiye'ye iade edileceði Çek ya! Hükumeti tarafýndan tarafýmýza bildirilmiþtir... Çek ya iþte bunlar diyen devlet bakanlarýmýzdan birisi ''Biz kuþlarý ne yapalým bize vereceklerse teröristleri versinler ipe un seriyorlar sersinler bakalým sersinler'' demiþtir. Serdikleri zaten belli ... Bu arada devlet bakanlarýmýzdan birisi ''Þimdi onlarýn ne ipleri ne de unlarý vardýr en iyisi mi biz onlara hem ip hem de un gönderiyoruz acil olarak.'' demiþtir...

Anladýk Ablam Fransýzca da Biliyorsun (Ahmet Zeytinci) 2 Mart 2018 Toplum ve Birey 

Epey zamandýr televizyonlarda ve radyolarda çalýyor biz de dinliyoruz. Neyi mi? Hani þu geçmiþte Ayten Alpman'ýn meþhur ettiði ''Bir Baþkadýr Benim Memleketim'' þarkýsýndan bahsediyorum caným, hemen bildiniz... 1974 Yýlýnda ki Kýbrýs Barýþ Harekatýnda çok söylendi çalýndý...

Asgari Ücret ile Sýfýr Oto Hadeee Burada (Ahmet Zeytinci) 5 Mart 2018 Politik Olaylar ve Görüþler 

Asgari ücret deyip de geçmeyin sakýn küçümseyeyim filanda demeyin. Kocaaa 1603.00 Türk Lirasý... Ýçinde 160 tane onluk, seksen tane yirmilik, yaklaþýk üç yüz yirmi tane beþlik, onaltý tane yüzlük para barýndýrýyor paydalara ayýrýrsak...

Aman da Ne Güzel Ýnsanlar Ölüyor Diye Göbek Atýyor Alçaklar (Ahmet Zeytinci) 9 Mart 2018 Savaþ ve Afetler 

ABD Hristiyan ve Yahudi karýþýmý bir ülke, hadi deyin ki bir Müslüman olarak onlardan her türlü hadsizliði bekleyebiliriz... Ya Sudi Arabistanlý beyzadelere hanýmlara ne demeli... Gülmemek için hem de acý acý gülmemek için kendimi zor tuttum... Baþýnda çarþaf ve türban Amerikalýnýn karþýsýnda göbek atýyor Müslüman Suudi Kadýn. At bakalým at göbecikleri orada da senin görmediðin, anlamadýðýn hiç gitmediðin Suriye'de ki bir toprak parçasýnda da kadýnlar, çocuklar parçalanarak ölüyor. Aslýnda sizler de yaþayan ölülersiniz bizim için, tabi ki öldüðünüzün farkýna varmadan, yaþayýp gidiyorsunuz iþte bir þekilde...

Kaderimiz Ýsmimizde Saklýymýþ (Ahmet Zeytinci) 14 Mart 2018 Günlük Olaylar 

''Kaderimizi etkileyen birçok etken vardýr. Fakat bunlarýn en önemlisi doðum tarihimize göre bize konulan isimdir. Kaderin Þifresi, harflerin özellikleri ve etkilerinin kelimelere, isimlere sirayet ederek dünya âlemindeki tüm varlýklara yansýmasý ve harflerin hikmetlerinin, sýrlarýnýn anlaþýlmasýna yönelik bir ilimdir. Bu noktadaki en ilginç analizler insanýn isimleri konusunda yapýlanlardýr. Ýnsanýn isminin kaderine yaptýðý etki bu ilim konusu içerisinde deðerlendirilmektedir.'' GAZETELERDEN

Baþýmýza Çorap Örmeyin (Ahmet Zeytinci) 18 Mart 2018 Toplum ve Birey 

Yani bu gazetecileri, basýný anlamak zor gerçekten. Yukarýda ki haber yakýn zamanda gazetelerin birinin magazin ekinde yayýnlandý... Ne alaka þimdi bu? Sanatçý hanýmefendinin birisi beþ bin liralýk çorap almýþ. Alýr keyfinin kahyasý mýsýnýz? Almasýnda bir problem yok. Problem bunun çok önemli bir olaymýþ gibi haber yapýlmasýnda... Bizim de olayýn sinir olduðumuz tarafý bu...

Lüzumsuz Korna Þalterleri Attýrýr (Ahmet Zeytinci) 25 Mart 2018 Toplum ve Birey 

Biri gelip de dibimde hem de hiç gerek yokken zart zart kornaya bastý mý ben þahsen gýcýk oluyorum. Benim gibi bir sürü insanda biliyorum ki hiç hoþlanmýyor ve gýcýk kapýyor bu duruma... Bildiðim kadar bir çok Avrupa Ülkesinde öyle geliþigüzel her yerde kornaya basamazsýnýz... Okul gibi, hastane gibi, Huzur Evi gibi yerlerden geçerken, korna yasaklarý vardýr. Bu yasaklara da uymadýðýnýz zaman oranýn bilinçli halký tarafýndan hemen polise ya da jandarmaya þikayet edilir ve para cezasý ödemek durumunda kalýrsýnýz...

Ali Baaabanýn Bir Çiftliði Var Çiftliðinde Öküzleri Var (Ahmet Zeytinci) 21 Mart 2018 Toplum ve Birey 

Duydunuz mu Ali Babanýn çiftliðinde bir de öküzler varmýþ. Bu öküzlerin yalnýz deðiþik bir özelliði var, bunlar iki ayaklý öküzlerden... Ýnsanlýk yanlarýndan yörelerinden geçmediði için, iki ayaklý öküz olarak adlandýrýlýyorlar... Baþ Öküz Bey kaçmýþ gitmiþ Uruguay diye bir ülkeye... Hanýmý memeliyi de boþamýþ. Hanýmý memeli neyse göz altýna alýnmýþ da binlerce kiþinin üzerilerinde ahý varmýþ...

Þakadan Hoþlanan da Var Hoþlanmayan da (Ahmet Zeytinci) 1 Nisan 2018 Toplum ve Birey 

Bu gün 1 Nisan herkes herkese þaka yapma derdinde olsa da siz biraz ciddi olun yine de... Roma Ýmparatoru Sezar M.Ö 46 Yýlýnda takvimin baþlangýcýný ocak ayý olarak ilan etti ise bile Avrupa’da 16. Yüzyýlýn ortalarýna kadar bahar aylarýnýn baþlangýcý 25 Mart günü, senenin baþladýðý kabul edilirdi. Sezar’dan çok seneler sonra 1564 Yýlýnda o zaman ki Fransa Kralý o gün ki takvimi deðiþtirerek yýlýn baþlangýcýný 1 Ocak gününe almýþtýr.

Öz Kim Üvey Kim En Öz Kim Markalar (Ahmet Zeytinci) 30 Mart 2018 Toplum ve Birey 

Bir çok defa rastlamýþsýnýzdýr firmalarda ki bu öz üvey muhabbetine... Herhangi bir ticari kuruluþ kârlý bir vaziyette ticaret yaparken, bir de bakýyorsunuz, baþka bir firma ayný firma isminin baþýna öz ya da hakiki gibi bir isim getirerek güya firmaya rakip olmaktadýr...

Okumamak Ýçin Nelere Katlanýyorsunuz Bir Araþtýralým (Ahmet Zeytinci) 25 Nisan 2018 Toplum ve Birey 

Okumamak için saatlerinizin büyük bir çoðunluðunu o Amerikalýlarýn aptal kutusu dediði televizyon karþýsýnda geçiriyorsunuz... Gözlerinizin yorulduðunun ve devamýnda bozulduðunun farkýnda deðil misiniz? Oysa kitap okumak belki televizyon seyretmenin dörtte biri kadar gözlerinizi yorar...

Biz Durduracaðýz Savaþlarý Edebiyatçýlar (Ahmet Zeytinci) 15 Nisan 2018 Savaþ ve Afetler 

Siyasetçilerden fazla birþey beklemeyin, biz durduracaðýz savaþlarý, edebiyatçýlar. Onlar sadece þahsi menfaatlerinin ve Dünyayý karýþtýrýp altüst etmenin peþinde...Yüreklerinde sevgi yok, sadece hýrs ve ihtiras var, daha çok þeye nasýl sahip olurum duygusu tavan yapmýþ adamlarda. Egolarýný tatmin etmek için, insanlara, çocuklara ve diðer canlýlara zerre kadar acýmýyorlar.

Hep Daha Fazla Hep Daha Fazla (Ahmet Zeytinci) 14 Nisan 2018 Günlük Olaylar 

Beylik bir laf vardýr bilirsiniz ''Tüketim toplumu olduk.'' derler. Doðrudur, ancak üretim olmadan tüketimde olmaz... Eski zamanlarda insanlarýmýz sanki daha kanaatkardý gibi gelir bana, gibisi fazla öyleydi... Þimdi ki bebelere bakýyorsunuz hepsi marka tutkunu... Ayakkabýlar o tanýnmýþ firmadan, kazaklar gömlekler baþka tanýnmýþ firmadan. Analarýnýz, babalarýnýz da marka mý bilirlerdi? Anneleri, babalarý ne alýrsa onu giyerlerdi...

Alkýþý Her Zaman Kuklalar Deðil Kuklacý Alýr (Ahmet Zeytinci) 17 Nisan 2018 Toplum ve Birey 

Dünyaya ayar vermeye kalkan, tüm dünyayý kendi emelleri doðrultusunda dizayn etmeye kalkan süper güçler de bir gün gelecek, olduklarý yere çökeceklerdir. Varsýn bu gün onlar kuklacý durumunda olsunlar. Bu gün kukla gibi görünen devletlerinde kendini bilen, vatansever, aklýselim sahibi insanlarý sabredip de seslerini çýkarmýyorsa, mutlaka bilsinler ki taþlarý bile çatlatacak sabýrlarý vardýr, lakin sabrýn sýnýrlarý da zorlanýrsa, gün gelir sabýr taþlarý da çatlar...

Nikah Törenine Azýcýk Espri Katmanýn Bedeli Bu Kadar Aðýr Olmamalýydý (Ahmet Zeytinci) 28 Nisan 2018 Toplum ve Birey 

Çok kýsa bir zaman önce nikah memuru arkadaþýn sorduðu soruya esprili bir þekilde cevap vermek isteyen gelin haným 'Hayýr demek ne mümkün, tabii ki evet' yanýtý nedeniyle memurun nikâhýný kýymadýðý gelin Hatice Koþman, amacýnýn sadece þaka yapmak olduðunu söylüyor. Damat Turgut Dinçer Güneri ise memura tepkili: ''15 dakika dil döktük, ikna olmadý. Yaptýðýmýz tüm masraflar boþa gitti'' diye konuþmuþtur... Deðiþik zamanlarda deðiþik cevap veren bir sürü insaný ben de biliyorum. En nihayetinde prosedür böyle ise bile, biraz hoþ görülü olmak hiç de zor deðildir ki böyle bir cevap verildi mi memur arkadaþ olgunluk ile karþýlayýp ''Bir daha ki nikahýnýzda sakýn böyle bir þey söylemeyin hemi.'' deyip olaya esprili bir yaklaþým da getirebilirdi...

Güneþ Çarpmasý (Ahmet Zeytinci) 13 Mayýs 2018 Günlük Olaylar 

'Ýspanya'da Angeles Duran adlý 49 yaþýnda ki kadýn, notere giderek, Güneþin kendisine ait olduðunu tescil ettirdi.Güneþ adlý yýldýz Angeles Duran'a aittir metnini, notere onaylatan Duran, Dünya üzerinde yaþayan herkesten, aydýnlatma ve ýsýnma parasý talep ediyor.'' Kaynak:Hürriyet Gazetesi

Yeteneksizsiniz (Ahmet Zeytinci) 11 Mayýs 2018 Günlük Olaylar 

Baþta belediyelerimiz çok yeteneklidir çook. Her sene ya da iki senede bir yollarý asfaltlarlar da kimsenin sesi çýkmaz bu duruma. Benim memurum benim iþçim de çok yeteneklidir. Asgari ücret ile altý kiþilik ailesini geçindirir de gýký çýkmaz devletine milletine, ayrýca benim öðretmenlerim de çok yeteneklidir, çok az bir maaþ ile hem öðrencilere eðitim verirler hem geceleri takside çalýþýrlar hem de aile lelerini geçindirirler...

Anýnda Kredi de Sýnýr Tanýmýyoruz (Ahmet Zeytinci) 17 Mayýs 2018 Toplum ve Birey 

Sen Ýnternet'den TC numaran ile baþvuruyorsun. Adamlar sana hemen olumlu cevap verip, paralar ile de evinin kapýsýnda bitiyorlar... Ne muhteþem bir hizmet deðil mi? Eeee eþek deðilsiniz ya kapýnýza da geldikten sonra almam diyemezsiniz... Hele bir almam demeye kalkýn vallahi döve döve verirler size o parayý, evin salonuna atar giderler...

Kahpe Felek Derken Bir Daha Düþünün (Ahmet Zeytinci) 23 Mayýs 2018 Toplum ve Birey 

Baþýn sýkýþsýn, kahpe felek. Kumarda para kaybet, vay kahpe felek. Takýmýn maç kaybetsin, kahrolasý felek. Zenginlikten fakirliðe düþ, alacaðýn olsun kahpe felek... Bu örnekleri tabi daha da çoðaltabiliriz. Biz, sen, ben adam gibi davranmýyorsak, yaþamýyorsak felek ne yapsýn? Her þey Allah'ýn yazdýðý ilahi kader doðrultusunda meydana gelmiyor mu zaten? Kadere ve kazaya iman ediyorsak, o zaman feleðe ya da herhangi baþka bir þeye sövüp sayýp durmayacaðýz.

Sonsuza mý Uðurluyoruz (Ahmet Zeytinci) 27 Mayýs 2018 Günlük Olaylar 

Evet, ahiret hayatý inkar edilemez bir gerçektir. O nedenle ruhunu yüce yaratýcýmýz Allah'a teslim edenleri sonsuzluða deðil de ahirete uðurluyoruz. Ölen insaný sonsuzluða uðurluyoruz dediniz mi kavramlarýn içini boþaltmýþ oluyoruz, buna dikkat etmemiz lazým... Ahiret hayatý ebedi hayattýr, sonsuzdur, bunu inkar etmiyoruz, ancak orada ki tekrar ölümün olmadýðý hayatýn adý ahiret hayatýdýr, bunu akýldan çýkartmayalým...

Kendiniz Üretin Biraz da (Ahmet Zeytinci) 28 Mayýs 2018 Toplum ve Birey 

Bakýyorum hem özel hem de devlet televizyonunun kanallarýna, yarýþma programlarý olsun, þov programlarý olsun, büyük çoðunluðu yabancý kaynaklý. Amerikan, Ýngiliz ya da bir baþka milletin programlarý. Parasýný verip lisans anlaþmasý yapýyorlar, sonra da seyircinin önüne atýveriyorlar. Bu lisans anlaþmalarý da öyle kelepir ve ucuz þeyler de deðil bilesiniz, milyonlarca dolar para var iþin ucunda...

Hu Komþular Annemler Müsaitseniz Sizi Sevmek Ýstiyor (Ahmet Zeytinci) 6 Haziran 2018 Toplum ve Birey 

Biz eskiden çalardýk komþumuzun kapýsýný gece yarýsý bile olsa, bir derdimiz oldu mu? Gündüz kahve içmeye gelirdi komþularýmýz zaman zaman... Harala gürele bir hýrsla çalýþmazdýk öyle üç tane arabamýz, iki tane yazlýðýmýz olsun diye... Bir tane nohut oda bakla sofa evimizde kuru fasulye yer mutlu olurduk, bütün gazlara raðmen...

Sosyal Sorumluluk Projelerinde Var Mýsýnýz (Ahmet Zeytinci) 8 Haziran 2018 Toplum ve Birey 

Su Samurlarýnýn daha iyi þartlarda beslenmesi ve diyet yapmalarýna yardýmcý olunmasý adlý projeye katýlmadýysanýz siz de ki sosyal sorumluluðu ve bilinci sorgulamak lazým en ince ayrýntýsýna kadar... Su Samuru deyip geçmeyin doðaya büyük faydalarý vardýr...

Medyatik Durumlar (Ahmet Zeytinci) 11 Haziran 2018 Toplum ve Birey 

Çoðu zaman televizyonlarda sokak röportajlarý olur. Denk geldiði zaman ilgi ile izlerim hepsini. Karþýdan iki tane mini etekli, makyajlý, çýtý pýtý, manken gibi bayan geliyor. Spikerin elinde mikrofon, uzatýyor bayanlara...

Sportmenliðe Yakýþmayan Davranýþlar (Ahmet Zeytinci) 27 Haziran 2018 Toplum ve Birey 

Portekizli Futbolcularýn otelinin önüne gidip de gürültü yapmak, avazý çýktýðý kadar baðýrmak, vuvuzela denen aletler ile gürültü kirliliði yaratmaya çalýþmak, ancak cahil insanlarýn yapacaðý ve ahlak kurallarýna da uymayan bir davranýþ kalýbýdýr. Gücün yetiyorsa, çýkar oynarsýn o takýmýn karþýsýna, yener ya da yenilirsin... Sporun içinden yenmek de var yenilmek de, yenilgiyi olgunlukla karþýlamak da var...

Nedir Bu Saðlýk Çalýþanlarýnýn Vandallar Dan Çektiði (Ahmet Zeytinci) 20 Haziran 2018 Toplum ve Birey 

Bir insan doktor olmak için ne sýkýntýlara katlanýr acaba, hiç bilir mi bu vandallar? Normal týp eðitimi altý sene, bir de buna ihtisasý eklediniz mi on seneye kadar, hatta daha da fazla bir süreye kadar uzayabiliyor týp eðitimi... Bu insanlar hakaret iþitmek, aþaðýlanmak, darp edilmek için mi bu mesleði seçtiler? Bu saðlýk çalýþanlarýna saldýran beyinsizler de hiç idrak, akýl ve mantýk çalýþmaz mý?

Her Zamankinden Daha Çok Ýhtiyacýmýz Var Barýþa (Ahmet Zeytinci) 1 Eylül 2018 Savaþ ve Afetler 

Þu soruyu her zaman kendimize sormalýyýz. Bu gün dünyada barýþ var mý, ben barýþý ne kadar istiyorum, bunun için neler yaptým? Bu gün için çok geniþ çaplý bir dünya savaþý olmasa bile, bölgesel savaþlarda yüzlerce, binlerce insan ölmekte, sakat kalmakta, tecavüze uðramakta, yerinden yurdundan edilmekte... Buna kim dur diyecek, kim?

Ben Deðiþtim mi Dünya da Deðiþecek Demektir (Ahmet Zeytinci) 24 Haziran 2018 Toplum ve Birey 

Ben deðiþirsem ruhumun, aklýmýn derinliklerine eklediðim bilgiler ile çevremi de olumlu yönde deðiþtirmeye gücüm yeter... Önce kendimi, sonrada çevremi deðiþtirmeye gücüm yetmiyorsa, yerinde sayýyorum demektir...

Durumlar Kel Ýse Ne Yapmalý (Ahmet Zeytinci) 23 Temmuz 2018 Toplum ve Birey 

Yýllar yýlý gazetelerde görürüm þu ilaný ''Müjde kelliðe çare bulundu, bu mucize ilacý tak diye alýp saçsýzlýk derdini þýp diye çözeceksiniz.'' Bir de tanýnmýþ gazeteler verirler bu ilaný da ben þimdiye kadar o ilacý kullanýp da ''Hah ben de bu ilaç ile sýrma gibi saçlara kavuþtum.'' diyenini görmedim... Belki de bana denk gelmedi bu vatandaþ...

Kredi Müjdesi de Ne Ola ki (Ahmet Zeytinci) 27 Temmuz 2018 Günlük Olaylar 

Sabah sabah radyo da geçen bir haber bu ki müjdeli de bir haber olduðunu iddia ediyor, devletin resmi yayýn kuruluþu... Haberde de belirtildiðine göre enerji ve özel sektör yatýrýmlarý için kullandýrýlacak bir para bu kredi... Özetle borç, bir zaman sonra geri ödenecek bir para, eðer ki ödeyeceðimiz zaman ülke batýp da iflas etmedi ise...

Dünyayý Biz Yönetiyoruz Tripleri (Ahmet Zeytinci) 18 Temmuz 2018 Toplum ve Birey 

Paranýn büyük gücü onlarda olsa da her ne kadar, her zaman bu havalara girmiþlerdir süper güçler diye tabir edilen devletler... Kimdir bunlar, hepiniz az çok biliyorsunuz... Baþta Amerika, Rusya, Fransa, Ýngiltere, Sanayi Devi Almanya... Bir de þunu sormak lazým, dünyanýn birileri tarafýndan yönetilmeye ihtiyacý var mý? Yönetirken de illa sömürmek zorunda mýsýnýz?

Demek ki Yürek ve Çalýþmak (Ahmet Zeytinci) 16 Temmuz 2018 Günlük Olaylar 

Geçmiþe göre daha baþarýlý olsak da, 2002 yýlýnda ki dünya üçüncülüðümüz olsa da, yine o tarihlerde Galatasaray'ýmýzýn UEFA Kupasý Þampiyonluðunu yaþamýþ ve görmüþ olsak da sonrasýnda ne Dünya Kupasýna, ne de Avrupa Þampiyonasýna katýlmakta fazla da baþarý saðladýðýmýz söylenemez...

Emekli Edelim Artýk Bu Tosunlarý (Ahmet Zeytinci) 25 Temmuz 2018 Toplum ve Birey 

Bu gün gazetenin birinde bir haber dikkatimi çekti. Orta sayfalarda.''Aman dikkat tuvalet kapýsýna düzeysiz yazýlar yazýlmasý son derece tehlikeli'' devamýnda þöyle cümleler var yine.''Bir iþyerinde yaþanan olayda, iþçinin iþyeri tuvalet kapýsýna, ahlaka aykýrý sözler yazdýðý tespit edilince, iþverenin kýdem tazminatý ödemeden o iþçiyi iþten çýkarmasý için haklý neden kabul edilmiþ.''

Var mý Onlardan Gerçekten (Ahmet Zeytinci) 2 Temmuz 2018 Günlük Olaylar 

Ya arkadaþým dünya kadar para verip o televizyon sistemini alýyorsun, anladýk, sonrada haftada dört tane maç seyrediyorsun, onu da anladýk da bir de pozisyon tartýþmalarýný gece yarýlarýna kadar izliyorsun da ne oluyor, onu çok merak ediyorum iþte? Hayýr bari onlarý izleme de, ertesi gün de amirinin karþýsýnda esneyip durma, deðil mi ama?

O Bir Ýnsandý (Ahmet Zeytinci) 8 Aðustos 2018 Toplum ve Birey 

Ýnsandý o Arakanda ki mazlumlar, kimsesizler... Ýnsandý Hak ve hukuk uðruna savaþýrken ölenler... Ýnsandý, ülkelerinde baðýmsýz yaþayabilmek için Grozni'de Rus Tanklarýna el bombalarý ile direnenler... Biz neyiz ki? Biz kimiz ki? Yerde düþene bile dönüp bakmýyoruz da yine de kendimizi cennete layýk kullar sanýyoruz...

Böyle Protesto Olmaz (Ahmet Zeytinci) 27 Aðustos 2018 Günlük Olaylar 

Protesto böyle olmaz. Telefonu kýrýp, dýþarý çýktýðýnda da elinde Amerikan Sigarasý ile hava atamazsýn. Ancaak, güçlün bir ekonomin varsa, sana karþý bayrak açan ülkeler ile göze göz diþe diþ mücadele dersin... O da büyük ölçü de üretim ile yerli ve milli sanayi ile olacaktýr... Bunun her zaman bilincinde olmamýz lazým...

Hýzlý Yaþayýp Genç Ölünce Ceset Yakýþýklý Olmayabilir (Ahmet Zeytinci) 24 Aðustos 2018 Toplum ve Birey 

Araba tutkusu, sürat motoru tutkusu hemen hemen hepsinde bir tutku ve alýþkanlýk haline gelmiþ. Sadece onlar olsa iyi, her türlü kötü alýþkanlýk da peþinden geliyor. Sigara, alkol artýk rutin þeyler. Esrar, hap, her türlü uyuþturucu ve çarpýk iliþkiler almýþ baþýný gidiyor... Hayýr içten içe çürüyorlar da farkýnda deðiller... Sonra da kýrkýný bile bulmadan hayatlarý sönüyor ya da sakat kalýyorlar...

Aman Ha Günlük Burç Yorumunuzu Okumadan Güne Baþlamayýn (Ahmet Zeytinci) 6 Eylül 2018 Günlük Olaylar 

Geçenlerde yengeç burcuna giren ay kardeþ, bir baþka günde de ikizler burcuna giriyormuþ. Bak sen þu aya bir türlü yerinde duramýyor. Girme yahu zýrt pýrt bir burca, otur oturduðun yerde... O girdiðin burçlarda bir gün senin baþýný yer diyeyim sana Ay Kardeþ... Hem bir burca girmeden önce o burçtan da randevu almak lazým deðil mi?

Santimetre Desimetre Fetömetre (Ahmet Zeytinci) 12 Eylül 2018 Politik Olaylar ve Görüþler 

Fetömetre, metrekareye, desimetrekareye, hektometrekareye, kilometrekareye kaç tane fetöcü düþer bunlarýn hepsini bir bir ortaya çýkarýr... Ayrýca bir de bunlarýn karþýlaþtýrmalý olarak analizini yapar. Metrekareye düþen fetöcüler ile kilometrekareye düþen fetöcülerin birbirlerine karþý durumlarýný da ortaya koyar...

Kullanalým da Nasýl Kullanalým (Ahmet Zeytinci) 15 Eylül 2018 Toplum ve Birey 

Bütün kredi kartlarýnda ''Asgari Ödeme Tutarý'' diye bir madde yazar hepiniz bilirsiniz. Çok borcunuz biriktiði zaman asgari tutarý ödeyip bir daha ki yani bir ay sonraki ekstreye kadar zaman kazanýrsýnýz. Aslýnda bu çok sakýncalý bir durumdur. Asgari tutarý ödedikten sonra geriye kalan bakiyeniz fazla ise, yapýlan hesaplamalar göre hiç kredi kartý kullanmasanýz bile o borç epey uzun bir süre sonra bitmektedir. Unutmayýn kredi kartý faizleri dünyanýn her yerinde diðer banka faizlerine göre çok yüksek maliyetlidir kiþilere.

Geziyor Mu Duruyor Mu (Ahmet Zeytinci) 24 Eylül 2018 Günlük Olaylar 

Gezen Tavuk yumurtalarýnýn daha saðlýklý olduðu dedikodusu da yaygýn. Ýyi de kardeþim nerelerde gezmiþ bu tavuklar onu da bilmemiz lazým deðil mi? Bir tavuk baþka bir tavuða lavukça ''Gidelim servi revaným yürü Sadabad'a mý demiþ de ta oralara mý gitmiþler?'' ya da ''Bizim çýktýðýmýz gibi onlarda Heybeli de her gece mehtaba mý çýkarlarmýþ?'' Bilsek fena olmaz...

Harbi Olmak Ýçin Harbiyeye Gitmenize Gerek Yok (Ahmet Zeytinci) 18 Eylül 2018 Toplum ve Birey 

Delikanlýlýðýn Kitabýnda da yazar mý bilmiyorum, harbilik? Belki de yazýyordur. Ýlla ki Delikanlýlýðýn Kitabýný okumadan da delikanlý olunmuyor mu? Öyle bir kural mý var? Her yaþta da delikanlý olunur bunu da iyi bellemek lazým. Ýnsan yirmi yaþýnda da delikanlý olur, yeri gelir yetmiþ yaþýnda da delikanlý gibi hareket edebilir. Yirmi yaþýnda olup da delikanlýlýk ile alakasý olmayan insanlarda vardýr ayrýca bunu da biliyor ve gözlemliyoruz...

O Fiyata Kaç Tane Ayakkabý Fabrikasý Kurarýz Billahi (Ahmet Zeytinci) 30 Eylül 2018 Günlük Olaylar 

17 Milyon Dolarlýk ayakkabý da varmýþ. Ayakkabýcýlýk mesleðinden ekmek yiyen birisi olarak, bu yazýyý okuyunca, ne diyeceðimi þaþýrdým. 17 milyon dolara çok kaliteli makineler ile oluþturulan 17 tane birer milyon dolarlýk fabrika kurulur, bu fabrikalarda da binlerce kiþi istihdam edilip, ekonomiye büyük katkýlar saðlanýr..

Problemler Çözüldükçe (Ahmet Zeytinci) 13 Kasým 2018 Toplum ve Birey 

Matematik kafasý olmayanlar problemleri çözemez, diye bir þey yok. Problemler çözülmek içindir, yeter ki sabýr dairesine adým atalým. Kimizaman da yardým almak gerekir, problem çözerken. Tanýdýklarýmýzdan, akrabalarýmýzdan, bazen yakýn arkadaþlarýmýzdan, bazen gözlemlediðimiz tabiattan ya da canlýlardan...

Bu Fetiþizm Baþka Deðiþik Bir Þey (Ahmet Zeytinci) 27 Kasým 2018 Toplum ve Birey 

Birisi gelecek sizin kýçýnýza burnunu dayayacak ve siz de onun burnuna zaaart zaaart amiyane tabir ile osuracaksýnýz, kibar tabir ile gaz çýkartacaksýnýz... Hadi be, hatta bir kere daha hadi be! Argoda da ''Osuruktan tayyare selam söyle o yare.'' diye de bir özlü sözümüz vardýr... Bir adý da yellenmedir, gaz çýkartmanýn... Geçenlerde bir yerde okumuþtum Ýrlandalýlar da gaza çýkartmayý pek sevmezler imiþ, gaz çýkaracaklarý zaman, canlarýnýn azar azar, kýçlarýndan çýkýp da gideceðini zannederlermiþ...

Verilmemiþ Sadakalarýn Size Hiç Bir Faydasý Olmaz (Ahmet Zeytinci) 6 Kasým 2018 Toplum ve Birey 

Sadakayý sadece maddi olarak da düþünmemek lazým. Gözleri görmeyen bir vatandaþýmýzý, yeþil ýþýktan karþýya geçirdiniz, bu da bir sadakadýr. Bir teyzenin pazar filesini alýp evine kadar götürdünüz, bu da bir sadakadýr... Mahalleden geçerken insanlara selam verdiniz, selam aldýnýz, bu da gayet tabi sadaka olarak sevap hanenize yazýlacaktýr...

Nobel Ekonomi Ödülü Kime Verilmeli Aslýnda (Ahmet Zeytinci) 12 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Ali Bey iþçi emeklisi bir vatandaþ. Alsýn alsýn ikibin lira para geçiyordur ancak eline. Ali Bey bu iki bin Türk Lirasý ile harikalar yaratmaktadýr güzel yurdum Türkiye'de... Var mý onun gibi bir babayiðit, sorarým size? Üç tane çocuk okutmakta, dahasý ev kirasý vermekte, sonrasýnda da mutfak masraflarýný karþýlamakta, elektrik, su, telefon parasý vermekte... Gerçek ekonomik mucize budur iþte...

Turþunun da Böylesi Olur Mu Demeyin (Ahmet Zeytinci) 6 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Turþu, Türk mutfaðýnýn vazgeçilmezlerinden de birisidir. Çeþit çeþit yapar, annelerimiz, ninelerimiz. Turþu kurulur, evlerde kýþ yaklaþtý mý özellikle... Hýyar turþusu, biber turþusu, fasulye turþusu, domates turþusu, çeþit çeþit yapýlýr, lezzet ile afiyet ile yenir...

Bakkallýk Güzel ve Saygýn Bir Meslekti Eskiden (Ahmet Zeytinci) 22 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Bakkallar yavaþ yavaþ hayatýmýzdan çýkýyorlar. Ekonomik geliþmeye kurban gittiler, kapitalizmin çarklarý onlarý da öðüttü... Oysa ne güzeldi seksenli doksanlý yýllarda ve hatta daha öncesi yetmiþli yýllarda, mahalle bakkallarý... Erken açýlýrdý bakkallar. Saat altý altý buçuk dedi mi, bakkallar faaliyete geçerdi. Þimdiki büyük marketler gibi saat dokuzu, onu beklemezlerdi... Sabah erkenden okula gidecek öðrenciler, iþe gidecek memur ve iþçiler bakkallar sayesinde erken kahvaltý ederler, sonra yola koyulurlardý...

Nasýlsýn Dan Sonra ki En Vurucu Cümledir O (Ahmet Zeytinci) 12 Aralýk 2018 Toplum ve Birey 

Ýlden ile telefon sohbetleri de öyle, ayný þekil de sürüp gidiyor. Adam bir yakýnýný arýyor cep telefonundan ya da sabit telefondan. O anlatýyor öbürü anlatýyor. Dedemgil nasýl? Ýyi iþte ne olsun? Sen nasýlsýn, haným nasýl? O da iyi yanýmda selam eder sana ve yengeye... Tamam, sohbet gayet güzel gidiyor. Tarladan tapandan bahsediliyor... Uzuyor da uzuyor kelimeler cümleler uzamasýna da konuþmada deðiþik bir cümle yok. Ve iþte o an geldi o cümle için ''Daha daha nasýlsýn?'' Burada kopuyor film... Ya arkadaþým en baþta sormadýn mý sen nasýlsýn, diye? Karþý da ki ne diyecek? Daha daha iyiyim eniþte ya da bacanak neyse iþte...

Sam Amcanýn Dediklerinin Tam Tersini Yapmak Her Zaman Menfaatimizedir (Ahmet Zeytinci) 3 Aralýk 2018 Tarihsel Olaylar 

Bu güne kadar Sam Amca ile olan iliþkilerimizde hep kazýk yemiþ hep öpülmüþüz Sam Amca tarafýndan. Öpülmüþüz derken, sevdiðinden ve de yanaklarýmýzdan öpmüyor bizi Sam Amca haliyle... Hiç boþuna çenenizi yormayýn, Sam Amca eskiden de stratejik ortaðýmýz deðildi, þimdi de deðil, hiç bir zamanda olmayacak bundan sonra... Kendimizi de milletimizi de kandýrmayalým... Daha baðýmsýzlýðýmýzý kazandýðýmýz Lozan Antlaþmasýný bile onaylamayan bir Sam Amca, nasýl ortaðýmýz oluyormuþ. AB için söylenmiþ bir cümleydi hatýrlarsýnýz ''Onlar ortak biz pazar.'' Aynen durum bu, O'nun stratejik ortaklarý belli biz ise pazar durumundayýz...

Yersen Revani Yemezsen Tulumba (Ahmet Zeytinci) 4 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

Memlekette bu kadar aç ve açýkta insan varken, insanlar býrak o yemeklerden tatmayý, bir kuru ekmek, bir kuru soðan ile günlerini geçiriyor ise, ayýp oluyor gerçekten, o programlar ile seyircilerin karþýsýna çýkmak. Daha aklý baþýnda bilgi ve kültür dolu programlar yapýn da bu arýza tipleri de bizim karþýmýza çýkartmayýn.

Bu Gün Aslýnda Lafta Kalan Dünya Ýnsan Haklarý Günü (Ahmet Zeytinci) 10 Aralýk 2018 Tarihsel Olaylar 

20. ve 21. yüzyýl barýþ ve insanlýða verilen deðer açýsýndan tam bir fiyaskodur. Yirminci Yüzyýlda iki dünya savaþý ve sayýsýz bölgesel savaþ, darbe, kargaþa mazlum insanlarýnda bu savaþlarda can vermesine, þehirlerin yerle bir olmasýna sebep olmuþtur... Kitlesel imha silahlarý ilk kez yirminci yüzyýlda kullanýlmýþ ve yüz binlerce insan yok olmuþtur bu bombalar ile... Nükleer silahlarýn kullanýmýnýn yasaklanmasý, ortadan kaldýrýlmasý tartýþýlýrken ülkeler yine de nükleer denemeler yapmaktan geri durmamaktadýrlar büyük bir aymazlýk göstererek...

Yorum Yazmasanýz Bile Beðendim Düðmesine Basmak Çok Mu Zor (Ahmet Zeytinci) 24 Aralýk 2018 Yazarlar ve Yapýtlar 

Önde gelen sitelerde bazý zamanlar 400 hatta 500 kiþiye varýyor çevrim içi olanlarýn sayýsý. Ancak güne gelen eserlere baktýðýmýz zaman eserlere iki üç yorum anca yapýlmýþ oluyor. Zaten bir þiiri, yazýyý enine boyuna eleþtirebilecek çok az edebiyatçý arkadaþýmýz var, diðerleri yüreðine saðlýk, ellerine saðlýk, aferin koçum gibi aslýnda kritik olmayan yazýlarýn ötesine geçemiyor maalesef..

Edebiyat Parçalanmaz (Ahmet Zeytinci) 30 Aralýk 2018 Yazarlar ve Yapýtlar 

Görmüyor muyuz sitelerde edebiyat parçalayanlarý, edebiyat yapýyoruz ya da þiir yazýyoruz diye her þeyi birbirine karýþtýranlarý... Adý saný çok büyük gibi görünen, gösterilmeye çalýþýlan bir sürü sanatçý müsveddesi diyebileceðimiz bayan ya da erkek yýllardýr televizyonlarda, sosyal medya da edebiyatýn içine etmeye çalýþarak edebiyat parçalamýyor mu?

Ah Be Gözlerim (Ahmet Zeytinci) 14 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

Ah! be gözlerim kara kýta Afrika'da bir lokmaya muhtaç insanlar gördün. Birileri kuþ sütünün eksik olmadýðý sofralarda týka basa karýnlarýný doyururken, kusacak kadar yemek yerken, kara kýta Afrika'da bir lokma ekmek için, bir kilo patates, pirinç için birbirini ezen çiðneyen insanlar gördün. Okula gitmesi gerekirken, küçücük çocuklarýn elinde Kalaþnikoflar ile birbirlerine silah sýktýklarýný gördün. Görmez olsaydýn, duymaz olsaydýn keþke bunlarý, insanlýðýndan bu kadar utanmazdýn...

Mersi'lerden Kaç Demet (Ahmet Zeytinci) 9 Þubat 2019 Toplum ve Birey 

Hayýr yani, þu tek mersi ile birden fazla çokça mersi arasýnda ne fark var, onu da anlayabilmiþ deðilim, aslýnda... Ayrýca illa bir demet mi olmasý lazým mersilerin? Üç beþ mersi de bir arada olabilir... Ya da bir çift mersi, iki çift mersi de niye denilmesin?

Deðiþik Söylemler (Ahmet Zeytinci) 25 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

Bazen bakarsýnýz baþlýða, hemen dalarsýnýz yazýya, ancak içeriði size bir anlam ifade etmez. Zerre fikir beyan etmek aklýnýzýn köþesinden geçmez. Sizin duygu ve düþünceleriniz ile örtüþmeyen bir yazýdýr. Hemen atlar yorum yazarlar. Anlamsýz bir yazýya laf olsun torba dolsun diye yorum yazýlmamasý gerekirken, durur durur yazarlar. Yazanda havalardan havalara girer ki bu da çok sakýncalý bir durumdur yazar adayý ya da yazar için.

Aðýr Bedeller Ödenir (Ahmet Zeytinci) 21 Þubat 2019 Toplum ve Birey 

Eðitim ve öðretim bir ülkenin olmazsa olmazlarýndandýr... Yurdun, her aþamadaki -Ýlk, orta, lise, üniversite, lisans üstü- eðitimi oturmamýþsa, aksaklýklar varsa, o okullardan mezun olan öðrencilerde içinden çýktýklarý toplumlara yeterince faydalý olamayacaklardýr...

Kiþisel Geliþim Kitaplar ile Olmaz (Ahmet Zeytinci) 5 Mart 2019 Toplum ve Birey 

Bir çok Kiþisel Geliþim Kitabýnýn da insanýn ilgisini çeksin diye, çok ilginç baþlýklarý vardýr... Kendini Fiþekle, yok efendim Kendini Ateþle, Ayaðýný Yere Saðlam Bas, Düþün ve Zengin Ol, Dost Kazanma ve Ýnsanlarý Etkileme Sanatý... Tabi bu kitap isimleri daha da çoðaltýlabilir... Özlü bir söz de ’’Çocuklarýnýza zengin olmayý deðil mutlu olmayý öðretin, böylece hayatlarý boyunca, sahip olduklarý þeylerin fiyatýný deðil, kýymetini bilirler.’’ der...

Ustalýk Gerektirmeyip Sadece Vicdan Gerektiren Kafaya Takma Sanatý (Ahmet Zeytinci) 14 Mart 2019 Toplum ve Birey 

Dünyanýn silahlanmaya bu kadar astronomik rakamlar ayýrýp da kainattaki açlýðý, fakirliði, savaþlarý yok etmek için, barýþa yatýrým yapmak için, kýllarýný bile kýpýrdatmamasýný zaman zaman çok kafaya takarým gerçekten... Sizde de vicdan varsa, siz de takýn mutlaka... Ýyi insanlar olarak sesimizin daha yüksek çýkmasý lazým diye düþünüyorum...

Nalçaklar ve Alçaklar Arasýnda Ne Fark Vardýr (Ahmet Zeytinci) 21 Mart 2019 Tarihsel Olaylar 

Alçaklarý sevmeyenlerin favori þarkýlardan da birisidir ''Alçaklara kar yaðýyor üþümedin mi sen bu iþin sonunu düþünmedin mi?'' diye de söyler dururlar... Alçaklarda bu þarkýyý duysalar bile alçaklýklarýndan vazgeçmek bir yana, daha baþka nasýl bir alçaklýk yaparýz diye, arpacý kumrusu, pekin ördeði, Kanada Serçesi, hatta tavus kuþu gibi düþünür dururlar...

Nedir Bu Nirvana Muhabbeti (Ahmet Zeytinci) 10 Nisan 2019 Dinler, Ýnançlar ve Ateizm 

Hiç duydunuz mu, gördünüz mü, Budistler Ýslam'ýn kavramlarýndan Takvayý, Ýhlasý, Vecdi, Cihadý, Þefaati, kendi kültürleri içinde kullanýyorlar mý? Nedir bu insanlarýmýzýn kendi kültürlerine yabancýlaþmak için gösterdiði çabalar, anlamak gerçekten zor... Bakýyorsunuz tanýnmýþ bir sanatçý, toplumda yer de edinmiþ, bir Nirvana muhabbetine kaptýrmýþ kendini... Çok büyük çaba içinde imiþ, Nirvanaya ulaþmak için.

Futbolun Ýlahlarý (Ahmet Zeytinci) 17 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

Ne sporda ne sanatta ne de ticaret hayatýnda, öyle ilah filan yoktur. Biz inanan insanlar olarak bir tek ilah biliriz O da Rahman ve Rahim olan, her yerde hazýr ve de nazýr Rabbýmýz Allah’dýr... Göz önünde olan kiþilerin konuþurken azami derecede dikkat etmeleri gerekir aðýzlarýndan çýkacak kelimelere...

Önce Ýnsanlar Bozuldu Ekmekler Sonraki Ýþ (Ahmet Zeytinci) 22 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

"Önce Ekmekler Bozuldu, sonra her þey" diye baþlar kitap. Oktay Akbal'a saygýmýz sonsuz mutlaka ama önce insanlar bozulmuþ gibi geliyor bana. Çok eski bir hikâyedir, ta Hazreti Âdem’in çocuklarý Habil ile Kabil'e kadar gider sebebi de basit bir kýskançlýktýr aslýnda. Ýþte insanlarýn bozulmasý burada baþlar sonra gerisi çorap söküðü gibi gelir. Kur'an da adý geçen yirmi beþe yakýn peygamber vardýr ve insanlar bunlarýn birçoðuna, bizim peygamberimiz de dâhil çeþitli þekillerde zulüm yapmaya, öldürmeye bile kalkmýþlar

Kendi Memleketlerine Hayrý Olmayanlarýn (Ahmet Zeytinci) 28 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

Bu gün bir çok Orta Doðu Ülkesi demokrasiden çok uzaklarda, adýný dikta diye andýðýmýz rejimler altýnda inim inim inliyor. Ülkemiz de milyonlarca Suriyeliyi iyi ya da kötü þartlarda barýndýrýyor... Savaþ tabi ki güzel bir olay deðil. Bizler ülke olarak Suriyelilerin neredeyse iþgaline uðramýþ hale geldik. Þehirlerimiz Suriyeli den geçilmiyor. Bir çoklarý da eðitimsiz ve cahil insanlar. Býrakýn þimdi ’’Onlar muhacir biz de Ensar.’’ muhabbetini...

Kafaya Sýkýlýp Gidilmeli mi (Ahmet Zeytinci) 5 Mayýs 2019 Toplum ve Birey 

Hayatýn akýþý bazen istediðimiz gibi olmaz. Engeller, zorluklar çýkar karþýmýza... Bir takým yanlýþlar yapmýþýzdýr belki... Hemen yelkenleri suya indirmemek, mücadele gücü ve azmini içimizde barýndýrmak gerekir... Eðer yürekten bir Allah'ýn varlýðýna inanýyorsak ''Allah'ýn verdiði caný Allah alýr.'' düþüncesi her zaman aklýmýzýn bir köþesinde olmalýdýr...

Moda Bu Herkesin Takip Ettiði (Ahmet Zeytinci) 11 Mayýs 2019 Toplum ve Birey 

Yine Jet Sosyetemizin önemli simalarýndan sinema sanatçýsý, oynadýðý her filimde memleketi ayaða kaldýran Himmet Dikdurur’da marka meraklýsý, iciðine ciciðine kadar. Ayakkabýlarý Nike, öyle yazýlýyor da Nayk diye okuyun siz. Sadece 330 Türk Lirasý olup, Ray Ban gözlüðü ise sekiz yüz yetmiþ Türk Lirasý gibi, bizim için büyük, onlar için ise devede kulak bir rakam, fazla abartmanýn da gereði yok....

Hocalara Yöneltilen Saçma Sorular (Ahmet Zeytinci) 16 Mayýs 2019 Dinler, Ýnançlar ve Ateizm 

Müslüman mahallesinde salyangoz satmak diye bir deyim vardýr, o deyim buraya cuk oturuyor. Memleketinde yaþýyorsan, memleketini de seviyorsan, bozdur dolarýný Türk Parasý olarak ver kime ne zekat ya da fitre vereceksen., böyle de saçma sorular sorma kimselere... Ama burada ki maksat baþka, kafa bulandýrmak, ortalýðý karýþtýrmak... Yurt dýþýnda bile Türk Bankalarý var her yerde, git bozdur öyle ver, vereceksen...

Þans Bol Olur Mu (Ahmet Zeytinci) 30 Mayýs 2019 Dostluk ve Düþmanlýk 

Memlekette þans oyunlarý denen bir dolu oyun var. Sayýsal Loto, On Numara, Þans Topu, Ýddia... Her na kadar adý þans oyunu olsa da, orada da þansýn bir önemi yok bence... Þans diye bir þey yok zaten. Her þey Allah'ýn bize takdir ettiði ilahi kader doðrultusunda akýp gidiyor... Kimileri de buna þans adýný takmýþ, öyle zannediyor...

Kavramlarýn Ýçini Boþaltmak (Ahmet Zeytinci) 6 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Rep yapmazdýk mesela biz, þarkýlar aðýr aksak giderdi ruhumuzun derinliklerini titretirken... Hýzlý hýzlý kimselere bir þey anlatmaya kalkmaz, karþýmýzdakilerin konuþmasýný da fazla kesmezdik... Hiç sormazdýk hocalara Ramazan da ''Hocam sakýz orucu bozar mý bozmaz mý?'' diye, bilirdik sakýzýn orucu bozduðunu...

Saygýlarýmý Gönderiyorum (Ahmet Zeytinci) 11 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Olmadý bu þimdi olmadý hiç. Saygýyý gönderdiniz, sevgiyi gönderdiniz hani selamlar, o da gitmek istiyor birilerinin yüreðine doðru ya da ruhuna benliðine doðru...

Mikrofon Diye Tutulan Fýrça (Ahmet Zeytinci) 12 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Vallahi pes doðrusu Emre’den de diðer Türk Futbolculardan da bendeniz fýrça olarak özür dilerim. Ben dilerim de o salak Corentin dilemez... Ýnsanlýk zaten bunlarýn yakýnlarýndan yörelerinden de geçmemiþtir. Böyle saçmalýklar ile gündemde kalacaklarýný, gündem yaratacaklarýný zanneden sefil yaratýklardan biridir bu ve bunun gibiler...

Nalçaklar ve Alçaklar Arasýnda Ne Fark Vardýr (Ahmet Zeytinci) 23 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Alçaklarý sevmeyenlerin favori þarkýlardan da birisidir ’’Alçaklara kar yaðýyor üþümedin mi sen bu iþin sonunu düþünmedin mi?’’ diye de söyler dururlar... Alçaklarda bu þarkýyý duysalar bile alçaklýklarýndan vazgeçmek bir yana, daha baþka nasýl bir alçaklýk yaparýz diye, arpacý kumrusu, pekin ördeði, Kanada Serçesi, hatta tavus kuþu gibi düþünür dururlar...

Dikkat Etmeleri Lazým Metin Yazarlarýnýn (Ahmet Zeytinci) 29 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Bir iki hafta önce ki skeçte adam dedesini anlatýyor. Önce dedesini cepheye savaþa gönderiyor. Savaþa giden dede Sakarya Meydan Savaþýnda, bir bakýyor sonra tak topukkkk... Yine devam ediyor anlatan arkadaþ. Dedesi Çanakkaleye gidiyor orada da cepheye ulaþýyor þöyle bir bakýþ fýrlatýyor karþý tarafa, tak oradan da topukkkk.... Sonra baþka bir cepheye gidiyor orada da ayný olay yaþanýyor dede yine tak topukkkk....

Çið Süt Emmiþlere Emeceklere Tavsiyeler (Ahmet Zeytinci) 7 Temmuz 2019 Toplum ve Birey 

Çið süt en baþta midenizi bozar yahu! Mideniz bozuldu mu aklýnýz baþýnýzdan gider, aklýnýzda baþýnýzdan gitti mi, her ne iþ yapýyorsanýz yapýn saçmalarsýnýz, diyeyim size... Onun için yeni bile doðdu iseniz, annenizin memesini bile emiyor iseniz, o süt helal mi haram mý, diye annenize sorun, yok sormadýnýz, baþkasýna sordurun...

Nereye Gittiðin Önemli (Ahmet Zeytinci) 28 Temmuz 2019 Toplum ve Birey 

Yýllar yýlý televizyonlardaki tartýþma ortamlarýnda yüzlerce deðiþik konuyu tartýþtýk durduk sabahlara kadar hem de. Sonuç ne? Bir yere varabildik mi, hiç kimse karþýsýndakinin düþüncesini kabul etti mi, çok azý dýþýnda. Ancak programý sunanlar çoðunlukla ceplerini doldurdular, bir de televizyon kanallarý reyting aldýklarý için reklam gelirlerini arttýrdýlar, gerisi boþ...

Bu Memlekette Her Þey mi Ýkiye Ayrýlýr (Ahmet Zeytinci) 8 Aðustos 2019 Toplum ve Birey 

Burasý güzel yurdum Türkiye lakin bir de öteki Türkler var, sýnýrlarýmýzýn dýþýnda yaþayan. Yani Türkler ikiye mi ayrýlýyor acaba? Ötekiler ve bizler diye, ötekiler Türk adýný taþýyan devletler ve topluluklar oluyor. Bizden baþka milletlerde yaþýyor dünyada onlarda haliyle ikiye ayrýlýyor. Türklerin dostu olanlar ya da Türklerin düþmaný olanlar. Tabi düþman olanlarda kendi arasýnda ikiye ayrýlýyor zaman zaman düþman olanlar, her zaman düþman olanlar. Zaman zaman düþman olanlar, bazý zaman zorunlu olarak dost da görünebiliyorlar eðer ki çýkarlarý varsa bizden...

Sen Ne Ýþe Yararsýn Ey Birleþmiþ Milletler (Ahmet Zeytinci) 20 Aðustos 2019 Politik Olaylar ve Görüþler 

Dünyada savaþlar ve fakirlik hiç eksik olmuyor... Bizler, yani geliþmekte olan bir çok ülke ise bu duruma kayýtsýz kalsak da fazla bir þey elimizden gelmiyor... Bu gün dünya üzerinde Birleþmiþ Milletler Topluluðuna üye olmayan ülkeler yok denecek kadar az. Süper Güçlerin beþ daimi üyesi içinde, ne yazýk ki hiç bir Müslüman Ülke yok, ne kadar hazin ve bir o kadar acýdýr...

Siz de Ýletiþim Kuramadýklarmýzdan Mýsýnýz (Ahmet Zeytinci) 29 Aðustos 2019 Toplum ve Birey 

Otobüste uyuyan ya da uyuma numarasý yapan delikanlýlar, genç kýzlar ayrý bir numune, iletiþim kuramadýklarýmýz arasýnda... Bahanelerde hazýr, hemen üstünüze boca ederler ’’Yok sýnavlarý varmýþ da sabahlamýþlar, mýþ da mýþ mýþ.’’ Seksen yaþýnda ki bir yaþlý teyzeden ya da otobüse bastonu ile binmiþ yetmiþ beþ yaþýnda ki bir amcadan, daha yorgun olamazsýnýz herhalde? Onlar hayat yorgunu... Sizin ki kýsa zamanda geçer gider...

Lüks Kefen Takýmlarý (Ahmet Zeytinci) 3 Eylül 2019 Günlük Olaylar 

’’Ölüm Allah’ýn emri ayrýlýk olmasaydý.’’ derler. Tabi ’’Her nefis ölümü tadacaktýr.’’ ANKEBUT/57 ayetine istinaden. Dünyaya gelmiþ herkes bir gün ruhunu Rahmeti Rahmana teslim edecek. Cennet ve cehennem, ahiret hayatý gerçeði, inanan insanlar için her zaman var olmaya devam edecek. Ýnanmayanlarýn da kendileri bilir, hiç kimseye bu konuda baský ve dayatma da yapamayýz, yapmamalýyýz asla...

Ýnsanlar Adýna Kedilerden Özür Diliyorum (Ahmet Zeytinci) 24 Eylül 2019 Günlük Olaylar 

Kedilere nankör hayvanlardýr derler, tabi ki bu insanlarýn bir yakýþtýrmasý onlara, derinliðine araþtýrsanýz mutlaka kedi sevmeyen bir adamýn aðzýndan çýkmýþtýr bu cümle. Peygamberimiz Hazreti Muhammed s.a.v'de kedileri çok severmiþ. Düþünün bir kere Hazreti Muhammed'in sevdiði bir varlýk pis ya da nankör olabilir mi? Kedilere bu yakýþtýrmayý yapan insanlar ellerini vicdanlarýna koyup önce bir kendilerine baksýnlar bakalým...

Maksatlý Yapýyorlar Gibi Bunlarý (Ahmet Zeytinci) 25 Eylül 2019 Sinema ve Televizyon 

Bu þiddet sarmalý Kurtlar Vadisi denen saçma sapan dizi ile baþladý... Mafya ve derin devlet iliþkileri ýsýtýlýp ýsýtýlýp millete izlettirildi... Senaryo yazarlarý ve oyuncular malý götürdü tabi ki... Bizim mafya ile yasa dýþý iþler ile ne alakamýz olur ki? Þimdilerde reytingleri yerlerde sürünse de bir zaman bayýla bayýla izledi banim vatandaþlarým çoluk çocuk...

Muz Kabuklarý Kendinize Gelin (Ahmet Zeytinci) 4 Ekim 2019 Güven ve Güvensizlik 

Kim koyuyor arkadaþ bu muz kabuklarýný kaldýrýmlara... Hadi ben görmesem de bassam düþsem, bir yerim kýrýlsa, kim verecek bunun hesabýný? Ya birader yedin muzu, Çikita ya da Anamur Muzu her neyse, þunu çöp bidonuna atsana arkadaþým...

Paramýz Kadar mý Konuþsak (Ahmet Zeytinci) 2 Kasým 2019 Günlük Olaylar 

Cebimde bir lira varken az konuþurum, yüz lira varken biraz daha fazla konuþurum. Bin lira varken peh peh peh önümde kimseler duramaz. Hatta bu durum kredi kartý limitlerine göre bile deðiþir. On bin lira limitli bir kredi kartým varsa baþka, yirmi bin limitli bir kredi kartým varsa baþka olurum. Hele bir de limitsiz bir kredi kartým varsa ohhhhhooooo kimseler duramaz önümde billahi hem de vallahi!

Profesörlük Öyle Ha Deyince Olmaz (Ahmet Zeytinci) 30 Kasým 2019 Toplum ve Birey 

Okumak, okumak ve yine okumak ile insanlar kariyer yapýyor ve mesleklerinin en tepe noktasýna çýkýp bir mesleðin profesörü oluyorlar. Son zamanlarda gerek basýn yayýn organlarýnda olsun, gerek sokak hayatýnýn içinde ya da sosyal hayatta sýk sýk olmasa da rastlýyoruz, hiç alakasý olmadýðý halde insanlar etiketlerine profesör unvanýný yapýþtýrýveriyorlar...

Nato'nun Beyin Ölümü Gerçekleþir Ýse Omurilik Soðaný ile Ýdare Edebilir mi (Ahmet Zeytinci) 5 Aralýk 2019 Politik Olaylar ve Görüþler 

’’Baðýmsýzlýk benim karakterimdir.’’ diyen bir Gazi Mustafa Kemal Atatürk, o yýllarda yaþamýþ olsaydý NATO ya yine girer miydik? Hiç sanmýyorum... Bu gün komünizm tehlikesi ortadan kalkýnca, dikkat edin bakýn emperyalistlerin bütün silahlarý Müslümanlarýn üzerine çevrilmiþ durumda... Kah Amerika, kah NATO bu iþi, Müslüman ülkelere saldýrarak sürdürüyorlar...

Milletimin Hali Bu Maalesef (Ahmet Zeytinci) 10 Aralýk 2019 Toplum ve Birey 

Elinde mikrofon spiker soruyor. ’’Bize üç tane dünya edebiyatýndan klasik eser ismi sayar mýsýnýz?’’ Saymaz mý benim vatandaþým, hemen sayýyor. ’’Anna Karenina-1 Anna Karenina-2, Anna Karenina-3’’ Vaaaav ne müthiþ cevap gözlerim yaþardý... Sonra tekrar soruyor ’’Magazin programý veya evlilik programý yapan üç isim sayar mýsýnýz?’’ Ondan kolay ne var? Hemen sayýyor ’’Seda Sayan, Esra Erol, Müge Anlý’’

Televizyonlar ile Ýlgili Bir Kaç Dokunuþ (Ahmet Zeytinci) 26 Aralýk 2019 Toplum ve Birey 

Ne yapmaya çalýþýyorsunuz, sayýn pek muhterem senaryo yazarlarý ve yapýmcýlar? Aziz milletim de bir dolu ekonomik sýkýntý var zaten, bir de bu saçma sapan senaryolar ile seyircinin karþýsýna çýkýp da reyting bekliyorsanýz, yazýk çok yazýk. Benim milletim bu dizileri hak etmiyor asla...

Ben ki Sporu Seven Bir Ýnsandým Spordan Soðudum (Ahmet Zeytinci) 17 Ocak 2020 Günlük Olaylar 

Bakýyorum amatör takýmlar maç yapýyor, sahaya bir kendini bilmez giriyor hakeme saldýrýyor. Bir olay oluyor yirmi iki tane futbolcu birbirine tekme tokat giriyor. Hakem sahada maç yönetiyor küfrün bini bir para. Ne anasý ne bacýsý, ne homoseksüelliði kalýyor adamýn. Sahaya pet þiþeden tutunda paraya, cep telefonuna kadar her þey atýlýyor...

Küresel Isýnmadan Sonra Bir de Küresel Kaþýnma mý (Ahmet Zeytinci) 4 Mart 2020 Günlük Olaylar 

Ýyi de nasýl kaþýnýr ki bu küresel güçler? Bir kere iyi kaþýyanlarý bulmak için önce ülkelerinde ki önde gelen basýn yayýn kuruluþlarýna sayfa sayfa ilanlar vermeleri gerekir... Þöyle olabilir ilan ''Sýrtýmýz ve bilumum yerlerimiz þiddet ile kaþýnmaktadýr ilan ile kaþýyýcýlar arýyoruz, bu iþe talip olanlarýn kaþýyýcý.org.saray beyaz adresinden bize ulaþmalarý önemle rica olunur.'' Ya da ''Kaþýnmanýn ilacýný bulamadýðýmýzdan dolayý tecrübeli kaþýyýcýlara ihtiyacýmýz vardýr iþle ilgilenenlerin kaþýbeni.org.siyon,nediyon.com hatta zorg adresinden bize ulaþmalarý rica olunur.''

Tamam Aaraf'da Bekle de Seninle Cehennem Ödül Durumlarý Bize Ters (Ahmet Zeytinci) 9 Mart 2020 Dinler, Ýnançlar ve Ateizm 

Ýnsanýn aklý almýyor gerçekten ''Sonsuz azap, bir insana, kadýn veya erkek ödül olabilir mi?'' Ýster sevdiðin olsun, isterse yanýnda kim olursa olsun... Oysa ki ilahi aþk Yunus Emre'nin o çok bilinen dizlerinde ne kadar güzel anlatýlmýþtýr deðil mi... ''Aþkýn aldý benden beni bana seni gerek seni, ben yanarým dünü günü, bana seni gerek seni.''

Ah Ulan Lidyalýlar (Ahmet Zeytinci) 21 Mart 2020 Tarihsel Olaylar 

Ýnsanlarýn birbirlerini öldürmek için satýn aldýklarý silahlar para ile alýnýyor. Uyuþturucu denen pislik maddeler para ile alýnýyor. Büyük bir rezillik olan fuhuþ para ile yapýlýyor. Hýyarto Lidyalýlar her tarafý bok ettiniz be! Hiç mi iþiniz gücünüz yoktu da bu meret parayý icat ettiniz? Baþka icat edecek bir þey bulamadýnýz mý?

Vurdumduymazlýðýn Tepe Noktalarý (Ahmet Zeytinci) 23 Mart 2020 Toplum ve Birey 

Bas bas baðýrýyorlar yaþlý insanlar evden çýkmasýn diye amcaya mikrofon uzatmýþlar, evden çýkmaman lazým ölüm tehlikesi var diye, cevap çok manidar, nasýlsa ölmeyecek miyiz... Öleceksin de amcam bulaþtýrýp elli kiþiyi de yanýnda götürürsen ne olacak? Baþka bir amca ''Haným temizlik yapýyor evden kovuyor ne yapalým?'' diyor. Baþka bir odaya geç, al gazeteni paþa paþa oku be amcam, onu da mý yapamýyorsun?

Reklamcýlýk Ýnternet Yüzünden Nefret Edilen Bir Sektör Olma Yolunda Hýzla Ýlerliyor (Ahmet Zeytinci) 16 Nisan 2020 Ýnternet ve Gerçek Dünya 

Herhangi bir edebiyat sitesine ya da haber sitesine girdiðiniz zaman adeta mikrop gibi, virüs gibi her her yerden, her kýyýdan, köþeden bir dolu reklam çýkýyor. Kafanýza kazýyorlar zorla o markayý. Ýster alýn, ister almayýn... Maus ile týklayýp gönderiyorsunuz, iki üç saniye sonra baþka baþka yerden yine çýkýyor... Býkkýnlýk ve kýzgýnlýk had safhada...

Eskiden de Maskelerimiz Vardý Kimselerin Görmediði (Ahmet Zeytinci) 7 Mayýs 2020 Toplum ve Birey 

Sahte insanlar oluyoruz kimilerimiz hele de sosyal medyanýn bu kadar içimize girdiði bu yüz yýlda. Aþaðýlýk komplekslerini üzerilerinden atamamýþ bazý tipler, kendilerini yüksek okul mezunu ya da gösteriþli bir meslek sahibi ilan etmeye bayýlýyorlar... ''Yalancýnýn mumu yatsýya kadar yanar.'' ata sözünü hiç akýllarýna getirmiyorlar... Varsýn kendi yalanlarýnýn içinde debelensinler...

Çocuklarýnýzý Bilgisayar Canavarýnýn Elinden Kurtarýn (Ahmet Zeytinci) 14 Mayýs 2020 Toplum ve Birey 

Oysa ki çocuk denen varlýk sokaðý görecek. Düþe kalka büyüyecek. El bebek gül bebek, hep anne baba himayesinde evde büyüyen bir çocuk, daha ileri ki yaþlarda olgunluk dönemlerinde hayatý es geçip bocalayýp duracaktýr... Ne kendi sosyal hayatý ne de ev bark sahibi olur da evlenirse evlilik hayatý, düzenli olmayacak, bocalamalar ile geçecektir...

Siz de Yer Miydiniz (Ahmet Zeytinci) 18 Mayýs 2020 Toplum ve Birey 

Kim sevmez kuzu etinden yapýlan bir yemeði de bütçe ile hatçe meselesine geliriz yine eðer ki tartýþýrsak... Sokaktan geçen bir on kiþiye sorun bakalým, ''Kuzu etinin fiyatý kaç para?'' diye, size ''Kuzu eti de nasýl bir et ki acaba?'' diyecek kaç kiþi çýkacaktýr? Hatta biraz daha ileri gidin ''Siz Mutancana diye bir yemek biliyor musunuz?'' deyin, bakalým ne cevaplar alacaksýnýz?

Eski Bayramlar Müzesine Hoþ Geldiniz (Ahmet Zeytinci) 27 Mayýs 2020 Tarihsel Olaylar 

[[K]] [[/K]][[I]] [[/I]]Bu görmüþ olduðunuz kartpostallar yetmiþli, seksenli yýllarda henüz cep telefonunun hayatýmýza dahil olmadýðý zamanlarda, üstüne pul yapýþtýrýlarak, uzaklarda ki sevdiklerimize gönderdiðimiz güzelliklerden birisiydi. Genellikle arkasýna ''Bayramýnýzý en içten dileklerimiz ile kutlar saðlýk ve esenlikler diler büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperiz.'' diye yazýlýr bir hafta önceden de postaya verilirdi...

Çamur At Ýzi Kalsýn Trip At Rahatlarsýn (Ahmet Zeytinci) 2 Haziran 2020 Toplum ve Birey 

Bana mý trip atýyorsunuz siz de? Ben de atarým zaman zaman trip yani tavýr koyarým, koymak da lazým. Kimlere ama? Kim trip yemeye meraklýysa, yolla ona gitsin. Yok, almak istemiyor mu triplerini, o zaman biraz ucuza vereceksin trip bu, yere ve zamana göre fiyatý deðiþir...

Kabak Çekirdeðine Yapýlan Zamlarý Protesto Ediyorum (Ahmet Zeytinci) 12 Haziran 2020 Günlük Olaylar 

Kabak Çekirdeði bizim olmazsa olmazlarýmýzdandýr... Televizyonda güzel bir þey olduðu zaman alýrýz elimize, bazen kabak çekirdeði, bazen de ay çekirdeði ''çýt çýt çýt çedene de sar bedeni bedene.'' türküsü eþliðinde götürürüz çekirdekleri... Televizyonlarda program olmadýðý zamanlarda da sýkýntýlarýmýzý atlatmak için çýtlatýrýz... Þimdi sen tutup da dört liralýk kabak çekirdeðini bir an da yedi lira elli kuruþ yaparsan, hele de bu daralan ekonomide çekirdek ile muhabbetimiz azalacaktýr bayaðý...

Sürekli Ayný Tip Yazý ve Her Gün Yazmaktan Býkmadýnýz mý (Ahmet Zeytinci) 8 Temmuz 2020 Toplum ve Birey 

Bazý vatandaþlara gerçekten hayret ve ibretle bakýyorum... Her gün ana sayfada bir yazýlarý ve þiirleri var mutlaka... Bu bir yarýþ deðil ki... Neyin peþindesiniz anlamýþ deðilim... Bir de konu çeþitliliði diye de bir þey yok... Sayfasýna bakýn iki bin tane þiir, üç bin tane nesir eser yazmýþ ve hala da yazýyor, okuyunca dönüp dolaþýp ayný yere geliyorsunuz, laf kalabalýðý sadece...

Dünya Amerika'dan Nasýl Kurtulur (Ahmet Zeytinci) 21 Temmuz 2020 Tarihsel Olaylar 

Bizim A ve Ümit milli kahramanýmýz Polat Alemdar’a gizli görevler verilir... Polat Alemdar biraderimiz yanýna adamlarýný da alarak Beyaz Sarayý basar. Beyaz Saray da tam da toplantý sýrasýnda olmalýdýr bu olay. Sonra rehin aldýðý baþkandan ve bakanlardan ’’Vallahi de billahi dünyayý sömürmeyeceðiz.’’ sözü alýr... Amerikan sömürüsü de kalktý mý, iyice fakirleþir... Fakirleþen Amerika da dünya milletleri ile uðraþmaktan vazgeçer...

Önce Dünyanýn Ýçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mý (Ahmet Zeytinci) 10 Aðustos 2020 Savaþ ve Afetler 

Kýyamet tabi ki inancýmýz gereði, insanlar eliyle kopmayacak, Allah cc. ’’Onun zaman bilgisi ben de.’’ diyor, Kainatýn Efendisi sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed. sav. de ’’Benim bu konuda normal insandan fazlaca bir bilgim yok.’’ diyor, ancak yaþananlar, hýzla insanlýðýmýzý yitirdiðimizi, merhamet duygusunu raflara kaldýrdýðýmýzý, insan eliyle adeta dünyaya küçük bir kýyamet yaþatýlmaya çalýþýldýðýný gösteriyor...

Altmýþbeþ Yaþ Üstüne Tavsiyeler (Ahmet Zeytinci) 16 Aðustos 2020 Toplum ve Birey 

Ýþin ucunda para cezasý da var hapis cezasý da var. O halde gelelim birinci yalana. Kývýrma da diyebilirsiniz buna... ''Evladým haným yatalak, çoluk çocukta yok, ekmek almaya süt almaya çýktým, o dediðiniz numaralarý da aradým açmadýlar ne yapayým?''

Aðlayan Çocuklarý Susturma Tekniklerinin Derin Analizi (Ahmet Zeytinci) 19 Aðustos 2020 Çocuk Yetiþtirme 

Þunu unutmayýn ki baðýrýp çaðýrarak çocuklarý susturamazsýnýz, onu bir kalem geçin, tamamen ters tepki yapar, kendi çocukluðumdan biliyorum. ''Bak ben aðlýyor muyum?'' diye bir soru cümlesini de hiç iplemezler çocuklar... O zaman baþka alternatifler bulmak durumundayýz...

Eyyy Nato Ruhu (Ahmet Zeytinci) 2 Eylül 2020 Tarihsel Olaylar 

Tuz ruhu deðil bu, yetmiþ yýldýr süregelen NATO Ruhu... Hani müttefikiz ya, hem Sam Amca ile hem de ufak tefek yavrularý ile... Macron birader ile, Angela Yenge ile üzerinde güneþ, bazen batan bazen batmayan ülke ile... Ne NATO imiþsin be sen! Srebrenitza’da katil Sýrplar, Müslümanlarý þehit ederken, üstelik sen de oradayken, hiç sesin çýkmadý ama...

Vazgeçin Artýk Toplum Dýþý Diziler Çekmekten (Ahmet Zeytinci) 7 Eylül 2020 Sinema ve Televizyon 

Yýllar yýlý oynayan, bir zamanda herkesi televizyona kilitleyen o meþhur bilmem ne vadisi adlý dizi, ne verdi bu topluma? Sadece oyunculara para kazandýrýp þöhret yapmaktan baþka bir iþe yaramadý... Allah aþkýna þu toplumda kaç kiþinin mafya ile direkt iliþkisi var? Hangi namuslu insan böyle bir mafyavari oluþumun içine girmek ister ki?

Felaket Tellallýðý Zor Bir Meslek (Ahmet Zeytinci) 11 Eylül 2020 Günlük Olaylar 

Müslümanlýðýn kahinler ve bu tip insanlara bakýþý Hazreti Muhammed sav. zamanýndan beri bellidir ve deðiþmeyecektir illaki.... O zaman þu soruyu sormamýz lazým hem kendimize hem de çevremize... Gayb alemi ile ilgili Hazreti Peygamberin bile bir saniye sonrasýný bilme durumu yoksa, neden bu kahinlerin sözleri temcit pilavý gibi ýsýtýlýp ýsýtýlýp önümüze sürülmektedir muhtelif zamanlarda...

Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali (Ahmet Zeytinci) 17 Eylül 2020 Tarihsel Olaylar 

Korona futbol muhabbetlerinin de içine etti. Sanýyorum topçularda, popçularda o eski kazandýklarý paralarý yeni sezonlarda bulamayacaklar. Zaten üç dört büyük kulüp de dahil gýrtlaklarýna kadar borçlular... Nolcek bu Fenerbahçe'nin hali? Yanlýþ anlaþýlmasýn ayný soruyu Cimboma da sorarým. Nolcek bu Galatasaray'ýn hali, Baþiktaþ'ýn, Trabzonspor'un hali?

Siz Yöneticiler (Ahmet Zeytinci) 18 Eylül 2020 Toplum ve Birey 

Halen üyesi olduðum sitelere bakýyorum. On binlerce üyeleri var. Onlarca yöneticileri var. O yöneticilerin içinde güzel þiir yazanlarý var mutlaka, güzel nesir eserlere imza atanlarý var. Ancak bir türlü arkadaþlarý günün yazýlarý ve þiirlerinde ya göremiyoruz ya da iki kelime ile ''Çok güzel olmuþ Ali þairim, Veli þairim, Ýsmail þairim, Zeynep þairim, harikasýn, beðenerek okudum vb.'' cümleleriyle geçiþtiriyorlar...

Esnaflýðý Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan Ýbaret Sananlar (Ahmet Zeytinci) 23 Ekim 2020 Ýþ Dünyasý ve Aile Yaþamý 

Eskiden mahallemizin bakkallarý, manavlarý, kasaplarý, terzileri, yufkacýlarý, yorgancýlarý, olurdu... Biz hep gidip de onlardan alýþ veriþ yapardýk. Veresiye Defteri diye bir kavram vardý... ''Oðlum þuradan iki ekmek, bir sigara bir kalýp da beyaz peynir al Ali Amcana da yazdýr.'' dendi mi akan sular dururdu... Ali Amca yazar, ay sonunda da tahsil ederdi azar azar...

Ýki Yüzlülerin Yüzlerine Zam Gelirse (Ahmet Zeytinci) 30 Ekim 2020 Toplum ve Birey 

Bazý devletlerin baþýndaki zatý muhteremler ihtiraslarýnýn kurbaný olmaktan bir türlü kurtulamýyor. Varsa yoksa koltuk, koltuk olmadý, masa, sandalye, tabure, artýk ne bulurlarsa oturacaklar üstüne... Aman dikkat edin bazý maddeler çok serttir bir yerlerinize batabilir, benden söylemesi...

Senin Üstüne Gül Koklar mýyým Ben (Ahmet Zeytinci) 7 Kasým 2020 Güven ve Güvensizlik 

Çok kötü bir durumdur, kadýn içinde erkek içinde boynuzlanmak. Sizden baþka, dýþarýdan bakan herkes görür o boynuzlarý, siz de bilirsiniz de, kimselere çaktýrmamak derdine düþersiniz. Oysa ki gerçekten birbirini seven insanlar, ne birbirlerine boynuz takmaya meyleder, ne de sevgilerini az bir deðere baþkalarý ile deðiþ tokuþ etmeye kalkarlar.

Sizin Ýç Güzelliðinizi Yerim Ben (Ahmet Zeytinci) 10 Kasým 2020 Toplum ve Birey 

Ýçim temizdir billahi... Hatta içimi temizleyeyim, içimde ki mikroplar ölsün diye geçen gün dezenfektan içecektim ki tam arkadaþýmýn biri, oðlum senin içini dua ve þükür ile Rabbim temizler dedi... Bilemedim ben de, içim temizlensin keþke de dua da ederiz þükürde...

Emperyalizm Yine Diþlerini Gýcýrdatýyor (Ahmet Zeytinci) 14 Kasým 2020 Tarihsel Olaylar 

Þu an da Müslüman ülkelerin büyük çoðunluðunun baþýnda kukla idareciler bulunduðu için ister istemez bütün hepsi emperyalist devletlerin dümen suyuna gitmektedirler. Sayýn Baþbakanýmýzýn zannettiði gibi onlar kesinlikle bizim stratejik müttefikimiz deðildir ve bundan sonra da asla olmayacaktýr. Kimse kendini kandýrmasýn, ucuz rüyalar görmesin. Emperyalist devlet seni, baþýna geçirdiði devlet adamlarý vasýtasý ile yýllarca kullanýr, kullanýr, daha sonra da bir iki yanlýþýný görüp sana bir kýllanýr ve burnunu silip de çöpe attýðý kâðýt mendil gibi seni bir kenara koymaya çalýþýr ve çoðu zaman da koyar...

Geç Karþýma Külahým Sana Anlatacaklarým Var (Ahmet Zeytinci) 19 Kasým 2020 Günlük Olaylar 

Sayýn Külah sen de biliyorsun ki dostumuz olduðu kadar düþmanýmýz da çoktur bizim. Onlarýn baðrýmýzda açtýðý yaralar adeta baðrýmýzý delen bir hain oktur caným Külahým... Biz bir zamanlar baðýmsýz bir ülke deðil miydik? Nasýl oldu da bu Nato denen illete dahil olduk? Nato denen illet þimdi bizim can düþmanlarýmýz ile kol kola, sen anlayabiliyor musun bu hazin durumu Külahým? Kime ne anlatýyoruz ki biz, pöh! Gazi Mustafa Kemal dememiþ miydi milletine, hepimize ''Baðýmsýzlýk benim karakterimdir.'' diye? Nerede onun izinden gitmek?

Okumazsanýz Birileri Gelir Canýnýza Okur (Ahmet Zeytinci) 21 Kasým 2020 Toplum ve Birey 

Kiþi baþýna düþen yýllýk kitap okuma oraný geliþmiþ ülkelerin ondan biri, yirmi de biri kadar bizim ülkemizde... Hakeza gazete okuma oranlarý da ayný þekilde düþük bir ortalamada seyrediyor. Okuyanlarýnda bir çoðu zaten ya yýldýz fallarýný ya da spor sayfalarýný okumakla yetiniyor, gerisi fasafiso...

Direksiyon Hakimiyeti Kayýtsýz ve Þartsýz Düþünceli Ýnsanlarýn Olmalý (Ahmet Zeytinci) 24 Kasým 2020 Günlük Olaylar 

Direksiyon hakimiyetine gelecek olursak, kayýtsýz ve þartsýz þoföründür, þoförün olmasýna ancak, þoför eðer ki aracýný kurallara uygun kullanýyorsa, þayet kullanmýyorsa zaten biz yolcular olarak ona iyice kýllanýrýz... Yorgun bir þoför, alkollü bir þoför, uykusuz bir þoför her zaman ve zeminde kaza riski taþýyan bir insandýr. Düþünceli insanlar geçmeli her zaman direksiyon baþýna...

Baþýmýza Ne Zaman Taþ Yaðar (Ahmet Zeytinci) 24 Aralýk 2020 Toplum ve Birey 

Bu dilimize yerleþmiþ bir deyim. Zaman zaman olmuyor mu böyle taþ yaðmalarý? Oluyor tabi ki... Özellikle tropikal ülkelerde ki kuvvetli fýrtýnalarda ve hortum denen olayda taþlar, topraklar havalanýp da insanlarýn tepelerine tepelerine iniveriyor. Aðaçlarý bile yerinden söküyor çok kuvvetli fýrtýnalar... Her ne kadar yürekte ki ve ruhta ki fýrtýnalar kadar olmasa da...

Dünyada ki Bütün Karýþýklýklar Emperyalizme Yarar (Ahmet Zeytinci) 1 Ocak 2021 Tarihsel Olaylar 

Günümüzde silah sanayisine baþta ABD olmak üzere diðer emperyalist devletlerin ayýrdýðý para anormal boyutlardadýr. Her ne kadar dünyada atom silahlarýnýn savaþlarda kullanýlmasý göstermelik olarak yasaklanmýþ olsa da emperyalist devletler baþta ABD - Rusya ve Çin olmak üzere istedikleri zaman çöl gibi terk edilmiþ topraklarda kimselere danýþmadan sormadan denemeler yapabilmektedirler. Dünya Silah Sanayisi her yýl yaklaþýk bir trilyon dolar civarýnda silah üretiminde bulunuyor. Oysa dünyanýn birçok yerinde milyonlarca insan açlýk susuzluk ve fakirlik tehlikesi altýnda kývranýyor.

Senden Adam Olmaz (Ahmet Zeytinci) 7 Ocak 2021 Toplum ve Birey 

Adam olmasýna yardýmcý olmak için küçükken hiç çocuðunuza vurdunuz mu? Vurmak derken kaba etlerine hafifçe vurmaktan bahsetmiyorum, hani gazetelerde de görmüþsünüzdür, çocuklarýný eþek sudan gelinceye kadar döven, hatta eþek sudan geldikten sonra dövmeye devam eden anne ve babalar bahse konu olanlar...

Zurnanýn Zýrt Dediði Yer Tam Neresi (Ahmet Zeytinci) 13 Ocak 2021 Toplum ve Birey 

Anladýk üfleyip duruyorsunuz bu zurnaya, nefes çeviriyorsunuz bazý zaman, burnunuzdan alýp aðzýnýzdan veriyorsunuz, tamam onlarýn hepsini anladýk da bu zýrt dediði yeri neden bilmiyorsunuz ya da bilmiyormuþ gibi yapýyorsunuz? Devlet sýrrý mý arkadaþ bu? Yoksa meslek sýrrý da siz de bunu öðrenip mesleðimizi elimizden alýrsýnýz diye mi düþünüyorsunuz?

Kediler Ýnsan Deðildir (Ahmet Zeytinci) 22 Ocak 2021 Günlük Olaylar 

Kedileri, köpekleri besliyoruz da, insanlarýn, hele de yardýma muhtaç insanlarýn neden bir kedi kadar, bir köpek kadar deðeri yok yanýmýzda... Ýnsanýn insana ettiði zulmü baþka hiç bir canlýda göremiyoruz. Tamam avlanýyorlar, aç karýnlarýný doyurmak için, doðalarý gereði, öldürüp yiyorlar, ancak insan gibi, yakaladýklarý canlýya iþkence etmek gibi bir davranýþlarý yok.

Yüksek Faize Ben de Karþýyým (Ahmet Zeytinci) 24 Ocak 2021 Günlük Olaylar 

Düþtün de bir yerlerin kýrýldýðý zaman, benimde kalbim kýrýlýyor inan ki Faiz Bey. O zaman ne yapýyoruz yükselmek için bir çaba harcamýyoruz deðil mi Faiz Bey kardeþim? Hem sen çok yükseldin mi, benim iþçim, benim diþçim, benim aþçým, benim memurum, benim köylüm, benim artizlerim, benim þakþakçýlarým, benim þaklabanlarýmda alçalýyor, irtifa kaybediyorlar... Anla iþte, onlarýn alçalmamasý için senin yükselmemen gerekiyor...

Mega Þehir Olmaktan Çýkmýþ Bir Mega Köy (Ahmet Zeytinci) 6 Þubat 2021 Toplum ve Birey 

Þimdiye kadar Ýstanbul'da belediye baþkanlýðý yapmýþ insanlar, siyasetçiler televizyonlara bakýp da sular içinde yüzen ve botlar ile kurtarýlmayý bekleyen insanlarý gördükçe utanmalýsýnýz kendinizden ve Ýstanbul halkýndan. Kalabalýk, kalabalýk ve yine kalabalýk. Bir þehirde bu kadar insan yýðýlýrsa o þehirde hele de saðlam bir belediyecilik anlayýþý yoksa, o þehrin insanlarýnýn büyük bölümü o þehirde yaþamýyor sürünüyor demektir. Daha gecekondulaþmanýn önünün bile tam alamamýþ bir belediyecilik anlayýþý. Nereye kadar sürer bu o da belli deðil...

Bazýlarýna Her Yýl Ayný Fark Etmez (Ahmet Zeytinci) 14 Þubat 2021 Günlük Olaylar 

Bu öküzler, kadýnlarýný dövenler, sövenler, silah, býçak çekip öldürenler. Ýnsanlara sevgi saygý göstermeyenler, hayvanlara eziyet etmeyi bir yetenek zanneden kalaslar. Terör ile bir þey elde edeceklerini zanneden hýyarlar... Allah’ýn yazdýðý ilahi kaderi kabul etmeyip yýldýz fallarýndan veya medyumlardan medet bekleyenler...

Saçmalamaktan Korkun (Ahmet Zeytinci) 23 Þubat 2021 Toplum ve Birey 

Zaman zaman belki kendimce benimde saçmalamaya yakýn hareketlerim olmuþtur, sizin de olmuþ olabilir, kimselere bunun reklamýný yapmamýþsýnýzdýr, unutulmuþ gitmiþtir... Korkusuzca niye saçmalayalým. Önce þunun cevabýný vermeli reklamcýlar ''Saçmalamak iyi bir þey mi?'' Ýyi bir þey olmadýðýný Türk Dil Kurumu Sözlüðü bize söylüyor.

Ýtinayla Fal Bakýlýr Kerizler Bunlara Takýlýr (Ahmet Zeytinci) 25 Mart 2021 Toplum ve Birey 

’’Sen eþek olursan semer vuran çok olur.’’ derler. Arkadaþlar bir nevi terapi yapýyorlarmýþ, öyle diyor falcý kardeþimiz bir açýklamasýnda, ’’Ben onlarý psikolojik olarak rahatlatýyorum.’’ diyor. Yandýnýz o zaman psikologlar, psikiyatrlar, mesleðiniz elden gidiyor, diyeyim size. Doktorlar, on sene okuyun, sonra bir falcý bacý gelsin, sizin yaptýðýnýz iþin alasýný yaptýðýný iddia etsin. Memleket ne günlere kaldý yahu!

Bu Vahþilerin O Vahþilerden Ne Farký Var (Ahmet Zeytinci) 2 Nisan 2021 Tarihsel Olaylar 

Ýnsanlarý canlý canlý yakan, kýlýçtan geçiren, Haçlýlar vardý, o zamanlar. Peki sorarým size, 1945 Yýlýnda savaþ bitmek ve Japonya teslim olmak üzereyken, Japonlara iki tane atom bombasýný, sýrf patlýyor mu patlamýyor mu, diye denemek için atan Sam Amca’nýn evlatlarý bu haçlýlardan daha mý az vahþilik içindeler... Mezarý bile yok o insanlarýn...

Böyle Gösteriþlere Gerek Yok (Ahmet Zeytinci) 8 Nisan 2021 Günlük Olaylar 

Bizler Müslümanlar olarak, her zaman rýzkýn gerçek sahibi Allah’tan geldiðine iman etmiþ insanlarýz. Ayet ile de sabit olan bir de ’’Müminler kardeþtir.’’ düsturumuz vardýr... Bu gün dünyanýn bir çok yerinde özellikle de Afrika Kýtasýnda ki bir çok ülkede Müslüman olsun veya olmasýn, açlýk ve susuzluk, garibanlýk, fakirlik hüküm sürmektedir...

Sülün Osman'ýn Torunlarý O'na Rahmet Okutuyor (Ahmet Zeytinci) 23 Nisan 2021 Toplum ve Birey 

’’Osman Sülün’ün, 20 Nisan 1962’de hapisteyken ‘Alýnteri ile Yaþamak’ konulu konferans verdiði söylenmektedir. Hayatý ve dolandýrýcýlýklarý birçok filme konu olan Sülün Osman, kitapta geçen bir sözün manevi duygularýný rencide ettiði gerekçesi ile Aziz Nesin’e dava açmýþtýr.’’ Herhalde Aziz Nesin de bu davaya kýçý ile gülmekten ölmüþtür, diye düþünmeden edemiyor insan...

Baþýnýzýn Etini Yiyenler Ara Sýra Perhiz Yapsa (Ahmet Zeytinci) 28 Nisan 2021 Toplum ve Birey 

Kimi zaman çok yakýnýndaki insanlar yer insanýn baþýný... Kimi hanýmý, kimi zaman çocuklarý, kimi zaman anasý, babasý ya da yakýn akrabalarý yer insanýn baþýnýn etini... Bunalýrsýnýz, sýkýlýrsýnýz, sýkýldýðýnýzý da kimselere anlatamazsýnýz, baþýnýzdakileri de atlatamazsýnýz...

Alçak Daðlar Ben de Yüksekleri Babamda En Yüksekleri Dedemde (Ahmet Zeytinci) 1 Mayýs 2021 Günlük Olaylar 

Kibir abidesidir bazý sanatçýlar, siyasetçiler ya da tanýnmýþ kiþiler... Çevrelerindeki yalakalar da onlarýn aðýzlarýna bakar þakþakçýlýk yapmak için... Çevrelerinde yalakalar olduðu müddetçe bir þey sanýp dururlar kendilerini... Aslandýr onlar, kaplandýr, en yakýþýklýdýrlar, en karizmatikdirler, her konuda fikirleri vardýr. Ukalalýk deseniz had safhada...

Bir Memlekete Ýki Uzaylý Fazla Gelir (Ahmet Zeytinci) 3 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

"Astral seyahatle uzaya gittim, geldim. Astral seyahat bilimsel olarak da var. Yani düþünce gücüyle bedenden ruhu ayýrýp zaman kýsýtlamasý yaþamadan her yere gidebiliyorsunuz. Gezegenler arasý da ulaþým saðlayabiliyorsun. Bir süre Astral Seyahat deneyimi yaþadým ve uzaya gitmeyi baþardým... Ýki sene önce Ay’da su olduðunu söyledim mesela NASA daha yeni açýkladý. Mars’ta bildiðiniz yemyeþil bir göl var ve NASA bunu da yeni açýkladý..." BASINDAN

Akýllý Olana Ýþ Bilene Para da Var Sigorta da (Ahmet Zeytinci) 5 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Televizyoncu kardeþlerimizi, Sokak röportajlarý yaparken izliyoruz. Bir Suriyeli vatandaþa mikrofon uzatýyorlar ''Siz de gidiyor musunuz?'' diye... Ne dese adam hani yýllar yýlý bizim ekmeðimizi yemiþsin suyumuzu içmiþsin, derme çatma da olsa bir evde kalmýþsýn, komþularýn belki yardým etmiþ sana... Adamýn dediði ''Burada para yok sigorta yok.'' Ne bekliyordun arkadaþým? Sen de ve senin gibi yüz binlerce insanda meslek var mý? Yok, hatta yok oðlu yok... Anca götür getir iþlerinde çalýþýyorsunuz...

Zýkkýmýn Peki Çok da Lezzetli Bir Yemek Deðildir (Ahmet Zeytinci) 7 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Çocuk salondan ''Annnnnnnne acýktýýýýýýýýýýýýýýýýýým!'' diye baðýrdý mý, evde de garibanlýktan, fakirlikten bir þey yoksa o an da, ne yapsýn anneler, ''Az önce salçalý ekmek vermedim mi ben oðlum sana beþ dakika da acýkýyorsun sen de otur oturduðun yerde de zýkkýmýn pekini ye.'' deyiverirler...

Zaman Ýleriye Ýnsan Geriye Gidiyor Sanki (Ahmet Zeytinci) 11 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Zamanýmýzda ne o küçük iki katlý bahçeli evler kaldý, ne de o zaman ki içten samimi komþuluk ve insanlar. Týkýldýk yirmi, yirmi beþ katlý gökdelenlere ve apartmanlara altý yedi sene oturduðumuz apartmanda yüzünü görmediðimiz komþular bile var. Ne yer, ne içer, bir derdi mi var hiç kimsenin umurunda bile deðil. Herkes yaþamýn diþlileri arasýnda öðütülmeme gayreti içerisinde. Bakýyorum çoðu yaþýný baþýný almýþ insan daha sakin ve tabiatýn daha cömert olduðu yerlere gidiyor yada gitme derdi içerisinde. Haksýz da deðiller hani. Büyük þehir düzenliyse de, insandan çok þeyler alýp götürüyor zamanla... Bildiðiniz bir þarkýda geçiyor ya ''Hadi gel köyümüze geri dönelim Fadime'nin düðününde halay çekelim.'' Ýþte ne güzel anlatýyor insanlarýmýzýn halini...

Yuvarlak Masa Toplantýlarý Nasýl Yapýlýr (Ahmet Zeytinci) 13 Mayýs 2021 Günlük Olaylar 

Umalým ki yuvarlak masanýn etrafýnda ki insanlar yuvarlak deðilde ok gibi doðru insanlar olsunlar, yoksa ne o toplantýdan hayýr gelir ne de insanlardan... Bir de masanýn etrafýnda toplanan insanlarýn önünde ki bardaklarýnda dört köþe olmayýp yuvarlak olmasýna dikkat edilmelidir...

Yüreðimizi de Yakmayýn (Ahmet Zeytinci) 15 Mayýs 2021 Günlük Olaylar 

Yurdumuzda meydana gelen orman yangýnlarýnýn büyük bölümü ihmalkârlýktan ve gafletten kaynaklanmaktadýr. Pikniðe gidip ateþi söndürmeden oradan ayrýlan insanlar, hareket halinde ki arabadan sigarasýný söndürmeden atanlar, boþ içki þiþelerini piknik alanýnda býrakýp güneþ ýþýðý altýnda býrakanlar, tarla açmaya uðraþanlar ve buna benzer olaylar sonucunda güzelim ormanlarýmýz cayýr cayýr yanmaktadýr...

Yazý Yazma Helaya (Ahmet Zeytinci) 16 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Aklý baþýnda insanlar zaten böyle bir þey yapmaz. Arkadaþ her kimse tuvaletin duvarýna isimde zikrederek lafýn geliþi ''Leyla, Hüsniye, Zehra seni seviyorum hem de çok'' yazýyor. Bazen de þiir yazýyor. A benim saf evladým, a benim cik cik beyinlim, o sevdiðin olan Leyla'nýn, Hüsniye'nin ya da Zehra'nýn erkek tuvaletinde o yazýyý görme þansý nedir sence? Sýfýr, hatta sýfýrýn altýnda...

Tabiatýn Ýntikamý Bunlar (Ahmet Zeytinci) 18 Mayýs 2021 Doða ve Uzay 

''Onlarca balýk, özellikle sazlýklarýn olduðu bölgede kýyýya vurdu. Hürriyet Ankara okurlarýnýn ihbarý üzerine gittiðimiz gölde, balýk ölümlerini fotoðrafladýk. Balýklarýn kötü kokuya neden olduðunu da tespit ettik. Gölde belli dönemlerde balýk ölümlerinin yaþandýðýný belirten vatandaþlar, ilgili kurumlarca bunun nedeninin araþtýrýlmasýný ve önlem alýnmasýný istedi.'' BASINDAN

Yorumsuz (Ahmet Zeytinci) 22 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

En iyi þiiri siz okursunuz... Bir seslendirme yaparsýnýz ki siz þiir okurken herkes pür dikkat kesilir. Bülbüller bile susar, sizi dinler... Bu kadar þair, bu kadar yazarsýnýz ya, sitelerde tutup bir de yorum yapacakmýþsýnýz... Kimin haddine size böyle bir þeyi söylemek...

On Binden Bir Adým Ger Gitmeyiz Diye Bir Þey Yok (Ahmet Zeytinci) 25 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Madem 4.400 adým veya 7.500 altýnda atýlan adým durumu kurtarmaya yetiyormuþ da kardeþim bizi niye yýllardýr on bin adým on bin adým diye fazla adým atmaya zorluyorsunuz? Bana fazladan attýrdýðýnýz adýmlar için hakkýmý helal etmiyorum sizlere...

Aramýza Giren Karakedilere Son Ýhtarýmdýr (Ahmet Zeytinci) 27 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Karakediler, size sesleniyorum, size! Ýsteseniz de ailem ile aramý bozamayacaksýnýz, zaten onun için hiç uðraþmayýn, oðluma, kýzýma, eþime, anneme, babama, kardeþime küsmem için, ne kadar çaba harcasanýz da çabalarýnýz boþ. Sokaklarda dolaþýn, dolaþmayýn demiyorum. Hatta bir saða bir sola hapishane voltasý dahi atabilirsiniz iki üç kedi bir araya gelip, arabalardan fýrsat bulur da ezilmez iseniz eðer... Çöpleri karýþtýrýn, tabi ki karýþtýracaksýnýz, çoðu zaman karnýnýz açtýr, bulduðunuz fareleri yakalayýn, acýmayýn, ensesine çökün, çökeceksiniz tabi ki ama benim ile sevdiklerimin arasýna sakýn gireyim demeyin. Girseniz de ben ve sevdiklerim hiç iplemiyoruz sizi bilesiniz...

Yeter ki Ýradenize Sahip Olun (Ahmet Zeytinci) 29 Mayýs 2021 Toplum ve Birey 

Böyle beyin yýkaya yýkaya, (Kendi beynim haliyle) seneler önce kurtuldum, bu iþten ki tam da neredeyse bana plaket verecekmiþ Þans Oyunlarý Genel Müdürlüðü... Aman caným istemez plaket milaket, benden uzak Allah'a yakýn olun. Gölge etmeyin yeter...

Ben de Biraz Layk Mayk Alsam (Ahmet Zeytinci) 31 Mayýs 2021 Günlük Olaylar 

Ben niye alamýyorum arkadaþ layk mayk yahu! Demek ki bu layklar çok pahalý ya da çok gizli verilip, alýnýyor, aklýma da baþka bir þey gelmiyor. Peþin mi alýnýr kredi kartý ile mi alýnýr bu layklar? Bankadan layk kredisi çeksek olmadý, ha bir de bankalarda layk kredisi diye de bir kredi var mý, yok mu? Bunu da bir araþtýrmam lazým...

Aþaðýlýk Komplekslerinizi Aþaðýya Alýn Biraz (Ahmet Zeytinci) 2 Haziran 2021 Toplum ve Birey 

Orta Asya'da yaþarken kavim olarak, bir çok sebeplerden dolayý batýya göç ettik ve Anadolu'ya kadar geldik. Bir çok medeniyetler ile alýþ veriþte bulunduk hem maddi hem de manevi olarak. Onlar bizim kültürümüze biz de onlarýn kültürlerine katkýlar yaptýk. Devletimizin baþýna zaman zaman basiretli devlet adamlarý, zaman zaman da ülkeyi yönetmekte fazla yeteneði olmayan aciz devlet adamlarý da geldi... Haliyle baþarýsýz devlet adamlarý memleketin ilerlemesine engel oldular azami derecede...

Yazan Okuyandan Çok (Ahmet Zeytinci) 5 Haziran 2021 Yazarlar ve Yapýtlar 

Yazmak, okumak, kendini aþmaya çalýþmak. Beyinde bilgiden kuleler inþa etmek bir yerde... Ýnsanýn kafasýndakileri birileri ile paylaþmasý, baþkalarýnýn da paylaþtýklarýný okumasý bilgi daðarcýðýnýn tabi ki zenginleþmesine yardýmcý olacaktýr... Zaman zaman genç þair arkadaþlarým mesajdan sorarlar bana þiir ve nesir hakkýnda. Her zaman þunu söylüyorum, her yazdýðýnýz þiir zannetmeyin. On þiir, yirmi þiir okuyun, bir tane iki tane yazýn. Her yazdýðýnýzý da yayýnlayacaksýnýz diye bir kural yok. Bekletin þiirleri de nesirleri de kelimeler girsin çýksýn demlensin þiir biraz...

Zaman Akýp Gidiyor (Ahmet Zeytinci) 10 Haziran 2021 Toplum ve Birey 

Akýp giden zaman girdabýnda biz de sürükleniyoruz. Uyanýk olmak, gelen mesajlarý iyi anlamak, iyi özümsemek lazým gelir... Daha yeni doðmuþtuk oysa, ne çabuk okula gittik, sonra daha yükseklerini okuduk, meslek sahibi olduk, evlendik, çocuklarýmýz oldu, babalarýmýz dede oldu, bizler anne baba olduk. Þimdilerde de dede olma adayýyýz hali hazýrda... Nasýl geçi bu yýllar bilen var mý?

Ýnce Ýþler Kalýn Ýþler Ýkisinin Ortasý Ýþler (Ahmet Zeytinci) 12 Haziran 2021 Toplum ve Birey 

Kalýn iþlerden de maksat, ince olmayan iþlerdir. Vayyyy be! Ben de ne yorum yaptým ha! Kalýn iþlerinde, ince iþlerinde yasal olmayan, çok da zararlý bölümleri vardýr. Esrar, eroin kaçakçýlýðý, beyaz kadýn, zenci kadýn, sarý ýrk kadýný ticareti de bunlardan birisidir. Kumar oynatýp milleti keklemek ve kafayý oynatmalarýna sebebiyet vermek... Tabi yakalandýnýz mý hayat size bayaðý bir kalýnlaþacaktýr ceza evlerinde...

Milli Takýma Tavsiyeler (Ahmet Zeytinci) 20 Haziran 2021 Günlük Olaylar 

Millilerin kafalarýnda kesin memleketin ekonomik durumu vardý, her maçý kaybetmelerinin bir sebebi de bu olabilir. Nasýl olmasýn ki? Alacaklarý villanýn fiyatý hayat pahalýlýðýnýn artmasýndan dolayý iki milyon dolardan, iki milyon dörtyüzbin dolara çýktýysa, alacaklarý yatýn fiyatýna bile yüzde kýrk zam geldiyse aklýný takmayýp da ne yapsýn çocuklar? Galibiyet primlerinden de oldular...

Vatan Satýlýr Hem de Çok Ucuza (Ahmet Zeytinci) 27 Haziran 2021 Türkiye 

Bir de vataný satýþa getiren vatan hainleri var haliyle... Onbeþ temmuz da olduðu gibi, daha öncesinde ki bir çok savaþta ve ekonomik, sosyal olayda olduðu gibi... Para mý, en çok vatan satmayý gerektiren davranýþ? Eðer ki vicdanlar satýlýk ise, içimizde ki bazý hainleri, yeþil dolarlarýn ya da baþka baþka ülkelerin paralarýnýn ucunu göstererek satýn alabilirsiniz...

Kalemde Yorulur Yürekte Bazen (Ahmet Zeytinci) 28 Haziran 2021 Yazarlar ve Yapýtlar 

Bazen kalemde yorulur, yürekte... Kendini tekrar eder durur insan zaman zaman yazýlarýnda. El etek çekmek, dinlendirmek lazýmdýr kalemi yüreði ve beyni... Hayat sadece okumak ve yazmaktan ibaret deðil. Sevdiklerimize de zaman ayýrmalý ki aslýnda yazýlarýn bir çoðunu da besleyen, insan iliþkileridir...

Z Kuþaðýný Nasýl Kafalarýz (Ahmet Zeytinci) 4 Temmuz 2021 Toplum ve Birey 

Siyasetçiler derin derin ve de sýcak havalarda serin serin düþünüyor bu Z kuþaðýndakileri kafalayýp, avucuna almanýn yollarýný. Yalnýz benim onlara tavsiyem, öyle kolay deðil, bu Z kuþaðýndakileri kafalamak bunu akýllarýndan çýkartmasýnlar... Bir týkla dünyanýn her tarafýndaki bilgilere ulaþýyorlar. Bilgisayar ve akýllý telefon kullanmak onlar için çocuk oyuncaðý... Öyle çýkýp da televizyonlarda, onlarý karþýnýza alýp, ’’Bir zamanlar bir siyasetçimizin yaptýðý gibi.’’ sohbet etmeye kalkarsýnýz, sonra bir soru sorarlar size, feleðiniz þaþar billahi, cevap bile veremez, apýþýp kalýrsýnýz, kem ve kümün ardýna sýðýnýrsýnýz... Onlara vereceðiniz cevaplar ’’Benzin vardý da biz mi içtik, yürümekle yollar aþýnmaz.’’ gibi afaki cevaplar olmamalý, bizim kuþaða yedirdiler de, onlar yemez billahi...

Konu Ýnsan Hayatý Olunca Yazmasak Olmaz (Ahmet Zeytinci) 19 Temmuz 2021 Toplum ve Birey 

Kasabalarýn çoðunda siz de görmüþsünüzdür. Hele de deniz kenarý bir köye, beldeye filan gittiyseniz görmemenize imkan yok. Küçücük çocuklar motor, bazen traktör, bazen de araba kullanýyorlar. Motor kullananlarýnda hemen hepsinde ne ehliyet, ne baþlarýnda kask, ne de kurallara uymak gibi bir durumlarý var... Kýsaca saldým çayýra Mevla'm kayýra durumlarý...

Hak Ödemelerinde Kredi Kartý Geçmiyor (Ahmet Zeytinci) 30 Temmuz 2021 Toplum ve Birey 

O musallaya günü gelince, Allah geçinden verse de vermese de yatacaðýz bir gün. Hoca soracak cemaate ’’Bu merhuma, merhumeye hakkýnýzý helal ediyor musunuz?’’ Usulen hemen hemen herkes bir ’’Helal olsun.’’ çekiyor mevtaya da alacaðý olan bir sürü adam içinden hem yüzüne karþý hem de tabutuna karþý küfürleri boca ediyordur...

Böyle Geri Zekalý Televizyon Kanallarýmýz Var (Ahmet Zeytinci) 1 Aðustos 2021 Savaþ ve Afetler 

Akþam saatlerinde yine adý Türkçe olmayan bir saçma sapan kanalda kadýnlar yolda kavga etmiþler, arkadaþlar haber diye bizlere bunu pompalýyorlar, adeta beynimizi iðfal ediyorlar... Yangýnlar ile ilgili tek bir haber yok. Pes doðrusu pes... Nasýl bir duyarsýzlýktýr bu anlamak zor gerçekten...

Olimpiyat mý Dediniz (Ahmet Zeytinci) 10 Aðustos 2021 Tarihsel Olaylar 

Voleybolda Amerika’ya ve Kore’ye kaybederek altýncý olduk. Kýzlar aðlamýþlar madalya alamadýklarý için, gülecek halleri yoktu herhalde. Yenildik ama ezilmedik, muhabbetleri her zaman daðarcýðýmýzda zaten. Yenseydik de bir sefer, ezilseydik, olmuyor iþte bir türlü...

Bað Kur Emeklisi Üvey Evlat Gibi (Ahmet Zeytinci) 11 Aðustos 2021 Toplum ve Birey 

Bizler yýllar yýlý ticaret hayatýnýn içindeyiz. Seksenli yýllarda iþler þimdikine nazaran daha iyi idi. Ýyi kazanýyorduk. Ne zaman ki büyük þirketler iþin içine girdi, bizim gibi küçük esnaf tayfasý da gelir kaybýna uðradý haliyle. Bu ayakkabýcýlar içinde, bakkallar içinde, terziler içinde, diðer küçük esnaf takýmý içinde böyle...

Eskiden Olsa Üzülürdüm (Ahmet Zeytinci) 14 Aðustos 2021 Toplum ve Birey 

O asker ocaðýnda haksýz yere yenilen sopalar, aile ortamýnda birbirlerinin kul haklarýna giren ana, bacý, kardeþ ve bilumum akrabalar, ticaret hayatýnda tahsil edemediðiniz alacaklar. Bunlarýn hepsinin mutlaka bir hesabý var. Hem dünyada hem de ahirette... Ýyi ki de var, iyi ki de günü gelince hesabý sorulacak...

Ýslam'a Bundan Daha Fazla Kötülük Olamaz (Ahmet Zeytinci) 18 Aðustos 2021 Toplum ve Birey 

Devletin adýný tabi kendi istekleri doðrultusunda Afganistan Ýslam Emirliði olarak deðiþtirdiler. Bu daha baþlangýç. Kadýnlar tek baþýna sokaða çýkamayacak, içki sigara zaten yasak. Kýrbaç cezasý olacak, yakýn zamanda sokaklarda görülür... Ýdam cezalarý da haklý haksýz demeden, herkesin gözü önüne gelecek.

Gözyaþlarýna Bahane Yoktur (Ahmet Zeytinci) 19 Aðustos 2021 Sevgi ve Nefret 

Ben kimseden saklamasam da göz yaþlarýmý, bazý zaman yalnýz aðladýðýmda olmuþtur. Ama en güzeli de ne biliyor musunuz, aðlayacak bir omuz bulmak, kadýn ya da erkek fark etmez. Bir çok kimse ile mezhebine, meþrebine bakmadan birlikte gülersiniz, kimi akrabanýzdýr, kimisi yakýn arkadaþýnýz. Oysa ki beraber aðlayabildiklerinizdir sizi en çok sevenler, en yakýn, en saðlam dostlarýnýz...

Yapay Ticaret (Ahmet Zeytinci) 22 Aðustos 2021 Toplum ve Birey 

Ýnternetten yap ödemeyi, adresi ver ne istiyorsan, Drona yüklesinler hooooop beþ dakika da bilemedin on dakikada alacaðýn þey, þehrin bir ucundan sana ulaþacak. Dron geldi mi ''Oooo hoþ geldin beþ gittin, yorulmuþsundur gel içeride bir kahve iç ya da bir bardak su vereyim sana, azýcýk soluklan'' muhabbetleri olmayacak artýk...

Fýrlatma Yapmayýn (Ahmet Zeytinci) 29 Aðustos 2021 Toplum ve Birey 

Genelde erkek çocuklarýna yakýþtýrýlýr bu fýrlatmalýk durumu. Çocuðun babasý da zaman zaman gizliden gizliye, bazý zaman da göstere göstere çocuðuyla gurur duyar. Fýrlatma olmak sanki güzel bir þeymiþ gibi gelir, diðer insanlarýn aklýna... ’’Ulan onun çocuðu fýrlatma oluyor da benimki niye fýrlatma olmuyor, onu fýrlatanlar benimkini niye fýrlatmýyor, fýrlatma olmak için nereden fýrlatýlmak lazým.’’ diye de beyin fýrtýnasý yapar baþka insanlar...

Tuvaletsel Durumlar (Ahmet Zeytinci) 8 Eylül 2021 Günlük Olaylar 

Bizim bulunduðumuz bina tarihi bir yapý. Aþaðý yukarý 120 yýllýk. Mimarý kim, hangi ustalar yapmýþ onu bilemiyoruz. Ayný sokakta ayakkabýcýlýk mesleðini yapan aþaðý yukarý onbeþ kadar esnaf arkadaþýz. Bunlardan kimi, modern yapý içinde olsa da bir çoðu tek odadan müteþekkil, içinde lavabosu ve tuvaleti olmayan binalar. Durum böyle olunca, tuvaleti olmayanlarýn bir çoðu ya yakýnda ki camiye gidiyor ya da bizim lavabo ve tuvaletimizi kullanmaya geliyor... Bizim onlarla aramýzda para pul diye bir mesele mevzubahis deðil. Kýsaca gelirler, selam verirler, küçük ya da büyük, yaparlar çýkarlar giderler dükkanlarýna. Biz, onlara ne su parasý, ne elektrik parasý, ne de tuvalet kaðýdý parasý sorarýz. Durum bu...

Adaletin Terazisi (Ahmet Zeytinci) 21 Eylül 2021 Günlük Olaylar 

Adaletin terazisine bir de vicdaný koysak, vicdan ne çeker acaba? Çok mu çeker? Ya da vicdandan vicdana o dediðiniz deðiþir diyorsunuz, haklýsýnýz. Herkesin vicdanýnýn aðýrlýðý bir deðil ki tonlarca çeken vicdan var mizanda, bir de tüy kadar hafif vicdanlar var, daha doðrusu vicdansýzlar var, olmayan vicdanýn aðýrlýðý da olmaz... Hani þu insanlara eziyet edenler, hayvanlarý canlý yerine koymayanlar, daha bir dolu bunlardan...

Hasta Bir Toplum Ýlerisi Ýçin Çok da Umut Vermiyor (Ahmet Zeytinci) 31 Ekim 2021 Toplum ve Birey 

Konya’da maske takmadý diye tartýþtýðý yolculardan birisini evden tabanca alýp gelip bacaðýndan yaralýyor vatandaþý birisi... Gir yat þimdi üç beþ sene, saçma sapan bir durumdan dolayý... Bir de baklavacýlar vardý, hatýrlarsýnýz, yanda ki araba ile hýrlaþýp, arabanýn önünü kesip darp etmeye kalktýlar, sonrada hapsi boyladýlar, iþleri de bozuldu, belki periþan oldular...

Ýnanýn Parti Kurmak Zorunda Deðilsiniz (Ahmet Zeytinci) 3 Kasým 2021 Toplum ve Birey 

Genel ve yerel seçimlere onlarca parti katýlýr... Bu onlarca partinin arasýndan bir elin parmaklarýný geçmeyecek kadar parti baþarýlý olur, geride kalanlar ise amiyane tabir ile nal toplar, nal koleksiyonu yapar ... Nal toplamalarýna raðmen hiç bir parti kapýsýna kilit vurmaz. Bir dahaki gelecek seçimde de nal toplama durumu garanti olsa bile, yine de dükkan kapatýlmaz, yani parti laðvedilmez... Küçücük bir seçmen kitlesine yalanlar devam eder gider...

Eeeeeee Ticaret (Ahmet Zeytinci) 6 Kasým 2021 Ýnternet ve Gerçek Dünya 

Ýnternetten her þeyin sipariþini bir týkla veriyorsunuz. Kim uðraþacak lokantaya gidip de pide ya da lahmacun beklemekle, nasýlsa motorlu arkadaþlar zýnk diye telefon ediyorsunuz þak diye yapýyorlar. Hem de gece 24 saat mesai ... Ýsterseniz iðneden ipliðe her þey isteyin. Gece hovardalýk yapacaksýnýz, onun ile ilgili ne lazýmsa, isteyin gelsin, kapý da basýn kredi kartýný, sonra keyfinize bakýn...

Bu Gün Dünya Çocuk Haklarý Günü (Ahmet Zeytinci) 20 Kasým 2021 Çocuk Yetiþtirme 

Bu gün 20 Kasým Dünya Çocuk Haklarý Günü... Çocuklar cennet meyveleri, bizim canlarýmýz, ciðerlerimizin parçasý, en nadide varlýklarýmýz, onlarsýz bir dünya düþünsenize ne kadar tatsýz tuzsuz olurdu... Bir çocuk hele de sudan bir sebepten aðlamaya görsün yerle bir olur ruhumda, bedenimde...

Bu Yazýda Dayak Yerleþtirme Bulunmaktadýr (Ahmet Zeytinci) 4 Aralýk 2021 Toplum ve Birey 

Üç aylýk çocuðunu aðlýyor diye döve döve öldürüyor bir cani bir anne, yetmiyor bir de sobada yakýyor... Böyle kadýnlarý niye evlendirirler ve çocuk sahibi olmasýna izin verirler ki? Anlamak zor gerçekten. Bir saçma laftýr bir çoklarýnýz duymuþsunuzdur ’’Dayak cennetten çýkmadýr.’’ derler, cennette dayak ne arasýn, sevdiklerine cehennem azabý çektirmek isteyenler dayaða baþvurur...

Çeneniz Düþmeden Havada Yakalayýn (Ahmet Zeytinci) 10 Aralýk 2021 Toplum ve Birey 

Çenesi düþük akrabalarýmýz, arkadaþlarýmýz her zaman sýkar bizleri... Lüzumsuz konularda tartýþýp tartýþýp dururlar... Ukalalýk had safhadadýr çoðu zaman bu çenesi düþük insanlarda... Sizin fikirlerinizin hiç bir önemi yoktur sizin ile tartýþýrlarken... Siz ona konuþsanýz bile, duvara konuþursunuz adeta... Eleþtirmek en kolay davranýþtýr. Tabi burada yapýcý eleþtiri ile yýkýcý eleþtiriyi birbirinden ayýrmak da lazým...

Bir Numaralý Halk Düþmaný (Ahmet Zeytinci) 16 Aralýk 2021 Toplum ve Birey 

Siz de Halk Düþmaný deyince ne zannettiniz, herhangi bir politikacý mý ya da bir diktatör mü?(Namuslu politikacýlarý tenzih ederek) Bildiðiniz patates iþte caným. Geçmiþ zamanlarda ''Bir Halk Düþmaný''diye bir oyun vardý ve Ankara'da da AST'da yani Ankara Sanat Tiyatrosunda senelerce oynadý, Norveçli Yazar Henrik Ýbsen'in bir eserinden Tiyatroya uyarlanmýþ, birden o geldi aklýma...

Cari Açýk (Ahmet Zeytinci) 19 Aralýk 2021 Ýþ Dünyasý ve Aile Yaþamý 

Cari Açýða karþý gardýnýzý alýp açýk vermemeniz lazým. Hele de aile bütçesinde açýk oldu mu, aileyi yerle bir eder. O zaman ne yapýyoruz, maymunlar gibi yiyeceðimiz maddeleri mabadýmýzda ölçüp, çýkartabilir miyiz bunu, diye tespitini yapýp, sonra yiyoruz. Ödeyemeyeceðimiz borçlarýn altýna girmiyoruz.

Yapmayýn Ýnsaný Yalnýzlaþtýrmayýn (Ahmet Zeytinci) 22 Aralýk 2021 Toplum ve Birey 

Biz ilkokula giderken tebeþir vardý, kara tahta vardý... Tabi ki kýrk senede elli senede çok deðiþti eðitimin maddi elemanlarý ve kalitesi, ancak her ne olursa olsun yüz yüze eðitimden vazgeçilmemeli... Sevginin, birlikteliðin, dayanýþmanýn anahtardýr yüz yüze eðitim... O derslerden sonra nefes alýnan, bir oh denilen teneffüslerde, çocuklar haþýr neþir olurlar... Zaman zaman birbirlerine gazoz tost ýsmarlarlar... Belki birbirlerine sevdalanýrlar...

Öyle Bir Yemek Var mý ki (Ahmet Zeytinci) 30 Aralýk 2021 Toplum ve Birey 

Dörtlü Nagýt diye bir yemek varmýþ. Sanki bir futbol takýmýnýn geri dörtlüsü gibi... Sað bek Sarý Nagýt, sol bek top geçer adam geçmez Nagýt, ön libero sadece Nagýt, onun yan tarafýnda fýrtýna Nagýt... Breh breh breh! Adýný bilmediðimiz, bilsek bile ne anlama geldiðini bir türlü çözemediðimiz yemekler bunlar.

Nelerin Garantisi Varmýþ da Haberimiz Yok (Ahmet Zeytinci) 31 Aralýk 2021 Toplum ve Birey 

Genellikle bu fal iþini lüks semtlerde bana göre kafayý azýcýk yemiþ, kendilerinin de ruhsal sýkýntýsý olduðu az çok anlaþýlan bayanlar yapýyor. Belli ki birçoðunun terapiye fal baktýklarý insanlar kadar ihtiyacý var. Bir kaç tanesini çok yakýndan olmasa da tanýma fýrsatým oldu. Soruyorum size, bir falýn nasýl bir garantisi olabilir? Fal denilen þey aðýzdan çýkan kelime ve cümle gruplarý en nihayetinde...

Sam Amca Bu Rahat Durmaz (Ahmet Zeytinci) 1 Ocak 2022 Tarihsel Olaylar 

Ne iþin var senin Karadeniz'de iki tane gemiyle, ancak kendine güldürürsün. Ama tabi Baydýn yeðenin ve Kamala yeðenin, baþka baþka kalýn enseli, kalýn göbekli yeðenlerin þu havalarýn ýsýnmaya baþladýðý günlerde çok susamýþlardýr. Yok caným, su içmez onlar, kan içerler, kana susamýþlardýr... Grubu fark etmez A rh negatif ya da pozitif olsun...

Millet Bu Sýralar Iq Derdine Düþmüþ (Ahmet Zeytinci) 19 Ocak 2022 Toplum ve Birey 

Bu tür saçma sapan paylaþýmlardan kim ne umar, kimin ne kazancý olur onu da çözebilmiþ deðilim açýkçasý... Sana ne kardeþim benim IQ'üm den hayýr velev ki o face de sorduðun soruya bir saniyede cevap verdim, sonra ne olacak bana iþ ortaklýðý mý teklif edeceksin? Ýltifatlar mý yaðdýracaksýn ya da ''Senin IQ'ün çok yüksek dünyayý içinde bulunduðu pisliklerden ancak sen kurtarýrsýn.'' filan mý diyeceksiniz bana?

Öküzden Kaplana Doðru Hareket (Ahmet Zeytinci) 6 Þubat 2022 Toplum ve Birey 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeline saldýran geri zekalý tipler. Anlamak gerçekten zor, sevmiyorsan, sevmeyebilirsin de heykelden ne istiyorsun. O Samsun’a çýkmasaydý belki sen de dünya üzerine çýkmayacaktýn... Ýnsanlar beyin yerine baþka bir organlarýný kullandýklarý zaman, böyle densizlikler yapabiliyorlar demek ki...

Yok Aslýnda Ýkisinin Birbirinden Farký (Ahmet Zeytinci) 17 Þubat 2022 Tarihsel Olaylar 

Berlin Duvarýný kim ördü, yüzlerce insaný o duvarda kim kurþuna dizdi... En büyük Türk Düþmaný Stalin hangi ülkenin baþýndaydý o tarihlerde... Ukrayna hesapta baðýmsýz bir ülke... Niye saldýrýr o zaman Rus Efendileri kendilerinden küçük ve güçsüz bir ülkeye? Durup dururken saldýrmaz. Emperyalizm nerede bir doðal zenginlik ’’Altýn, gümüþ, petrol, doðal gaz.’’ vs. varsa kendisi yaþamak için, diðer güçsüz ülkeleri sömürmek, ezmek zorundadýr...

Zahmetli Ýþler Bunlar (Ahmet Zeytinci) 21 Þubat 2022 Toplum ve Birey 

Afrika, kara kýta açlýktan kýrýlýyormuþ... Ne yapalým Fransýz Kraliçesi gibi diyelim mi? ’’Ekmek bulamýyorlarsa pasta yesinler, su bulamýyorlarsa kola içsinler.’’ kolayý biz ekledik tabi ki... Niye düþünelim ki kilometrelerce uzaklýktaki siyah derili insanlarý... Onlar bizi düþünüyor mu sanki... Býrak bizi düþünmeyi, onlar herhangi bir þeyi düþünüyor mu? Ýnsan mýyýz biz? Var mý azýcýk vicdan denen olgu biz de? Yoksa, yoksa durun cüzdanýmýzýn arasýna mý sýkýþtý o vicdan denen varlýk?

Sam Amcaya Popomla Gülüyorum (Ahmet Zeytinci) 26 Þubat 2022 Tarihsel Olaylar 

NATO, ne iþin var senin Karadeniz'de? Ve tabi Rusya, eski SSCB zamanýnda ki parlak günlerini geri getirme gayreti içindesin, ama dünya da o eski dünya deðil, iþgal etmeðe kalktýðýn o ülke de eskisi gibi deðil... Varþova Paktý ortadan kalkalý yýllar oldu, ama sen varlýðýný hala sürdürüyorsun Nato Beyi; ne iþ? Belli ki yine bir sürü ülkeye ayar vermeye kalkýyorsun, kalkacaksýn... Anlamýyorsun bir türlü nato kafa nato mermer...

Her Þey Ýki Çeþit (Ahmet Zeytinci) 5 Mart 2022 Toplum ve Birey 

Ýki çeþit deli vardýr zýrzýr deli bir de hýnzýr deli... Zýrzýr deliler durmadan zýz zýr gürültü çýkartýrlar. Hýnzýr deliler de çok sinsidirler... Hýnzýr deliler de kendi aralarýnda ikiye ayrýlýr, výrvýr dediler, kývýr da kývýr deliler... Kývýr da kývýr delilerde kendi aralarýnda ikiye ayrýlýr, gerdandan kývýr deliler, bir de kalçadan kývýr deliler...

Küresel Güçleri Küresellikten Uzaklaþtýrma Denemeleri (Ahmet Zeytinci) 24 Mart 2022 Tarihsel Olaylar 

Küresel Güçler, ah bu küreseller... Küresel Güçleri küresellikten uzaklaþtýrmak için öncelikle dünyanýn küresel deðil de düz olduðuna inandýrmanýz lazým... Böyle bir platform var dünyada ... Ýnanýn þaka yapmýyorum. Bu arkadaþlar dünyanýn düz olduðuna inanýyorlar... Uzaydan çekilmiþ fotoðraflarýn bile bir aldatmaca olduðunu söylüyorlar...

Önce Ben Kýzardým O Zaten Kýzarmýþtý (Ahmet Zeytinci) 10 Nisan 2022 Toplum ve Birey 

Büyük marketlerden birisine girdim, domates alayým diye... Bir de ne görsem, görmekle de kalmadým kýpkýrmýzý oldum. Domates, o ekmeðe katýk ettiðimiz güzelim sebzenin fiyatý 29.90 Tl... Yani otuz lira veriyorsunuz, on kuruþ size geri veriyorlar... Artýk o kuruþu nelerde harcarsýnýz onu da bilemem?

Araþ Nedir (Ahmet Zeytinci) 11 Mayýs 2022 Toplum ve Birey 

Sýký durun o zaman açýklýyorum. Araþ, yani Allah Razý Olsun Anonim Þirketi... Yaptýklarý iþi þimdi söylememe bile gerek duymadan, hemen anladýnýz, bildiðiniz dilencilik... En büyük sermayeleri de el açmak ve Allah razý olsun demek... Tabi bu sadece Allah razý olsun ile de kalmýyor. Bu konuda Araþ üyeleri son derecede yaratýcýdýrlar... Örnek mi istiyorsunuz? Ýþte geliyor, bekar bir oðlan gördüler mi ’’Allah sana badem gözlü bir kýz versin abim.’’ ya da bekar bir kýz gördüler mi ’’Allah sana civan gibi pazýlarý þiþkin cebi dolgun bir delikanlý versin de boy boy çocuklarýnýz olsun.’’ Küçük çocuk gördüler mi annesi ile birlikte ’’Allah anana babana baðýþlasýn seni.’’ Yan yana yürüyen karý koca gördüler mi ’’Rabbim evlatlarýnýn mürüvvetini göstersin, boy boy torunlarýn olsun da onlara da bol bol oyuncaklar al.’’ bellidir konuþulan kelimeler üç aþaðý beþ yukarý...

Vatan Hainliði Kadrolarý Boþ Kalsýn Bundan Sonra (Ahmet Zeytinci) 22 Mayýs 2022 Tarihsel Olaylar 

Ýhanetin içinde olan bu salaklar, unvanlarý ve kademeleri ne olursa olsun, bildikleri doðrulardan (içlerinde çok azý müstesna) bir adým geriye gitmeyeceklerdir çoðu kere. Onlarýn doðrularý ile sizin doðrularýnýzda birebir örtüþmediði zaman çatýþmada burada baþlar zaten...

Bir Kere Giyer (Ahmet Zeytinci) 22 Mayýs 2022 Toplum ve Birey 

Öyleymiþ, bu sanatçý kýzýmýz, daha doðrusu, kendini sanatçý sanan kýzýmýz, bir giydiðini bir daha giymezmiþ... Ne güzel giyim firmalarýnýn bu kýzýmýzý onurlandýrmasý, yýlýn giydirilmiþi payesi ile birlikte plaket vermeleri de gerekir, diye düþünmeden kendimi alamýyorum... Hatta bu yýlýn giydirilmiþi ödülünü aldýktan sonrada, Avrupa’da ki yýlýn giydirilmiþleri arasýna girip orada da derece alabilir...

Yersen Kredisi Bile Var (Ahmet Zeytinci) 24 Mayýs 2022 Toplum ve Birey 

Þu meþhur Bodrumu hepiniz bilirsiniz. Bodrumda bir lahmacunun fiyatý 200.00 Türk Lirasýymýþ. Buna söylenecek cümle ohaaa ve de çüþþþþ olurdu ama, hadi söylemeyelim yine. Düþünsenize beþ kiþi girmiþsiniz Lahmacuncuya, beþ kiþi, ikiþer lahmacun yeseniz on çarpý, iki yüz, eder 2000.00 Türk Lirasý... Gidin kredi alýn bankadan. Bazý bankalar da varmýþ lahmacun kredisi...

Trafikteki Ýçsel Tepkilerimin Dýþa Vurumu (Ahmet Zeytinci) 9 Haziran 2022 Toplum ve Birey 

Výnnnn! diye bir geçer yanýnýzdan, hem de bir sað bir sol yapýp þerit deðiþtirerek... Durur mu dil ve beyin ’’Bunun da tek rakibi herhalde Türk Hava Yollarý.’’ Acelen ne, eceline mi susadýn? Ya da dünya çok sýktý hemen öleyim gideyim derdindesin... Baþka ne denir bunlara ’’Slalom yapacaksan Uludað’a ya da Sarýkamýþ’a oðlum.’’

Hay Ben Sizin Pet Þiþenizi (Ahmet Zeytinci) 13 Haziran 2022 Toplum ve Birey 

Bir pet þiþe, basit bir kullandýðýmýz ve hiç düþünmeden attýðýmýz bir madde... Su ya da kola þiþesi, bir önemi yok, ne þiþesi olduðu... Onu tabiatta baþý boþ, kendi haline býraktýðýnýz zaman, bin yýlda, rakam ile de yazarsak 1000 sene de yok oluyor... Aþaðý yukarý bizde sonra on on beþ nesil geçmesi lazým... Kansorejen bir madde olduðu da gün gibi aþikar...

Hakkýný Helal Et (Ahmet Zeytinci) 23 Haziran 2022 Günlük Olaylar 

Kimler yazýp çizmedi ki seni... Kimler senin için günleri günlere ekleyip, bazý zaman geceler boyu uykusuz kalmadý ki? Bir sevgiliye giden yolda en büyük yardýmcýmýzdýn sen. Her ne kadar ucu yakýlsa da o sevda þiirleri ile dolu mektuplarýn, yine de o ateþ sana ulaþmaz mektubun kýyýsýnda köþesinde kalýrdý deðil mi?

Direk Dansý Ustalýk Belgesi (Ahmet Zeytinci) 6 Temmuz 2022 Toplum ve Birey 

Dansa baþlayacaðýnýz zaman direk seçimini iyi yapmanýz lazým yukarýda ki bu sanatçý kýzýmýz gibi. Direkleri kalýn kalýn seçtiðiniz zaman biraz zor olabilir, direk dansý. Ýnce direkleri de seçtiðiniz zaman sýký bir tutma ile direkler eðilip bükülebilir... Ha siz de insanlar eðilip bükülüyor, direkler bükülmüþ çok mu diyorsanýz o sizin bileceðiniz iþ...

Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleþmiþ Milletlerin Bittiði Gündür (Ahmet Zeytinci) 10 Temmuz 2022 Savaþ ve Afetler 

Ýþte o gün, o karanlýk 11 Temmuz 1995 günü Birleþmiþ Milletlerin ya da kod adýyla ’’Birleþmiþ Ýlletlerin’’ benim gözümde, bittiði gündür... Bizler ki Müslümanlar olarak hiç bir zaman, kadýna, çocuða, silahsýza, aman dileyene, ateþ etmemiþiz, bizler ki bu alçaklýklarý çoðu zaman yaþamýþýz, geride þehitler býrakmýþýz, sakýn ola sevinmeyin Sýrp Canileri ve Hollanda’nýn yalaka askerleri bunun sizin için çok acý sonuçlarý olacak hem dünyada, hem de ahirette...

Yeni Silahlarýn Denenmesi Ýçin Ýnsanlarýn Ölmesi Lazým (Ahmet Zeytinci) 14 Temmuz 2022 Savaþ ve Afetler 

Ýkinci Dünya Savaþý sýrasýnda yapýlan atom bombasý 1945 Aðustos ayýnda, bir iki gün arayla Japonya'nýn Hiroþima ve Nagazaki þehirlerinde patlatýlmýþ ve yüzbinlerce insan bir an da yok olmuþtur... Almanya ve Ýtalya teslim olmuþ, müttefik olduklarý Japonya'da teslim olmak üzeredir. Ancak Sam Amca ve aveneleri yeni bulduklarý bu silahýn mutlaka denemesini yapmak uðruna, içlerinde kadýn ve çocuklarýnda bulunduðu binlerce masum Japon'u yok etmekte en ufak bir tereddüt göstermeyerek, acýmasýzlýklarýný ortaya koymuþlardýr... Þimdilerde nükleer silahlarýn savaþlarda kullanýlmasý yasak olduðu halde, Rusya baþý sýkýþtýðý zaman nükleer silah kullanabilirim diye de bütün dünyayý tehdit etmekten çekinmemektedir. Þimdilik buna dur diyecek bir mekanizmanýn bulunmamasý da gerçekten çok acý ve esef vericidir...

Dünyanýn En Gereksiz Bilgileri (Ahmet Zeytinci) 23 Aðustos 2022 Toplum ve Birey 

Kaydedilmiþ en uzun süre uçan tavuk rekoru 13 saniye imiþ... Aðýrdýr tavuklar öyle kolay kolay uçamazlar, ama her ne hikmetse bu tavuk havalanmýþ ve de 13 saniye havada kalmýþ. Kim bilir belki de Guiness Rekorlar Kitabýna girmek için mi bu uçma ve havada kalma denemesini yaptý acaba? Belki de horoz aþýk olmuþ buna bu da o horozu deðil de baþka horozu seviyorsa, vermeyeceðim sana gönlümü, ben baþka horozu seviyorum, deyip de ondan mý kaçtý kaçarken de uçtu acaba?

Uyusun da Büyüsün Niiinniii (Ahmet Zeytinci) 27 Aðustos 2022 Sinema ve Televizyon 

Yüzlerce kanal, hatta bunlarýn bir kýsmý da paralý olmak üzere, sayýsýz dizi ki bunlarýn bir çoðunun içeriði de çok boþ olmak üzere beynimize ve gözlerimize her gün umarsýzca saldýrýyorlar... Bizler televizyonlarda kim kimi dolandýrmýþ, katakulli yapmýþ, kim kimi gizli gizli sevmiþ de aþkýný inkar edememiþ, kim kimin düþmanlarýný operasyonlarla yok etmiþ diye beyazcama bakarken, birileri de ülkemizin altýný oyma, toplumu duyarsýzlaþtýrma derdinde...

Bir Dokunabilseydik Keþke (Ahmet Zeytinci) 28 Aðustos 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

Sayýn vekillerimize de dokunmak için meclis kararý gerekiyor. Dokunulmazlýk kalktý mý, artýk Allah ne verdiyse, mahkemelerden baþlayarak, her türlü normal vatandaþta sayýn vekilime dokunabiliyor. Kredi kartlarýmýz bile dokunmatik aslýnda, yani dokunmadan geçiyorsunuz kasadan, vekillerimiz olmuþ çok mu? Vekillerimizin de artýk bu dokunulmazlýk zýrhýndan kurtulmasý lazým...

Boynuzdan Nasýl Kurtulursunuz (Ahmet Zeytinci) 29 Aðustos 2022 Toplum ve Birey 

Boðalarla Ýnsanlarýn güreþtiði bir ülke olan Ýspanya'da bir çoklarý boynuz yemekten kurtulamamaktadýr... Lakin adaletsiz bir karþýlaþmadýr bu, boðalarda silah olmadýðý halde insanlarda kesici aletler vardýr... Arenada ki o boða güreþlerinde ben hep boðalarý tutarým, boðalardan yanayým, öyle de olsa sonunda, hep, elinde kýlýç olan insan kazanýr... Aman kurban kesmeyin diye ayaða kalkan hayvan severler, her ne hikmetse Ýspanya'ya gýklarýný çýkartmazlar...

Aþk Birlikteliði mi Yoksa (Ahmet Zeytinci) 10 Eylül 2022 Günlük Olaylar 

Aþk, gerçek anlamda yaþandýðý zaman ulvi bir duygu güzel bir birlikteliðe kapý açar. Magazin gazete, dergilerinde durmadan tanýnmýþ sanatçýlarýn nikahlý/nikahsýz birliktelikleri gözler önüne serilirken, bunlarý okuyan ya da seyreden genç insanlarýn bilinçaltlarýna sürekli bunlarýn sanki doðru bir þeyler olduðu pompalanýyor...

Çok da Þeyimizdeydi (Ahmet Zeytinci) 11 Eylül 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

Bu hanýmcýk kraliçecik neler yaptý, neler þeytti bir de ona bakmak lazým. Müslümanlara çok da anlamlý ve güzel bir gözle baktýðý söylenemez, O'nun Ýngilmanya'nýn baþýnda olduðu on yýllar boyunca dünyada kan ve göz yaþý hiç eksik olmadý. Kore Savaþý oldu, ondan önce 2. Dünya Savaþý hakeza, Vietnam Savaþý, Afganistan Ýþgali, Irak'ýn yakýlýp yýkýlmasý ve taþeron örgütlere yaptýrýlan bir dolu vekalet savaþlarý...

Süper Güçlerin Rekor Denemeleri (Ahmet Zeytinci) 29 Eylül 2022 Politik Olaylar ve Görüþler 

Sam Amca çok sýkýþtýðý için arazide küçük abdestini epey de uzaða þeyttirmiþ. Ýgor Migor birader durur mu o da Sam Amca’dan ben daha uzaða þeyttiririm diyerek, Guiness Rekorlar Kitabý yetkililerini de çaðýrarak, teþaþür yaptýðý uzaklýðý tespit ettirip kayýt altýna aldýrmýþtýr...

Mercedes Görünümlü Serçedesler (Ahmet Zeytinci) 17 Ekim 2022 Toplum ve Birey 

Daha neler var neler... Ýsmail görünümlü Azize’ler, Süheyla görünümlü Kemalettinler... Tuncer görünümlü Tuana’lar... Mithat görünümlü Moiz’ler... Bitmiyorlar bir türlü... Bilmiyorlar da ayný zamanda, bir kavmin, bu yüzden helak olduðunu...

Kurtlarýn Yavrularý (Ahmet Zeytinci) 6 Kasým 2022 Sinema ve Televizyon 

Yayýnlandýðý zamanlarda bir çok tanýdýðým soluksuz izlerdi. Dizi içinde ki tiplerinde gerçek hayatta belli yerlere gelmiþ insanlarý anýmsattýðý söylenirdi... Þimdilerde hala tekrarlarý oynuyor deðiþik kanallarda... Tabi bir de zamanýmýzda benzer dizilerin pýtrak gibi ortaya çýkýþý var. Bunlara da Kurtlarýn Yavrularý mý demek lazým acaba?

Emekli Muhabbetleri (Ahmet Zeytinci) 13 Kasým 2022 Toplum ve Birey 

Vayyyy! Demek Bað Kur emeklisisin. Kaçýncý basamak? Sana ne, sana neeeeeee! Kaç lira alýyorsam alýyorum. Allah devlete zeval vermesin, alýyoruz iþte bir þeyler. Sen de SSK emeklisisin, ben sana soruyor muyum, kaç lira alýyorsun diye... Emekliyiz iþte, emekleye emekleye yaþamaya çalýþýyoruz, daha var mý ötesi... Yetiyor mu maaþýmýz? Yetiyor ya da yetmiyor, iþte bir þekilde yetirmeye, kimselere muhtaç olmama gayretindeyiz.

Paranýn Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartý (Ahmet Zeytinci) 16 Kasým 2022 Günlük Olaylar 

Hele de bu devirde parayý bir kalem geç, varsa yoksa kredi ve kredi kartý... Hanýmlar ile erkeklerin de kartý var, onlara da zaten erken doðmuþ gençler diyoruz... Bir zaman cebinde on on beþ tane kartlarý olan arkadaþlarým vardý, þimdilerde bir, bilemedin iki kart ile idare ediyorlar...

Ünlü Türk Düþünemezleri (Ahmet Zeytinci) 18 Kasým 2022 Toplum ve Birey 

Ünlü Türk Düþünemezleri düþlerinde ne görürler acaba, diye bunu da bir düþünmemiz lazým bizim. Düþünde düþtüðünü gören, hayatta da düþer mi? Bir tutan olmazsa bence düþer düþmeye de düþtüðü yerden de kalkar mý bir de ona bakmak lazým...

Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna (Ahmet Zeytinci) 4 Aralýk 2022 Toplum ve Birey 

Bu tür þiddet içeren diziler insana hiç bir þey katmadýðý gibi, çocuklarýn ve gençlerin bilinçaltýna da direkt þiddet içerikli sinyaller göndererek onlarýn hayatlarýný olumsuz yönde etkilemektedir. Bakýn bakalým istatistiklere, bu diziler yaþamýmýza girmeden önce suç oranlarý nasýldý; bu diziler hayatýmýza girdikten sonra toplumsal þiddet olaylarý nereden nereye sýçradý?

Yan Yattý Çamura Battý Haberleri (Ahmet Zeytinci) 20 Aralýk 2022 Sinema ve Televizyon 

Ben bu kanallarýn haberlerine ''Yan Yattý Çamura Battý.'' haberleri diyorum. Kedi aðaca çýkmýþ, benim kedim deðil, vatandaþýn kedisi haliyle, itfaiye teþkilatý durur mu, hemen olaya müdahil olmuþ, tabi sonra mutlu son, kedi kurtarýlmýþ. Kediyi kurtaran itfaiyeciler günün kahramaný... Kedi kendini kurtaran itfaiyeci amcalarýna miyav miyav ve de miyav diyerek, yanaklarýný yalayarak teþekkür bile etmiþ. Ha bu arada Güney de bir yerde ormanlarýmýz yanýyormuþ, sonra baþka bir haber, çatýþma da üç askerimiz þehit olmuþ, beþ askerimiz yaralanmýþ, çok da önemli deðil bu kanal için.

Ýçimden Yüzlerine Karþý (Ahmet Zeytinci) 28 Aralýk 2022 Sevgi ve Nefret 

Daha deðiþik sýradan sayýlan baþka bir günde, evimin olduðu yerden minibüse binmiþtim. Konuþma aksaný da bozuk bir adam, cep telefonu ile baðýra çaðýra konuþuyordu. Ben de dahil arabada ki herkes rahatsýz olmuþtu. Cinlerim tepeme çýktý, sinirlendim, yüzüm gerildi, diþlerimi birbirine kenetlemeye baþladým. Bir elim ile öbür elimi ovuþturur oldum. Sonra ''Hay ben senin yedi sülaleni diye sayacaktým ki, boþ veeer Ahmet dedim dalaþma bu kýro ile neme lazým itin teki gibi.'' bastým kalayý yine içimden yüzüne karþý...

Okumayýp Okumuþ Gibi Yapanlar (Ahmet Zeytinci) 2 Ocak 2023 Toplum ve Birey 

Bu millet de hava atmaya amma meraklý... Face ve Twýttýr da bir çoklarýmýzýn, tanýdýk tanýmadýk dolu arkadaþý var. Kimileri ile teþrik-i mesaimiz olsa da zaman zaman, kimileri ile de karþýlaþmýþ lýðýmýz olmadýðý gibi sosyal medya da bile merhabalaþmamýþýz... Bir yakýn arkadaþýmýzýn, arkadaþýymýþ, ekle demiþler, iyi çocuktur ya da iyi kýzdýr, zarar gelmez ne sana, ne kimselere, eklemiþiz, durum bundan ibaret.

Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârý (Ahmet Zeytinci) 15 Ocak 2023 Toplum ve Birey 

Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârý... Birinci vazifen Türk Ýstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza, müdafaa ederken, geçmiþte kazandýklarýný da muhafaza ve müdafaa etmek durumunda olduðunu sakýn unutma. Hayatta kalmanýn, sonrasýnda da ayakta kalmanýn yegane temeli budur. Bu temel senin için hazineden daha deðerlidir.

Yasak Ayva Yenir mi (Ahmet Zeytinci) 23 Ocak 2023 Sinema ve Televizyon 

Zaman zaman ayvada yenir elmada, ancak bu elmalar ile bu ayvalar farklý sizin de fark ettiðiniz gibi. Bir zaman mafyavari dizilerden býkmýþtýk, þimdide bunlar. Yaþý biraz fazla olanlar Dallas Dizisini hatýrlarlar. Orada da türlü entrikalar, birbirine madik atmalar vardý. Þimdi sýký durun, inanýn bu Yasak Ayva Dizisi, ’’Ben Yasak Ayva diyorum siz anlayýn iþte’’ Dallas’a, orada ki Ceyar’a rahmet okutur, onlarý mumla aratýr.

Hiç Ýncil Ya da Tevrat Yakan Bir Müslüman Gördünüz Mü (Ahmet Zeytinci) 29 Ocak 2023 Toplum ve Birey 

Zaman zaman Radikal Ýslamcý diye tabir edilen insanlardan münferit saldýrýlar olsa da Kilise ve Sinagoglara, gerçek imanlý Müslümanlar böyle þeyler asla yapmazlar, bilakis saygý gösterirler onlarýn mabetlerine... O Radikal Ýslamcý geçinen örgütlerinde kim tarafýndan kurulduðuda az çok bilinmektedir... Kur’an da yaklaþýk 25 peygamberin adý geçer. Hazreti Adem’den tutunda, Hazreti Ýsa’ya, Hazreti Musa’ya, Hazreti Nuh’a, Hazreti Ýbrahim’e kadar hepsinin adý saygýyla anýlýr. Onlar deðiþik deðiþik toplumlara gelmiþ olsalar da hepsi bizim peygamberlerimizdir. Hiç birini ayýrmayýz, ayýrt etmeden severiz. Hiç birisine hakaret etmediðimiz gibi, saygýda da kusur etmeyiz...

Var Mýyýz Yok Muyuz (Ahmet Zeytinci) 14 Þubat 2023 Toplum ve Birey 

Tabi ki biz yokuz içinde emek olmayan paralarý almaya. Öyle ise biz nelere varýz. Bir de onun tespitlerini yapalým. Bizler bu ülkeyi çalýþarak, emek harcayarak ileriye muasýr medeniyete eriþtirmeye varýz, hem de sonuna kadar. Biz bu vataný alçaklara, kalleþlere böldürmemeye, dostlarýmýzý sevindirmeye, düþmanlarýmýzý elemlere gark etmeye sonuna kadar varýz. Biz çocuklarý doyasýya sevmeye, onlarýn sevgisine doymaya, hayatý ýskalamamaya ama güzellikleri de tam on ikiden vurmak için çaba sarf etmeye sonuna kadar varýz...

Richter Yürekteki Depremi de Ölçer mi (Ahmet Zeytinci) 22 Þubat 2023 Günlük Olaylar 

Ýnanýn insan bakamýyor televizyonlara... Yürek zaten paramparça. Þimdiye kadar en þiddetlisi sanýrým Þili de olmuþ dokuzu geçen bir ölçekte, yerle bir olmuþ her þey... Ýnsan giden canlarýna mý yansýn, borç harç aldýðý ve kýsa zaman önce güle oynaya yerleþtiði evine mi yansýn? Richter, depremi ölçüyor ölçmesine de, yüreklerdeki depremi nasýl ölçeceðiz? O yangýnlar nasýl sönecek, ruhtaki hasarlarý nasýl tamir edeceðiz?

Paraný Ye Paraný (Ahmet Zeytinci) 13 Mart 2023 Günlük Olaylar 

Bu para nasýl yenir yahu, bilen biri anlatsýn bana Allah Muhammed aþkýna... Ya da durun durun ..ok gibi parasý olup da koyacak yer bulmayanlara bir sorayým. Nasýl yiyorsunuz o parayý oðlum, kýzým, diye bir sorayým. Ne cevap verirler ki acaba bana? Para yemenin kitabýný yazanlarda var mýdýr? Gidip onlarý bulsam bana ne anlatýrlar acaba?

Ailelerimizin Temeline Dinamit Koyuluyor (Ahmet Zeytinci) 15 Mart 2023 Ýþ Dünyasý ve Aile Yaþamý 

Bu mu Türk Toplumu? Bu tipler bizim toplumumuzun insanlarý olabilir mi? Hiç normal evlerde ya da gecekondularda geçen dizilere, fakirliði, yoksullarý anlatan dizilere rastladýnýz mý? Rastlamadýnýz, bundan sonrada rastlayamazsýnýz. Olaylar mutlaka bir holdingin ya da büyük bir þirketin çevresinde, havuzlu lüks villalarda geçiyor...

Kaþ Yaparken Göz Nasýl Çýkartýlýr (Ahmet Zeytinci) 9 Nisan 2023 Toplum ve Birey 

Artýk o parayla bir hafta mý desem, iki hafta mý desem, yoksa bir ay mý desem, ye ye bitmez o para be! Hem de ne para... Oldu ya o parayý Kaþta bitiremediniz hemen oradan geçin Meis’e ya da baþka baþka Yunan Adalarýna, biraz da orada yiyin...

Sam Amca Mülayimleþecek (Ahmet Zeytinci) 30 Nisan 2023 Tarihsel Olaylar 

Dünyanýn Jandarma Baþçavuþu dedik ya, dünyanýn da kaynaklarýný, ülkelerin zenginliklerini iliklerine kadar sömürüyor ha sömürüyor... Az geliþmiþ, geliþmekte olan ülkelerde durmadan yandým Allah çekip duruyor... Kimi garibanlarýn petrolünü iç ediyor, ’’Irak da olduðu gibi’’ ülkesine türlü türlü bahaneler ile çökerek. Kimi garibanlarýn altýnýný, gümüþünü, uranyumunu, toryumunu, kömürünü iç etmeye çalýþýyor. Aklýnýza gelen gelmeyen stratejik madenlerine el koymak içinde fýrsat kolluyor...

Ühüüü Süper Zekiii Deðilim Beeen Ne Kötü (Ahmet Zeytinci) 7 Mayýs 2023 Günlük Olaylar 

Mesajlar gayet açýk ve anlaþýlýr. Sonucunda ise nasýl bir duruma gireceðinizde o kadar açýk ve net ki inanamazsýnýz, inansanýz bile hatta inanmak istemezsiniz. On on beþ tane tavuk resmi ve altýndaki cümle aynen þöyle ’’Sadece süper zekiler resimdeki farklý tavuðu 8 saniyede bulabiliyor.’’ Desene b...ku yedik... Baktým baktým, ben bulamadým billahi... Ne sekiz saniye, ne on sekiz saniye, mümkün deðil, bulamadým. Ahanda benim zeka demek ki býrak süperi, normal bile deðil, normal altý... Bu normal altý zekamla toplamda üç bine yakýn da öykü, deneme, þiir yazmýþým...

Negatif Elektrik Ücretleri Ne Kadar (Ahmet Zeytinci) 27 Mayýs 2023 Toplum ve Birey 

Kablolardan gelen elektriðin saat ücreti bellidir, fatura gelir elinize, gider bir kaç gün sonra bankaya yatýrýr, ödersiniz bir þekilde. Ancak negatif elektriðin görünürde bir ücreti olmasa da, birisinden aldýðýnýz o negatif elektrik, sizin gün boyu kötü bir performans sergilemenize sebep olur, tabi o da size yol su elektrik olarak deðil de, sinir bozukluðu, uykusuzluk, bir kaç sakinleþtirici hap olarak dönecektir...

Bizler Beyazcama Gömülürken Ülkede Neler Oluyor (Ahmet Zeytinci) 8 Haziran 2023 Sinema ve Televizyon 

Batý Dünyasý artýk pek de televizyon seyretmiyor. Hadi ya televizyon seyretmeden olur mu, demeyin sakýn. Batý aþmýþ artýk bunlarý, bol bol okuyorlar, bilim ile uðraþýyorlar... Ben sabah metroya bindiðim zaman karþýmdaki beþ kiþiden dördü cep telefonu ile uðraþýrken, bütün metroda bir ya da iki kiþiyi kitap okurken görüyorum ancak... Ne kadar vahim bir durum... Geliþmiþ ülkelerin bir çoðunda televizyona artýk aptal kutusu diyorlar, az geliþmiþ ülkelerde eðitim düzeyi düþük insanlarýn televizyonlarda, daha fazla zaman geçirdiðini söylüyorlar... Yugoslavya’nýn seneler önce nasýl daðýldýðýna ait yýllar önceki bir anekdot gerçekten çok manidardýr... Mareþal Tito’nun ülkesinde ’’Bizler dizilere ve filmlere gömülüp televizyon baþýndan kalkmazken, ülke elden gidiyormuþ ve de gitmiþ de haberimiz olmamýþ.’’

Silah Þirketleri Kimlerin ve Savaþlar Nerede (Ahmet Zeytinci) 8 Temmuz 2023 Savaþ ve Afetler 

Ýki önemli soru sormasý lazým önce bütün Müslümanlarýn, sonrada insan olduðunu zanneden bütün insanlarýn. Birinci soru; bütün büyük silah þirketleri hangi ülkelerin? Soru iki, savaþlarýn bir çoðu hangi coðrafyada yaþanýyor?

Artýk Buradan Bir Ýki Nobel Çýkmalý (Ahmet Zeytinci) 25 Temmuz 2023 Tarihsel Olaylar 

Cep telefonu, bilgisayar, tablet girince hayatýmýza herkes kendi çapýnda þair, yazar... Durdurabilene aþk olsun. On beþ yaþýndaki de yazýyor seksen yaþýndaki de... Yazsýnlar bir þey dediðimiz yok, yazmak bir nevi terapidir, yeri gelir tedavidir, rahatlatýr insaný. Onda bir sýkýntý yok da, insan kendini Nobellik zannetti mi sýkýntý orada... Geçmiþ zamanlarda yine edebiyat sitlerinden tanýdýðým bir abim vardý, ismi önemli deðil, durup durup Nobel almaktan bahseder, benim onlardan neyim eksik, derdi... Tabi biz direk suratýna çok þeyinin eksik olduðunu söylemez, söyleyemez, he he diye geçiþtirirdik... O rüyalarla yaþaya yaþaya ömrünü tüketti...

Bekle Bizi Mars Sýra Sende (Ahmet Zeytinci) 15 Aðustos 2023 Doða ve Uzay 

Beynimiz meynimiz yok bizim. Hep yaptýk bunu, yine yapýyoruz kendi ellerimizle kendimizi ateþe atýyoruz... Dünyanýn içine ettik, hatta etmekle de kalmadýk, içine etmekten daha da beter ettik. Denizleri, ýrmaklarý kirlettik, ormanlarý, aðaçlarý yok ettik, hayvanlarý acýmasýzca ortadan kaldýrdýk, nesillerini kuruttuk, yaþama hakký tanýmadýk onlara...

Sýkýyor ve Yoruyor Bu Ýnsanlar Bizi (Ahmet Zeytinci) 22 Aðustos 2023 Toplum ve Birey 

Adamýn birisi ’’Kamera Þakacý’’ elinde yaþ pasta, karþýdan gelen adamýn suratýna þaaaap diye yapýþtýrýyor. Adam þok durumunda. Bazýsý kovalýyor yakalamaya çalýþýyor adam kaçarken, bazýsý küfür ediyor. Zannetmiyorum ki bunu yapan inançlý bir insan olsun. Yoksa elinde tuttuðunun bir nimet olduðunun farkýnda da deðil mi? Anlamak zor gerçekten...

Elektrik Parasýný Ucuza Getirmenin Yollarý (Ahmet Zeytinci) 2 Eylül 2023 Günlük Olaylar 

Bir sene iki sene öncesine kadar ödediðimiz elektrik paralarýnýn günümüzde neredeyse iki katýný öder olduk. Oysa ki bu elektrik paralarýný biraz toriði çalýþtýrarak ucuza getirebiliriz... Yok caným, yok öyle bazý zibidilerin, vatan hainlerinin yaptýðý gibi tel mel attýrarak deðil, o hýrsýzlýk bize ters, hem de kul hakký... Zaten o tür sayaçlarda kalktý bildiðim kadarýyla... Ýlk önce hava karardý mý mumlarý yakýn ve aile efradýnýzý alýn çevrenize ’’Hadi bakalým þimdi size Çayda Çýra Oyununu öðreteceðim.’’ deyin. Peh peh peh! Eski folklorcuyuz ya... Ama bir türlü de öðretmeyin, öðretir gibi yapýn, sakýn öðretmeyin... Bir müddet böyle gider, elektrik yakmazsýnýz...

Gerçekleri Tarih Yazar Tarihide (Ahmet Zeytinci) 5 Eylül 2023 Toplum ve Birey 

Yine bizim tarafýmýzdan fazla abartýlmýþ bir tezahürat vardýr bilirisiniz ’’Avrupa Avrupa duy sesimizi iþte bu Türklerin ayak sesleri Türklerle kimse baþa çýkamaz Avrupa Avrupa kolla kendini.’’ Elli ya da altmýþ senelik futbol tarihimizde, seksen milyonluk bir ülke olarak bir iki geçici baþarýlarýn haricinde pek de diþe dokunur sonuçlar alamadýðýmýz gün gibi aþikar... Bu tezahürat biraz da AB ye yani Avrupa Birliðine sitemdir anlayana...

Bu Devirde Ne Kaldý (Ahmet Zeytinci) 12 Eylül 2023 Toplum ve Birey 

Siz de mutlaka izlediniz o banka reklamýný. Ne zamandýr aklýmdaydý yazayým yazayým diyordum bu güne nasipmiþ... Amcacýðým, bayým, dayýcýyým, reisim mi desek ne desek ’’Aþiretin parasýný vadeliye yatýrmýþ reis bey.’’ babababababa... Kýzý da hemen cevap veriyor ’’Ama babaaaaa babacuðum bu devirde vade beklemek mi kaldý?’’ Hiç kimse de sormaya cesaret edemiyor ’’Bu devirde aþiret mi kaldýýýýýýýý!’’

Ýnsanlarý Yazalým Biraz (Ahmet Zeytinci) 11 Ekim 2023 Günlük Olaylar 

Ýnsanlarý akýllýlar ve aptallar diye ayýrmak çok da akýllýca bir iþ olmasa gerek. Bizim bilmediðimiz, hiç bir zamanda bilemeyeceðimiz bir sayý, dünyaya þimdiye kadar ne kadar insan gelmiþ, bunlarýn kaç tanesi kadýn, kaç tanesi erkek? Kaçý aptaldý, kaçý akýllýydý? Bizim aptal zannettiklerimizin bazýlarý akýllý, akýllý zannettiklerimizin de bazýlarý aptal ve salak çýktý...

Sosyal Medya Fenamenleri (Ahmet Zeytinci) 9 Kasým 2023 Günlük Olaylar 

Ne ara aldýnýz bu kadar lüks arabayý? Ben yýllardýr ayný arabaya binerken helal param ile ''On yaþýnda bir arabaya'' sizde ki bu lüks arabalar garaja nasýl girdi... ''Ehliyetimiz var herhalde biz soktuk garaja'' demeyeceksiniz... Bunlarýn yirmi yirmi beþ tane son model arabalarý varmýþ. Allah daha çok versin, diyemiyorum tabi ki Allah akýl fikir versin demek varken. Onu diyorum ama, yine de akýlsýzca davranmaya devam ediyorlar...

Kamera Þakasý Þaklabanlýklarý (Ahmet Zeytinci) 1 Aralýk 2023 Günlük Olaylar 

Özellikle nimet iþin içinde olduðu zaman ben kafayý yiyorum, caným sýkýlýyor, kýzýyorum, hatta sövüyorum sebep olanlara... Herhangi bir yiyecek maddesi ki en nihayetinde Allah’ýn nimetidir, böyle sululuklarda kullanýlmamasý lazým asla ve kata... Unutulmamalý ki o nimeti alabilmek için günlerce alýn teri döken insanlar var. Yolda sakin bir þekilde yürüyen adamýn suratýna elinde tuttuðu yaþ pastayý þlappp diye yapýþtýrýp birde piþmiþ kelle gibi sýrýtýyor. O pastayý babasý alsýn eve getirsin diye dua eden bir dolu gariban fakir çocuk var.

Karalahana Çorbasý Gururumuzdur (Ahmet Zeytinci) 18 Aralýk 2023 Günlük Olaylar 

Bazý densizler bizim Karadeniz Mutfaðýnýn dolayýsýyla da Türk Mutfaðýnýn en gözde yemeklerinden olan Karalahana Çorbasýný kötülemeye kalkmýþlar. Halt etmiþsiniz siz. Güzelim Karadeniz de Kara Lahana Çorbasýný sevmeyen bilmeyen yoktur. Dünyanýn en güzel insanlarý Lazlar, Karadenizliler sevecek bayýlacak, sizin de o yemeði kötülemenize izin verecekler, öyle mi... Aklýnýza bile getirmeyin...

Sizi de Beþikteyeken Kerttiler mi (Ahmet Zeytinci) 7 Ocak 2024 Toplum ve Birey 

Beni kertmediler, ama bilemem sizi ya da baþka birilerini beþikte kerttiler mi kertmediler mi? ’’Beþik kertmesi, erkek ve kýzýn daha beþikte bebekken, gelecekte evlenmesine dair verilen karar. Dede Korkut Kitabý’nda geçer. Anadolu’da bu gelenek þöyle iþler: Bir kýzýn doðum haberini alan ve bu kýzýn ailesiyle akraba olmak isteyen erkek ailesi, kýzýn ailesine bir beþik yollar ve söz kesilmiþ olur. Beþik kýrdý da denir.’’

Kýroloji Biliminin Ýncelikleri (Ahmet Zeytinci) 9 Mart 2024 Toplum ve Birey 

Baþka bir isimle de anmak isterseniz Maganda da diyebilirsiniz... En büyük özelliklerinden birisi ki aslýnda müthiþ bir özellik olup þimdiye kadar onlardan baþkasýnda da görülmemiþtir, evet sýký durun söylüyorum ’’Okumadýðý ve araþtýrmadýðý halde her þeyi biliyor olmak.’’ Bu özellik þimdiye kadar onlardan, yani kýrolardan baþkasýnda görülmemiþtir...

Ramazan Kolisi ve Volisi (Ahmet Zeytinci) 21 Mart 2024 Günlük Olaylar 

Bu arada baþka bir köþede de pirinç pilavý ile fasulye yan yanaydýlar ... Pirinç Pilavý ’’Yahu eskiden iyi imiþ be senin durumun fasulyecik sana þarký türkü bile yazmýþlardý deðil mi ’’Aman bu fasulye yedi buçuk liraya hem kaynasýn hem oynasýn.’’ diye... Fasulye ’’Aaaaaah ah! Sorma pirinç kardeþ sorma, öyle bir kýymetliydim ki hanelerde eskiden, yine de kýymetli sayýlýrým ama fiyatýmý çok pahalýlaþtýrdý bu zibidi esnaflar.’’ Pirinç ’’ Bunlarda Allah korkusu yok billahi tarladan çýkýnca on katýna çýkartýyorlar fiyatlarý, ýslah etsin Rabbim bunlarý.’’

Üç Köþe öyküler

Okuyunca dört köþe olursunuz zaten

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 29.03.2024 03:19:25